Λαγός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τασο και Χρυσανθε δεν μιλησαμε σημερα,αλλα θα βγηκε σιγουρα! Τρυγα τωρα τους ευκολους,μολις ζοριστει λιγο θα παρει τηλεφωνο..εχω ηδη 2 αλλους φιλους που μου εχουν πει να πηγαινω μαζι τους και δεν μπορω ολες τις μερες..με τον μπαρμπα θα κανουμε και φετος τα κυνηγια μας πιστευω γιατι τον γουσταρω!! Απλα εγω ειμαι πολυ ζορισμενος λογω μικρου παιδιου και εργαζομενης γυναικας σχεδον ολη μερα..Χρυσανθε ζει και βασιλευει! Τον ειδα στο καφενειο προχθες και μου φωναξε να πιουμε ενα κρασι αλλα ετρεχα και δεν πηγα...ποιος τον ακουει τωρα οταν με ξαναδει..
 
Τελικα δεν καταφεραμε να τον στριμωξουμε σημερα παρολο που τα σκυλια την δουλεια τους την κανανε ο λαγος αγνοησε ολα τα καρτερια με μια μονο τουφεκια απελπισιας του Πατερα μου πιο πολυ για να βαλει τα σκυλια... παρολα αυτα περασαμε ωραια!!! Μειναμε πολυ ευχαριστημενοι απο τον μικρο (φωτο) ο οποιος ενω δεν ειχε δειξει πολλα μεχρι στιγμης σημερα τον εβγαλε ολομοναχος καθως τα αλλα σκυλια ηταν μακρια με τον αυτια το ραντευου δωθηκε για αυριο...uploading images image sharing
Πολλή ωραίος Δημήτρη!!!
Σημασία έχει οτι βγήκες σ' αυτα τα υπέροχα μέρη, παρέα με τα σκυλάκια σου και ευχαριστήθηκες την έναρξη...
Πολύ ''Ελληναράς'' ο σκυλάκος....well done.
Καλησπερα σε ολους! Σημερινο κυνηγι με συναδελφο με παρα πολυ ζεστη! Καναμε καλη αρχη ! Σηκωσαν ενα λαγο που ερχοταν κατα πανω μου και με μια τουφεκια με fob Rubis N 5 με την benelli επεσε ξερος! Μικρος λαγος φετινος!
Μια φωτο αμεσως μετα το σκοτωμα..και μια πιο μετα που μαζευτηκαν τα σκυλια και μπορεσα και πηρα ενα ...
N3MFJiK.jpg

b8Do5Ou.jpg
Μπράβο Γιάννη, και στα ταίρια του με υγεία!!!!
Πρώτη μέρα, πρώτη ντουφεκιά, πρώτος λαγός...ιδανική έναρξη....well done.
Μαλλινόταπο και ρελιαστό το RUBIS (αν θυμάμαι καλά σε 67αρι καλυκα)...

Από ανάκρουση τί λέει?
 
Σπυρο ηταν τετοια η ανδρεναλινη οταν ακουγα τα σκυλια να κλαφουνιζουν και τον λαγο να εχει ξεφυγει και να ερχετε πανω μου που δεν καταλαβα πολλα.μου φανηκε μαλακο.35gr ειναι.νικελ σκαγια οπως ειπε και ο Τασος με ρελιαστο κλεισιμο και 67αρι καλυκα καλα θυμασαι! Να ηταν και χαρτινο και θα ηταν τελεια παραδοσιακο.εγω ηθελα για πρωτο το tricolor το 34 αρι που εχει mb 36 μπαρουτι και χαρτινος καλυκας ρελιαστο αλλα δεν το φερνουν πλεον Χανια!
 
Σπυρο ηταν τετοια η ανδρεναλινη οταν ακουγα τα σκυλια να κλαφουνιζουν και τον λαγο να εχει ξεφυγει και να ερχετε πανω μου που δεν καταλαβα πολλα.μου φανηκε μαλακο.35gr ειναι.νικελ σκαγια οπως ειπε και ο Τασος με ρελιαστο κλεισιμο και 67αρι καλυκα καλα θυμασαι! Να ηταν και χαρτινο και θα ηταν τελεια παραδοσιακο.εγω ηθελα για πρωτο το tricolor το 34 αρι που εχει mb 36 μπαρουτι και χαρτινος καλυκας ρελιαστο αλλα δεν το φερνουν πλεον Χανια!
Πολύ καλό, απο τα πιο μαλακά 34αρια μαλλινόταπα που έχω δοκιμάσει...
επίσης σε χαρτινό στα 34 γρ. άλλα 6στερο, που το' ριχνε πολύ φίλος μου παπιοκυνηγός στα ρύζια του Αλιάκμονα και ήταν ευχαριστημένος, είναι το RC..
19_small_RC_2_WHITE_PAPER.jpg
 
et7cjn.jpg


Και ο σημερηνος,πιος σας ειπε οτη η λαγοι δεν πευτουν με 28γρ Νο5.τραβερσατος μουρθε στα 35+ μετρα τουφεκηστηκε με μαλινοταπο και 1αστρο.βολη με ακαριεο σκοτωμα
Μπραβο Γιαννιο!Στα ταιρια του!
Γιατι βαζεις καινουριο τουφεκι στα χωματα?
Το καλυμμα τι το θελεις ρε κοπελι?
Εδω σ'εφαγε η ρασπα να του δωσεις κλιση,χωρια που κραταει υγρασια και θα πανε αδικα τα βαψιματα!Ξεχασες κι ενα κομματι απεραστο..
 
Και ο σημερηνος,πιος σας ειπε οτη η λαγοι δεν πευτουν με 28γρ Νο5.τραβερσατος μουρθε στα 35+ μετρα τουφεκηστηκε με μαλινοταπο και 1αστρο.βολη με ακαριεο σκοτωμα
Προσκυνω αρχοντα Γιαννη...RESPECT..RESPECT..RESPECT.
Τι να σου πω δεν έχω λόγια..Είσαι από του λίγους ρε μάστορα αυτό να το ξέρεις..Τα 3"μαγκνουμ εδώ πέρα πάνε σύννεφο..
Ειλικρινά συγχαρητήρια..:)
 
Παντος το κυνηγι του λαγου εχει μια αλλη αισθηση....!!!
Δεν θα ξεχασω στα πρωτα κυνηγητικα μου βηματα εν ετη 1991 στην Μυκονο βρεθηκαμε με φιλο οπου με φιλοξενησε στο σπιτι του παππου του αξεχαστες στιγμες με ενα ανθρωπο εξω καρδια που εκανε τα παντα για να μας ευχαριστησει. Να μην μακρυγορω πηγαμε κυνηγι λαγου......!!
Τρια ατομα ειμασταν και τι καναμε , με ενα καλαμι στο χερι τρυπουσαμε τα σχινα που μεσα εκει κανανε τα λαγουμια τους οι λαγοι.
Θυμαμαι πρεπει να περπατησαμε στο βουνο κοντα τα 10 χιλ με λεια ενα λαγο που πεταχτηκε μπροστα μου στα 10μ αλλα εγω τα εχασα μεχρι να σηκωσω το οπλο, τον εφαγε ο παππους....φοβερος !!!!!
Ηταν μια ωραια εμπειρια ....buy buy.μπαρμπαγιαννη ο θεος να αναπαυση την ψυχουλα σου...!!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top