Παλιά φυσίγγια

Και αυτο γιατι δεν συμφερει οικονομικα εταιριες να ασχοληθουν με τετοια παραγωγη, ειτε ειναι φυσιγγι ειτε βυσμα.
Τώρα Βίκτορα είπες όλη την αλήθεια! Πέσαμε στη μαζική παραγωγή και χάθηκαν τα πάντα, το μεράκι, η ποιότητα και όλα τα άλλα.Το κέρδος μόνο επικράτησε! Με ένα φίλο συζητούσαμε και λέγαμε πως τότε δεν άκουγες εύκολα για κακό ή μέτριο φυσίγγι.Διέφεραν μόνο το πολύ καλό με το άριστο!
 
6iy0xz.jpg
Γιάννη, επειδή δε γνωρίζω, η άσπρη τάπα στη μέση είναι μάλλινη άλλου είδους από τις δύο μαύρες ακρινές; Aυτή που κόβεις είναι η μεσαία άσπρη νομίζω έτσι; ή κάνω λάθος;
 
Το συγκεκριμένο φυσίγγι πιστεύω κι εγώ απ' αυτόν που το είχε πως είναι πριν και από το '70. Κρατηθείτε...! Ο εγγονός του που μου τα έδωσε μου είπε πως μαζί με κάποιον άλλο έριχναν μέχρι πρόσφατα τέτοια, super-x,imperial και διάφορα άλλα παλιά χάρτινα γαλλικά,καναδέζικα,αυστραλέζικα,ελληνικά και γαλλικά προσπαθώντας να κόψουν κορμούς δέντρων, αλλά και σε τσίγκους!!! Εγώ αδυνατώ να το σχολιάσω, εάν μπορείτε εσείς...δεκτό κάθε σχόλιο!
Γιωργο,νομιζεις οτι ολοι εχουν τη γνωση η την τρελα και μπορουν να εκτιμησουν?Για αυτον που το χρησιμοποιησε γι αυτο τον σκοπο,ειναι απλα μια "σφαιρα".Σιγουρα το σκεπτικο του ειναι οτι "ολες κανουν μπαμ"!
 
η μεσεα ταπα η ασπρη ειναι απο κετσε , οι δυο η αλλες οι μαυρες ειναι μαληνες
Ποιά η διαφορά Νίκο της μάλλινης από τον κετσέ; Νόμιζα ότι είναι το ίδιο πράγμα μόνο που διέφεραν στην εποχή κατασκευής.
 
ο κετσες ειναι το πρωτο υλικο που κανει τελια εφαρμογη στην κανη και δεν θα εχεις διαφυγη αεριων , μετα σε παρομια θεση ακολουθη η μαληνη
Είναι όμως από το ίδιο υλικό κατασκευής, από μαλλί έτσι; Εμφανισιακά πως ξεχωρίζουν;
Ποια είναι καλύτερη;
Με πρόλαβες Γιάννη!
 
Είναι όμως από το ίδιο υλικό κατασκευής, από μαλλί έτσι; Εμφανισιακά πως ξεχωρίζουν;
Ποια είναι καλύτερη;
Με πρόλαβες Γιάννη!
Η μαλλινη ειναι σκουροχρωμη,η απο κετσε σχεδον λευκη,χοντρικα.Η κετσεδενια εχει πολυ λεπτοτερη τριχα.Πρεπει να εχεις και τις δυο στα χερια σου για να καταλαβεις τη διαφορα.Και οι δυο αν πληρουν αυτα που εγραψα πιο πριν ειναι υπεροχες!
 
Ο εγγονός του που μου τα έδωσε μου είπε πως μαζί με κάποιον άλλο έριχναν μέχρι πρόσφατα τέτοια, super-x,imperial και διάφορα άλλα παλιά χάρτινα γαλλικά,καναδέζικα,αυστραλέζικα,ελληνικά και γαλλικά προσπαθώντας να κόψουν κορμούς δέντρων, αλλά και σε τσίγκους!!!
Κρίμα για τα φυσίγγια που πήγαν χαμένα....:(
 
Αυτό δεν το ήξερα καθόλου Γιάννη! Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο. Έχει καλές κατανομές; Για πες μας και τίποτα άλλο.
αν εχει λεει.τελια εμφραξη ομαλο φονηκο κηκλο χωρεις κενα και πολη σφηκτες κατανομες
 
ο κετσες για εμενα ειναι το καλητερο υληκο που εχω δουλεψη μεχρει τωρα.δηνη απηστευτες σηγκετροσεις και κατανομες οπου το καλητερο κιαθιο δεν της πιανη.ο σηνδιασμος διερουμενου μαλινου γνησιου κερομενου με φελου και κετσε σαντουητς δεν πιανετε με τηποτα.με σφηκτο τσοκ δεν τον πιανουν ουτε steel ουτε lb6 στης κατανομες
 
Ειναι ξεκαθαρα ανωτερο στις κατανομες,σε σχεση με το πλαστικο κυαθιο.Ειναι "δραστικος"ολος ο κυκλος."Ακουει" το τσοκ και δεν εχει μαζεματα εδω και απλωματα πιο περα.Ειχα την τυχη να πεσει στα χερια μου,προ 15ετιας,μια μεγαλη ποσοτητα απο μαλλινοταπες gevelot.Κυνηγησα απο τσιχλα μεχρι λαγο,αποκλειστικα,με τετοια φυσιγγια.Μακαρι να ειχα ενα φορτηγο τετοιες,ακομη!!Κρατησα κατι λιγες!
 
Καλημέρα!
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες μάγκες! Θα σας ρωτήσω κι άλλα πράγματα στην πορεία γιατί τώρα πρέπει να φύγω για δουλειά.
 
Back
Top