Καθαρισμός

Για το νέφτι και το white spirit ίσως με ξεγελούν οι ετικέτες των προϊόντων.
Βρήκα ότι :
Το Νέφτι (Turpentine στα Αγγλικά), ΔΕΝ είναι ίδιο με το White Spirit!!!!!
Το νέφτι, είναι οργανικός διαλύτης, με βάση το ρετσίνι του πεύκου!!!!
Το White Spirit, είναι χημικός διαλύτης, με βάση την παραφίνη!!! Υπάρχουν τρείς διαφορετικοί τύποι W.S. και τρείς διαφορετικοί βαθμοί W.S. Οι τύποι αυτοί, αφορούν το αν το δαλυτικό έχει υποστεί υδροαποθείωση (έχει αφαιρεθεί το Θείο S), αν έχει αφαιρεθεί ο διαλύτης (χρησιμοποιείται σε άλλες χρήσεις πέραν του διαλυτικού) και αν έχει υποστεί υδρογονοποίηση ( για να αυξήσει τον όγκο του). Οι βαθμοί, είναι η χαμηλή, μέση και υψηλή βαθμίδα, ανάλογα με την ποιότητα του πετρελαίου που χρησιμοποιήθηκε.
Έχουν εντελώς διαφορετικές ιδιότητες σε σχέση με την διάλυση λαδιών ζωγραφικής.Και τα ίδια τα λάδια, στην συσκευασία τους γράφουν τους βαθμούς (grade) του διαλυτικού που θέλουν

icon_arrow.gif
Το white spirit, μπορεί να αναφέρεται στα αγγλόφωνα κείμενα και ώςStoddard solvent ή mineral spirits
 
Εδώ μπερδεύτηκα και εγώ.

Ίσως να είναι το πραγματικό white spirit αλλά με το σκεπτικό ότι στην πιάτσα των ελαιοχρωματιστών αναφέρεται ακόμη ως νέφτι να τύπωσαν αυτήν ετικέτα... Γι΄αυτό κι εγώ μέχρι σήμερα τα είχα ως συνώνυμα... :)
Παντως η μυρωδια του ειναι η κλασσικη του νεφτιου.
Γιαννη τελικα το wh. Sp. ειναι καθ. πετρελαιο ή οχι; Τωρα μπερδευτικα πιο πολυ... :)
 
Γιαννη τελικα το wh. Sp. ειναι καθ. πετρελαιο ή οχι;
Είναι διαλυτικο με βάση την παραφίνη που είναι μέρος του αποσταγματος του πετρελαίου. Μπορείς ίσως να το πεις καθαρό πετρέλαιο γιατί είναι απόσταγμα, βλέπε τσίπουρο!
 
Το HOPPES no9 solvent to mikrο το μπουκαλι, ξερει καποιος ποια ακριβος χρηση εχει? ειναι και για αχρ. κανες?
 
Το HOPPES no9 solvent to mikrο το μπουκαλι, ξερει καποιος ποια ακριβος χρηση εχει? ειναι και για αχρ. κανες?
Όλα τα solvents μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε όλα τα μέταλλα που δεν είναι βαμμένα, καλό είναι να μην έρχονται σε επαφή με τα χέρια και επίσης μετά τον καθαρισμό πρέπει να αφαιρούνται από τα μεταλλικά μέρη με white spirit ή κάποιον διαλύτη γενικότερα για να αδρανοποιούνται και να μην φθείρουν τα μέταλλα. Για αχρωμίωτες κάννες είναι ότι πρέπει. Εγώ εκτός από τις κάννες χρωμιωμένες και αχρωμίωτες μία-δύο φορές τον χρόνο, καθαρίζω και το πιστόνι της καραμπίνας κάνοντας το καινούριο.
 
Όσοι δυσκολεύονται να απομακρύνουν κατάλοιπα από θαλάμες και κάννες, η απόλυτη βούρτσα είναι αυτή, Παύλο και Χρήστο, αυτήν χρειάζεστε,

http://www.ebay.com/sch/i.html?_fro...RS0&_nkw=bisley+payne+galloway+brush&_sacat=0

το πρόβλημα είναι ότι το σπείρωμα της δεν ταιριάζει στα σπειρώματα των βεργών που υπάρχουν στην Ελλάδα. Θέλει Αγγλικό σπείρωμα οπότε ή πρέπει κάποιος να αγοράσει και την βέργα ή να φτιάξει μόνος του το σπείρωμα. Νομίζω ότι το σετ βέργα και βούρτσα το έχει ο Παπατσαρούχας.
Επειδή θεωρητικά αυτές οι βούρτσες είναι για το καθάρισμα της θαλάμης και το πέρασμα τους από την 12άρα κάννη θα τις "χαλάσει", λέγοντας χαλάσει εννοώ ότι με τον καιρό η βούρτσα θα μαζέψει στην διάμετρο του αυλού και δεν θα ασκεί μεγάλη πίεση στην θαλάμη και στον κώνο, το ιδανικό είναι να πάρει κάποιος άλλη μία σε διαμέτρημα 10 και να την έχει μόνο για την θαλάμη και την αρχή του αυλού. Μέχρι όμως να μαζέψει η 12 άρα θέλει κάποιο καιρό, οπότε για αρχή τουλάχιστον δεν έχει πρόβλημα.
 
Γιώργο σήμερα πέρασα από καλκαντζάκο και είχε μια παρόμοια της Napier με αγγλικό σπείρωμα στα €18 περίπου αλλά η βέργα έκανε €40 ( δεν πάνε καλά )

δεν ξέρω αν είδες στο thread με την βλητική που έγραψα δεν έχει κατάλοιπα το σημείο,γνωρίζω πώς είναι το λιωμένο πλαστικό και το μολύβι μέσα στην κάννη - ίσα ίσα τώρα που καθάρισε φαίνονται ακόμα καλύτερα οι γραμμές

θα την πάρω την βούρτσα πάντως από ebay φαίνεται να κάνει δουλειά .well done.
 
Όχι ρε φίλε, μην τρελαθούμε, άκου 40€ η βέργα. Πριν την πάρεις από ebay κάνε ένα τηλέφωνο στον Παπατσαρούχα, νομίζω βούρτσα και βέργα τα είχε γύρω στο 30άρι.
Φυσικά και το είδα το post στις δοκιμές. Εγώ για αυτά είμαι της άποψης να μην δίνεις σημασία, αν πάλι βιάζεσαι να γυαλίσεις τον κώνο, πήγαινε τον σε έναν οπλουργό και ζήτα του να στον κάνει καθρέπτη, δεν νομίζω να μην γίνεται.
Από την στιγμή μάλιστα που δεν είναι χρωμιωμένος, δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα. Λέω ότι δεν είναι χρωμιωμένος γιατί αν ήταν δεν θα φαινόντουσαν αυτά. Ωστόσο εγώ στην θέση σου επειδή μου αρέσει αυτά να τα σκαλίζω, θα έστελνα ένα mail Ιταλία με 2-3 φωτογραφίες από την κάννη και θα τους ρώταγα να μου πουν τι να κάνω και αν είναι χρωμιωμένος ο κώνος.
 
Όχι ρε φίλε, μην τρελαθούμε, άκου 40€ η βέργα. Πριν την πάρεις από ebay κάνε ένα τηλέφωνο στον Παπατσαρούχα, νομίζω βούρτσα και βέργα τα είχε γύρω στο 30άρι.
Πριν 2 χρόνια περίπου που πήρα το σετ από τον Παπατσαρούχα είχε, αν θυμάμαι καλά, 25€ η βέργα από τριανταφυλλιά και 10-12€ η βούρτσα...
Ποιοτικότατα προϊόντα, ειδικά η βέργα...
Η βούρτσα όμως αν χρησιμοποιηθεί στον αυλό, φθείρεται πολύ γρήγορα, μετά από ένα χρόνο ''μάδησε'' μονοπαντα.
Μου έστειλε o Χρήστος (manthoscc), μια bisley
PHPBA.jpg

και φαίνεται να αντέχει...

Η βούρτσα, όμως, έχει ελαφρά πιο χοντρό σπείρωμα, από τη βέργα του Παπατσαρούχα και θέλει λίγο τροποποίηση για να βιδωθει...
 
Όσοι δυσκολεύονται να απομακρύνουν κατάλοιπα από θαλάμες και κάννες, η απόλυτη βούρτσα είναι αυτή, Παύλο και Χρήστο, αυτήν χρειάζεστε,

http://www.ebay.com/sch/i.html?_fro...RS0&_nkw=bisley+payne+galloway+brush&_sacat=0

το πρόβλημα είναι ότι το σπείρωμα της δεν ταιριάζει στα σπειρώματα των βεργών που υπάρχουν στην Ελλάδα. Θέλει Αγγλικό σπείρωμα οπότε ή πρέπει κάποιος να αγοράσει και την βέργα ή να φτιάξει μόνος του το σπείρωμα. Νομίζω ότι το σετ βέργα και βούρτσα το έχει ο Παπατσαρούχας.
Επειδή θεωρητικά αυτές οι βούρτσες είναι για το καθάρισμα της θαλάμης και το πέρασμα τους από την 12άρα κάννη θα τις "χαλάσει", λέγοντας χαλάσει εννοώ ότι με τον καιρό η βούρτσα θα μαζέψει στην διάμετρο του αυλού και δεν θα ασκεί μεγάλη πίεση στην θαλάμη και στον κώνο, το ιδανικό είναι να πάρει κάποιος άλλη μία σε διαμέτρημα 10 και να την έχει μόνο για την θαλάμη και την αρχή του αυλού. Μέχρι όμως να μαζέψει η 12 άρα θέλει κάποιο καιρό, οπότε για αρχή τουλάχιστον δεν έχει πρόβλημα.

ΝΑ είσαι καλά Γιώργο.
 
η βούρτσα που είχαμε πάρει με τον Σπύρο ειναι αυτή εδώ απο ebay .
κανει πολύ καλη δουλειά και δύχνει ανθεκτιή οπώσ λέει και ο Σπύρος . (καμία σχέση με εκείνες 2-5 ευρώ που πουλάνε εδώ συνήθως )
http://www.ebay.co.uk/itm/Bisley-Ph...hash=item25947e1fc2:m:m2CMuCI1NwloXKa4yjNsTMQ
Εγώ έχω και εκείνη που λεει ο AltairLusso και ειναι πολύ καλή , άλλα έφτιαξα μια κοντή βέργα 15cm και την κράτησα για την θαλάμη .. κάνει πολύ καλή δουλειά εκεί !!

περί σπειρώματος και βέργας ειχα γράψει εδώ http://www.hunterslife.gr/forums/threads/Καθαρισμός.211/page-13#post-63702 μια πατέντα που είχα κάνει με σκοπό να την προσαρμόσω σε Ιταλικό σπείρωμα

αλλά ... μιας που χρησιμοποιώ μονοκόμματες ξύλινες βεργιές εξέλιξα την πατέντα :)


εδώ τοποθετημένη σε βέργα και βούρτσα *σταθερότατη κατασκευή
 
Last edited:
Μου έστειλε o Χρήστος (manthoscc), μια bisley
PHPBA.jpg

και φαίνεται να αντέχει...
..

παρεμπιπτόντως και εντελώς συμπτωματικά Σπύρο σας ειχα ετοιμάσει απο μία σαν την παραπάνω για ξυλόβεργα ... για σένα και τον αδερφό μου τώρα που θα ανέβω Γιάννενα για Πάσχα ..
να στολίσετε την λαμπάδα σας την ανάσταση χαχαχαχα:D
ορίστε η δικιά σου ..
 
Χρηστο πολυ καλη πατεντα. Η βουρτσα δηλαδη εχει συμβατο σπειρωμα με αυτο του βυσματος απο καλωδιο ψηφιακης κεραιας; Η χαλκοσωληνα των 8 εφαρμοζει μεσα στη ξυλινη βεργα; Θα μπορουσε αντι ξυλινης βεργας να εχουμε μονοκομματη τη χαλκοσωληνα;
 
Όσοι δυσκολεύονται να απομακρύνουν κατάλοιπα από θαλάμες και κάννες, η απόλυτη βούρτσα είναι αυτή, Παύλο και Χρήστο, αυτήν χρειάζεστε,

http://www.ebay.com/sch/i.html?_fro...RS0&_nkw=bisley+payne+galloway+brush&_sacat=0

το πρόβλημα είναι ότι το σπείρωμα της δεν ταιριάζει στα σπειρώματα των βεργών που υπάρχουν στην Ελλάδα. Θέλει Αγγλικό σπείρωμα οπότε ή πρέπει κάποιος να αγοράσει και την βέργα ή να φτιάξει μόνος του το σπείρωμα. Νομίζω ότι το σετ βέργα και βούρτσα το έχει ο Παπατσαρούχας.
Επειδή θεωρητικά αυτές οι βούρτσες είναι για το καθάρισμα της θαλάμης και το πέρασμα τους από την 12άρα κάννη θα τις "χαλάσει", λέγοντας χαλάσει εννοώ ότι με τον καιρό η βούρτσα θα μαζέψει στην διάμετρο του αυλού και δεν θα ασκεί μεγάλη πίεση στην θαλάμη και στον κώνο, το ιδανικό είναι να πάρει κάποιος άλλη μία σε διαμέτρημα 10 και να την έχει μόνο για την θαλάμη και την αρχή του αυλού. Μέχρι όμως να μαζέψει η 12 άρα θέλει κάποιο καιρό, οπότε για αρχή τουλάχιστον δεν έχει πρόβλημα.

Γιωργο η βουρτσα που προτεινεις δεν ιδια μ αυτην που βρηκα εδω; http://www.airgunshop.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=1924
 
Χρηστο πολυ καλη πατεντα. Η βουρτσα δηλαδη εχει συμβατο σπειρωμα με αυτο του βυσματος απο καλωδιο ψηφιακης κεραιας; Η χαλκοσωληνα των 8 εφαρμοζει μεσα στη ξυλινη βεργα; Θα μπορουσε αντι ξυλινης βεργας να εχουμε μονοκομματη τη χαλκοσωληνα;
Η βούρτσα ταιριάζει αρκετά κάλα στο βύσμα και είναι πολύ σταθερή (δεν είναι ακριβώς ίδιο σπείρωμα αλλα εναι μια χαρά για 0,15 ευρώ το ενα βύσμα )
θα μπορούσε να ειναι ειναι και μονοκόμματη χαλκοσολίνα αλλα θα ειναι βαριά , οξειδώνεται κτλ .. αν θα έκανα μονοκόμματη θα έκανα το ίδιο που λές σε βέργα αλουμινίου .. όπως μοπυ είχε προτείνει ο jnp (κος Γιαννης ) εδώ #306
παντός στην αίσθηση στο χέρι προσωπικά μου αρέσει περισσότερο η ξύλινη
 
Back
Top