Παλιά φυσίγγια

Ρε άνθρωπε του θεου,δεν μου τα έστελνες να σου στείλω εγώ φυσίγγια να μην σου κάνουν τις θαλάμες χαλια...sarcastic.
Κατά τα αλλα έμεινες ευχαριστημένος?
Τώρα άμα σου πω ότι τα έριξα σε ψαρόνια θα βρίσεις ε;.sarcastic.
Τι να κάνω δεν είχα αλλα.... Ειχαν μίνει απο την εποχή που κυνηγουσε ο πατέρας μου και ήταν κολλημένος δεν άλλαζε φυσίγγι με τπτ από 18 χρονών μέχρι και που σταμάτησε να κυνηγάει ατα τέλη του 80 μόνο rottweil για όλα τα θηράματα και απλά άλλαζε νούμερο.
 
Τώρα άμα σου πω ότι τα έριξα σε ψαρόνια θα βρίσεις ε;.sarcastic.
Καθόλου γιατί ειναι μια ακόμα αδυναμία μου...shoot..shoot..shoot.
Ειχαν μίνει απο την εποχή που κυνηγουσε ο πατέρας μου
σταμάτησε να κυνηγάει ατα τέλη του 80
Τωρα θα σε βρίσω ναι...sarcastic.
 
Τώρα άμα σου πω ότι τα έριξα σε ψαρόνια θα βρίσεις ε;.sarcastic.
Τι να κάνω δεν είχα αλλα.... Ειχαν μίνει απο την εποχή που κυνηγουσε ο πατέρας μου και ήταν κολλημένος δεν άλλαζε φυσίγγι με τπτ από 18 χρονών μέχρι και που σταμάτησε να κυνηγάει ατα τέλη του 80 μόνο rottweil για όλα τα θηράματα και απλά άλλαζε νούμερο.
Καλα ητανε Θεοφραστε για εμποριου τσεκαρισμενα και εγω εχω ριξει πολλα απο αυτα.
 
Τα Rotweill που εχεις Γιωργο, ειναι δεκαετιας 80, στην πρωτη φωτογραφια. Αν προσεξεις και ο καλυκας ειναι καλυτερης ποιοτητας, και οι ραβδωσεις πιο σαφεις και εντονες, και το τυπωμα καλυτερο, απο κεινο της δευτερης φωτογραφιας. Το δευτερο ειναι μεταγενεστερο, και υποδεεστερο ποιοτικα σαν καλυκας, φαινεται αλλωστε και απο το θαμπο τυπωμα.
Νομίζω ότι έχεις απόλυτο δίκιο!
 
Και μερικές φωτογραφίες αφιερωμένες στο Θοδωρή το λαγά που ήταν ο πρώτος που μου είπε γι 'αυτά τα φοβερά φυσίγγια και που κατ' αυτόν είναι ίσως ότι πιο κορυφαίο έχει ρίξει ποτέ σε λαγό. Εδώ σε δύο άλλες εκδόσεις τους...
Τα είχε χρησιμοποιήσει τέλη του '70 με αρχές του '80, έτσι μήπως βοηθηθεί και κάποιος άλλος φίλος να απαντήσει.

pic host
picture share
screen capture
 
Και τώρα μια ιδιαίτερη για μένα ανάρτηση!!!
Το αφιερώνω στη μνήμη του μπάρμπα-Γιάννη, που ήταν φανατικός κυνηγός και γείτονας στο πατρικό σπίτι της μητέρας μου.Ο μπάρμπα-Γιάννης ήταν αυτός που μου έδωσε το βάπτισμα του πυρός σε ηλικία περίπου 5 ετών!Ήμουν στα κτήματα με τους δικούς μου και αυτός καθόταν εκεί δίπλα στο πέρασμα για τρυγόνια, αρχές Σεπτέμβρη,θυμάμαι.Εγώ όπως τον είδα με το δίκαννο και τα φυσίγγια τον περιεργαζόμουν εξονυχιστικά.
''Θες να ρίξεις ; '' μου λέει και εγώ έγνεψα καταφατικά.Μου κρατούσε προφανώς το δίκαννο,κρατούσα κι εγώ υποτίθεται λίγο, και τράβηξα την σκανδάλη. Αυτό ήταν!!!
Κάποιες στιγμές μένουν βαθιά χαραγμένες στη μνήμη μας!!!
Ο μπάρμπα-Γιάννης ήταν φανατικός τρυγονάς, καθότι είμαστε και σε περασματιάρικο μέρος, και γέμιζε μόνο με mullerite.Την προηγούμενη της έναρξης μαζεύονταν όλοι οι παλιοί κυνηγοί (μακαρίτες τώρα) λίγο έξω από το χωριό για να δοκιμάσουν τις νέες γεμισιές. Χαμός γινόταν.Τα πειράγματα έδιναν κι έπαιρναν! Ήταν και ο ίδιος πολύ της πλάκας και καταλαβαίνετε... όλοι το απολάμβαναν!
Θα θέλαμε με φίλους να αναβιώσουμε αυτό το έθιμο.Θα δούμε...
Τα πράγματα του μπάρμπα-Γιάννη:

print screen
image hosting over 10mb
gif uploader

Αυτό το άσπρο γράσο δεξιά χρησίμευε κάπου; Μπορεί κάποιος γνώστης της ιδιογόμωσης vα μας πει; Δείτε αριστερά και το κοπίδι για τις 16άρες τάπες.

screenshot on pc

Και το παμπάλαιο στροφείο για το ρέλιασμα...!!!

image hosting gif
 
Και ένα παλιό super-x, απ' αυτά που μάλλον δε συναντάς εύκολα, με ατσάλινα σκάγια.Δε θυμάμαι, αν και το είχα κάπου διαβάσει, πότε άρχισαν να κάνουν δειλά-δειλά την εμφάνιση τους στην Αμερική τα ατσάλινα.Πάντως το συγκεκριμένο είναι πιστεύω γύρω στα τέλη της δεκαετίας του '70.

image upload no limit
photo hosting sites
pic hosting
 
Last edited:
Και τώρα ένα γαλλικό viri με το οποίο τρελένονταν οι λαγάδες των δεκαετιών '80 αλλά και '90.Έχω και τα κουτιά, του '80 είναι μαύρο με κίτρινα θηράματα και του '90 ανοιχτό πράσινο με ένα ζωγραφιστό λαγό.
Ήταν για μακρινές αποστάσεις! Κατά την άποψη μου καμία σχέση με τα σημερινά viri.Το σύνηθες, όπως έχουμε ξαναπεί, και για τόσα άλλα...!

image hosting gif
upload images free
 
Back
Top