Λάδια καθαρισμού και συντήρησης

Η ονομασία "γραφιτούχο" επίσης μήπως συγχέει κάπως τα πράγματα;

Το MoS2 (διθειούχο μολυβδαίνιο) και ο γραφίτης είναι διαφορετικά υλικά απ' όσο ξέρω τουλάχιστον - ή μήπως όχι;
Ο γραφίτης(σκόνη καθαρού άνθρακα) , το λιθιο, το ασβέστιο ή άλλα υλικά είναι το βασικό υλικό ενός γρασσου και από αυτό το υλικό παίρνει το όνομα του το γρασσο(γραφιτουχο, λιθιου, κλπ) . Εννοείται ότι τα γρασσα περιέχουν και άλλα στερεά υλικά και λάδι. Σε κάποια από τα γρασσα προστίθενται και άλλα ακριβά υλικά σε μικρές ποσότητες(ίσως κάτω από 5%)που λέγονται πρόσθετα, ένα τέτοιο είναι το MoS2.
Αρα το γρασσο αυτό έχει κύριο συστατικό τον γραφίτη (γραφιτουχο) και σε μικρή ποσότητα το πρόσθετο MoS2. Ονομάζεται λοιπόν γραφιτουχο γρασσο με MoS2.
Ελπίζω να ξεκαθάρισε το θέμα.
 
Εννοείς μήπως πώς το ανέμειξες με MoS2 για δοκιμή ;
Ναι αναμειξα MoS2 σε αναλογία 5%* με λαδι Singer** και το δοκιμάζω εσωτερικά σε μια καραμπίνα αδράνειας.
Δεν ήθελα να το γράψω πριν περάσουν καννα δύο χρόνια χρήσης και αφού το δοκιμάσω και εξωτερικά για συντήρηση.
Θα επανέλθω αργότερα.
*τόσο το συνιστά η LiquiMoly για ανάμειξη με λαδι κινητήρων.
**το λάδι αυτό είναι πολύ καθαρό και λεπτορευστο ειδικό για λεπτούς μηχανισμούς και ακομα κιαν φύγει,το MoS2 παραμένει προσκολλημενο στην επιφάνεια του μετάλλου και συνεχίζει να λιπαινει. Αυτή την διάρκεια της λίπανσης που προσφέρει το πρόσθετο αυτό το έχω διαπιστώσει εδώ και 10 χρόνια στο παλιό clp της Sonax.
IMG_20231105_115519.jpg
 
Last edited:
Ναι αναμειξα MoS2 σε αναλογία 5%* με λαδι Singer** και το δοκιμάζω εσωτερικά σε μια καραμπίνα αδράνειας.
Δεν ήθελα να το γράψω πριν περάσουν καννα δύο χρόνια χρήσης και αφού το δοκιμάσω και εξωτερικά για συντήρηση.
Θα επανέλθω αργότερα.
*τόσο το συνιστά η LiquiMoly για ανάμειξη με λαδι κινητήρων.
**το λάδι αυτό είναι πολύ καθαρό και λεπτορευστο ειδικό για λεπτούς μηχανισμούς και ακομα κιαν φύγει,το MoS2 παραμένει προσκολλημενο στην επιφάνεια του μετάλλου και συνεχίζει να λιπαινει. Αυτή την διάρκεια της λίπανσης που προσφέρει το πρόσθετο αυτό το έχω διαπιστώσει εδώ και 10 χρόνια στο παλιό clp της Sonax.
View attachment 81945
Μπορούμε να αναμιξουμε λάδι όπλων ( Α2-Q20 η ότι θέλουμε) με λάδι αλυσίδας μοτοσυκλετών...
Εκει να δεις προσφυση, διάρκεια και προστασία...
 
Μπορούμε να αναμιξουμε λάδι όπλων ( Α2-Q20 η ότι θέλουμε) με λάδι αλυσίδας μοτοσυκλετών...
Εκει να δεις προσφυση, διάρκεια και προστασία...
Για γράψε μας ένα τέτοιο λάδι να το δούμε.
Εγω ήξερα ότι στις αλυσίδες βάζουνε υγρό γρασσο.Γιαυτό κυκλοφορουν πολλά γρασσα σε μορφή σπρέι. Επίσης ξέρω ότι κάποιοι λιώνουν σε μπενμαρι το γρασσο και βουτάνε μέσα μια απολιπασμενη αλυσίδα.
 
Δες κι αυτό :

https://www.der-getriebedoktor.de/en/liqui-moly-lm-3010-lm48-grease-paste-50gr

Μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε MoS2 και πιο συμπαγές σε υφή (πάστα).
Τώρα το θυμήθηκα αυτό το γρασσο της LiquiMoly, ανήκει σε ειδική κατηγορία γρασσων και τα ονομάζουν γρασσα εφαρμογών, είναι δε πανάκριβα.*
Αλλά : έχουν αντοχή σε υψηλές θερμοκρασίες, εξαιρετική πρόσφυση, απεριόριστη διάρκεια ζωής και χρήσης σε χώρους που δεν λερωνονται από ρινισματα, σκόνη κλπ.
Παραείναι λοιπόν ακριβά για τα οπλα που είναι ανοιχτοί μηχανισμοί και βρωμιαρικοι.

*δες αυτό 12,5 ευρώ τα 50γρ,δηλ 250 ευρώ το κιλό!
 
Αναμειγνύεις τα 100 ml του Α2 με 10% με το σπρει αλυσίδας...
Ανακατεύουμε, ρίχνουμε λίγο σε ένα πανάκι και περνάμε εξωτερικά το όπλο μας...
 

Attachments

  • ionex138175-600x758-1.jpg
    ionex138175-600x758-1.jpg
    14,1 KB · Προβολές: 16
  • IMG_20231106_113423.jpg
    IMG_20231106_113423.jpg
    297,3 KB · Προβολές: 16
Αναμειγνύεις τα 100 ml του Α2 με 10% με το σπρει αλυσίδας...
Ανακατεύουμε, ρίχνουμε λίγο σε ένα πανάκι και περνάμε εξωτερικά το όπλο μας...
Βλέπω μεγάλη γκάμα προϊόντων.
Ενδιαφέρον έχει ένας διαλύτης καπνιας, ό,τι πρέπει για τα πιστόνια κλπ των όπλων αεριων.
https://www.eurochemgr.com/en/marine/130-carbon-removers.html#description
Εχει και σπρέι antiseize αλουμινιου για τα τσοκ.
Πουλάει και λιανική, ξέρεις;
Το σπρέι αλυσίδας αφού το ψεκάσεις μετά πήζει; είναι δηλαδή γρασσο;
 
Last edited:
Βλέπω μεγάλη γκάμα προϊόντων.
Ενδιαφέρον έχει ένας διαλύτης καπνιας, ό,τι πρέπει για τα πιστόνια κλπ των όπλων αεριων.
https://www.eurochemgr.com/en/marine/130-carbon-removers.html#description
Εχει και σπρέι antiseize αλουμινιου για τα τσοκ.
Πουλάει και λιανική, ξέρεις;
Το σπρέι αλυσίδας αφού το ψεκάσεις μετά πήζει; είναι δηλαδή γρασσο;
Δεν ξέρω αν πουλάει λιανική...
Τα παίρνω από Ν. Αρτάκη...
Με ένα τηλ. θα μάθεις..
Δεν έχω χρησιμοποιήσει μόνο του το σπρει αλυσίδας για να σου απαντήσω..
Το βάζω μέσα στο μπουκαλάκι και όταν θέλω να βάλω το ανακατεύω ( φραπέ) γιατί κάθεται...

Τώρα, συγνώμη θα βγω για κάνα 2 ώρες γιατί πρέπει να καθαρίσω την πισίνα από τα φύλλα που πετάει μέσα το ελικόπτερο μου όταν προσγειωνεται δίπλα από το ιδιωτικό μου λιμάνι και σηκώνει κυματισμό και κουνιέται το κότερο μου και πιτσίλαει την aston Martin μου...
Δεν θέλω να σας ζαλίζω άλλο με τα δικά μου...
 
Καλησπέρα σε όλους πια η γνώμη σας για το συγκεκριμένο λάδι; το θέλω για εξωτερικό καθαρισμό και λίπανση της βάσης και της κάνης σε όπλα με ατσάλινη βάση. προσφέρει καλή λίπανση και προστασία από οξειδώσεις; τα όπλα τα καθαρίζω μετά από κάθε κυνήγι ευχαριστώ.
 

Attachments

  • xlarge_20230206171956_dispan_ambro_s_c_300ml.jpeg
    xlarge_20230206171956_dispan_ambro_s_c_300ml.jpeg
    18,9 KB · Προβολές: 22
Καλησπέρα σε όλους πια η γνώμη σας για το συγκεκριμένο λάδι; το θέλω για εξωτερικό καθαρισμό και λίπανση της βάσης και της κάνης σε όπλα με ατσάλινη βάση. προσφέρει καλή λίπανση και προστασία από οξειδώσεις; τα όπλα τα καθαρίζω μετά από κάθε κυνήγι ευχαριστώ.
Προσωπικά δεν το γνωρίζω.
Ποιος το εισάγει ξέρεις;
Που και από ποιον κατασκευάζεται γράφει;
 

Attachments

  • xlarge_20201204150023_alpha_spray_a2_ladi_syntirisis_katharismou_oplou_13817016.jpeg
    xlarge_20201204150023_alpha_spray_a2_ladi_syntirisis_katharismou_oplou_13817016.jpeg
    11,7 KB · Προβολές: 9
Καλησπέρα σε όλους πια η γνώμη σας για το συγκεκριμένο λάδι; το θέλω για εξωτερικό καθαρισμό και λίπανση της βάσης και της κάνης σε όπλα με ατσάλινη βάση. προσφέρει καλή λίπανση και προστασία από οξειδώσεις; τα όπλα τα καθαρίζω μετά από κάθε κυνήγι ευχαριστώ.
Καλό είναι. Οικονομικό και κάνει δουλίτσα για καθάρισμα. Έχει πολύ διαλύτη μέσα. Για λίπανση κινητών μερών θα έβαζα κάτι άλλο, γιατι είναι πολύ λεπτόρρευστο.
 
Καλησπέρα σε όλους πια η γνώμη σας για το συγκεκριμένο λάδι; το θέλω για εξωτερικό καθαρισμό και λίπανση της βάσης και της κάνης σε όπλα με ατσάλινη βάση. προσφέρει καλή λίπανση και προστασία από οξειδώσεις; τα όπλα τα καθαρίζω μετά από κάθε κυνήγι ευχαριστώ.
Το συγκεκριμένο λάδι είναι της ambro...
Ιταλική εταιρία...
Ο αντιπρόσωπος είναι από Θεσσαλονίκη...
Η εταιρία κατασκευάζει από βερνίκια μέχρι χρώματα σε σπρέι...
Ειναι κάτι ανάλογο της Cosmos lac και της εμφιαλωμένη σειράς χρωμάτων και αντισκωριακο του Φουρναρακη από Κίνα...
Θα είναι καλό..
Το Α2 που έχεις από κάτω είναι πιο πυκνόρευστο...
Οποιο από τα 2 σου ταιριάξει...
Αλλά αφού καθαρίζεις, όπως είπες, το όπλο μετά από κάθε κυνήγι, είσαι άρχοντας...
 
Εμένα μου αρέσει το clp να είναι λεπτόρρευστο για καθάρισμα και προστασία από διάβρωση απ' έξω και να μη βλάπτει ξύλο και πλαστικό. Για λίπανση στα κινούμενα μέρη βάζω κάτι άλλο με μεγαλύτερο ιξώδες.
Επίσης παρότι προτιμώ να χρησιμοποιώ "εξειδικευμένα" προϊόντα για όπλα, κάποια clp όχι εξειδικευμένα που έχω χρησιμοποιήσει οφείλω να ομολογήσω ότι για καθάρισμα αποδίδουν καλά πχ. q20 και ac90 (αυτά έχω δουλέψει). Ιδίως το ac90 είναι καλό και με την πυκνότητα που μου αρέσει.
Δε θα με ακούσετε να προτείνω μη εξειδικευμένα πάντως
 
Καλό είναι. Οικονομικό και κάνει δουλίτσα για καθάρισμα. Έχει πολύ διαλύτη μέσα. Για λίπανση κινητών μερών θα έβαζα κάτι άλλο, γιατι είναι πολύ λεπτόρρευστο.
Ευχαριστώ πολύ Κώστα για έξω το θέλω μόνο remoil χρησιμοποιώ τόσα χρόνια και είμαι υπέρ ευχαριστημένος, απλά σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω κάτι πιο οικονομικό για την εξωτερική μεριά της βάσης και της κάνης μόνο αλλά θέλω να κάνει δουλειά και να προστατεύσει από οξειδώσεις και σκουριά
 
Back
Top