Λαγός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Aυτα στην Ευρωπη.....Παλι ο Αμερικανος τα γυαλια του φορεσε....Αλλα υλικα....και οποιο φυσιγγιο του
εσφαξα ενωσεις στα πεταλα δεν εχει....Με προκομμενα πεταλα η τουφεκια ειναι ποιο ''στανταρ'' παντα..
οσον αφορα κατανομες και συγκεντρωση!!!
Στα Ευρωπαικα βυσματα...ανοιξαν τα πεταλα....αλλη συγκεντρωση αλλη κατανομη....Δεν ανοιξαν...παλι αλλη
τουφεκια θα δεις στο ιδιο σεταπ !!!
Αν θέλουμε όμοιες και σταθερές τουφεκιές ΠΡΈΠΕΙ η βισματωση να συμπεριφέρεται πανομοιότυπα!
Να ανοίγει η να μην ανοίγει.
Όχι άλλα έτσι κι άλλα ...γιουβέτσι!
Τα ευρωπαϊκά υλικά,τουλάχιστον αυτά που φτάνουν στα χέρια μας, διάγουν βίο...εκπτώσεων!
Κάθε πέρσι και καλύτερα!
Από ποιότητα υλικών,κατασκευής,ακριβείας διαστάσεων κλπ....
Ο αμερικανος, ακόμη και στο φτηνότερο υλικό του είναι πολύ πολύ καλυτερος!
 
Αν θέλουμε όμοιες και σταθερές τουφεκιές ΠΡΈΠΕΙ η βισματωση να συμπεριφέρεται πανομοιότυπα!
Να ανοίγει η να μην ανοίγει.
Όχι άλλα έτσι κι άλλα ...γιουβέτσι!
Τα ευρωπαϊκά υλικά,τουλάχιστον αυτά που φτάνουν στα χέρια μας, διάγουν βίο...εκπτώσεων!
Κάθε πέρσι και καλύτερα!
Από ποιότητα υλικών,κατασκευής,ακριβείας διαστάσεων κλπ....
Ο αμερικανος, ακόμη και στο φτηνότερο υλικό του είναι πολύ πολύ καλυτερος!

Αυτο ειπα...για να συμπεριφερεται πανομοιοτητα η βυσματωση....πρεπει να δωσεις σημασια στην λεπτομερεια.
Και μια απο τις βασικες λεπτομερειες ( για μενα ) ειναι τα προκομμενα πεταλα....Τουφεκιες καρμπον τυχαια δεν βγαινουν !!!
Και οταν λεω καρμπον εννοω αποκλιση μεχρι 1-1,5% στο ιδιο σεταπ !!!
 
Ωραία τουφεκιά Νίκο! Το θέμα είναι αν περάσει ο λαγός κάτω από τα 35 μέτρα τι γίνεται! :D


Άμα σου βγεί στα 15 μέτρα προλαβαίνεις να αλλάξεις φυσίγγι?

Δεν χρειαζεται να αλλαξεις φυσιγγιο.....Το ζητουμενο ειναι να εχεις καλο φυσιγγιο στην θαλαμη σου...
Απο εκει και μετα ειτε στα 15 ειτε στα 25 μετρα σου βγει....ειναι θεμα ικανοτητας - εμπειριας και ψυχραιμιας
κυνηγου...!!! ;)
 
Να προσθέσω, αν χρειαστεί να ρίξεις δεύτερο, θα μπορέσεις μετά από αυτό ;

Λευτερη μου εγω το εριξα με 17 βαθμους και δεν την ''ακουσα''.....Και βεβαια το φυσιγγιο ειναι για κατω
απο + 10 βαθμους....
Μην το θεωρεις ''μπουρλοτο''.....40 γραμμαρια φυσιγγιο ειναι φιλε...Δλδ για μενα ενα νορμαλ φυσιγγιο !!
 
Δεν χρειαζεται να αλλαξεις φυσιγγιο.....Το ζητουμενο ειναι να εχεις καλο φυσιγγιο στην θαλαμη σου...
Απο εκει και μετα ειτε στα 15 ειτε στα 25 μετρα σου βγει....ειναι θεμα ικανοτητας - εμπειριας και ψυχραιμιας
κυνηγου...!!! ;)
Το καλό δεν προϋποθέτει και αυξημένη συγκέντρωση.
 
Το καλό δεν προϋποθέτει και αυξημένη συγκέντρωση.

Για να εχεις 50-55 μετρα.....εαν στα 35 με 3*αστρα εχεις μικρη συγκεντρωση τα μετρα που προειπα τα
ξεχνας...
208 σκαγια γομωση εχει το φυσιγγιο....εαν ειχε 250 θα ηταν αλλιως !!! ;)
 
Για να εχεις 50-55 μετρα.....εαν στα 35 με 3*αστρα εχεις μικρη συγκεντρωση τα μετρα που προειπα τα
ξεχνας...
208 σκαγια γομωση εχει το φυσιγγιο....εαν ειχε 250 θα ηταν αλλιως !!! ;)
Άλλο φυσίγγι θες καβάλα στα σκυλιά, άλλο σε ντυμένο καρτέρι,άλλο σε ανοιχτό και άλλο στα σπανα.Το καλό φυσίγγι είναι το κατάλληλο για κάθε δουλειά θείο.
 
Άλλο φυσίγγι θες καβάλα στα σκυλιά, άλλο σε ντυμένο καρτέρι,άλλο σε ανοιχτό και άλλο στα σπανα.Το καλό φυσίγγι είναι το κατάλληλο για κάθε δουλειά θείο.

Καλημερα ''ανιψιέ μου''...!!! :)
Τι μου λες τωρα ?? Και σε μενα τα λες που εχω ''χασει τον λογαριασμο'' απο τα σεταπ του λαγου ??
Απο 34 γραμ μεχρι τα 52 γραμ. σε 12/65 - 12/67 - 12/70 - 12/76 - βυσμα - μαλλινη - αποσπωμενο πατο- διασπορας
Σε ρελι και αστεροειδες κλεισιμο με SIPE - MG2 - MB36 - A1 special -AO - SSB150 - TECNA - και λιγα με Μ92ς
Απο Ν5 μεχρι Ν1...πρεπει να ξεπερναω τα 200 διαφορετικα σεταπ....συγκεντρωσου βρε...τι ειναι αυτα που
μου λες ???:D
 
Άλλο φυσίγγι θες καβάλα στα σκυλιά, άλλο σε ντυμένο καρτέρι,άλλο σε ανοιχτό και άλλο στα σπανα.Το καλό φυσίγγι είναι το κατάλληλο για κάθε δουλειά θείο.
Το φυσίγγι αυτό που έδειξε ο Νίκος, σε καλύπτει άνετα στις περισσότερες περιπτώσεις, για λαγοκυνήγι που δεν πας τα σκυλιά καβάλα. Τώρα αν είσαι σε κανένα σφιχτό καρτέρι, αλλάζεις τσοκ εκ των προτέρων σε πιο ανοιχτό.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top