Καιρός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Οι επομενες βροχες θα αργησουν πολλυ αποτι φαινετε!
Δεν θελουμε βροχες Γιαννη. Οχι ακομα. Κανονικα ο Οκτωβρης εχει τις πιο πολλες μερες με ξεροβορι και ξαστεριες. Γι'αυτο και γινονται οι αποδημιες αυτο τον μηνα. Ο Νοεμβρης ειναι ο μηνας των βροχων , της νοτιαδουρας και της μουχλας!!!
 
Αυτο εδω το πανεμορφο πτηνο εννοω!!!
View attachment 81041
Εμεις τα λεμε δονταδες. Οι πιο πολλοι τα λενε φλυτζουνια. Πανεμορφα πουλια. Στον αρσενικο το ραμφος την ανοιξη γινεται μπλε. Η δυναμη που εχει στο ραμφος ειναι πολυ μεγαλη. Εχω δει κι εγω φετος αρκετους. Το σαββατο ειδα κοπαδακι καμια 20αρια.
 
Εμεις τα λεμε δονταδες. Οι πιο πολλοι τα λενε φλυτζουνια. Πανεμορφα πουλια. Στον αρσενικο το ραμφος την ανοιξη γινεται μπλε. Η δυναμη που εχει στο ραμφος ειναι πολυ μεγαλη. Εχω δει κι εγω φετος αρκετους. Το σαββατο ειδα κοπαδακι καμια 20αρια.
Ο γεροντοσπινος....δεν είναι?
 
Εμεις τα λεμε δονταδες. Οι πιο πολλοι τα λενε φλυτζουνια. Πανεμορφα πουλια. Στον αρσενικο το ραμφος την ανοιξη γινεται μπλε. Η δυναμη που εχει στο ραμφος ειναι πολυ μεγαλη. Εχω δει κι εγω φετος αρκετους. Το σαββατο ειδα κοπαδακι καμια 20αρια.
Μια φορα και εναν καιρο που οι κυργιαρες και οι γερακοτσιχλες επεφταν στους καμπους ειχα καρτερωσει μεσα σε ενα χωραφι με φυστικιες. Δεν ειχα ριξει τουφεκια και ακουγα κρατς κρουτς συνεχεια. Τι σκατα ειναι αυτο αναρωτιομουν. Ε αυτοι οι σπινοι ηταν και εσπαγαν φυστικια για να τα φανε!!!
 
Ο γεροντοσπινος....δεν είναι?
Δεν εχω ακουσει Γιαννη αυτην την ονομασια ξανα. Ανηκει στην κατηγορια ''κοκκοθραυστων''. Η κοινη του ονομασια ειναι φλιτζουνι. Πανεμορφο πουλι και τρελαινετε για τον ηλιοσπορο. Θα παθεις πλακα εαν το δεις ποσο γρηγορα τους καθαριζει. Βρες μια φωτο στο ιντερνετ οταν το ραμφος ειναι μπλε και δες ποσο λαμπερο και λειο ειναι το φτερωμα του.
 
Ναι φιλε ακριβως αυτο..
Μπορει να γινει πολύ καλύτερο..
Το icon ηδη το έτρεξε τωρα το βράδυ..
Παράθυρα ψαχνουνε φιλε ,(οχι κάτι ονειρικό ,αλλα με ελπιδα τουλάχιστον)
και να ενημερωθει ο κόσμος εαν γίνεται νωρίτερα..
 
Δεν εχω ακουσει Γιαννη αυτην την ονομασια ξανα. Ανηκει στην κατηγορια ''κοκκοθραυστων''. Η κοινη του ονομασια ειναι φλιτζουνι. Πανεμορφο πουλι και τρελαινετε για τον ηλιοσπορο. Θα παθεις πλακα εαν το δεις ποσο γρηγορα τους καθαριζει. Βρες μια φωτο στο ιντερνετ οταν το ραμφος ειναι μπλε και δες ποσο λαμπερο και λειο ειναι το φτερωμα του.
Δεν είμαι σίγουρος αλλά μοιάζει με τον σπινο...εκτός ότι έχει πιο χοντρό ράμφος...γιαυτό εχω ακούσει να τον αποκαλούν έτσι ...
 
Ναι φιλε ακριβως αυτο..
Μπορει να γινει πολύ καλύτερο..
Το icon ηδη το έτρεξε τωρα το βράδυ..
Παράθυρα ψαχνουνε φιλε ,(οχι κάτι ονειρικό ,αλλα με ελπιδα τουλάχιστον)
και να ενημερωθει ο κόσμος εαν γίνεται νωρίτερα..
Περικλή έστω και μια μέρα θα είναι καλό...μετά θα έχει απομεινάρια...αλλά θα έχει φάσσες...ο νότιας στα ηπειρωτικά δεν είναι κάτι απαγορευτικό να μεταναστευσουν....είναι σαν μεταβλητός ....Αυτό που βλέπεις εσύ ειναι απο Κυριακή βράδυ προς Δευτέρα ή βγαίνει Δευτέρα και Τρίτη τον έχει όλοι μέρα..
 
Δεν είμαι σίγουρος αλλά μοιάζει με τον σπινο...εκτός ότι έχει πιο χοντρό ράμφος...γιαυτό εχω ακούσει να τον αποκαλούν έτσι ...
Σπινος ειναι. Αν δεις και στους χρωματισμους αρσενικου και θυληκου ειναι οπως τα τσονια αλλα με στεροειδη....
 
Περικλή έστω και μια μέρα θα είναι καλό...μετά θα έχει απομεινάρια...αλλά θα έχει φάσσες...ο νότιας στα ηπειρωτικά δεν είναι κάτι απαγορευτικό να μεταναστευσουν....είναι σαν μεταβλητός ....Αυτό που βλέπεις εσύ ειναι απο Κυριακή βράδυ προς Δευτέρα ή βγαίνει Δευτέρα και Τρίτη τον έχει όλοι μέρα..
Εγω βλεπω οτι απο χθες καποια run έδειχναν αυτην την πρόσκαιρη αλλαγη ..
Και βλεποντας την γενικη κυκλοφορία και τον κακο ψοφο του χαμηλου ,εχει ελπιδες να συμβει..
Δευτέρα β.δυτικα
Τριτη περισσότερο κομματι της χωρας..
Αλλα εχει δρομο...
 
Εγω βλεπω οτι απο χθες καποια run έδειχναν αυτην την πρόσκαιρη αλλαγη ..
Και βλεποντας την γενικη κυκλοφορία και τον κακο ψοφο του χαμηλου ,εχει ελπιδες να συμβει..
Δευτέρα β.δυτικα
Τριτη περισσότερο κομματι της χωρας..
Αλλα εχει δρομο...
Δύο μέρες είναι ...τόσο γρήγορα σε αυτές τις δύο μέρες να κάνει μεταβολή....
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top