Μαγκάλια και Σούβλες

Μόνο αυτό θεωρείται τυροκαυτερή φίλε όχι αυτό που πουλάνε ή αυτό που σερβίρουν στη ταβέρνες και δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί. Το λέει η ίδια η λέξη τυροκαυτερή!
Εσυ που δεν μπορεις να φας καυτερό μην τρως τυροκαυτερή, φάε τυροσαλάτα ,φάε i τζατζίκι, φάει ότι άλλο γουστάρεις ρε φίλε. Εσύ όμως ρε λαμόγιο ταβερνιάρη γιατί ξεφτιλίζεις την τυροκαυτερή ρε καριόλη;;;
Εμείς τι σου φταίμε ;
Για αυτό και εμείς τις φτιάχνουμε από το σπίτι και την παίρνουμε και στην ταβέρνα αμα λάχει. .big smile.
Το χω απωθημένο όπως και με το τζατζίκι στο σουβλάκι. Απορώ αυτό το πράγμα γιατί το λένε τζατζίκι . Αν σε ενοχλεί το σκόρδο ρε μεγάλε μην τρως τζατζίκι ,φάε γιαουρτομαλακία ή όπως αλλιώς θες πες το. Όχι όμως τζατζίκι. Και εσύ όμως καριόλη σουβλατζή γιατί ονομάζεις τζατζίκι αυτόν τον άσπρο γράσο που σερβίρεις;;;
Εεεεεεε ;;;;
Καργιοοοολ !
Ποσό σωστός !!!!!!
Εγώ στην τυροκαυτερή θα χώσω μέσα 5-6 καυτερές πιπεριές και στο τζατζίκι 5-6 σκελίδες σκόρδο….. η τρώμε η δεν τρώμε ρε φίλε!!!!
 
Αύριο θα περάσω απο Λάρισα αν έχεις χρόνο πίνουμε ένα καφε στα γρήγορα
Δεν είμαι Λαρισα γαμωτο. Θα είμαι Αγιόκαμπο. Δευτερα δουλεύω απόγευμα όποτε θα φύγω Δευτέρα πριν το μεσημέρι. Αν έχεις ώρα και μπορέσεις να περάσεις από Αγιόκαμπο έλα θα κάνω ετοιμασία καλη….
 
Δεν είμαι Λαρισα γαμωτο. Θα είμαι Αγιόκαμπο. Δευτερα δουλεύω απόγευμα όποτε θα φύγω Δευτέρα πριν το μεσημέρι. Αν έχεις ώρα και μπορέσεις να περάσεις από Αγιόκαμπο έλα θα κάνω ετοιμασία καλη….
Στο γυρισμό άμα είναι θα σε παρω τηλ
 
Έχεις δίκιο φίλε. Από Μακεδονία και κάτω οι αλοιφές δεν τρώγονται. Ένα τζατζίκι ξέρουν να κάνουν και αυτό νερουλο είναι.
Στη Θεσσαλονίκη η τυροκαυτερή καίει, η ρώσικη είναι γαμάτη και οι παλιοί τρώμε πάπρικα με το κρέας. Και δεν εννοώ το μπαχαρικό. Στη Θεσσαλονίκη η πάπρικα είναι αλοιφή.
Λογω τις δουλειάς εδω και πολλά χρόνια εχω φάει σε όλους τους νομούς της Μακεδονίας και Θράκης . Σε ταβέρνες σε χωριά και σε πόλεις. Εχω φαει καταπληκτικά φαγητά αλλα ειδικα στα καυτερά ήταν κορυφή. Κι εδω να πω πως το να καιει και μόνο κατι δεν είναι το ζητούμενο. Σε μια τυροκαυτερή πχ το να καιει δεν ειναι το παν .Ειναι το πρωτο μέρος.Το δευτερο ειναι να ειναι σωστα φτιαγμένη.Να αισθάνεσαι τα κομματακια τυριού κλπ και ναχει και κοματάκια πιπεριας πράσινης και κόκκινης που περα των άλλων ειναι και ωραίο στο ματι. Η αλήθεια ειναι οτι και κει άρχισαν μαζεύονται τα τελευταία χρόνια .
 
Μόνο αυτό θεωρείται τυροκαυτερή φίλε όχι αυτό που πουλάνε ή αυτό που σερβίρουν στη ταβέρνες και δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί. Το λέει η ίδια η λέξη τυροκαυτερή!
Εσυ που δεν μπορεις να φας καυτερό μην τρως τυροκαυτερή, φάε τυροσαλάτα ,φάε i τζατζίκι, φάει ότι άλλο γουστάρεις ρε φίλε. Εσύ όμως ρε λαμόγιο ταβερνιάρη γιατί ξεφτιλίζεις την τυροκαυτερή ρε καριόλη;;;
Εμείς τι σου φταίμε ;
Για αυτό και εμείς τις φτιάχνουμε από το σπίτι και την παίρνουμε και στην ταβέρνα αμα λάχει. .big smile.
Το χω απωθημένο όπως και με το τζατζίκι στο σουβλάκι. Απορώ αυτό το πράγμα γιατί το λένε τζατζίκι . Αν σε ενοχλεί το σκόρδο ρε μεγάλε μην τρως τζατζίκι ,φάε γιαουρτομαλακία ή όπως αλλιώς θες πες το. Όχι όμως τζατζίκι. Και εσύ όμως καριόλη σουβλατζή γιατί ονομάζεις τζατζίκι αυτόν τον άσπρο γράσο που σερβίρεις;;;
Εεεεεεε ;;;;
Καργιοοοολ !
Όπως λένε και στο χωριό μου είναι δύσκολη η καλογερικη
η κουζίνα θέλει μεράκι και σεβασμό σε αυτό που σερβίρεις στον πελατη
Τυποποιημένα προϊόντα σερβίρουν άντε αν είσαι τυχερός να βρεις καμία πατάτα κομμένη στο χέρι και αυτό θα είναι θαύμα
Κρασί -τσιπουρο κτλ στο τριτο ποτήρι πας για αιμοκάθαρση
Ας μην μιλήσουμε για ψαροταβέρνες εκεί πίνεις όλη την ουλεν για να σου φύγει το ορυκτέλαιο της τηγανιλας
Αυτό που δεν θα ξεχάσω ήταν μια φορά μετά το κυνήγι σταματήσαμε σε Καφενέ για τσίπουρο
Ο μεζές που το συνόδευε ήταν ποπ κορν

Αδερφέ του λέει ο Κουμπάρος βλέπεις στην παρέα καμία γαλοπούλα και μας έφερες τα καλαμπόκια ?
 
Όπως λένε και στο χωριό μου είναι δύσκολη η καλογερικη
η κουζίνα θέλει μεράκι και σεβασμό σε αυτό που σερβίρεις στον πελατη
Τυποποιημένα προϊόντα σερβίρουν άντε αν είσαι τυχερός να βρεις καμία πατάτα κομμένη στο χέρι και αυτό θα είναι θαύμα
Κρασί -τσιπουρο κτλ στο τριτο ποτήρι πας για αιμοκάθαρση
Ας μην μιλήσουμε για ψαροταβέρνες εκεί πίνεις όλη την ουλεν για να σου φύγει το ορυκτέλαιο της τηγανιλας
Αυτό που δεν θα ξεχάσω ήταν μια φορά μετά το κυνήγι σταματήσαμε σε Καφενέ για τσίπουρο
Ο μεζές που το συνόδευε ήταν ποπ κορν

Αδερφέ του λέει ο Κουμπάρος βλέπεις στην παρέα καμία γαλοπούλα και μας έφερες τα καλαμπόκια ?
Έτσι όπως το λες είναι, η κατάσταση είναι δραματική στα εστιατόρια.
Πλέον υπάρχει πλήρης αποσύνδεση του τί πληρώνω με το τί παίρνω.
Κάθε προϊόν είναι για τον καταστηματάρχη μία δικαιολογία για να σε κλέψει. Δεν έχει καμία σχέση η τιμή με το προϊόν. Το πόσο θα το χρεώσει είναι ανάλογα με το πόσο τον παίρνει να σε κλέψει. Πχ. πατάτες τηγανιτές. Ένα πιάτο θα κοστίζει 30-50 λεπτά το πολύ. Στο σερβίρει 5 ευρώ. Τόσο μπορεί να σε κλέψει για μια πατάτα. Μία σαλάτα, κόστος 1 ευρώ. Στη χρεώνει 10. Τόσο τον παίρνει να σε κλέψει για αυτό το προϊόν.
Ακόμα και το νερό στο χρεώνουν. Και μάλιστα φέρνει μπουκάλια του λίτρου, όχι ενάμιση λίτρο για να πάρεις και άλλο. Δεν μπορούν να κρυφτούν από τη μανία τους. Θέλει η πουτάνα να κρυφτεί και η χαρά δεν τη αφήνει. Υπάρχουν καφετέριες που για νερό σου φέρνουν μόνο εμφιαλωμένο για να στο χρεώσουν και σου λενε ότι της βρύσης δεν πίνεται, αλλά τον καφέ με νερό της βρύσης τον φτιάχνουν.
Στην εστίαση σερβίρουν τα πιο χαμηλής ποιότητας και τα πιο φτηνά προϊόντα που μπορούν να βρουν και προσπαθούν να σε πείσουν ότι είναι εκλεκτό και ποιοτικό για να δικαιολογήσουν την δεκαπλάσια και εικοσαπλάσια χρέωση. Και εμείς οι ανεγκέφαλοι θέλουμε να τους πιστεύουμε για βγήκαμε για να περάσουμε καλά και θέλουμε μόνο θετικά να πιστεύουμε.
 
Είμαστε απατεώνες ολκής!
Επιδαυρος....στο μαγαζάκι στην είσοδο το μπουκάλι (1 l ) το νερό 4,5€ !!!
Σου λέει , θα το πάρεις θες δεν θες !!
Και στα μηχανήματα αυτόματης πώλησης το μπουκαλάκι νερό 330 ml μάρκας Evian 3,5 € !!!!
Αλλά έχει και μπουκαλάκι Βίκος 330ml με 0,49 €.....αλλά μάντεψτε ...δεν έχει!! 😆
Δύο επιλογές εχεις...η σκάσε η πάρε 330ml νερο με 3,5 € !
 
μετα απο μια υπερωχη τυγανια χοιρινη με εναν φιλομου συγκινηγο ηρθε η ωρα της ξαπλαςςςςς .sarcastic.
Ρε Σακη;
Σιγουρα ρηγανη και θυμαρι αρτισες το φαι ρε;
Αυτη η φατσα της σκυλας σαν να λεει οτι αλλο χορτο εριξες.sarcastic.
 
Back
Top