Παρουσίαση Φυσιγγίων

Το συμπέρασμα που βγάζω με βάση τα όσα είπατε και βλέπω στις φωτογραφίες, είναι πως η s&b έβαλε αυτό το σωληνάκι για να μην επιτρέπει στην φούστα του βύσματος να κατέβει πιο χαμηλά μέσα στον κάλυκα. Μη γνωρίζοντας το γιατί αυτής της επιλογής, υποθέτω ότι ή το έκανε για να μην βάλει βύσμα με πολύ μεγαλύτερο αμορτισερ, ( είτε για λόγους βλητικής και είναι δύο τρεις, είτε γιατί απλά ήθελε να ξοδέψει ένα στοκ), ή για να χρησιμοποιήσει την συγκεκριμένη πυρίτιδα, που φαίνεται πως είναι x24 ενώ η γόμωση είναι 28 γραμμάρια, και ήθελε να φτιάξει ένα φυσίγγι με χαμηλή μέγιστη πίεση αλλά πολύ σταθερό σε όλες τις καιρικές συνθήκες. Το μόνο που δεν είναι ξεκάθαρο είναι το τι καψυλιο ταιριάζει σε τέτοιο χώρο καύσης.
 
Το συμπέρασμα που βγάζω με βάση τα όσα είπατε και βλέπω στις φωτογραφίες, είναι πως η s&b έβαλε αυτό το σωληνάκι για να μην επιτρέπει στην φούστα του βύσματος να κατέβει πιο χαμηλά μέσα στον κάλυκα. Μη γνωρίζοντας το γιατί αυτής της επιλογής, υποθέτω ότι ή το έκανε για να μην βάλει βύσμα με πολύ μεγαλύτερο αμορτισερ, ( είτε για λόγους βλητικής και είναι δύο τρεις, είτε γιατί απλά ήθελε να ξοδέψει ένα στοκ), ή για να χρησιμοποιήσει την συγκεκριμένη πυρίτιδα, που φαίνεται πως είναι x24 ενώ η γόμωση είναι 28 γραμμάρια, και ήθελε να φτιάξει ένα φυσίγγι με χαμηλή μέγιστη πίεση αλλά πολύ σταθερό σε όλες τις καιρικές συνθήκες. Το μόνο που δεν είναι ξεκάθαρο είναι το τι καψυλιο ταιριάζει σε τέτοιο χώρο καύσης.
Νομίζω ότι ακολουθεί αυτή την πρακτική και σε άλλα κυνηγετικά φυσίγγια......
 
Τώρα ουτε κ τα 7,5αρια τα παλια δεν βρίσκεις, πιο ευκολα βρίσκεις παμπαλαια φυσίγγια....
Έχει πεσει συρμα κ έχουν γίνει γνωστά μέσα από φόρουμ κ τα έχουν εξαφανίσει.....


Ποιος είναι αυτός ο που...ης..... .yelling.

Πάρε ένα κουτί κ δοκίμασε ρε Στελιοοοο, μόνο έτσι θα ξέρεις!!
Τάσο παρήγγειλα 2 κουτάκια νο6 φίλε.
Αν προλάβω κ δεν έχω φύγει σε 2 ημέρες θα ρίξω κ θα παρουσιάσω
 
Federal field & target.
Από καιρό είχε βγει η φήμη ότι η εταιρεία γεμίζει σε ισπανικούς κάλυκες maxam αλλά τυπωμένους με το λογότυπο τής. Και ήταν εμφανές όπως στην πατουρα του καλυκα όπως και στο πλαστικό, και κυρίως στο κλείσιμο στα χείλη στο αστεράκι κάνει αυτό το χαρακτηριστικό ασπρισμα στο πλαστικό στους ευρωπαϊκούς ενώ στα παλιότερα που γέμιζε με δικούς της όχι, το 8στερο και αυτό επίπεδο ενώ παλιότερα το χαρακτηριστικο στρουφικτο της εταιρείας. Σήμερα στο σκοπευτήριο βρήκα ένα φυσίγγι και το μάτι μου έπεσε στο καψυλι και αυτό ευρωπαϊκό? ενώ παλιότερα χρησιμοποιούσε μόνο τον καλυκα? Υπέθεσα πως ήταν αναγομωμενος καλυκας αλλά αργότερα που το περιεργαστηκα καλύτερα δεν είναι πολλές οι συμπτώσεις ?
Αν ήταν αναγομωμενος δεν θα είχε αυτό το ωραίο ρελιασμα και δεν νομίζω νά το κάνει καμία αμερικανική μηχανή έτσι, τα υλικά όπως φαίνεται όλα ισπανικά ,ενώ σε προηγούμενα που έχω ανοίξει ήταν μόνο ο καλυκας και καψυλι federal, συγκεντρωτηρας δύο τεμαχίων federal, και πυρίτιδα αμερικανική.
Τώρα πολλά παίζουν? Τα συγκεκριμένα φυσίγγια πωλούνται σε μεγάλο πολυκατάστημα (Walmart) σε τετραδες και συνήθως σε χαμηλές τιμές, και αναθέτει σε εταιρείες να γεμίζουν γιαυτο και μόνο κάποια συγκεκριμένη φυσίγγια (όπως και το winchester universal) . Τώρα η η federal το αναθέτει σε κάποια άλλη για λογαριασμό της? Η της έρχεται αυτής ποιό οικονομικά έτσι? Ποιος ξέρει.







Από ότι φαίνεται οι ισπανοί conguistadores έχουν κατακτήσει την παγκόσμια αγορά.

 
και τι το συζητας το επανω ειναι μαξαμ μονο το ονομα ειναι φεντεραλ !! η τιμη του τουλαχιστον ειναι νορμαλ ?
Δεν το συζητώ Δημήτρη απλα το είχα αναφέρει τότε σαν παράδειγμα το τι κάνουν και μεγάλες εταιρείες , η τιμή τους ήταν χώμα με βάση τα εδώ δικά μας δεδομένα σε φυσιγγια 32 γρ . Η τετράδα $19,56
 
Λευτέρη έτσι όπως είναι διαμορφωμένο το εσωτερικό θα έλεγες οτι κάνει "κωνικότητα", που είναι όμως υπερβολικά ψηλή?
α γειά σου!

Αυτοι εχουν την τεχνογνωσια και κανουν οτι θελουν !!! Το μεγαλο λαθος των ελληνων ειναι οτι εχουμε κολημα με τους κολο Ιταλους και δεν ασχολουνται με αλλα υλικα απο αλλες χωρες που μπορει να ειναι και πολυ καλητερα !!
α γειά σου και σένανε!
 
Τώρα ουτε κ τα 7,5αρια τα παλια δεν βρίσκεις, πιο ευκολα βρίσκεις παμπαλαια φυσίγγια....
Έχει πεσει συρμα κ έχουν γίνει γνωστά μέσα από φόρουμ κ τα έχουν εξαφανίσει.....
Εγώ κι ο @leo πρέπει να ζητήσουμε ποσοστά από την Ριο............

(εποχές 2003-4-5 δεν τα ήξερε κανείς)
 
Εγώ κι ο @leo πρέπει να ζητήσουμε ποσοστά από την Ριο............

(εποχές 2003-4-5 δεν τα ήξερε κανείς)
Ναι είναι μια αλήθεια,βάλατε το χεράκι σας σε αυτο.........
Σίγουρα αρκετοί τα είχαν συναντήσει στα ράφια, αλλά κανενός το μυαλό δεν πηγαινε οτι η Rio(που τότε δεν ήταν κ τόσο γνωστή στην χώρα μας) θα μπορουσε να βγάλει ένα τόσο καλό φυσιγγι για τα εκλεκτά θηράματα.....
με την τιμη που τα βρηκε πως και να μην φορτωση!ολοι φορτωσαμε!
.. και κατακαψες τις Αρτινές φάσσες.... .hunter.
 
Last edited:
Παίδες ... Είστε σίγουροι ότι αυτά είναι μαϊμού ;;;
Δεύτερη ή τρίτη φορά ρωτάω ... :)

Κανονίστε, ... θα τα ρίξω στον αέρα να φύγουν ...
Βέβαια το 4/0 σε ιταλόσπορο φέρνει (δεν αφήνει περιθώρια αισιοδοξίας) αλλά είναι τόσο φόλα ;;;

Θυμάστε το 4/0, κάτω ο πάπος ;;;
Αυτά ήταν.
.big smile.

IMG_20220406_005935~2.jpg

IMG_20220406_005232~2.jpg

Έχω σε όλα τα μεγέθη.
Έκλεισε ένα μαγαζί και τα πήρε ένας φίλος για μένα ...
IMG_20220406_005252~2.jpg IMG_20220406_005220~2.jpg
 
Last edited:
Back
Top