Λάδια καθαρισμού και συντήρησης

Δεν γνωρίζω τι απαιτήσεις έχουν τα ραβδωτα ως προς το καθαρισμό της καννης αλλά πιθανολογω ότι απαγορευονται τα...ζόρια (ότι κ στα αεροβολα)για να μην πληγωθουν οι ραβδώσεις...

Όσο αφορά τα λειοκαννα εχω καθαρίσει καννες με κάθε είδους σπρέι, από το ποιο φθηνό σπρέι όπλων μεχρι κ αντισκωριακα χωρίς κανένα προβλημα...

Αυτό θεωρώ πως έχει να κάνει με το αν εισαι άνθρωπος της βιασύνης η υπομονής....
Οποιος θέλει να ξεμπερδευει γρήγορα ας βάλει κάποιο προιον nitro solvent...

Αλλιώς με σάλιο κ υπομονή κ η κάννη γίνεται.....γυαλι..........


Οι (επαγγελματίες) οπλουργοι πως καθαρίζουν το εσωτερικό των καννων?
Δεν νομίζω να τους συμφέρει να αγοραζουν ακριβά προιοντα......
Θα μου πεις άλλο ο επαγγελματίας κ άλλο ο μερακλής "ερασιτεχνης" που θέλει να κρατάει στα χέρια του κάποιο επώνυμο προιον γιατι πιθανων έτσι να νιώθει κ καλυτερα.....
Η κάννη του ραβδωτού δεν έχει και τρελές απαιτήσεις στον καθαρισμό. Δεδομένου ότι, περνάει μέσα της μόνο ένα επιχαλκομενο βλήμα, χωρίς πλαστικά. Ούτε γυμνό μολύβι περνάει μέσα. Οπότε ένα καλό CLP και σπάνια ένα solvent είναι υπέρ αρκετά. Η τριχινη ορειχάλκινη βούρτσα δεν βλάπτει με κανέναν τρόπο την ατσάλινη κάννη. Εννοείται ότι σκληρότερο υλικό από τον ορείχαλκο απαγορεύεται να μπει μέσα. Νομίζω ότι δεν είναι όλα τα CLP το ίδιο, κάποια δουλεύουν καλύτερα από αλλά. Μια περίοδο χρησιμοποιούσα το M PRO 7 gun cleaner. Γενικά ήμουν ευχαριστημένος. Μια μέρα μετά από πολλές βολές στο σκοπευτήριο, ψεκάζω τη ράμπα της κάννης που ήταν σαν ψησταριά. Το αφήνω να δράσει, σκουπίζω ( είναι ιδιαίτερα γυαλισμένη επιφάνεια, καθαρίζει πάντα εύκολα) και προς έκπληξη μου δεν καθάρισε. Σβου από τις αγορές μου εννοείται. Μόλις ψεκασα break free σκούπισα και γυαλισε αμέσως.
 
Δεν γνωρίζω τι απαιτήσεις έχουν τα ραβδωτα ως προς το καθαρισμό της καννης αλλά πιθανολογω ότι απαγορευονται τα...ζόρια (ότι κ στα αεροβολα)για να μην πληγωθουν οι ραβδώσεις...

Όσο αφορά τα λειοκαννα εχω καθαρίσει καννες με κάθε είδους σπρέι, από το ποιο φθηνό σπρέι όπλων μεχρι κ αντισκωριακα χωρίς κανένα προβλημα...

Αυτό θεωρώ πως έχει να κάνει με το αν εισαι άνθρωπος της βιασύνης η υπομονής....
Οποιος θέλει να ξεμπερδευει γρήγορα ας βάλει κάποιο προιον nitro solvent...

Αλλιώς με σάλιο κ υπομονή κ η κάννη γίνεται.....γυαλι..........


Οι (επαγγελματίες) οπλουργοι πως καθαρίζουν το εσωτερικό των καννων?
Δεν νομίζω να τους συμφέρει να αγοραζουν ακριβά προιοντα......
Θα μου πεις άλλο ο επαγγελματίας κ άλλο ο μερακλής "ερασιτεχνης" που θέλει να κρατάει στα χέρια του κάποιο επώνυμο προιον γιατι πιθανων έτσι να νιώθει κ καλυτερα..

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Καθαρισμός.211/page-258#post-959436

Μεσα σε όλα τα αυτά τα καθαριστικά κλπ να προσθεσω κ αυτο...

IMG_20240113_123444.jpg

Η αλήθεια είναι πως δεν το ειχα παρει για τα όπλα αλλά δεν δίστασα να το χρησιμοποιήσω 3-4 φορές για τον καθαρισμό τους κ για λόγους περιεργειας.....

Σκοπός μου δεν είναι να πείσω κάποιον να χρησιμοποιησει σκευάσματα που δεν θεωρουνται κατάλληλα για...οπλα...
Ωστόσο επιμενω πως όλα θα κανουν δουλειά είτε με περισσότερο κόπο, είτε με λιγότερο....
 
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Καθαρισμός.211/page-258#post-959436

Μεσα σε όλα τα αυτά τα καθαριστικά κλπ να προσθεσω κ αυτο...

View attachment 84676

Η αλήθεια είναι πως δεν το ειχα παρει για τα όπλα αλλά δεν δίστασα να το χρησιμοποιήσω 3-4 φορές για τον καθαρισμό τους κ για λόγους περιεργειας.....

Σκοπός μου δεν είναι να πείσω κάποιον να χρησιμοποιησει σκευάσματα που δεν θεωρουνται κατάλληλα για...οπλα...
Ωστόσο επιμενω πως όλα θα κανουν δουλειά είτε με περισσότερο κόπο, είτε με λιγότερο....
Τάσο η σιλικόνη δεν κάνει για λίπανση στα μέταλλα. Μόνο προστασία από διάβρωση προσφέρει. Στα πλαστικά ναι
 
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Καθαρισμός.211/page-258#post-959436

Μεσα σε όλα τα αυτά τα καθαριστικά κλπ να προσθεσω κ αυτο...

View attachment 84676

Η αλήθεια είναι πως δεν το ειχα παρει για τα όπλα αλλά δεν δίστασα να το χρησιμοποιήσω 3-4 φορές για τον καθαρισμό τους κ για λόγους περιεργειας.....

Σκοπός μου δεν είναι να πείσω κάποιον να χρησιμοποιησει σκευάσματα που δεν θεωρουνται κατάλληλα για...οπλα...
Ωστόσο επιμενω πως όλα θα κανουν δουλειά είτε με περισσότερο κόπο, είτε με λιγότερο....
Ένταξη το σπρέι σιλικόνης είναι περισσότερο ένα "ψιλό" λιπαντικό που δεν επιρρεαζει τα πλαστικά μέρη ( ίσα ίσα τα αναζωογονεί) πάρα ένα καθαριστικό. Δεν θα το χρησιμοποιούσα για το εσωτερικό της κάννης. Παρόλα αυτά περισσότερο σημασία έχει εν τέλει να καθαριστεί το όπλο, πάρα με τι θα το καθαρίσεις, αρκεί αυτό που θα βάλεις να μην βλάπτει κάποια κομμάτια του όπλου, πχ κάποια όπλα έχουν ένα συνθετικό μπαφερ για να τερματίζει το κλείστρο ή ας πούμε τα όπλα που έχουν πλαστικά μέρη να μην μεκαστουν με κάτι που θα τα χαλάσει.
 
Δεν θα το χρησιμοποιούσα για το εσωτερικό της κάννης.
Εγώ εκεί το χρησιμοποίησα κ για τον καθαρισμό πιστονιου κ αποθήκης από την κάπνα....

Παρόλα αυτά περισσότερο σημασία έχει εν τέλει να καθαριστεί το όπλο, πάρα με τι θα το καθαρίσεις, αρκεί αυτό που θα βάλεις να μην βλάπτει κάποια κομμάτια του όπλου, πχ κάποια όπλα έχουν ένα συνθετικό μπαφερ για να τερματίζει το κλείστρο ή ας πούμε τα όπλα που έχουν πλαστικά μέρη να μην μεκαστουν με κάτι που θα τα χαλάσει.
Αμ μπράβο!!!
Συμφωνούμε Κώστα!!
 
Σκοπός μου δεν είναι να πείσω κάποιον να χρησιμοποιησει σκευάσματα που δεν θεωρουνται κατάλληλα για...οπλα...
Ωστόσο επιμενω πως όλα θα κανουν δουλειά είτε με περισσότερο κόπο, είτε με λιγότερο....
[/QUOTE]

@tasos hunter κάπως έτσι κ εγώ!
Μόνο στον ετήσιο καθαρισμό,στο τέλος της σεζόν θα βάλω remoil (και nitro solvent αν χρειαστεί).
Στους ενδιάμεσους,καλή ώρα αυτό κάνω, wd για καθαρισμό και κάποιο "multi" όπως το wurth για λίπανση.Στα ξύλα μελισοκαίρι (για λινέλαιο φινίρισμα).
 

Attachments

  • 17051470527804900058805347372786.jpg
    17051470527804900058805347372786.jpg
    328,5 KB · Προβολές: 14
Last edited:
Το λάδι Singer για ραπτομηχανές είναι.Μια χαρά κάνει και για άλλες εφαρμογές.Όχι όμως π.χ για τα λαστιχάκια στις πόρτες του αυτοκινήτου.Και το Ballistol Universal γενικής χρήσης.Κατά την άποψη μου το καλύτερο CLP. Το WD-40 καλό για καθαρισμό αλλά όχι σαν λιπαντικό.
 

Attachments

  • IMG_3681.jpeg
    IMG_3681.jpeg
    241,1 KB · Προβολές: 12
Last edited:
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Καθαρισμός.211/page-258#post-959436

Μεσα σε όλα τα αυτά τα καθαριστικά κλπ να προσθεσω κ αυτο...

View attachment 84676

Η αλήθεια είναι πως δεν το ειχα παρει για τα όπλα αλλά δεν δίστασα να το χρησιμοποιήσω 3-4 φορές για τον καθαρισμό τους κ για λόγους περιεργειας.....

Σκοπός μου δεν είναι να πείσω κάποιον να χρησιμοποιησει σκευάσματα που δεν θεωρουνται κατάλληλα για...οπλα...
Ωστόσο επιμενω πως όλα θα κανουν δουλειά είτε με περισσότερο κόπο, είτε με λιγότερο....
Δεν νομίζω πώς είναι καλή λύση για χρήση σε όπλα - ούτε το συγκεκριμένο ούτε κανένα άλλο παρόμοιας σύστασης.

Η σιλικόνη όταν έρθει σε επαφή με μεταλλικές επιφάνειες που κινούνται και έρχονται σε επαφή μεταξύ τους προάγει τις τριβές και επιταχύνει την φθορά - δεν την προλαμβάνει ούτε προστατεύει απ' αυτήν.

Για πλαστικά και συνθετικά υλικά ναί - για μέταλλα όχι.
 
Η αλήθεια είναι ότι στις ραβδωτες κάννες αν κοιτάξουμε προσεκτικά με καλό φυσικό φωτισμό θα δούμε να " χρυσιζει" η κάννη, όσο και να ρίχνουμε χημικά μέσα. Είναι πρόβλημα αυτό όμως; Θεωρώ πως όχι. Είναι η πατίνα που πιάνει η κάννη από τις πρώτες κι όλας βολές και είναι κάτι φυσιολογικό. Το θέμα είναι να την καθαρίζουμε. Έχω καταλήξει για συχνό καθαρισμό, να περνάω την κάννη με ένα καλό CLP και ορειχάλκινο βουρτσακι - πανακια βαμβακερά στο τέλος. Λίγες μόνο φορές μέσα στο χρόνο θα καθαρίσω με hoppes 9. Το ballistol πλέον το θεωρώ αναντικατάστατο για εξωτερικό πέρασμα σε όλο το όπλο. Το αφήνω και λίγα λεπτά και μετά το σκουπίζω με βαμβακερή πετσέτα. Αναζωογονεί και το μέταλλο και την after market λαβή που έχω βάλει. Φοβερό προϊόν.
Αφήνει αλλα δεν φαίνεται με γυμνό μάτι, θέλει copper remover που και που .
 
Δεν νομίζω πώς είναι καλή λύση για χρήση σε όπλα - ούτε το συγκεκριμένο ούτε κανένα άλλο παρόμοιας σύστασης.

Η σιλικόνη όταν έρθει σε επαφή με μεταλλικές επιφάνειες που κινούνται και έρχονται σε επαφή μεταξύ τους προάγει τις τριβές και επιταχύνει την φθορά - δεν την προλαμβάνει ούτε προστατεύει απ' αυτήν.

Για πλαστικά και συνθετικά υλικά ναί - για μέταλλα όχι.
Μετα τον καθαρισμό σκουπίζω καλά κ δεν αφήνω λάδια....

Εδώ είναι τα χαρακτηριστικά ενός σπρέι για όπλα που περιεχει σιλικόνη...
https://www.hunterclub.eu/LADI-KATHARISMOU-OPLOU-ME-SILIKONI-ALPHA-SPRAY
Αφήνει αλλα δεν φαίνεται με γυμνό μάτι, θέλει copper remover που και που .
Και άλλος μερακλής...
 
Η αλήθεια είναι ότι στις ραβδωτες κάννες αν κοιτάξουμε προσεκτικά με καλό φυσικό φωτισμό θα δούμε να " χρυσιζει" η κάννη, όσο και να ρίχνουμε χημικά μέσα. Είναι πρόβλημα αυτό όμως; Θεωρώ πως όχι. Είναι η πατίνα που πιάνει η κάννη από τις πρώτες κι όλας βολές και είναι κάτι φυσιολογικό. Το θέμα είναι να την καθαρίζουμε. Έχω καταλήξει για συχνό καθαρισμό, να περνάω την κάννη με ένα καλό CLP και ορειχάλκινο βουρτσακι - πανακια βαμβακερά στο τέλος. Λίγες μόνο φορές μέσα στο χρόνο θα καθαρίσω με hoppes 9. Το ballistol πλέον το θεωρώ αναντικατάστατο για εξωτερικό πέρασμα σε όλο το όπλο. Το αφήνω και λίγα λεπτά και μετά το σκουπίζω με βαμβακερή πετσέτα. Αναζωογονεί και το μέταλλο και την after market λαβή που έχω βάλει. Φοβερό προϊόν.
Επειδή έχω μπερδευτεί. Το ballistol , το ίδιο το σκεύασμα , κάνει και για εξωτερική προστασία των μεταλλικών μερών (κάνης) και για συντήρηση των πλαστικών των όπλων?
 
Επειδή έχω μπερδευτεί. Το ballistol , το ίδιο το σκεύασμα , κάνει και για εξωτερική προστασία των μεταλλικών μερών (κάνης) και για συντήρηση των πλαστικών των όπλων?
Ναι κάνει για όλα. Και για καθαρισμό κάννης. Ακόμα και για συντήρηση δερμάτινων ειδών. Επίσης είναι φυτικό προϊόν και μη τοξικό για το δέρμα μας.
 
Εφερα μια κουτα με balistol πράγματα από Γερμανία γιατι την είδα @kollias .
Το λάδι κανει και για πιστόλια?
Ανεβαζουν πολυ μεγαλύτερες θερμοκρασίες από τα λειόκαννα
Εννοείται και κάνει. Βάλε πράμα να μουλιάσει να το ευχαριστηθεί η πέτσα του
 
Back
Top