Παλιά φυσίγγια

Γι' αυτό ακριβώς τα κρατάμε. Για καμιά δύσκολη ώρα!!! (πλάκα κάνω!).Παιδιά, ψάχνοντας γνώρισα πολλούς που έχουν πολλά imperial και super-x σε πολύ καλή αλλά και σε άριστη κατάσταση(θα σας δείξω μερικά), για τα χρόνια που έχουν περάσει.Υπάρχουν μπαούλα γεμάτα!Όταν έχεις τόση τρέλα μ'αυτά και το βλέπεις αυτό το θέαμα μπροστά σου χωρίς να μπορείς να τα κάνεις δικά σου, δεν περιγράφεται!!! Έχω καταφέρει και έχω πάρει μερικά(κάποιες φορές είμαστε και εμείς ασύδοτοι),αλλά είναι σταγόνα στον ωκεανό.Το ασφυκτικό pressing πάντως συνεχίζεται... 'Ενας γέρος λοιπόν κάποτε μου είπε αποστομωτικά: Κι αν γίνει κανάς πόλεμος εγώ με τι θα ρίξω;......
Και ένας άλλος: Ποιος είσαι εσύ που θα μου πάρεις όλες μου τις αναμνήσεις;........Είναι δύσκολο να πάρεις από αυτούς τους ανθρώπους τέτοια ''φουρνέλα''.
Εγώ τους λέω θα μου δώσετε κανένα η θα σας τα ξυρισω??.sarcastic.
 
Η hirtenberger είναι μεγαλο εργοστάσιο πυρομαχικων στην Αυστρια.
Ερχοντουσαν μέχρι πριν περίπου καμιά 15ετια στην Ελλάδα σε κασετίνες των 10 αλλά πλαστικά.

Noμιζω σταματησαν να φτειαχνουν κυνηγετικα φυσιγγια πριν περιπου 15 χρονια. Τωρα πλεον μονο πολεμικα
 
Η hirtenberger είναι μεγαλο εργοστάσιο πυρομαχικων στην Αυστρια.
Ερχοντουσαν μέχρι πριν περίπου καμιά 15ετια στην Ελλάδα σε κασετίνες των 10 αλλά πλαστικά.
Περίεργο, δεν τα είχα συναντήσει πουθενά! Ήταν καλά; Tι χρώμα είχαν;
Έφτασε στα χέρια μου ένα πολύ παλιό κουτί που εκτός των άλλων μέσα είχε και το παρακάτω φυσίγγι.Ήταν χανιώτης κατασκευαστής;
free screen capture
picture hosting
 
αρε χαρτινα.αξια αξεπεραστη.να βαλο και εγω κανενα η μπα.εχει λατρες??????
Δώσε φίλε Γιάννη... κι εμείς ακολουθούμε.
Πέραν των Imperial και Super-x(που είμαι φανατικός οπαδός) η άλλη μεγάλη μου τρέλα είναι τα αυστραλέζικα.Σας βάζω ένα, που σύμφωνα με μαρτυρίες παλιών λαγάδων (που είχαν δοκιμάσει όλα τα προηγούμενα) μπορεί να ήταν και καλύτερα(ντουφεκιά και κηδεία!!!). Άλλωστε η ICI (μετέπειτα εξαγοράστηκε από την IMI) είχε σαν θυγατρική της την CIL που κατασκεύαζε τα imperial(είχαν συμπτυχθεί).Εάν προσέξετε τη γυαλάδα στο χαρτί στο 2 imperial που έχω ανεβάσει και στο icil θα καταλάβετε την κοινή προέλευση (ίσως στη φωτογραφία δε φαίνεται καλά).Πρόκειται για φοβερή ποιότητα κατασκευής....
online photo storage
free upload pictures
upload
 
Τόσο κάλο ε?Περίεργο γιατί δεν γνώριζα ότι η Αυστραλοί φτιάχνουν καλά φυσιγγια...fff.
Ωραία πράγματα εχεις..Θα έρθω να οργανωθούμε να ψαχουλευουμε καμιά αποθήκη παλιού κυνηγού στην ζούλα...my man.
Άντε επειδή είσαι φίλος και έχουμε το ίδιο πάθος να σου δείξω κάτι να δω για άλλη μια φορά τις γνώσεις σου (μη με παρεξηγείς, πλάκα κάνω....!!!)
Εγώ πάντως με τέτοια κυνηγάω και θέλω να πιστεύω και για πολύ ακόμη.....
gifs upload
 
IMG
 
Lambro skeet ειναι...buy..congrats..ha ha ha.
Imperial 3" magnum..To βρήκα η πάω για φούντο?
Το έχεις ξαναδεί,το ξέρεις ή το γνώρισες από το μέγεθος του πάφυλα; Μιλάμε για φουρνέλο!!!(θα ακολουθήσουν κι άλλα).Μου έχουν πει κάτι ιστορίες για λαγούς μ'αυτά...Είναι για να τον ξεκινάς από τα 60μ και πάνω!!!
image uploader
screen shot pc
 
Το έχεις ξαναδεί,το ξέρεις ή το γνώρισες από το μέγεθος του πάφυλα;
To εχω ξαναδει.
Είναι για να τον ξεκινάς από τα 60μ και πάνω!!!
Αν έχεις πολλά ρίξε μερικά γιατί ειναι σε άριστη κατάσταση,τα υπόλοιπα κρατήσετε γιατί πραγματικά αξίζει.
 
Back
Top