Λάδια καθαρισμού και συντήρησης

Οδηγοί καλαμιων σπινινγκ και συρτής και σαλαγγιες από ψαράκια συρτής 40 ετών,που μετά την χρήση πλένονται και τους ρίχνω σπρέι 6-66 είναι όλα σαν καινούργια! Το ίδιο και μια εξωλέμβια.
Δοκίμασε το και στο όπλο είναι πολύ καλή ιδέα.

6-66 έχω απόθεμα 2-3 μπουκάλια γιαυτό δεν έχω ψαχτεί τα τελευταία χρόνια.
Για εξωτερική χρήση στα όπλα μου έχω απόθεμα από ένα εξαιρετικό sonax clp με MoS2 με εξαιρετική διάρκεια λίπανσης.
Εκτός των χρήσεων που αναφέρεις, υπάρχει μια ακόμα που την δοκίμασα απόψε σε καλώδιο και πρίζα που ριχνανε τον γενικό...
Το 6-66 είναι και διηλεκτρικο....
 
Just found this amazing item on AliExpress. Check it out! €0.11 20%OFF | 5ml 10ml 15ml 30ml 100ml PE Plastic Squeezable Tip Applicator Bottle Refillable Dropper with Needle Tip Caps for Glue
View attachment 82853

https://a.aliexpress.com/_mrRweQU


Μπουκαλάκια διαφόρων μεγεθών με ρύγχος λεπτό σαν βελόνα για μικρές σταγόνες. Ιδανικό για όπλα. Επίσης αν κάποιο σπρέι λαδιού χάσει τον αέρα ή χαλάσει η βαλβίδα, τρυπατε επάνω στο δοχείο με ένα καρφί ή σουβλι και γεμίζετε τέτοια μπουκαλάκια.
Στο tube κάποιος βάζει αέρα με τρόμπα ισχύει;
 
Εκτός των χρήσεων που αναφέρεις, υπάρχει μια ακόμα που την δοκίμασα απόψε σε καλώδιο και πρίζα που ριχνανε τον γενικό...
Το 6-66 είναι και διηλεκτρικο....
Βρες όμως καλού κακού την διαρροή που συμβαίνει γιατί και οι αυτόματοι κάποια στιγμή χαλάνε.
 
Ασχετη ερωτηση για οπλα αλλα σχετικο με
Λαδια

Εαν καποιος ξερει

Θελω ενα πολυ καλο και διυσδητικο λαδι σε σπρει για εξαιρετικα κολλημενο συμπλεκτη σε αλυσόπριονο
ΜΕ εχει φερει στο αμην!

Ουτε ζεσταματα ουτε κρουστικο ουτε τιποτα δεν το χει κανει να ´´αμολησεί´´
 
Ασχετη ερωτηση για οπλα αλλα σχετικο με
Λαδια

Εαν καποιος ξερει

Θελω ενα πολυ καλο και διυσδητικο λαδι σε σπρει για εξαιρετικα κολλημενο συμπλεκτη σε αλυσόπριονο
ΜΕ εχει φερει στο αμην!

Ουτε ζεσταματα ουτε κρουστικο ουτε τιποτα δεν το χει κανει να ´´αμολησεί´´
Coke .
 
Ασχετη ερωτηση για οπλα αλλα σχετικο με
Λαδια

Εαν καποιος ξερει

Θελω ενα πολυ καλο και διυσδητικο λαδι σε σπρει για εξαιρετικα κολλημενο συμπλεκτη σε αλυσόπριονο
ΜΕ εχει φερει στο αμην!

Ουτε ζεσταματα ουτε κρουστικο ουτε τιποτα δεν το χει κανει να ´´αμολησεί´´
Έχω ακούσει ότι κάνει ATF transmission fluid,λάδι αυτόματου κιβωτίου ταχυτήτων αυτοκινήτων σε μίξη με Acetone 50/50.Προσοχή εύφλεκτο και τοξικό.Το αφήνεις ένα βράδυ να δράσει.
 
Έχω ακούσει ότι κάνει ATF transmission fluid,λάδι αυτόματου κιβωτίου ταχυτήτων αυτοκινήτων σε μίξη με Acetone 50/50.Προσοχή εύφλεκτο και τοξικό.Το αφήνεις ένα βράδυ να δράσει.
Αυτό ή και πετρέλαιο /ακετονη.
Προσοχή δεν ζεσταινεις και μακρυά από φλόγα και σπινθήρες.
 
Σπάζοντας όλα τα ρεκόρ του Off Topic μπαίνω στο νήμα των λαδολάγνων μπας και ακούσω καμιά ιδέα.
Είμαι στο χωριό και έχω αγοράσει καινούργια κλειδαριά για την εξώπορτα και προσπαθώ να ξεβιδώσω τη βίδα του αφαλού αλλά είναι μαγκωμένη και δε ξεβιδώνει με τίποτα. Και πριν διαλύσω τα πάσα με το σταυροκατσάβιδο είπα να κάνω μια ερώτηση.
WD-40 δεν έχω και το σπίτι είναι μακριά από πολιτισμό και δεν μπορώ να πάω σήμερα να αγοράσω. Το μόνο που έχω εδώ κάτω είναι Ed's Red με την επίσημη συνταγή του. Ψέκασα αλλά δεν πάει μέσα να γλυκάνει τα πάσα. Καμιά άλλη ιδέα για να λασκάρει η γαμωβίδα ;;;
Η πορτα είναι ξύλινη εκτεθειμένη στον καιρό και η βίδα μάλλον σκούριασε μέσα.
 
Σπάζοντας όλα τα ρεκόρ του Off Topic μπαίνω στο νήμα των λαδολάγνων μπας και ακούσω καμιά ιδέα.
Είμαι στο χωριό και έχω αγοράσει καινούργια κλειδαριά για την εξώπορτα και προσπαθώ να ξεβιδώσω τη βίδα του αφαλού αλλά είναι μαγκωμένη και δε ξεβιδώνει με τίποτα. Και πριν διαλύσω τα πάσα με το σταυροκατσάβιδο είπα να κάνω μια ερώτηση.
WD-40 δεν έχω και το σπίτι είναι μακριά από πολιτισμό και δεν μπορώ να πάω σήμερα να αγοράσω. Το μόνο που έχω εδώ κάτω είναι Ed's Red με την επίσημη συνταγή του. Ψέκασα αλλά δεν πάει μέσα να γλυκάνει τα πάσα. Καμιά άλλη ιδέα για να λασκάρει η γαμωβίδα ;;;
Η πορτα είναι ξύλινη εκτεθειμένη στον καιρό και η βίδα μάλλον σκούριασε μέσα.
με φλογυστρο εαν πυρώσεις τη βυδα εκει στο σηδερο ;;
αλλα χωρις να βαλεις φωτιά στη πορτα
 
Υπέροχα. Το σταυρό της σταυρόβιδας τον μάμησα ήδη με το σταυροκατσάβιδο
.hair.
Αναφέρεσαι στη βίδα που περνάει κάθετα από το πλάι και κρατάει τον αφαλό προφανώς.Ρίξε υλικό και από τις δυο πλευρές του αφαλού,από εκεί που βάζεις το κλειδί να πάει μέσα,η βίδα περνάει κάτω από το στρογγυλό τμήμα του αφαλού για να πάει στα πάσα.Από Diesel έχεις να βάλεις? Ότι βάλεις άφησε να δράσει.Χωρίς κατάλληλα εργαλεία δύσκολο να τη πιάσεις και να τη γυρίσεις αφού χάλασε η κεφαλή της βίδας.Θέλει τρύπα και εξολκέα για σπασμένες βίδες ή νέο αυλάκι να βάλεις πλακέ κατσαβίδι.
 
Last edited:
Ok. Το πρόβλημα λύθηκε με τη βία. Όπως τα περισσότερα πράγματα στην ζωή εξάλλου.
Έφερα από την αποθήκη το ηλεκτρικό τρυπανοκατσάβιδο, έβαλα την κεφαλή με τον χοντρό σταυρό και τη ξεβίδωσε. Ίσως και το Eds Red να βοήθησε. Ευχαριστώ πολύ!!
 
Back
Top