Δοκιμές διάτρησης

  • Thread starter Thread starter leo
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
τα βύσματα από ποιο είναι ;
Μάλλον και τα 3 φυσίγγια ίδια βύσματα είχαν, ή παρόμοια (όσον αφορά το αμορτισέρ). Αφού και τα 3 είναι της ΔΟΡΚΑΣ ... Είχα σφάξει κάποτε ένα παλιό Rottweil Διασποράς, εκείνης περίπου της εποχής, και ο διασπορέας του είχε ίδιου τύπου αμορτισέρ, μόνο που ήταν μαύρος !!!
Κάτι γίνεται τώρα τελευταία με το κινητό μου και δεν με αφήνει να ανεβάσω φωτογραφία, αλλά βρήκα ότι το είχα παρουσιάσει εδώ:
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παλιά-φυσίγγια.260/post-395303
 
View attachment 65625
Αγοράστηκαν και θα δοκιμαστούν ... 🤪

ειχα εγω αυτα ρε συ...
https://vkaction.com/product/federa...mium-wing-shok-high-velocity-39gr-p138-tmx25/
που να τα ριξω αυτα με 20 βαθμους που εχει στο βουνο;...μεχρι να ερθει χειμωνας τελειωνει το κυνηγι

τι πηγες και αγορασες αλλα....

Άκυρο ... δεν τα είχε ο Κάλκ τελικά ...
 
Τελικα τον τενεκε σαν μετρο διατρησης μπορουμε να τον συμπεριλαβουμε ??
Χονδροειδές μέτρο αλλά ναι .. έχει πλάκα επίσης. :cool:

Καλύτερο σε όλα το πρώτο φυσίγγι που θα ριχτεί σε καθαρή κάννη κ με λιγότερη ανάκρουση
Γι αυτό τρεχουν λάδια εσωτερικά από την δική μου ... ένα και θανατερό 🤣


3ΑΑΑ semi magnum 4ρι δεκαετίας 90ς
Πέταμα 🤣





Rws 33γρ 5ρι 90ς με κεντρική σύντηξη
Για κροτοφοβικά σκυλιά ... αν είναι στα 30μ 🤣

Πλάκα κάνω ... απλά υπάρχουν και καλύτερα φυσίγγια ...
 
Χονδροειδές μέτρο αλλά ναι .. έχει πλάκα επίσης. :cool:


Γι αυτό τρεχουν λάδια εσωτερικά από την δική μου ... ένα και θανατερό 🤣


Πέταμα 🤣


Για κροτοφοβικά σκυλιά ... αν είναι στα 30μ 🤣

Πλάκα κάνω ... απλά υπάρχουν και καλύτερα φυσίγγια ...
Εγω πιστεύω ότι και τα καλύτερα θα εκλαναν με τέτοιο καιρό 😅😅😅
 
Τα wing shock έχουν "κλασικό" βύσμα federal. Τα prairie storm και κάποια άλλα έχουν το flight control. Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι οι τόσο σφιχτές κατανομές οφείλονται σε μεγάλο βαθμό σε αυτό το βύσμα. Εξαρτάται δηλαδή σε τι απόσταση θα "φρενάρει" και θα απελευθερώσει τα σκάγια. Όσο λιγότερες είναι οι τριβές από τον ατμοσφαιρικό αέρα και όσο μεγαλύτερη είναι η αρχική ταχύτητα ΟΣΟ ΤΑΞΙΔΕΎΕΙ ΣΑΝ ΜΟΝΟΒΟΛΟ, τόσο πιο πολλά μέτρα θα "κερδίσει", απελευθερώνοντας τα σκάγια πιο μακριά. Με απλά λόγια, αν σε ένα κλασικό φυσιγγι ο συγκεντρωτηρας απελευθερώνει τα σκάγια στα πρώτα 1-2 μέτρα πτήσης, ο flight control μπορεί να τα απελευθερώσει πχ στα 10m. Εγώ έτσι μπορώ να το εξηγήσω. Δεν είναι άλλωστε τυχαίο ότι η federal στα γαλοπουλοφυσιγγα της χρησιμοποιεί αποκλειστικά αυτό το βύσμα. Οπότε, με απλά μαθηματικά καταλήγουμε στο εξής συμπέρασμα: αν ένα φυσίγγι με τέτοια ποιότητα υλικών (σκάγια, buffer, κτλ) μπορεί να δώσει μια συγκέντρωση της τάξης του 70-75% στα 45m, κερδίζοντας υπό ΕΥΝΟΪΚΈΣ ΣΥΝΘΉΚΕΣ 10m, φτάνουμε στα περίφημα 55-60m! Ακούω γνώμες!!!
 
Last edited:
Μάλλον και τα 3 φυσίγγια ίδια βύσματα είχαν, ή παρόμοια (όσον αφορά το αμορτισέρ). Αφού και τα 3 είναι της ΔΟΡΚΑΣ ...
Αυτους τους συγκεντρωτηρες είχαν τα Δορκας με κεντρική συντηξη της δεκαετίας '80, Rottweil, neo velox, Dorkas κόκκινο κλπ...

....Ταπα Αμερικάνικου τυπου, ετσι έλεγαν οι διαφημίσεις...


Αντε να βρουμε ποιος τις έφτιαχνε..
Πάντως το αμορτισέρ είναι "καλλιτεχνική" κατασκευή...
 
Τα wing shock έχουν "κλασικό" βύσμα federal. Τα prairie storm και κάποια άλλα έχουν το flight control. Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι οι τόσο σφιχτές κατανομές οφείλονται σε μεγάλο βαθμό σε αυτό το βύσμα. Εξαρτάται δηλαδή σε τι απόσταση θα "φρενάρει" και θα απελευθερώσει τα σκάγια. Όσο λιγότερες είναι οι τριβές από τον ατμοσφαιρικό αέρα και όσο μεγαλύτερη είναι η αρχική ταχύτητα ΟΣΟ ΤΑΞΙΔΕΎΕΙ ΣΑΝ ΜΟΝΟΒΟΛΟ, τόσο πιο πολλά μέτρα θα "κερδίσει", απελευθερώνοντας τα σκάγια πιο μακριά. Με απλά λόγια, αν σε ένα κλασικό φυσιγγι ο συγκεντρωτηρας απελευθερώνει τα σκάγια στα πρώτα 1-2 μέτρα πτήσης, ο flight control μπορεί να τα απελευθερώσει πχ στα 10m. Εγώ έτσι μπορώ να το εξηγήσω. Δεν είναι άλλωστε τυχαίο ότι η federal στα γαλοπουλοφυσιγγα της χρησιμοποιεί αποκλειστικά αυτό το βύσμα. Οπότε, με απλά μαθηματικά καταλήγουμε στο εξής συμπέρασμα: αν ένα φυσίγγι με τέτοια ποιότητα υλικών (σκάγια, buffer, κτλ) μπορεί να δώσει μια συγκέντρωση της τάξης του 70-75% στα 45m, κερδίζοντας υπό ΕΥΝΟΪΚΈΣ ΣΥΝΘΉΚΕΣ 10m, φτάνουμε στα περίφημα 55-60m! Ακούω γνώμες!!!

Αυτο το βυσμα εννοεις ???

εικόνα_Viber_2023-01-25_18-15-40-802.jpg
εικόνα_Viber_2023-01-25_18-15-45-533.jpg
 

Attachments

  • εικόνα_Viber_2023-01-25_18-15-50-560.jpg
    εικόνα_Viber_2023-01-25_18-15-50-560.jpg
    192,4 KB · Προβολές: 18
Αυτο το βυσμα εννοεις ???

View attachment 65671
View attachment 65672
Ακριβώς! Βέβαια αυτό ίσως να είναι το καινούργιο που η εταιρεία το λέει flight control FLEX wad. Αν είναι από μαλακό πολυαιθυλένιο τότε είναι το καινούργιο. Αυτά που έχω είναι από σκληρό πολυαιθυλένιο και άσπρου χρώματος.
 
Last edited:
Back
Top