Παλιά φυσίγγια

Θυμάμαι αυτά τα μονόβολα S&B τα χρησιμοποιούσαν κάποιοι σε αγώνες σκοποβολής.
Αν καθόσουν πίσω από το σκοπευτή, έβλεπες το βλήμα να ταξιδεύει προς το στόχο.
Όπως με κάποια αεροβόλα. Παρόλα αυτά το συγκεκριμένο μονοβολο, ήταν από τις καλύτερες εμπνεύσεις στον χώρο, το είχα γράψει και παλιότερα, αν ήταν ιταλικό θα είχε καθιερωθεί
 
Τάσο , χιούμορ κάνεις φαντάζομαι. Δηλαδή αν ρωτήσεις μία γυφτισα που διαβάζει την παλάμη, περιμένεις να σου πει ότι σε κοροϊδεύει ;
Άστοχο παραδειγμα...
Τα εχουμε πει κ παλαιοτερα για τους Έλληνες αρθρογράφους..
Το ότι διαφωνείς το σέβομαι απόλυτα,κ εγώ μην νομίζεις πως σε όλα λέω ναι,για ορισμένα θέματα εχω αντίθετη άποψη.....
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι λένε ψέματα....

Ειλικρινά θα χαιρομουν να διαβαζα μια επιστολή που θα έστελνες(μιας κ έχεις αρκετές γνώσεις..) σε όλους αυτους με τους οποίους διαφωνείς για να υπάρξει κ ενας σωστός διάλογος-αντιλογος...


Όπως με κάποια αεροβόλα.
Ένα gamo spectra 4,5mm με ταχυτητα 170m/sec μπορουσα να δω καθαρά την πορεια της βολίδας αν σήκωνα το κεφάλι από το κοντακι...
2700_0-main.jpg
Παρόλα αυτά το συγκεκριμένο μονοβολο, ήταν από τις καλύτερες εμπνεύσεις στον χώρο, το είχα γράψει και παλιότερα
Σίγουρα κ κανείς δεν είπε το αντίθετο..
 
Είχε κάνει ένα ωραίο αφιερωμα ο Αιγινητης για αυτά τα φυσίγγια κ παραθετω κάποια στοιχεία που θεωρώ πως έχουν σημασία..

Ναι η βολίδα είναι της S&B που κυκλοφόρησε γυρω στο 1971..
Αλλά δεν είναι μπρουτζος(ασχέτως που το χρώμα μπορεί να δείχνει έτσι) είναι κατασκευασμένη απο ανοξείδωτο κράμμα σιδήρου..

Το πλαστικο που την περιβάλλει είναι για δυο λόγους, για προστασια της καννης κ για να κάνει μεγαλυτερη ζημιά στους ιστούς του ζώου καθώς παραμορφωνεται κ "ξεχειλίζει"..


View attachment 71620
View attachment 71622
View attachment 71623

View attachment 71625
View attachment 71626
Ξύνεις πληγές φίλε μου.

Το περιοδικό αυτό και το άρθρο αυτό επίσης το είχα διαβάσει όταν είχε βγεί.

Η "διαπίστωση" των "χαμηλής αντοχής" Σοβιετικών - Ρωσσικών κυνηγετικών όπλων της εποχής ήταν ΔΥΣΤΥΧΩΣ "γραμμή" του περιοδικού αυτού εκείνη την εποχή.

Κάθε φορά που το αγόραζα τα πρώτα άρθρα που διάβαζα ήταν τα τεχνικά περί όπλων - φυσιγγίων κλπ και οι ερωτο-απαντήσεις του κοινού.
Σε μια περίοδο λοιπόν η μόνιμη επωδός ήταν ότι "τα τάδε φυσίγγια δεν κάνουν για το όπλο σας γιατί τα Ρωσσικά δοκιμάζονται στις 650-700 ατμόσφαιρες και έτσι το όριο αντοχής τους είναι χαμηλότερο των άλλων" (Ιταλικών και καλά) ή το ίδιο σε κριτικές όπλων "καλό και φτηνό αλλά δεν αντέχει σε μεγαλύτερες πιέσεις" και τα σχετικά. Κόντευα να το πιστέψω κιόλας.

Μέχρι που βγήκε σαν τον ήλιο το "Κ&Σ" και ο Κυπρίδημος τους έκραξε κανονικά και τούς έβαλε τα γυαλιά.
Πόσο κόσμο είχαν πάρει στον λαιμό τους μέχρι τότε οι "εμπειρογνώμονες" εκείνου του περιοδικού εκείνη την εποχή ένας Θεός ξέρει.
 
Last edited:
Ειλικρινά θα χαιρομουν να διαβαζα μια επιστολή που θα έστελνες(μιας κ έχεις αρκετές γνώσεις..) σε όλους αυτους με τους οποίους διαφωνείς για να υπάρξει κ ενας σωστός διάλογος-αντιλογος
Τάσο δεν γράφω για να πουλήσω κάτι ,ούτε θέλω να γίνω χαλίφης στην θέση του χαλίφη. Όταν βλέπω να γράφονται από άτομα που επηρεάζουν πολύ κόσμο, ανακρίβειες και ανοησίες παρεμβαίνω γιατί το θεωρώ σωστό.. Όποιος θίγεται ή διαφωνεί με όσα ισχυρίζομαι, μπορεί να γράψει και αυτός ,εγώ είμαι πρόθυμος να συζητήσω με οποιονδήποτε.
 
Ξύνεις πληγές φίλε μου.

Το περιοδικό αυτό και το άρθρο αυτό επίσης το είχα διαβάσει όταν είχε βγεί.

Η "διαπίστωση" των "χαμηλής αντοχής" Σοβιετικών - Ρωσσικών κυνηγετικών όπλων της εποχής ήταν ΔΥΣΤΥΧΩΣ "γραμμή" του περιοδικού αυτού εκείνη την εποχή.

Κάθε φορά που το αγόραζα τα πρώτα άρθρα που διάβαζα ήταν τα τεχνικά περί όπλων - φυσιγγίων κλπ και οι ερωτο-απαντήσεις του κοινού.
Σε μια περίοδο λοιπόν η μόνιμη επωδός ήταν ότι "τα τάδε φυσίγγια δεν κάνουν για το όπλο σας γιατί τα Ρωσσικά δοκιμάζονται στις 650-700 ατμόσφαιρες και έτσι το όριο αντοχής τους είναι χαμηλότερο των άλλων" (Ιταλικών και καλά) ή το ίδιο σε κριτικές όπλων "καλό και φτηνό αλλά δεν αντέχει σε μεγαλύτερες πιέσεις" και τα σχετικά. Κόντευα να το πιστέψω κιόλας.

Μέχρι που βγήκε σαν τον ήλιο το "Κ&Σ" και ο Κυπρίδημος τους έκραξε κανονικά και τούς έβαλε τα γυαλιά.
Πόσο κόσμο είχαν πάρει στον λαιμό τους μέχρι τότε οι "εμπειρογνώμονες" εκείνου του περιοδικού εκείνη την εποχή ένας Θεός ξέρει.
Eτσι όπως τα λες είναι Κώστα..

Συγκεκριμένα ο Νικητοπουλος την δεκαετία του '80 έκανε μεγάλα λάθη κ θα έλεγα πως ήταν κ αδικαιολόγητα δεδομένου πως ήταν οπλοπωλης μιας κ διέθετε κατάστημα ειδών κυνηγίου...

" Το όπλο σας έχει δοκιμαστει στις 750atm κ πρεπει να χρησιμοποιείται φυσίγγια που παραγουν 30% λιγοτερες πιεσεις από την πιεση δοκιμής, δηλαδη 525bar"...

Όντως, το Κ+Σ ήρθε να ξεκαθαρισει αυτη την συγχυση τόσο με την βοήθεια του Κυπριδημου όσο κ με του Παπατσαρουχα που είχε γράψει για τις "Πιέσεις δοκιμής των Ρωσικών οπλων"...
 
Eτσι όπως τα λες είναι Κώστα..

Συγκεκριμένα ο Νικητοπουλος την δεκαετία του '80 έκανε μεγάλα λάθη κ θα έλεγα πως ήταν κ αδικαιολόγητα δεδομένου πως ήταν οπλοπωλης μιας κ διέθετε κατάστημα ειδών κυνηγίου...

" Το όπλο σας έχει δοκιμαστει στις 750atm κ πρεπει να χρησιμοποιείται φυσίγγια που παραγουν 30% λιγοτερες πιεσεις από την πιεση δοκιμής, δηλαδη 525bar"...

Όντως, το Κ+Σ ήρθε να ξεκαθαρισει αυτη την συγχυση τόσο με την βοήθεια του Κυπριδημου όσο κ με του Παπατσαρουχα που είχε γράψει για τις "Πιέσεις δοκιμής των Ρωσικών οπλων"...
Χαίρομαι που δεν είμαι ο μόνος που το θυμάται.
Και το όνομα του αρθρογράφου το θυμόμουν αλλά είπα να το παραλείψω στην αφήγηση - δεν πειράζει που αναφέρθηκε πιστεύω.
Ευτυχώς το επίπεδο παροχής γνώσεων και γενικά πληροφορίας για τα θέματα του κυνηγιού είναι σαφώς πιο ανεβασμένο στις μέρες μας.
 
Τάσο δεν γράφω για να πουλήσω κάτι ,ούτε θέλω να γίνω χαλίφης στην θέση του χαλίφη. Όταν βλέπω να γράφονται από άτομα που επηρεάζουν πολύ κόσμο, ανακρίβειες και ανοησίες παρεμβαίνω γιατί το θεωρώ σωστό.. Όποιος θίγεται ή διαφωνεί με όσα ισχυρίζομαι, μπορεί να γράψει και αυτός ,εγώ είμαι πρόθυμος να συζητήσω με οποιονδήποτε.
Πολύ σωστά! Μπορεί κάποιος να έχει εξειδικευμένες γνώσεις πάνω σε ένα αντικείμενο, αλλά να έχει κάνει λάθος για κάποιο λόγο. Όταν η κουβέντα γίνεται με άτομα που έχουν αντίστοιχα ενδιαφέροντα και γνώσεις, τότε όλα καλά. Αν όμως επηρεάζεται μεγάλη μερίδα αναγνωστών και δεν υπάρξει αντίλογος, τότε έχουμε παραπληροφόρηση!
 


γνωρίζει κάποιος πληροφορίες για το συγκεκριμένο; Ποιος το πουλούσε κλπ. ( Νομίζω ότι ήταν από τη Σου



γνωρίζει κάποιος πληροφορίες για το συγκεκριμένο; Ποιος το πουλούσε κλπ. ( Νομίζω ότι ήταν από τη Σουηδία)
Μπούσουλας πλατεία αγίων θεοδώρων
 
Δεν έφτιαχνε και ο Στόκας ένα παρόμοιο με τροχειοδεικτικό μέσα στη γόμωση;
Ναι...κάπου το είχα δει...
Δυο τύπους είχε βγάλει με τον ίδιο συγκεντρωτηρα "φωσφόρου"...


Tα max tr:

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παλιά-φυσίγγια.260/page-241

Kαι tru tracker:

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Το-φαινόμενο-Δημήτρης-Στόκας.3069/page-10
 
Back
Top