Λάδια καθαρισμού και συντήρησης

Γνώμες για το Καθαριστικό κάννης Robla Solo Mil;
ballistol1-800x800.png
Αν το θες για πιστόλια και ραβδωτα για τις επιχαλκωσεις ναι. Για λειοκανα έχει πολύ αμμωνία. Πάρε το κλασικό ballistol.
 
Ωραία σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου
Ανάλογα το ξύλο και πως ειναι φινιρισμένο αν είναι με πολυουρεθανικά βερνίκια δε μπορεις να κάνεις πολλά, αν ειναι με λινέλαιο μπορείς να το ξαναπεράσεις, αλλιώς μελισσοκέρι οπως σου ειπαν παραπάνω, είτε κεριά επίπλων liberon ειναι καλή μαρκα, μικροκρυσταλλικό κερί και εφάμιλλα προϊόντα.
 
Ανάλογα το ξύλο και πως ειναι φινιρισμένο αν είναι με πολυουρεθανικά βερνίκια δε μπορεις να κάνεις πολλά, αν ειναι με λινέλαιο μπορείς να το ξαναπεράσεις, αλλιώς μελισσοκέρι οπως σου ειπαν παραπάνω, είτε κεριά επίπλων liberon ειναι καλή μαρκα, μικροκρυσταλλικό κερί και εφάμιλλα προϊόντα.
Σε ευχαριστώ φίλε μου
Τώρα δεν ξέρω πως τα κάνει η benelli για να σου πω τι είναι ακριβώς
 
Παιδιά τι γνώμη έχουμε για το break free ???
Παλιών αμερικανικών στρατιωτικών προδιαγραφών (τώρα το χουν ρίξει στα οικολογικά). Ακριβό και δυσχρηστο (θέλει πολύ κούνημα, κάνει ίζημα). Καλό όμως. Εγώ που είμαι γνωστός λαδιάρης δεν το χρησιμοποιώ. Υπάρχουν άλλα φτηνότερα. Βασικά όλα τα clp κάνουν περίπου την ίδια δουλειά. Καλή βούρτσα ορειχάλκινη και βέργα πάρε. Για μολυβδώσεις όμως ένα είναι το φαβορί. Το hoppe's 9
https://www.specialforces.gr/902-no9-powder-solvent.html
 
Ανάλογα το ξύλο και πως ειναι φινιρισμένο αν είναι με πολυουρεθανικά βερνίκια δε μπορεις να κάνεις πολλά, αν ειναι με λινέλαιο μπορείς να το ξαναπεράσεις, αλλιώς μελισσοκέρι οπως σου ειπαν παραπάνω, είτε κεριά επίπλων liberon ειναι καλή μαρκα, μικροκρυσταλλικό κερί και εφάμιλλα προϊόντα.
Πολύ σωστά.Στα πολυουρεθανικά βερνίκια βάλε κάτι σαν αυτό της φωτό,Lemon Oil για μουσικά όργανα.Τιμή 5-6 ευρώ.Όλα τα άλλα στο βερνίκι τζάμπα χρήματα IMO.
 

Attachments

  • IMG_3679.jpeg
    IMG_3679.jpeg
    49 KB · Προβολές: 11
  • IMG_3680.jpeg
    IMG_3680.jpeg
    292,5 KB · Προβολές: 9
Παλιών αμερικανικών στρατιωτικών προδιαγραφών (τώρα το χουν ρίξει στα οικολογικά). Ακριβό και δυσχρηστο (θέλει πολύ κούνημα, κάνει ίζημα). Καλό όμως. Εγώ που είμαι γνωστός λαδιάρης δεν το χρησιμοποιώ. Υπάρχουν άλλα φτηνότερα. Βασικά όλα τα clp κάνουν περίπου την ίδια δουλειά. Καλή βούρτσα ορειχάλκινη και βέργα πάρε. Για μολυβδώσεις όμως ένα είναι το φαβορί. Το hoppe's 9
https://www.specialforces.gr/902-no9-powder-solvent.html
Και elbow grease όπως λένε οι Αμερικάνοι(μπόλικο τρίψιμο…να ιδρώσεις)!!!
 
Αν το θες για πιστόλια και ραβδωτα για τις επιχαλκωσεις ναι. Για λειοκανα έχει πολύ αμμωνία. Πάρε το κλασικό ballistol.
Η αλήθεια είναι ότι στις ραβδωτες κάννες αν κοιτάξουμε προσεκτικά με καλό φυσικό φωτισμό θα δούμε να " χρυσιζει" η κάννη, όσο και να ρίχνουμε χημικά μέσα. Είναι πρόβλημα αυτό όμως; Θεωρώ πως όχι. Είναι η πατίνα που πιάνει η κάννη από τις πρώτες κι όλας βολές και είναι κάτι φυσιολογικό. Το θέμα είναι να την καθαρίζουμε. Έχω καταλήξει για συχνό καθαρισμό, να περνάω την κάννη με ένα καλό CLP και ορειχάλκινο βουρτσακι - πανακια βαμβακερά στο τέλος. Λίγες μόνο φορές μέσα στο χρόνο θα καθαρίσω με hoppes 9. Το ballistol πλέον το θεωρώ αναντικατάστατο για εξωτερικό πέρασμα σε όλο το όπλο. Το αφήνω και λίγα λεπτά και μετά το σκουπίζω με βαμβακερή πετσέτα. Αναζωογονεί και το μέταλλο και την after market λαβή που έχω βάλει. Φοβερό προϊόν.
 
Ποίο λογικό μου φαίνεται η χρήση εξειδικευμένων καθαριστικών για το εσωτερικό της κάννης στα λειοκαννα. Ο λόγος είναι ότι έχουμε βαριές μολυβδωσεις από φυσίγγια διασποράς - βόλια και μονόβολα, επίσης και πλαστικά κατάλοιπα από τους συγκενττωτηρες.
 
Ποίο λογικό μου φαίνεται η χρήση εξειδικευμένων καθαριστικών για το εσωτερικό της κάννης στα λειοκαννα. Ο λόγος είναι ότι έχουμε βαριές μολυβδωσεις από φυσίγγια διασποράς - βόλια και μονόβολα, επίσης και πλαστικά κατάλοιπα από τους συγκενττωτηρες.
Δεν γνωρίζω τι απαιτήσεις έχουν τα ραβδωτα ως προς το καθαρισμό της καννης αλλά πιθανολογω ότι απαγορευονται τα...ζόρια (ότι κ στα αεροβολα)για να μην πληγωθουν οι ραβδώσεις...

Όσο αφορά τα λειοκαννα εχω καθαρίσει καννες με κάθε είδους σπρέι, από το ποιο φθηνό σπρέι όπλων μεχρι κ αντισκωριακα χωρίς κανένα προβλημα...

Αυτό θεωρώ πως έχει να κάνει με το αν εισαι άνθρωπος της βιασύνης η υπομονής....
Οποιος θέλει να ξεμπερδευει γρήγορα ας βάλει κάποιο προιον nitro solvent...

Αλλιώς με σάλιο κ υπομονή κ η κάννη γίνεται.....γυαλι..........


Οι (επαγγελματίες) οπλουργοι πως καθαρίζουν το εσωτερικό των καννων?
Δεν νομίζω να τους συμφέρει να αγοραζουν ακριβά προιοντα......
Θα μου πεις άλλο ο επαγγελματίας κ άλλο ο μερακλής "ερασιτεχνης" που θέλει να κρατάει στα χέρια του κάποιο επώνυμο προιον γιατι πιθανων έτσι να νιώθει κ καλυτερα.....
 
Δεν γνωρίζω τι απαιτήσεις έχουν τα ραβδωτα ως προς το καθαρισμό της καννης αλλά πιθανολογω ότι απαγορευονται τα...ζόρια (ότι κ στα αεροβολα)για να μην πληγωθουν οι ραβδώσεις...

Όσο αφορά τα λειοκαννα εχω καθαρίσει καννες με κάθε είδους σπρέι, από το ποιο φθηνό σπρέι όπλων μεχρι κ αντισκωριακα χωρίς κανένα προβλημα...

Αυτό θεωρώ πως έχει να κάνει με το αν εισαι άνθρωπος της βιασύνης η υπομονής....
Οποιος θέλει να ξεμπερδευει γρήγορα ας βάλει κάποιο προιον nitro solvent...
Αλλιώς με σάλιο κ υπομονή κ η κάννη γίνεται.....γυαλι..........

Οι (επαγγελματίες) οπλουργοι πως καθαρίζουν το εσωτερικό των καννων?
Δεν νομίζω να τους συμφέρει να αγοραζουν ακριβά προιοντα......
Θα μου πεις άλλο ο επαγγελματίας κ άλλο ο μερακλής "ερασιτεχνης" που θέλει να κρατάει στα χέρια του κάποιο επώνυμο προιον γιατι πιθανων έτσι να νιώθει κ καλυτερα.....
Ο καθαρισμός της κάννης γίνεται με “χημικά υγρά-λάδια” και “μηχανικά” ήτοι χάλκινες βούρτες,πανάκια,πάστες κ.λ.π. Καλό είναι να αποφεύγονται οι πολύ δραστικοί τρόποι π.χ ισχυρά solvents,ατσάλινα βουρτσάκια,πάστες με χοντρό Grit…Θα να κάνουν ζημιά,πολύ πιο εύκολα σε μια αχρωμίωτη.Ο συνδυασμός και των δυο προσφέρει το σωστό καθαρισμό και συντήρηση.Μην ξεχνάμε ποτέ και το βαθμό τοξικότητας των χημικών για το χρήστη.
 
Last edited:
Back
Top