Δοκιμές διάτρησης

  • Thread starter Thread starter leo
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Για την μπενελι λες δάσκαλε ?
Για την "υπεροχή" του Kicks μιλάω. Πού υποτίθεται ότι έχει μεγαλύτερη συγκέντρωση, μικρότερη ουρά, υψηλότερες ταχύτητες και περισσότερη δύναμη.

Αυτά που έχω διαβάσει εδώ μέσα κατά καιρούς και δεν έχω καταφέρει να τα επιβεβαιώσω πουθενά. Παρόλαυτα ΔΕΝ τα αποκλείω. Κρατάω ανοιχτό μυαλό. Όπου υπάρχει καπνός συνήθως υπάρχει και φωτιά.

Αυτό που προκαλεί στο συγκεντρωτήρα το βλέπω. Χιονίζει πλαστικά κομματάκια σε κάθε μπαμ και οι συγκεντρωτηρες βγαίνουν τελείως κατεστραμμένοι.
 
Παιδιά οι φωτό αυτές τα λένε όλα.

Το φυσίγγι (μέγεθος σκαγιού, σκληρότητα, ταχύτητα πρόσκρουσης) είναι το Α και το Ω.
Ούτε τσοκ, ούτε performance shop, ούτε kicks, ούτε κώνοι, ούτε αυλοί, ούτε porting, ούτε τίποτα.
Δοκιμάστε με τα ίδια φυσίγγια στις ίδιες αποστάσεις από το στόμιο.
Θα εκπλαγώ αν δω κάτι σοβαρά διαφορετικό.

Τις έχω φτιάξει λίγο καλύτερα τώρα τις φωτό.
Gamebore-1.jpg
Rem express 6.jpg

Lambro mple.jpg
MB Long range.jpg

Lambro Biturbo-1.jpg
 
Για την "υπεροχή" του Kicks μιλάω. Πού υποτίθεται ότι έχει μεγαλύτερη συγκέντρωση, μικρότερη ουρά, υψηλότερες ταχύτητες και περισσότερη δύναμη.

Αυτά που έχω διαβάσει εδώ μέσα κατά καιρούς και δεν έχω καταφέρει να τα επιβεβαιώσω πουθενά. Παρόλαυτα ΔΕΝ τα αποκλείω. Κρατάω ανοιχτό μυαλό. Όπου υπάρχει καπνός συνήθως υπάρχει και φωτιά.

Αυτό που προκαλεί στο συγκεντρωτήρα το βλέπω. Χιονίζει πλαστικά κομματάκια σε κάθε μπαμ και οι συγκεντρωτηρες βγαίνουν τελείως κατεστραμμένοι.
Δασκαλε αυτα που διαβαζω και γω ουτε η κικς δεν τα λεει ειδηκα για την παραπανω δυναμη !!!! Συγκενρωση ομως εχω δει εμφανες διαφορα σε μπενελλι μπερεττα χωρις να μετρισω ομως σκαγια
 
Παιδιά οι φωτό αυτές τα λένε όλα.

Το φυσίγγι (μέγεθος σκαγιού, σκληρότητα, ταχύτητα πρόσκρουσης) είναι το Α και το Ω.
Ούτε τσοκ, ούτε performance shop, ούτε kicks, ούτε κώνοι, ούτε αυλοί, ούτε porting, ούτε τίποτα.
Δοκιμάστε με τα ίδια φυσίγγια στις ίδιες αποστάσεις από το στόμιο.
Θα εκπλαγώ αν δω κάτι σοβαρά διαφορετικό.

Τις έχω φτιάξει λίγο καλύτερα τώρα τις φωτό.
View attachment 63477
View attachment 63478

View attachment 63479
View attachment 63480

View attachment 63481
Διαφωτιστηκοτατες! Αυτό το pigeon extreme, φοβερή διάτρηση, αλλά κάνει μεγάλες τρυπες
 
Δασκαλε αυτα που διαβαζω και γω ουτε η κικς δεν τα λεει ειδηκα για την παραπανω δυναμη !!!! Συγκενρωση ομως εχω δει εμφανες διαφορα σε μπενελλι μπερεττα χωρις να μετρισω ομως σκαγια

Θα ελεγα καλυτερη κατανομη τουλαχιστον σε αυτο που εχω εγω..
Αν και εχω λιγες δοκιμες με το Κικς αυτο θυμαμαι.
 
Για την "υπεροχή" του Kicks μιλάω. Πού υποτίθεται ότι έχει μεγαλύτερη συγκέντρωση, μικρότερη ουρά, υψηλότερες ταχύτητες και περισσότερη δύναμη.

Αυτά που έχω διαβάσει εδώ μέσα κατά καιρούς και δεν έχω καταφέρει να τα επιβεβαιώσω πουθενά. Παρόλαυτα ΔΕΝ τα αποκλείω. Κρατάω ανοιχτό μυαλό. Όπου υπάρχει καπνός συνήθως υπάρχει και φωτιά.

Αυτό που προκαλεί στο συγκεντρωτήρα το βλέπω. Χιονίζει πλαστικά κομματάκια σε κάθε μπαμ και οι συγκεντρωτηρες βγαίνουν τελείως κατεστραμμένοι.
Καλα κανεις και κρατας ανοιχτο μυαλο, το συγκεκριμενο Κικς δεν εχει ταιριαξει καθολου στο οπλο του Νικου και το εχει πει και ο ιδιος, ειδικα στα χοντρα σκαγια εχει χαλια τουφεκιες.

Smoke βεβαια δεν εχω δοκιμασει Λεο για να εχω αποψη αλλα το buck για τα δραμια που εχει πιο μεγαλες τρυπες δουλευει πολυ καλα.
 
Δασκαλε αυτα που διαβαζω και γω ουτε η κικς δεν τα λεει ειδηκα για την παραπανω δυναμη !!!! Συγκενρωση ομως εχω δει εμφανες διαφορα σε μπενελλι μπερεττα χωρις να μετρισω ομως σκαγια
Αυτα που διαβαζεις για την δυναμη τα εχω γραψει κι εγω πολλες φορες αλλα δεν τα λεω ετσι στην τυχη Τολη.

Καποτε μου καυλωσε να γυαλισω το Κικς εσωτερικα με ατσαλομαλλο και δραπανο, το γυαλισα μια χαρα και πηγα να το δοκιμασω, απογοητευση φιλε, εχασα συγκεντρωση αλλα και δυναμη, οι δε συγκεντρωτηρες απ τα 30+ μετρα που εφταναν πριν πλεον εφταναν και 45.
Ωχ λεω παει το τσοκ το μαμησα, πανε τα λεφτα μου...

Βρηκα μια λιμα αλυσοπριονο 4χιλ και τροχισα ξανα τις τρυπες, ξανα δοκιμη και ολα εγιναν οπως πριν.

Επισης εχω συγκρινει το μαμα φουλ με goose και Kicks σε χαρτι για συγκεντρωση, σε τενεκεδες αλλα και σε κολλες Α4 για διατρηση, παντα καλυτερο το Kicks παντου.

Μη βιαζεστε αμεσως να ακυρωσετε καποιον που γραφει πραγματα που εχει δοκιμασει πολλες φορες, οχι μια, θα μπορουσα να μη εγραφα τιποτα ουτε τοτε αλλα ουτε και τωρα, αλλα ειναι πολυς κοσμος που με ρωταει με προσωπικα μηνυματα για το συγκεκριμενο τσοκ και τι να κανει, να το αγορασει η οχι.

Οτι εχω δοκιμασει και γνωριζω καλα το μοιραζομαι, πραγματα που ειναι στη φαντασια μου δεν γραφω ποτε, αν δεν μου προσφερε τιποτα το συγκεκριμενο τσοκ θα εβγαζα στην ακρη κι ας το πληρωσα 120 ευρω, οπως εχω βγαλει και το UFO που ηταν και ακριβοτερο.
 
Ο Νίκος σίγουρα δοκίμασε με φυσίγγι ιδιογομωσης .Αν έχεις Νίκο κάποιο εργοστασιακό ξανακάνε τη δοκιμή με το μαμά και το kicks.στο θέμα διάτρησης.
Ποίο είναι το σκεπτικό σου Γιάννη όταν η δοκιμή έγινε με το ίδιο φυσίγγιο;
 
Αυτα που διαβαζεις για την δυναμη τα εχω γραψει κι εγω πολλες φορες αλλα δεν τα λεω ετσι στην τυχη Τολη.

Καποτε μου καυλωσε να γυαλισω το Κικς εσωτερικα με ατσαλομαλλο και δραπανο, το γυαλισα μια χαρα και πηγα να το δοκιμασω, απογοητευση φιλε, εχασα συγκεντρωση αλλα και δυναμη, οι δε συγκεντρωτηρες απ τα 30+ μετρα που εφταναν πριν πλεον εφταναν και 45.
Ωχ λεω παει το τσοκ το μαμησα, πανε τα λεφτα μου...

Βρηκα μια λιμα αλυσοπριονο 4χιλ και τροχισα ξανα τις τρυπες, ξανα δοκιμη και ολα εγιναν οπως πριν.

Επισης εχω συγκρινει το μαμα φουλ με goose και Kicks σε χαρτι για συγκεντρωση, σε τενεκεδες αλλα και σε κολλες Α4 για διατρηση, παντα καλυτερο το Kicks παντου.

Μη βιαζεστε αμεσως να ακυρωσετε καποιον που γραφει πραγματα που εχει δοκιμασει πολλες φορες, οχι μια, θα μπορουσα να μη εγραφα τιποτα ουτε τοτε αλλα ουτε και τωρα, αλλα ειναι πολυς κοσμος που με ρωταει με προσωπικα μηνυματα για το συγκεκριμενο τσοκ και τι να κανει, να το αγορασει η οχι.

Οτι εχω δοκιμασει και γνωριζω καλα το μοιραζομαι, πραγματα που ειναι στη φαντασια μου δεν γραφω ποτε, αν δεν μου προσφερε τιποτα το συγκεκριμενο τσοκ θα εβγαζα στην ακρη κι ας το πληρωσα 120 ευρω, οπως εχω βγαλει και το UFO που ηταν και ακριβοτερο.
Αλέξη, εσένα και τον Άρη διάβασα και πήγα και το αγόρασα. Δεν αμφιβάλλω ότι η δική σας εμπειρία είναι αυτή που περιγράφετε, απλά σε εμένα δεν έδειξε ούτε καν ένα κλάσμα των όσων περιγράφετε. Και το θέμα είναι ότι όταν διαβάζω για μείωση προσκόπευσης και ατράκτου, τα οποία δεν τα αναφέρει ούτε καν η εταιρεία, γίνομαι λίγο παραπάνω επιφυλακτικός.
 
Αλέξη, εσένα και τον Άρη διάβασα και πήγα και το αγόρασα. Δεν αμφιβάλλω ότι η δική σας εμπειρία είναι αυτή που περιγράφετε, απλά σε εμένα δεν έδειξε ούτε καν ένα κλάσμα των όσων περιγράφετε. Και το θέμα είναι ότι όταν διαβάζω για μείωση προσκόπευσης και ατράκτου, τα οποία δεν τα αναφέρει ούτε καν η εταιρεία, γίνομαι λίγο παραπάνω επιφυλακτικός.
Δεν ξερω να σου απαντησω Λεο τον λογο που δεν ειδες τιποτα απ ολα που εχουμε γραψει, μπορει να μη ταιριαζουν σε ολες τις καννες το ιδιο, δεν εχω πραγματικα ιδεα τι μπορει να συμβαινει, εγω δουλευω μονο το Κικς για τα δραμια κι ο Αρις τα smoke.

Οι αποψεις μας παντως συμβαδιζουν,φετος εβαλα μια φορα το M στις φασσες και εχασα δυο σιγουρες φασσες γιατι εμεινα πισω, πατησα και περιμενα να δω το σκασιμο αλλα ειδα το χαμπερι τους...🤣🤣
Με το Κικς θα τις ειχα καπνισει 100% παντως
 
Παιδιά οι φωτό αυτές τα λένε όλα.

Το φυσίγγι (μέγεθος σκαγιού, σκληρότητα, ταχύτητα πρόσκρουσης) είναι το Α και το Ω.
Ούτε τσοκ, ούτε performance shop, ούτε kicks, ούτε κώνοι, ούτε αυλοί, ούτε porting, ούτε τίποτα.
Δοκιμάστε με τα ίδια φυσίγγια στις ίδιες αποστάσεις από το στόμιο.
Θα εκπλαγώ αν δω κάτι σοβαρά διαφορετικό.

Τις έχω φτιάξει λίγο καλύτερα τώρα τις φωτό.
View attachment 63477
View attachment 63478

View attachment 63479
View attachment 63480

View attachment 63481
16αριδες η 17αριδες η τενεκέδες .yel.
 
Ποίο είναι το σκεπτικό σου Γιάννη όταν η δοκιμή έγινε με το ίδιο φυσίγγιο;
Ότι έγινε με φυσίγγι που έχει χτιστεί για τη συγκεκριμένη κανη και τσοκ έχοντας τη μέγιστη απόδοση άρα μπορεί με το άλλο τσοκ άλλης φιλοσοφίας να μην ταιριάζει.Ενω όταν ρίχνεις ότι φυσίγγια ρίχνουν όλοι βγάζεις πιο ασφαλή συμπεράσματα.
 
Ο Νίκος σίγουρα δοκίμασε με φυσίγγι ιδιογομωσης .Αν έχεις Νίκο κάποιο εργοστασιακό ξανακάνε τη δοκιμή με το μαμά και το kicks.στο θέμα διάτρησης.

Τι να δουμε Γιαννη μου με τα φυσιγγια του εμποριου?
Πως θα ξερουμε εαν εχουν την ιδια σταθεροτητα και την ιδια
αποδοση με φυσιγγια ιδιογομωσης?
Νομιζω αδικος κοπος...και πεταμενα λεφτα φιλε.
Την επομενη δοκιμη θα την κανω με τα ιδια φυσιγγια που εριξα και εχθες.
Η μονη αλλαγη καθε πακο απο χαρτι θα εχει 125 κολλες ωστε να μην εχω
τρυπες ακρη παντα στο χαρτι του στοχου.
Εδω ειδα τα percorso το ενα της κυριακης χαρας...και το αλλο της
δευτερας λυπης...Πως λοιπον να βγαλεις σωστο συμπερασμα και να
και να λες οτι το αποτελεσμα των δοκιμων σου ειναι σωστο ?
Τετοιες δοκιμες για μενα , αφενως μεν τις αμφισβητω αφετερου δε τις
θεωρω πεταμενα λεφτα και για τα σκουπιδια.
Ισως να ειμαι αυστηρος αλλα βαλε την λογικη σου κατω και σκεψου.
Οταν δεν εχεις σταθερο φυσιγγιο δεν θα εχεις σωστα αποτελεσματα
και ολα πανε περιπατο φιλε.

Ιδιογομωτης ησουν και γνωριζεις πολυ καλα..οταν τα φυσιγγια δεν ειναι
κλεισμενα στο ιδιο υψος καλυκα κανενα δεν εχει την ιδια αποδοση
+ την αποκλιση που εχουν σε δοσολογιες σε πυριτιδα και σκαγια..
Τι να λεμε τωρα....?
ΟΚ. Με τετοια κυνηγανε και με τετοια κανουν δοκιμες..και παλι οκ.
Αλλα μην ''ορκιζοντε'' για την ορθοτητα των αποτελεσματων των
δοκιμων τους.
Εγω φιλε πιστευω στις δικες μου δοκιμες και σε αυτα που βλεπουν
τα ματια μου...Ολα τα αλλα τα αφηνω να ''κυλισουν οπως το νερο
στο τσιγκο''. :)
 
Τα ρεμινγκτον δεν τα έχουν θεοποιήσει οι λαγαδες έτσι χωρίς λόγο.Εχει Διάτρηση πολύ μακριά και με συνθήκες δύσκολες.Στίς πολύ μακρινές τουφεκιές και 1 σκάγι να φάει του κάνει ζημια .... τρυπάνε..Καλές οι θεωρίες αλλά όπως λέει και η παροιμία...'τον λύκο τον βλέπεις ακόμα τον ντορο κυνηγάς'
Εγώ προσωπικά πάντα σε όλα ρίχνω 1 νούμερο κάτω μη σου πω κάποιες φορές και 2 γιατί με τα εμπορικά συνήθως π.χ στο 5 τα σκάγια μέσα είναι 6.Ετσι διασφαλίζω διάτρηση αλλά αναγκαστικά ανεβαίνω σε γραμμάρια.Μιλαω για λαγό κ φάσσα.
Θα προσθέσω ότι όλες αυτές οι δοκιμές χάνουν την αντικειμενικότητα τούς (ως προς την αποτελεσματικότητα τους στο κυνήγι) γιατί εκτός από την ποιότητα των σκαγιων η διάτρηση επηρεάζεται εάν το φυσιγγι δεν έχει πυρίτιδα που είναι ανεπηρέαστη από τις καιρικές συνθήκες.
Το λέω γιατί εγώ (κ οι περισσότεροι κυνηγοί που γνωρίζω) τα φυσίγγια τα έχω μόνιμα στο αμάξι με αποτέλεσμα κάποια να ψοφάνε μόλις κρυώσει ο καιρός.
 
Back
Top