Λάδια καθαρισμού και συντήρησης

Τις προαλλες πηρα ένα ballistol, οχι γιατι δεν εχω λαδοξυδα αλλά για να το τσεκάρω μιας που λέει πως κάνει για... όλα...

Βέβαια είναι αδυνατον ένα προϊόν να κάνει για όλα χωρίς να μειονεκτει κάπου....
Το θετικό είναι πως δεν είναι βλαβερό για τον άνθρωπο κ το καλυτερο είναι πως δεν βλάπτει τα ξυλα του όπλου αλλά ενδείκνυται κ για αυτό(με ένα σμπάρο δυο τρυγόνια) ......
Και με ευχάριστο άρωμα που μοιάζει με... γλυκάνισο......

Δεν το δοκίμασα σε όπλο αλλά περασα την δερματινη φυσιγγιοθηκη,οπλοθηκη κ μια κυνηγετική τσαντα....
Όλα ήταν παλιά κ τα ζωντάνεψε κάπως.....
Το γλυκάνισο που το ένιωσες? Ρε συ μήπως πλακώθηκες στα ούζα?
 
θα ηθελα να μου πειτε τι γνωμη σας για το flitz polisn που μου συστησανε για καθαρισμο καννης για της μολυβδώσεις αν το ξερη κάποιος συνάδελφος ευχαριστώ εκ των προτέρων
Με επιφυλαξη γιατί δεν την εχω χρησιμοποιησει αλλά δεν νομίζω να έχει την καθαριστική δυναμη(από μόνο της) να αφαιρέσει τις μολυβδωσεις...

Εκεί θέλει τα γνωστά μέσα που έχουν ειπωθεί πολλες φορές κ η καννη-ες γίνονται γυαλί με πολυ ποιο οικονομικό τρόπο....
 
Φυσικά δεν κάνει για μολυβδωσεις. Ούτε για τα πλαστικά κάποιων συγκεντρωτηρων.
Στα δύσκολα μουλιασμα με Hoppes nitro solvent και πέρασμα πολλές φορές με σύρμα ψιλό για τις κατσαρόλες. Αλλάζουμε και το σύρμα συχνά γιατί μπουκώνει.
 
...το Hopes No 9 αντιμολυβδωτικό , στο γκρι μπουκάλι , γυαλί οι κάννες μετά τα μάλλινα!...εγγύηση...;)...

View attachment 81477

Επειδή ρίχνω και εγώ αρκετές μαλλινες και πίστευα οτι αφήνουν τα περισσότερα κατάλοιπα, μου έδωσες αφορμή να πω ότι τις χειρότερες μολυβδωσεις τις έχω συναντήσει ρίχνοντας 30-40 μονοβολα συνεχόμενα. Ενώ με τις μαλλινες ότι αφήνουν φεύγει εύκολα χωρίς πολύ κόπο.
 
Επειδή ρίχνω και εγώ αρκετές μαλλινες και πίστευα οτι αφήνουν τα περισσότερα κατάλοιπα, μου έδωσες αφορμή να πω ότι τις χειρότερες μολυβδωσεις τις έχω συναντήσει ρίχνοντας 30-40 μονοβολα συνεχόμενα. Ενώ με τις μαλλινες ότι αφήνουν φεύγει εύκολα χωρίς πολύ κόπο.
Και τα Μεσοταπα είναι τα χειρότερα.
 
Επειδή ρίχνω και εγώ αρκετές μαλλινες και πίστευα οτι αφήνουν τα περισσότερα κατάλοιπα, μου έδωσες αφορμή να πω ότι τις χειρότερες μολυβδωσεις τις έχω συναντήσει ρίχνοντας 30-40 μονοβολα συνεχόμενα. Ενώ με τις μαλλινες ότι αφήνουν φεύγει εύκολα χωρίς πολύ κόπο.
...Σταμάτη μου δεν έχω ρίξει ποτέ!...πλην των συμβατικών φυσιγγίων με σκάγια εννοώ...αλλά όντως με τις μάλλινες καθαρίζει με 2-3 περάσματα σφιχτά...τουλάχιστον με το Hopes... :) ...
 
Και τα Μεσοταπα είναι τα χειρότερα.
ενω δεν καθαριζω συχνα το οπλο οταν εριξα 10 κουτια σκοπευτικα με μεσοταπα αποφάσισα να βαλω βεργα.
Ειχαν μεινει κομματια μολυβδου και πλαστικου που όταν εβγαιναν νομιζα οτι φαγωθηκε το μεταλο της κανης δεν μου ειχε ξανατυχει τετοιο πράγμα
 
ενω δεν καθαριζω συχνα το οπλο οταν εριξα 10 κουτια σκοπευτικα με μεσοταπα αποφάσισα να βαλω βεργα.
Ειχαν μεινει κομματια μολυβδου και πλαστικου που όταν εβγαιναν νομιζα οτι φαγωθηκε το μεταλο της κανης δεν μου ειχε ξανατυχει τετοιο πράγμα
Ακριβώς το ίδιο.
 
Back
Top