Λάδια καθαρισμού και συντήρησης

Το συγκεκριμένο λάδι είναι της ambro...
Ιταλική εταιρία...
Ο αντιπρόσωπος είναι από Θεσσαλονίκη...
Η εταιρία κατασκευάζει από βερνίκια μέχρι χρώματα σε σπρέι...
Ειναι κάτι ανάλογο της Cosmos lac και της εμφιαλωμένη σειράς χρωμάτων και αντισκωριακο του Φουρναρακη από Κίνα...
Θα είναι καλό..
Το Α2 που έχεις από κάτω είναι πιο πυκνόρευστο...
Οποιο από τα 2 σου ταιριάξει...
Αλλά αφού καθαρίζεις, όπως είπες, το όπλο μετά από κάθε κυνήγι, είσαι άρχοντας...
Ευχαριστώ πολύ Τάσο για το Α2 σκέφτομαι περισσότερο
 
Ιδίως το ac90 είναι καλό και με την πυκνότητα που μου αρέσει.
Το ac90 ανήκει σε μια σειρά εξαιρετικών σπρέι για πολλές εφαρμογές τα οποία κατασκευαζονται από την CRC INDUSTRIES στην Αγγλία.
Μπορεί άνετα να αντικαταστήσει το wd40 σε πολύ καλύτερη τιμή.
 
Last edited:
Το ac90 ανήκει σε μια σειρά εξαιρετικών σπρέι για πολλές εφαρμογές τα οποία κατασκευαζονται από την CRC INDUSTRIES στην Αγγλία.
Μπορεί άνετα να αντικαταστήσει το wd40 σε πολύ καλύτερη τιμή.
Αυτό (ac90) το συμπαθώ ιδιαίτερα.
 
Αυτό ευρέθη σε μια παροπλισμένη αποθήκη. Είναι πολλών 10ετιων.
Αυτή η μυρωδιά κλεισούρας και υγρασίας της αποθήκης θα έχει εμπλουτίσει με σπάνιες γευστικές νότες αυτό το πεπαλαιωμένον έλαιονννν τυχερακιαααα....
 
Θα ναι από αυτό που έβαζαν στις ξιφολογχες για να μην κολλάνε στη θήκη το 40!
Γιάννη όπως το κούνησα και ακούστηκε, πρέπει να έχει γίνει νερό. Θα το ανοίξω αύριο να δούμε. Φυσικά και δεν πρόκειται να το βάλω σε όπλο.
 
Γιάννη όπως το κούνησα και ακούστηκε, πρέπει να έχει γίνει νερό. Θα το ανοίξω αύριο να δούμε. Φυσικά και δεν πρόκειται να το βάλω σε όπλο.
Νερό δεν νομίζω, θα χουνε όμως εξατμιστεί οι διαλύτες και δεν θα είναι ζωηρό! Και η σύσταση του θα ήτανε για αλλες πυρίτιδες και κυρίως αλλα κάψουλα. Όπως λες ενθύμιο.
 
Τι review να κάνω . Είναι τόσο παλιό που οι προδιαγραφές του είναι προ εποχής ΝΑΤΟ. Πρέπει να παίζει από δεκαετία 40 μέχρι 70.

Ήμουν περίεργος αν μετά από τόσα χρόνια θα είχε μείνει έστω και μικρή ικανότητα λίπανσης.
 
Ήμουν περίεργος αν μετά από τόσα χρόνια θα είχε μείνει έστω και μικρή ικανότητα λίπανσης.
Γιατί να χαλάσει; Εγώ πιστεύω ότι είναι καλό ακόμα. Αλλά θα θέλει πολύ κούνημα γι'αυτό προσφέρομαι οικειοθελώς να το δοκιμάσω ;)
 
Τελικά αγόρασα αυτό το λαδακι το Super nano grease gun oil, το δοκίμασα στο παχύμετρο το οποίο είχε μαυριλες παλιές, το ψεκασα όλο και ο διαλύτης εξατμίστηκε σχετικά γρήγορα αφήνοντας ένα λίγο κολλώδες υγρό το οποίο σκούπισα πανεύκολα από επάνω, η μαυριλες/βρωμιά έφυγαν αμέσως και το παχύμετρο λάμπει σαν καινούργιο. Η μυρωδιά δεν είναι ενοχλητική και θα το δοκιμάσω στην 1187 μόλις έρθει με το καλό. Σε ευχαριστώ πολύ @kollias για τη βοήθεια να είσαι καλά. 🙂🙂
 

Attachments

  • IMG_20231111_103015_HDR.jpg
    IMG_20231111_103015_HDR.jpg
    185,3 KB · Προβολές: 25
  • IMG_20231111_103436_HDR.jpg
    IMG_20231111_103436_HDR.jpg
    237,7 KB · Προβολές: 24
Καλησπέρα σε όλους, για την λίπανση του ελατηρίου επαναφοράς μόνο στην Winchester SX3 όσο καιρό έχω όπλα χρησιμοποιώ το γράσο γραφίτη της gunslick για όπλα το οποίο πλέον δεν μπορώ να βρω πουθενά, φορούσα γάντια μιας χρήσης έβαζα ελάχιστο στα χέρια και περνούσα όλο το ελατήριο επαναφοράς παντού. Το όπλο δουλεύει πολύ ωραία και δεν είχα ποτέ πρόβλημα αλλά πλέον δεν μπορώ να το βρω πουθενά .Βρήκα στο internet γραφιτουχο γράσο για λίπανση γραναζιων γωνιακών μεταδόσεων το οποίο έχει εύρος λειτουργίας από -20εως 300+, μπορώ να το χρησιμοποιήσω σε όπλο η θα έχω θέματα, φθορά ή οξειδώση; το όπλο που θελω να το χρησιμοποιήσω είναι μια Remington 1187, Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.
https://www.skroutz.gr/s/23958819/O...as-Goniakis-Kefalis-THamnokoptikou-125gr.html
 
Καλησπέρα σε όλους, για την λίπανση του ελατηρίου επαναφοράς μόνο στην Winchester SX3 όσο καιρό έχω όπλα χρησιμοποιώ το γράσο γραφίτη της gunslick για όπλα το οποίο πλέον δεν μπορώ να βρω πουθενά, φορούσα γάντια μιας χρήσης έβαζα ελάχιστο στα χέρια και περνούσα όλο το ελατήριο επαναφοράς παντού. Το όπλο δουλεύει πολύ ωραία και δεν είχα ποτέ πρόβλημα αλλά πλέον δεν μπορώ να το βρω πουθενά .Βρήκα στο internet γραφιτουχο γράσο για λίπανση γραναζιων γωνιακών μεταδόσεων το οποίο έχει εύρος λειτουργίας από -20εως 300+, μπορώ να το χρησιμοποιήσω σε όπλο η θα έχω θέματα, φθορά ή οξειδώση; το όπλο που θελω να το χρησιμοποιήσω είναι μια Remington 1187, Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.
https://www.skroutz.gr/s/23958819/O...as-Goniakis-Kefalis-THamnokoptikou-125gr.html
Τσέκαρε αυτό. Εγώ το βάζω στα ελατήρια αεροβόλων. Αν έβαζα στην καραμπίνα, αυτό θα έβαζα
https://airgunshop.gr/12.-peripoiis...metallika-meri/bisley-grasso-aerovolon-oplon/
 
Back
Top