Κυνηγετική Γωνιά - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Χθες επιτέλους μπόρεσα να την κάνω για πολύ ψηλά με σκοπό να μαζέψω τσάι και να ψαρέψω καμιά πέστροφα.
Φύγαμε απο τι σπίτι 1 το μεσημέρι μαζί με την αλώπεκα και το αλεπουδάκι που ήξερα οτι θα δυσκολευτεί και θα μας κουράσει.
Αφού φάγαμε μέσα σε μια χαράδρα και δίπλα σε ένα παλιό πέτρινο γεφύρι ξεκίνησε το...ας το πουμε ψάρεμα .Καταπληκτικό μέρος αλλα δύσκολο για γυναικόπαιδα .Με πυκνή βλάστηση ,με μεγάλες πέτρες ,με πλατάνια και μια ροη του νερού με καταρακτάκια και μικρές λιμνούλες με κρυστάλλινα νερά.
7404e38b-c0c1-4a88-bd9d-4adec933401e.jpg


Ηταν μεσημέρι και η ώρα δεν ήταν ακόμη καλή για να δουλέψουν οι μύγες στην πέστροφα αν και το μέρος ήταν πολύ καλό με όσο νερό έπρεπε.Μετά απο αρκετή περιπέτεια και κραυγές του αλαπόπουλου τα μαζέψαμε για πάνω απο τα 1500μ να βρούμε τσάι. Δυστυχώς δυσεύρετο. Αλλού ηταν μαζεμένο και αλλού ξεριζωμένο απο τους ανεγκέφαλους αλβανούς γελαδοβοσκούς που το μαζεύουν και το πουλάνε, αλλά και απο τους δικούς μας.Πέρασαν δυο ώρες με μάζεμα μόνο 4 ματσάκια τσάι.

2d08cf59-dd31-4607-ac67-cd2265a71c02.jpg


Αποφασίζω να συνεχίσω το ψάρεμα εκει πάνω.Τα νερά ήταν πολύ λίγα εκει ψηλά λόγω εποχής και όπου υπήρχε ψάρι ήταν πονηρεμένο γιατί σε έβλεπε μιας και το βάθος δεν ξεπερνούσε τους 40 πόντους.
Παρ ότι μιλάμε για τέτοιο υψόμετρο υπήρχαν σημεία πραγματικά παραδεισένια.Ο ήλιος έκαιγε και μιας και δεν είχα πάρει καπέλο έκοψα ένα φύλλο από τον Αμαζόνιο και το έκανα καπέλο .

09a4dff2-47fb-4024-963c-c2d405d79dc6.jpg
b58cb505-15e5-4491-85d9-902c5cbe2f5a.jpg


Η ώρα κοντευε 8.40 και μια μικρή πέστροφα αποφάσισε να χτυπήσει. Την έπιασα και γρήγορα γρήγορα ξαγκιστρώθηκε και επέστρεψε στον παράδεισο της.Είναι μοναδική εμπειρία το να πιάσεις ακόμη και μια μικρή πέστροφα.Αυτα που σου κάνει σε τρελαίνουν. Η δύναμή της είναι μοναδική αφού άλλωστε ανεβοκατεβαίνει τους καταρράκτες.Μια βουτάει κάτω μια δεξιά και ξαφνικά πετάγεται έξω απο το νερό και ξανά το ίδιο.
Νυχτώνοντας επιστρέψαμε στο αυτοκίνητο κουρασμένοι και προβληματισμένοι για τα 60 χλμ της επιστροφής που σαν χρόνος ήταν 2 ώρες.Πήρα μαζί και το ..."καπέλο" που μου χάρισε η φύση για να το δείξω σε κάτι φιλαράκια.

d082970b-e2aa-47e3-95be-b6e866d9f5e1.jpg

Δεν άντεξα όμως στις παρακλήσεις του μικρού για μεζεδάκι και έτσι σταμάτησα στην Πράμαντα όπου αποζημιώθηκα με ένα καλό κοντοσούβλι και μια παγωμένη μπύρα.
Σήμερα συνεχίστηκαν οι εργασίες εύκολα πια αφού μένει μονο πέρασμα πολυουρεθάνης για συνεχόμενες τρεις μέρες.
Με ταλαιπώρησε πολύ το παλιομηχάνημα για να ανεβάσω αυτές τις φωτογραφίες .Περισσότερες σε λίγες μέρες απο την Αθήνα πια.
Οποιαδήποτε εποχή του χρόνου, για οποιοδήποτε λόγο και να βρεθούμε εξω εκεί ψηλά είναι πιστευω το καλυτερο αντιψυχοκαταθλιπτικό φαρμακο που μπορούμε να παρουμε. Αυτό που είπες για το ξερίζωμα του τσαγιού συμβαίνει τα τελευταία χρόνια και με τη ρίγανη, που χάρη σ' αυτη την τακτική έχουν χαλάσει πολλά μέρη στη Κέρκυρα. Αλλα έτσι είναι, όταν σκέφτονται μόνο το πρόσκαιρο χρήμα και λύπει η παλιά σοφία των ανθρώπων που εχουν ζυμώσει με τα χέρια και τον ιδρώτα τους τη γή δεν μπορούν να καταλάβουν οτι, εάν βγάλεις και τη ρίζα από αύτα τα φυτά του χρόνου θα βρείς μόνο χόρτα. Ρίγανη και θυμάρι εχουν τα μερη που πήγες.
 
. Αυτό που είπες για το ξερίζωμα του τσαγιού συμβαίνει τα τελευταία χρόνια και με τη ρίγανη, που χάρη σ' αυτη την τακτική έχουν χαλάσει πολλά μέρη στη Κέρκυρα.

Ανθρωπος που ασχολειται επαγγελματικα με τα βοτανα, μου ειπε οτι η ιδια καταστροφη με τη ριγανη γινεται και στην οροσειρα της Ροδοπης που φημιζεται για τι ειδος και την ποιοτητα της ρίγανής της...
 
Το ίδιο γίνεται με την ριγανη και εδώ στο νησί μάγκες..Μάλιστα κάποιοι λεβέντες την έχουν κάνει εμπόριο και αυτό ειναι ότι χειρότερο γιατι τότε αρχίζεις και καταστρέφεις..
 
Καλησπερα παιδια απο μενα απο το αεροδρομιο της Αθηνας τον πρωτο απο τους 3 σταθμους της διαδρομης μου καθοδον για Κινα. Εκει που απολαμβανα τις διακοπες μου με την οικογενεια μου μου εκατσε στραβη και πρεπει να παω στην Κινα για μια μονο μερα και να ξαναγυρισω. Συνολικα χανω τρεις μερες. Ακομα τρωγομαι με τα ρουχα μου γιαυτo
 
Καλησπερα παιδια απο μενα απο το αεροδρομιο της Αθηνας τον πρωτο απο τους 3 σταθμους της διαδρομης μου καθοδον για Κινα. Εκει που απολαμβανα τις διακοπες μου με την οικογενεια μου μου εκατσε στραβη και πρεπει να παω στην Κινα για μια μονο μερα και να ξαναγυρισω. Συνολικα χανω τρεις μερες. Ακομα τρωγομαι με τα ρουχα μου γιαυτo
Αυτά είναι τα άσχημα:(.
 
Καλησπερα σε ολους...
Ζεστη σημερα κ ολο το πρωι εφυγε μαζευοντας υλικα( αλουμονογωνιες, κρισαρες, κλειδαριες, ανακλαστηρες) για να ενισχυσω ενα σκυλοκουτο που εχω με τη βοηθεια του αρχιμηχανικου Αντωνη... Εχθες ειχε αυθημερον επισκεψη στο Γιαννη το Σαλιαρη, εηξυπηρετικοτατος οπως παντα, για τοποθετηση κοτσαδορου κ Bakrak κ μεσα στη βδομαδα θα τελειωσει κ αυτο το θεμα... Φωτο στο τελος...

Παυλο, υπομονη φιλε, σκεψου κατι απο χειμωνα... .goodboy.

Γιατρε, πολυ με τις καυσεις μου γυρνοφερνεις τωρα τελευταια... .my man.
 
Χαιρετώ όλα τα καλόπαιδα της παρέας.
Πριν μια ώρα επέστρεψα απο το μασημέρι που ειχα παει για αγορες υλικών στην Αρτα και τα Γιάννενα.
Το πρόγραμμα ,μια και ειχα μαζί και το αλεπουδάκι , είχε και την καθιερωμένη βόλτα στο νησάκι μια και δεν μπορούσα να αρνηθώ.Πολύ βροχή με συνπεια και πολύ δροσιά απόψε πράγμα που μου δημιουργεί μεγάλο πρόβλημα στο πέρασμα της πολυουρεθάνης στην πλάκα.
Σας καληνυχτίζω και τα λέμε αύριο.
 
Χαιρετώ όλα τα καλόπαιδα της παρέας.
Πριν μια ώρα επέστρεψα απο το μασημέρι που ειχα παει για αγορες υλικών στην Αρτα και τα Γιάννενα.
Το πρόγραμμα ,μια και ειχα μαζί και το αλεπουδάκι , είχε και την καθιερωμένη βόλτα στο νησάκι μια και δεν μπορούσα να αρνηθώ.Πολύ βροχή με συνπεια και πολύ δροσιά απόψε πράγμα που μου δημιουργεί μεγάλο πρόβλημα στο πέρασμα της πολυουρεθάνης στην πλάκα.
Σας καληνυχτίζω και τα λέμε αύριο.
Καληνύχτα!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top