Παλιά φυσίγγια

Αυτά είναι......congrats..congrats..congrats..congrats..congrats.
Μπράβο Κωνσταντίνε καλή δουλεια εκανες...RESPECT..RESPECT.
Και φυσίγγια perazzi και purdey βλέπω..:)
Το κουτί με το περιστέρι(pigeon)γράφει κάτω δεξιά στην γωνία factory kamnik yougoslavia
Κοιτα να δεις φυσίγγι από Γιουγκοσλαβία...asking.
Στην όγδοη φωτογραφία πάνω αριστερά είναι και ένα κόκκινο κουτί beretta trap , εντύπωση μου κάνει και το Super X που αναγράφει πάνω experimental (πειραματικά )μάλλον θα είναι από την εποχή της μετάβασης από τα μολύβδινα στα ατσάλινα σκάγια.
 
Το κουτί με το περιστέρι(pigeon)γράφει κάτω δεξιά στην γωνία factory kamnik yougoslavia
Κοιτα να δεις φυσίγγι από Γιουγκοσλαβία...asking.
Μην σου κάνει εντύπωση γιατί στη Γιουγκοσλαβία έφτιαχναν και ελαφρύ οπλισμο πόσο μάλλον κυνηγετικα φυσιγγια. Γιουγκοσλαβοι λίγοι μετανάστες υπήρχαν στη USA όπως και Yugo αυτοκίνητα έτυχε να δω σε ταινία. Τώρα βέβαια εισαγωγή φυσιγγια προφανώς φθηνά δεν θα μου πέρναγε από το μυαλό. Αλλά θα μου πεις μέχρι ταραμα βρισκεις στην Αστορια γιατί όχι και φυσιγγια γιουγκοσλαβικα.
 
Ωραίες φώτο Κωνσταντίνε, σε σκοπευτήριο πήγες ή μουσείο; :)
Κάτι που θυμήθηκα και δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί. Θυμάμαι παιδάκι όταν περίμενα την Παρασκευή το απόγευμα να φύγουμε με τον πατέρα μου για να πάμε στον κύριο Νικήτα στο Μπραχάμι να πάρουμε τα φυσίγγια του ΣΚ, έβλεπα κουτιά με φυσίγγια Baikal. Θυμάμαι μάλιστα πως κάποια κουτιά έγραφαν skeet και trap, ρώταγα τι σημαίνει αλλά δεν ήξερε να μου απαντήσει ... :D Αυτά να ήταν εισαγωγή από Σ.Ε. ή να γεμίζονταν εδώ από αντιπρόσωπο;
 
Παντως σε φωτογραφιες-διαφημησεις σε περιοδικα του 80, θυμαμαι μονο τα πρασινα-κοκκινα-μαυρα Baikal. Δεν θυμαμαι τις διαφορες ομως
 
..Αυτά να ήταν εισαγωγή από Σ.Ε. ή να γεμίζονταν εδώ από αντιπρόσωπο;
ΣΕ ήταν τα έφερνε ή ΑΧΟΤΑ έτσι λεγόταν ή εταιρεία στον Πειραιά με 2-3 συνεταίρους εκ των οποίων ένας ήταν ο Παναγιώτης Αλάμαρας συνάδελφός εκτελωνιστής τότε που Δούλευα στο λιμάνι και μας έκανε καλύτερες τιμές σε συναδέλφους που ήταν κυνηγοί
 
Last edited:
Παντως σε φωτογραφιες-διαφημησεις σε περιοδικα του 80, θυμαμαι μονο τα πρασινα-κοκκινα-μαυρα Baikal. Δεν θυμαμαι τις διαφορες ομως
Πρεπει να ημουν 10 χρονων κ θυμαμαι τον πατερα μου που επαιρνε τα μαυρα τα Baikal για το sp Baikal που ειχαμε τοτε... Θυμαμαι μαλιστα χαρακτηριστικα οτι οταν ανοιγες το κουτι τα φυσιγγια ηταν ορθια τοποθετημενα μεσα και τα εβλεπες και τα 25 με το που ανοιγες το πανω μερος... Επισης θυμαμαι τωρα που γραφω κ που μας ετρωγαν οι "φασσες" στα μπεκατσοτοπια του Ταυγετου... Αααααααααχχχχχ... .eat.
 
ΣΕ ήταν τα έφερνε ή ΑΧΟΤΑ έτσι λεγόταν ή εταιρεία στον Πειραιά με 2-3 συνεταίρους εκ των οποίων ένας ήταν ο Παναγιώτης Αλαμαρας συνάδελφός εκτελωνιστής τότε που Δούλευα στο λιμάνι και μας έκανε καλύτερες τιμές σε συναδέλφους που ήταν κυνηγοί
Έχεις δίκιο η ΑΧΟΤΑ τα έφερνε γιατί εχώ δει την διαφήμιση σε ένα τεύχος στην κυνηγεσια του '85,Η ίδια εταιρία αν θυμαμε καλα εισήγαγε και κατι φυσιγγια VOLGA.
Αλλά δεν θυμαμε χώρα προέλευσης..Ίσως Σουηδία.
 
Aυτο ακριβως. Τα κοκκινα ηταν τα πρωτα που εβαλα στο Baikal, και εκει καταλαβα οτι εχουν θεμα με τους καλυκες με χαμηλο μεταλο.
 
Γιατι, δεν σας εκαναν εντυπωση τα VIctory?

Aν αφησετε τον Τασο εκει, οχι πολυ, 20 λεπτα, δε θα βρειτε ουτε την προθηκη. Θα τα παρει ολα στο σπιτι .sarcastic.
Θα πάω με παντελόνι με πλαϊνες τσέπες να εχω να γεμίζω..;).sarcastic..sarcastic.
 
Last edited:
κατι φυσιγγια VOLGA.
Αλλά δεν θυμαμε χώρα προέλευσης..Ίσως Σουηδία.
Θα τρίζουν τα κοκκαλα του Βαρκαρη του Βολγα, Τάσο.
https://www.google.gr/url?sa=t&sour...G2iQEhPIkoWGyVhKw&sig2=DSbpXdeA6s39EDiDN97kXQ
Άλλωστε η ΑΧΟΤΑ έφερνε προϊόντα από όσο θυμάμαι από ΕΣΣΔ.
Τη θυμαμαι παλιά κάπου προς Ρετσινα ή Κερανη στον Πειραιά.
 
Last edited:
Το οτι ο Βολγας ειναι στην Ρωσια το γνώριζα,Αλλα δεν το σκέφτηκα να συνδυασω το ονομα του φυσιγγίου με τον ποταμό..
και αφού λέτε οτι έφερνε προϊόντα από ΕΣΣΔ τότε 100%.ήταν Ρωσικα.
 
Τα BAIKAL τα φυσιγγια τα θυμαμαι προς το τελος της δεκαετιας του 70. Δεν ειχα ακομη βγαλει αδεια και κυνηγουσα σε μια ιδιοκτητη περιοχη περιφραγμενη ενος γνωστου. Ειχα κανει πολυ καλες τουφεκιες με τα μαυρα, ακομη θυμαμαι αραια το ιδιαιτερο καψουλι που ειχαν. Σε τιμες πουλιουταν φθηνοτερα απο τα ελληνικα και νομιζω κυκλοφορουσαν σε συσκευασια των 10.
 
Πρεπει να ημουν 10 χρονων κ θυμαμαι τον πατερα μου που επαιρνε τα μαυρα τα Baikal για το sp Baikal που ειχαμε τοτε...
Αυτά που λες εσύ πρέπει να είναι πολύ μεταγενέστερα, αυτά που λέω εγώ ήταν στα μέσα της δεκαετίας του 80 και μάλλον ήταν χάρτινοι οι κάλυκες, ρελιαστά, κόκκινα.
 
QXoD5uG.jpg
 
Back
Top