Καιρός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ότι πρέπει γιατί σκέφτομαι να πάω στις δημοτικές στο χωριό.
Να μας πει ο Περικλης που εχει ασχοληθει παραπανω με το θεμα , τι θα γινοταν σε ενα τετοιο πιθανο καιρικο μοτιβο στα μπασιματα τοσο νωρις τον Οκτωβρη! Εγω λεω πως ειναι αδυνατον να βγει.
 
Να μας πει ο Περικλης που εχει ασχοληθει παραπανω με το θεμα , τι θα γινοταν σε ενα τετοιο πιθανο καιρικο μοτιβο στα μπασιματα τοσο νωρις τον Οκτωβρη! Εγω λεω πως ειναι αδυνατον να βγει.
Τα έχουμε ξανα πει έχω δει τεράστια μπασίματα με ολλους τους καιρούς νότια/ ζέστη/ βροχι / ξεροβόρι/ βοριους με 7 μποφόρ.. αν είναι η χρόνια της να μπει θα μας πνίξει τερμα…
 
Τα έχουμε ξανα πει έχω δει τεράστια μπασίματα με ολλους τους καιρούς νότια/ ζέστη/ βροχι / ξεροβόρι/ βοριους με 7 μποφόρ.. αν είναι η χρόνια της να μπει θα μας πνίξει τερμα…
Ποσο σωστο ειναι αυτο που ειπες.μου θυμισες παλια μπασιματα οκτωβρη στη Βοιωτία να σκαει ο τζίτζικας κ να κανουμε ολοι το όριο.με.κοντομανικα κ το πρωι στις μαύρες
 
Αυτά που έρχονται έχουν φύγει από κάπου με τις ΕΚΕΙ συνθήκες.
Δεν ταξιδεύουν με ραντεβού τ'αποδημητικα.
Αυτο ακριβως.Αν εχει συνθηκες απο πανω που τα αναγκαζουν να φυγουν , θα κατεβουν. Και ας εχει και 30 βαθμους εδω.Το θεμα ειναι οτι τα τελευταια χρονια δεν βοηθαει καθολου. Με καλοκαιρι μεχρι τον αρκτικο κυκλο τα πουλια σκαλωνουν βορειοτερα απο εμας και δεν κατεβαινουν.
 
Αυτο ακριβως.Αν εχει συνθηκες απο πανω που τα αναγκαζουν να φυγουν , θα κατεβουν. Και ας εχει και 30 βαθμους εδω.Το θεμα ειναι οτι τα τελευταια χρονια δεν βοηθαει καθολου. Με καλοκαιρι μεχρι τον αρκτικο κυκλο τα πουλια σκαλωνουν βορειοτερα απο εμας και δεν κατεβαινουν.
Αυτό λεμε δεν τα επηρεάζει ο καιρος της Ελλάδας… εμείς εδώ παντα ξεραμε ότι η κυχλα κάθε 4/5 χρόνια έκανε πολύ μεγάλα μπασηματα τα τελευταία χρόνια αυτό έχει αλλάξει…
Αυτά που έρχονται έχουν φύγει από κάπου με τις ΕΚΕΙ συνθήκες.
Δεν ταξιδεύουν με ραντεβού τ'αποδημητικα.
και όμως έχουν ραντεβού γιαννακι αλλιος θα μετακόμιζαν ολλο τον χρόνο το ένστικτο της αποδημίας είναι ένα ραντεβουδάκι :)
 
Αυτό λεμε δεν τα επηρεάζει ο καιρος της Ελλάδας… εμείς εδώ παντα ξεραμε ότι η κυχλα κάθε 4/5 χρόνια έκανε πολύ μεγάλα μπασηματα τα τελευταία χρόνια αυτό έχει αλλάξει…

και όμως έχουν ραντεβού γιαννακι αλλιος θα μετακόμιζαν ολλο τον χρόνο το ένστικτο της αποδημίας είναι ένα ραντεβουδάκι :)
Ενστικτο ναι σιγουρα. Επισης μολις μικραινει η μερα αρχιζουν ολα να ανακατευονται. Ομως αν δεν ζοριστουν Ηλια θα μεινουν Βουλγαριες και Σκοπια και Ρουμανιες. Θα κατεβουν και εδω πουλια αλλα αν εχει καλο καιρο και φαγητο εκει γιατι να φυγουν για εδω???
 
Ενστικτο ναι σιγουρα. Επισης μολις μικραινει η μερα αρχιζουν ολα να ανακατευονται. Ομως αν δεν ζοριστουν Ηλια θα μεινουν Βουλγαριες και Σκοπια και Ρουμανιες. Θα κατεβουν και εδω πουλια αλλα αν εχει καλο καιρο και φαγητο εκει γιατι να φυγουν για εδω???
Έχουμε καιρό ακόμα ελπίζω για ένα καλό; χειμωνα
 
Έχουμε καιρό ακόμα ελπίζω για ένα καλό; χειμωνα
Ας χωσει τους απο πανω Ηλια με χιονια και παγετους και εδω ας κανει βροχουλες και γανουδιτσες ως τα ημιορεινα. Απο πανω μας θελουμε χειμωνα για να δουμε πουλια εδω. Αγνωστο τι θα κανει. Τα μακροπροθεσμα μεχρι τον Μαιο εδιναν δροσερο και βροχερο Ιουλιο και τελικα ειχαμε 20 μερες καυσωνα!!!
 
Αυτό λεμε δεν τα επηρεάζει ο καιρος της Ελλάδας… εμείς εδώ παντα ξεραμε ότι η κυχλα κάθε 4/5 χρόνια έκανε πολύ μεγάλα μπασηματα τα τελευταία χρόνια αυτό έχει αλλάξει…

και όμως έχουν ραντεβού γιαννακι αλλιος θα μετακόμιζαν ολλο τον χρόνο το ένστικτο της αποδημίας είναι ένα ραντεβουδάκι :)
Γιατί άραγε έχει αλλάξει?
Θυμήσου τους καιρούς που έκανε πιο παλιά ...
Το ένστικτο υπάρχει,υπάρχει όμως και το ένστικτο της επιβίωσης.
Τα αποδημητικά δεν κόβουν βόλτες για ψυχαγωγία,όπως δεν το κάνουν και τα ενδημικά.
Κάθε τι που κάνουν είναι θέμα ανάγκης(νερό,τροφή, κάλυψη...)
Η αποδημία για λόγους φωλεοποιησης και δημιουργίας απογόνων είναι το πλέον δυνατό,σε ότι αφορά την αποδημία.
 
Να μας πει ο Περικλης που εχει ασχοληθει παραπανω με το θεμα , τι θα γινοταν σε ενα τετοιο πιθανο καιρικο μοτιβο στα μπασιματα τοσο νωρις τον Οκτωβρη! Εγω λεω πως ειναι αδυνατον να βγει.
Θα χιονιζε στην Πάρνηθα Ψηλα πάντως σιγουρα.😁😁😁
 
Η Ελβετία εχει παγετώνες..
Βασικα σε λιγα χρονια θα λεμε ειχε..Αλλα οκ.Ακομα υπάρχουν..
Δεν ειναι παράξενο να χιονίζει τελος Αυγούστου στα 1.700 μετρα εκει..
Το θεμα σε αυτο ειναι οι 31 βαθμοι που ειχαν πιασει εκει...
Γενικά οι αλλαγες πλεον θα ειναι έντονες
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top