Παλιά φυσίγγια

Το συγκεκριμενο λεγεται (αν θυμαμαι σωστα) και 40αρι. Το ειχα ακουσει απο συζητησεις, δεν ειμαι σιγουρος αν υπηρξε και ποτε βεβαια, αλλα μαλλον τεινω προς αυτο που λεει ο Στελιος.

Τα φυσιγγια της εταιριας Activ ηταν φυσιγγια εξ'ολοκληρου απο πλαστικο. Eχουν αγοραστει απο την Kent Cartridge πλεον, δε ξερω αν βγαινουν πια
 
Φίλε Στέλιο δεν έχω προλάβει να δω εάν είναι αυτά που λες!
Τα συγκεκριμένα πάντως είναι ολόκληρη σειρά και χρησιμοποιούνταν απ' ότι μου είπαν μόνο στην Κύπρο για έναν συγκεκριμένο απαγορευμένο εκλεκτό μικρό μεζέ, τα αμπελοπούλια!! Εδώ σίγουρα τα λέμε διαφορετικά.
Έβγαιναν από 3,4 - 7 γρ. σκάγια και σε νούμερα νομίζω από 10-12. Έχει ενδιαφέρον έτσι;

heberger une image
hébergeur image gratuit
Αυτό για την Κύπρο ομολογώ ότι δεν το ήξερα, νόμιζα ότι τα αμπελοπούλια τα έπιαναν μόνο με ξόβεργες κλπ.
Λογικό να κατασκευάζονται και οι κάλυκες στην Κύπρο, πάντως όπως φαίνεται από τις φωτο μοιάζει πάρα πολύ με το Otto του Gualandi ...
Τώρα ... ποιος "πήρε την ιδέα" από τον άλλο !!!!! ????? .xm. .xm. .xm.
Έχεις τσεκάρει το διαμέτρημα; Με τι όπλα τα έριχναν οι Κύπριοι; ;;;
 
Αυτό για την Κύπρο ομολογώ ότι δεν το ήξερα, νόμιζα ότι τα αμπελοπούλια τα έπιαναν μόνο με ξόβεργες κλπ.
Λογικό να κατασκευάζονται και οι κάλυκες στην Κύπρο, πάντως όπως φαίνεται από τις φωτο μοιάζει πάρα πολύ με το Otto του Gualandi ...
Τώρα ... ποιος "πήρε την ιδέα" από τον άλλο !!!!! ????? .xm. .xm. .xm.
Έχεις τσεκάρει το διαμέτρημα; Με τι όπλα τα έριχναν οι Κύπριοι; ;;;
Δεν ξέρω τίποτα περί όπλων.
 
Προσεξατε ομως, οτι απο καποια εποχη και επειτα, σταματησαν τα πλαινα αναγλυφα στον παφυλα. Ολα εγιναν πιο αυτοματοποιημενα, οποτε εξαφανιστικε αυτο το διακοσμητικο και εν μερει χρηστικο χαρακτηριστικο
 
Δύο ''κατεδαφιστικά'' ,ένα παλιότερο και ένα πιο σύγχρονο, πριν την εξαγορά της CIL από την IVI.
Και με διαφορετικό καψούλι.

image gratuite
hebergement image
hébergeur d images gratuit
Γιωργο οποτε μπορεις δες κ πεσμου
στο δεξι ΙVI κατω απο το βαρος σκαγιων γραφει SPECIAL και διπλα τρια γραμματα (ισως κ νουμερα),Τα οποια δεν μπορω να τα διακρινω στο δικο μου γιατι εχουν σβησει.
 
Αν και δεν είμαι συλλεκτης οπως εσας και οτι παλιο φυσίγγι εέπεσε στα χέρια μου το έριξα, ομως μιας που πιάσαμε τα εξ ολοκληρου πλαστικά αυτό εδώ κάνει και μένα να λυπάμαι να το ρίξω (αν το χα) έχω βάλει το φιλαράκι που πάει στις εκθέσεις αν το πετύχει κάπου να το πάρει αλλά μέχρι τώρα τζίφος.

photo uploading
 
Αν και δεν είμαι συλλεκτης οπως εσας και οτι παλιο φυσίγγι εέπεσε στα χέρια μου το έριξα, ομως μιας που πιάσαμε τα εξ ολοκληρου πλαστικά αυτό εδώ κάνει και μένα να λυπάμαι να το ρίξω (αν το χα) έχω βάλει το φιλαράκι που πάει στις εκθέσεις αν το πετύχει κάπου να το πάρει αλλά μέχρι τώρα τζίφος.

photo uploading
Μια ανάρτηση έβαλες φίλε και με διέλυσες!!!
 
Αν και δεν είμαι συλλεκτης οπως εσας και οτι παλιο φυσίγγι εέπεσε στα χέρια μου το έριξα, ομως μιας που πιάσαμε τα εξ ολοκληρου πλαστικά αυτό εδώ κάνει και μένα να λυπάμαι να το ρίξω (αν το χα) έχω βάλει το φιλαράκι που πάει στις εκθέσεις αν το πετύχει κάπου να το πάρει αλλά μέχρι τώρα τζίφος.

photo uploading
Ποοοοοοοο ομορφοτερο πραγμα δεν εχω ξαναδηηηηηηη.παει ο υπνος ξαι η ειρεμιαααασσ
 
Back
Top