Δράμια - Μονόβολα

Δεν είναι πολύ μεγάλο το συνολικό βάρος για την m92s, με αυτή την δόση και ρελιαστο γύρω στο 400 με 420 μ/δ υποθέτω πως θα βγάλει. Μια χαρά είναι, αρκεί η κατανομή να σε ικανοποιεί.
Για δραμια Λευτερη ειναι πολυ βαρυ αν το ειχε με sp2 ας πουμε θα ηταν καλα ! Τι να τα κανει τα 400 μ/δ με 9/0 για γουρουνι ;!!
 
Για δραμια Λευτερη ειναι πολυ βαρυ αν το ειχε με sp2 ας πουμε θα ηταν καλα ! Τι να τα κανει τα 400 μ/δ με 9/0 για γουρουνι ;!!
Τα 9/0 είναι πράγματι μικρά για γουρούνια, η ταχύτητα όμως για 30, 40 μέτρα είναι όσο τα περισσότερα εμπορικά. Ταχύτητες πάνω από 440 μ/δ τις προτιμάω και εγώ, αλλά σε 6βολα ή το πολύ 8βολα με 11/0, και μπορεί τώρα να βγαίνουν αρκετά τέτοια, αλλά πριν λίγα χρόνια μόνο δύο, τρεις γέμιζαν 6βολα με τέτοιες ταχύτητες.
 
Τα 9/0 είναι πράγματι μικρά για γουρούνια, η ταχύτητα όμως για 30, 40 μέτρα είναι όσο τα περισσότερα εμπορικά. Ταχύτητες πάνω από 440 μ/δ τις προτιμάω και εγώ, αλλά σε 6βολα ή το πολύ 8βολα με 11/0, και μπορεί τώρα να βγαίνουν αρκετά τέτοια, αλλά πριν λίγα χρόνια μόνο δύο, τρεις γέμιζαν 6βολα με τέτοιες ταχύτητες.
Δεν τα θέλω για να καλύψω αποστάσεις των 40 μέτρων, τα θέλω για κοντινές αποστασεις.
Το γνωρίζω ότι το 9/0 είναι μικρό και σε συνδυασμό με τη χαμηλή ταχύτητα δεν μπορεί να σε καλύψει σε μεγάλες αποστάσεις.
Τα ερωτήματα μου συχνά είναι λόγω απειρίας και φόβου μην εκραγω!
 
Τα 9/0 είναι πράγματι μικρά για γουρούνια, η ταχύτητα όμως για 30, 40 μέτρα είναι όσο τα περισσότερα εμπορικά. Ταχύτητες πάνω από 440 μ/δ τις προτιμάω και εγώ, αλλά σε 6βολα ή το πολύ 8βολα με 11/0, και μπορεί τώρα να βγαίνουν αρκετά τέτοια, αλλά πριν λίγα χρόνια μόνο δύο, τρεις γέμιζαν 6βολα με τέτοιες ταχύτητες.
Αυτό με τις διαφορετικές ονομασίες από χώρα παραγωγής-κατασκευής φυσιγγίων στα σκάγια και στα δράμια είναι λίγο κουραστικό.
Στα διαμετρήματα ραβδωτών π.χ. τα πράγματα είναι πολύ πιό ξεκάθαρα - διάμετρος βλήματος, βάρος και τύπος.
Το 9/0 στα Ιταλικά και το 00Buck στα Αμερικάνικα και το SSGG (τζί-τζί ο τζίτζικας) στα Εγγλέζικα και ούτω καθ' εξής δεν είναι κάπως μπέρδεμα;
Άντε να ψάχνεις μετά σε πίνακες τις αναλογίες κάθε τύπου σκαγιού με το άλλο - χάθηκε ο κόσμος να υπάρχει μια τυποποίηση και σε αυτό;
Να υποχρεώνονται π.χ. ΟΛΟΙ οι κατασκευαστές φυσιγγίων να αναγράφουν την αληθινή διάμετρο σκαγιών - δραμιών στα προϊόντα που παράγουν;
 
@Kostas_p τα βύσματα αυτά που τα βρήκες; Πωλούνται κάπου;
Μου τα έδωσε ένας φίλος, δεν νομίζω να πωλούνται κάπου. Τα έψαχνα παλιότερα αλλά δεν τα έβρισκα.
Παντως από ότι ακούω δεν είναι και κάτι το φανταστικό... Δεν τα βρήκαν μαζί του αρκετοί.
Και εγω επειδή τα βρήκα θέλω να στησω κάνα 2 φυσιγγια για δοκιμή.
Να σου πω την αλήθεια το σκέφτομαι μηπως το δοκιμάσω για κανένα διασποράς με σκαγια 🤣
 
Μου τα έδωσε ένας φίλος, δεν νομίζω να πωλούνται κάπου. Τα έψαχνα παλιότερα αλλά δεν τα έβρισκα.
Παντως από ότι ακούω δεν είναι και κάτι το φανταστικό... Δεν τα βρήκαν μαζί του αρκετοί.
Και εγω επειδή τα βρήκα θέλω να στησω κάνα 2 φυσιγγια για δοκιμή.
Να σου πω την αλήθεια το σκέφτομαι μηπως το δοκιμάσω για κανένα διασποράς με σκαγια 🤣
Καλά κάνεις, θα παρακολουθώ τις δοκιμές σου. Αν ποτέ ανεβάσεις και φώτο με την κατανομή στο χαρτί θα μου λυθούμε πολλές απορίες.
 
Δεν είναι πολύ μεγάλο το συνολικό βάρος για την m92s, με αυτή την δόση και ρελιαστο γύρω στο 400 με 420 μ/δ υποθέτω πως θα βγάλει. Μια χαρά είναι, αρκεί η κατανομή να σε ικανοποιεί.
εχεις δικιο 40γρ με 688 και αστέρι με 2γρ πυρίτιδα δεν ξεπερνούσαν τα 800 μπαρ αν θυμάμαι καλά ,το ειχα δει σε ένα πίνακα.
 
Καλά κάνεις, θα παρακολουθώ τις δοκιμές σου. Αν ποτέ ανεβάσεις και φώτο με την κατανομή στο χαρτί θα μου λυθούμε πολλές απορίες.
Τα βύσματα στα χέρια μου μπορεί να αδικηθουν λόγω απειρίας.
Οι δικές μου δοκιμες δε θεωρώ ότι μπορούν να κρίνουν ένα βύσμα.
Επίσης δεν έχω χρονογράφο για να ξέρουμε ταχύτητα.
Εαν θελεις εσύ ή κάποιος άλλος ευχαριστώς να σας στείλω μερικά.
 
Τα ειχε πριν καναδυο χρονια , πριν γινει η ιστορια !!! Τοτε που ειχε 200 πυριτηδες να διαλεξεις !!!
Δε ξέρω τί είναι αυτή η ιστορία. Ξέρω ότι έκλεινε πριν 3-4 χρόνια για κάποιο λόγο και ξεπουλούσε. Είχα περάσει και πήρα κάποια πράγματα. Τελικά δεν έκλεισε.
Αν ποτέ κάποιος που πει σε πμ τί έγινε θα ήμουν ευγνώμον.
 
Τα βύσματα στα χέρια μου μπορεί να αδικηθουν λόγω απειρίας.
Οι δικές μου δοκιμες δε θεωρώ ότι μπορούν να κρίνουν ένα βύσμα.
Επίσης δεν έχω χρονογράφο για να ξέρουμε ταχύτητα.
Εαν θελεις εσύ ή κάποιος άλλος ευχαριστώς να σας στείλω μερικά.
κωστα απο σερρες δεν εισαι ;; Απο Νιγριτα ξερεις κανεναν ;
 
Καλά κάνεις, θα παρακολουθώ τις δοκιμές σου. Αν ποτέ ανεβάσεις και φώτο με την κατανομή στο χαρτί θα μου λυθούμε πολλές απορίες.
Σχετικά με το χθεσινό 15βολο...
Βολή στα 30μετρα (με gps) σε μια πεταμένη πόρτα.
5 μπάλες στο κέντρο της, άλλη μια τέρμα δεξιά και οι υπόλοιπες 7 αφαντες.
Με 2* δοκιμασμένο.
Φωτογραφία δεν έβγαλα, δεν αξιξε τον κόπο.
Θα στήσω άλλο να είναι και οι 15 με 9/0.
 
Σχετικά με το χθεσινό 15βολο...
Βολή στα 30μετρα (με gps) σε μια πεταμένη πόρτα.
5 μπάλες στο κέντρο της, άλλη μια τέρμα δεξιά και οι υπόλοιπες 7 αφαντες.
Με 2* δοκιμασμένο.
Φωτογραφία δεν έβγαλα, δεν αξιξε τον κόπο.
Θα στήσω άλλο να είναι και οι 15 με 9/0.
Μπράβο για τη δοκιμή! Ευχαριστούμε που το αναφέρεις.
Μάλλον διασπορέας δραμιών μου φαίνεται ο Στόκας.
 
Back
Top