Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Και τα δυο είναι για κυνηγετική χρήση.
Τα Power-Shok είναι μάλλον η εμπορική ονομασία για την "απλή" σειρά φυσιγγιών - τα δράμια δεν είναι επιμεταλλωμένα και ίσως να τους λείπει και κάτι άλλο (κλειστό κυάθιο ή πλαστικό σε σκόνη - buffer ή και τα δύο).
Τα κόκκινα είναι η "καλή" σειρά προϊόντων και η ακριβότερη με επιχαλκωμένα δράμια και προστατευτικό κυάθιο και σκόνη buffer κλπ κλπ).
Αυτά που είναι για αυτοάμυνα στο σπίτι ή αλλού (home defence το λένε εδώ οι συγχωριανοί 😁) με σχετικά χαμηλότερες ταχύτητες είναι αυτά που αναγράφουν την λέξη Tactical .
Εχουν και τα power shock συγκεντρωτηρα και μπαφερ, δεν εχουν ομως τον flight control και ειναι μολυβδινα τα σκαγια.
 
Οκ θα παιξω με τις ταπες να δω κατανομες, ρελιαζοντας κανονικα και θα την αφησω ετσι την ποσοτητα πυριτιδας.
Να σε ρωτησω κατι? Ανεβαινοντας σε σκαγια με αυτην την ανεβαινεις και σε πυριτιδα? Γιατι ο πινακας που εχω ανεβαινει και μου φαινεται περιεργο.
Τι πινακα εχεις ; Εκτως απο τις μαξαμ ;
 
Εγώ για κυνήγι χοίρου έχω τα παρακάτω και δε σκοπεύω να αγοράσω άλλα φέτος.
Τί θα προτείνατε ως καλύτερο;
View attachment 56835
Τα B&P δεν τα ξέρω (λογικά καλά είναι) ... τα άλλα είναι όλα καλά, απλά θα προτιμούσα μεγέθη 000 σε δράμια.
 
Του 14 δεν εχεις ; Οι δοσολογιες που ειχε τοτε ηταν μονο για ατσαλινα σκαγια και ηταν 2,05 χ32 και 2,20χ36 ο τωρινος πινακας ειναι για την αλλη του 16 ας πουμε που ειναι πιο προοδευτικη ακομα και την δινουν και για μολυβδηνα
 
Εχουν και τα power shock συγκεντρωτηρα και μπαφερ, δεν εχουν ομως τον flight control και ειναι μολυβδινα τα σκαγια.
Ευχαριστώ - αυτό ομολογώ δεν το ήξερα - έχω μια 5άδα Power Shok 000Β της Federal στο κουτί τους αλλά δεν άνοιξα κανένα να δώ πώς είναι μέσα.
 
Του 14 δεν εχεις ; Οι δοσολογιες που ειχε τοτε ηταν μονο για ατσαλινα σκαγια και ηταν 2,05 χ32 και 2,20χ36 ο τωρινος πινακας ειναι για την αλλη του 16 ας πουμε που ειναι πιο προοδευτικη ακομα και την δινουν και για μολυβδηνα
Ναι του 14. Α οκ καταλαβα.
 
Ευχαριστώ - αυτό ομολογώ δεν το ήξερα - έχω μια 5άδα Power Shok 000Β της Federal στο κουτί τους αλλά δεν άνοιξα κανένα να δώ πώς είναι μέσα.
Ειχα παρει ενα κουτι 15βολα καποτε και με το Kikcs πηγαιναν μπαλα.
Τα 000 δεν χορανε σε συγγεντρωτηρα
Για τα 000 δεν ξερω το 15βολο συγκεντρωτηρα ειχε απο οσο θυμαμαι.
 
Χαζή ερώτηση
Τι διαφορές έχουν τα Power Shok από τα Vital Shok στα Federal ?
Εγώ τα κόκκινα παίρνω (λόγω γαμάτου χρώματος αχαχαχα)

Νομίζω τα άλλα είναι αυτοάμυνας ή λέω βλακείες ... δεν έχω χρόνο να ψάξω τώρα ...

View attachment 56831
Power Shok = ΜΟΛΥΒΙ
Vital Shok = ΕΠΙΧΑΛΚΩΜΕΝΑ
καλά και τα δύο
αλλά πήγα να πάρω μολυβδινα πέρισυ κι είχαν τον πιο χάλια κάλυκα που έχω δει σε φυσίγγι!
διαλογής σίγουρα
 
Μα ουτε να μεινει ανεσθητος μιλαμε βολες στο κρανιοστα 10 μετρα σκαρτα ετσι ποσο
Τόληηηηηη αν του ριχνες στο σώμα ξερό θα τον άφηνες!
έχω ακούσει ιστορίες για μονόβολα που γίνανε ταλληρα στο κούτελο του κάπρου!
 
Εγώ για κυνήγι χοίρου έχω τα παρακάτω και δε σκοπεύω να αγοράσω άλλα φέτος.
Τί θα προτείνατε ως καλύτερο;
View attachment 56835
Από αυτά που έχεις το πρώτο και το τελευταίο είναι πολύ καλά ειδικά το πρώτο! (Ω ΝΑΙ!!!)
δεν ήξερες; δεν ρώταγες;;;;;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top