Καιρός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μόνο τις ζέστες πιάνουν εύκολα. Και σε αυτές μερικές φορές πέφτουν έξω ως προς την ένταση.
Γιατι η κυκλοφορία τοτε είναι πολυ μικρη
Μας πλακώνει ο υποτροπικος και τελος
Αλλο πράγμα ένα βαρομετρικό που κουτουλαει απο εδω και απο εκει
Η θερμοκρασία παλι εξαρτάται απο πολυ τοπικες συνθήκες, γι'αυτό την χανουν
 
Εδώ έβρεξε πολύ καλά χτες βράδυ..το έδαφος είναι οκ.. εκεί που καικαν πέρσι τώρα είναι πράσινο ολλο...,.το θέμα είναι η θερμοκρασία που είναι πολύ ψιλά ακόμα
Και ομως Ηλια μεχρι Τριτη ειστε κατω απο τα κανονικά σε θερμοκρασία με βαση τα τελευταία 30 χρονια
Απο Τετάρτη θα παρει την ανηφόρα
 

Attachments

  • gfs-corfu-gr-395n-20e.jpeg
    gfs-corfu-gr-395n-20e.jpeg
    211,8 KB · Προβολές: 9
Και ομως Ηλια μεχρι Τριτη ειστε κατω απο τα κανονικά σε θερμοκρασία με βαση τα τελευταία 30 χρονια
Απο Τετάρτη θα παρει την ανηφόρα
Σημερα ήταν λίγο καλητερα όντος 17 το προι τώρα έχουμε 24.....αν πάρει την ανηφόρα άντε για
 
Φετος παει τρενο και χωρις καταστροφες.
Ωραιες ποτιστικες βροχουλες.
Νταξει ρε Παναγιώτη καλό το τρολαρισμα εκατέρωθεν αλλά ας σοβαρευτούμε. Αυτές οι βροχές είναι σαν να μην έχουν πέσει. Δεν υπαρχει πλεον ουτε ενα ρυακι και ρεμα που να κραταει νερο. Σημεια που οσο θυμάμαι να τα περπαταω ειχαν όλο τον χρόνο νερό. Ο τοπος θέλει ένα χαμηλό σαν αυτά που είχαμε παλιά. Να βρέχει ποτιστικά 3 μερονυχτα να χορτάσει ο τοπος. Τρένο μας πάει η ζέστη και η ξηρασία. Είναι σαν να έχουμε σήμερα 65 Αυγούστου.
 
Νταξει ρε Παναγιώτη καλό το τρολαρισμα εκατέρωθεν αλλά ας σοβαρευτούμε. Αυτές οι βροχές είναι σαν να μην έχουν πέσει.
Ειναι νωρις ακομα.
Τελος Σεπτεμβρη ο κοσμος κανει ακομα διακοπες,
Σε αντιθεση με αλλες χρονιες εχει αρχισει να ριχνει βροχουλες εστω και μικρες.
Παντως πολυ καλυτερα αυτο παρα οι αποτομες μπορες που εχει κανει τα προηγουμενα χρονια με πολυ νερο , καταστροφες και καμμια ουσια γιατι το νερο πηγαινε στη θαλασσα.
Οποτε απο μεριας μου κανενα τρολαρισμα.
Οτι βλεπω, λεω....εχω δει χρονιες χωρις βροχη ως τον Νοεμβριο.
 
Ειναι νωρις ακομα.
Τελος Σεπτεμβρη ο κοσμος κανει ακομα διακοπες,
Σε αντιθεση με αλλες χρονιες εχει αρχισει να ριχνει βροχουλες εστω και μικρες.
Παντως πολυ καλυτερα αυτο παρα οι αποτομες μπορες που εχει κανει τα προηγουμενα χρονια με πολυ νερο , καταστροφες και καμμια ουσια γιατι το νερο πηγαινε στη θαλασσα.
Οποτε απο μεριας μου κανενα τρολαρισμα.
Οτι βλεπω, λεω....εχω δει χρονιες χωρις βροχη ως τον Νοεμβριο.
Πολύ σωστα.
 
Ειναι νωρις ακομα.
Τελος Σεπτεμβρη ο κοσμος κανει ακομα διακοπες,
Σε αντιθεση με αλλες χρονιες εχει αρχισει να ριχνει βροχουλες εστω και μικρες.
Παντως πολυ καλυτερα αυτο παρα οι αποτομες μπορες που εχει κανει τα προηγουμενα χρονια με πολυ νερο , καταστροφες και καμμια ουσια γιατι το νερο πηγαινε στη θαλασσα.
Οποτε απο μεριας μου κανενα τρολαρισμα.
Οτι βλεπω, λεω....εχω δει χρονιες χωρις βροχη ως τον Νοεμβριο.
Κι όμως αυτό το φετινό δεν εχει προηγούμενο. Και δεν είναι η παντελης ανυπαρξία βροχών ολόκληρο το καλοκαίρι που υποτίθεται ότι έχουμε καταιγίδες. Η παρατεταμένη ζέστη και το ξερομελτεμο τα ξεπατωσαν όλα. Η ζημιά που έχει υποστεί ο τοπος είναι πρωτοφανής για εμάς εδώ. Φαντάσου πλαγιές να είναι σαν να έχουν καεί χωρίς να έχει πιάσει φωτιά. Θα βγάλω φωτογραφίες. Αν δεν το δεις δεν μπορείς να το καταλάβεις.
 
Ειναι νωρις ακομα.
Τελος Σεπτεμβρη ο κοσμος κανει ακομα διακοπες,
Σε αντιθεση με αλλες χρονιες εχει αρχισει να ριχνει βροχουλες εστω και μικρες.
Παντως πολυ καλυτερα αυτο παρα οι αποτομες μπορες που εχει κανει τα προηγουμενα χρονια με πολυ νερο , καταστροφες και καμμια ουσια γιατι το νερο πηγαινε στη θαλασσα.
Οποτε απο μεριας μου κανενα τρολαρισμα.
Οτι βλεπω, λεω....εχω δει χρονιες χωρις βροχη ως τον Νοεμβριο.
Θυμάμαι χρόνια κάπου το 2000 πρέπει να ήταν ...που αρχές Νοεμβρίου νερό υπήρχε μόνο στο βάλτο η τσίχλες να μπένουν μιλιουνια και να μένουν όλες εκεί μέσα στης σκυνιες και τους αμμόλοφους πήγενα για μπεκατσινια και σήκωνα κοποδια τα τσιχλια!??? Πρειν κατσο για απογευματινό σε παπιά βαραγαμε 20 για πλάκα
 
Κι όμως αυτό το φετινό δεν εχει προηγούμενο. Και δεν είναι η παντελης ανυπαρξία βροχών ολόκληρο το καλοκαίρι που υποτίθεται ότι έχουμε καταιγίδες. Η παρατεταμένη ζέστη και το ξερομελτεμο τα ξεπατωσαν όλα. Η ζημιά που έχει υποστεί ο τοπος είναι πρωτοφανής για εμάς εδώ. Φαντάσου πλαγιές να είναι σαν να έχουν καεί χωρίς να έχει πιάσει φωτιά. Θα βγάλω φωτογραφίες. Αν δεν το δεις δεν μπορείς να το καταλάβεις.
Πολύ κακό για το μέρος σας αυτό ας ελπίσουμε να σας έρθουν και εσάς λίγες βροχές πως θα κάτσει πουλί σε τέτοιο τοπιο
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top