Παρουσίαση Φυσιγγίων

Το μόνο ανάμεικτο ωραίο και αυτό για τσιχλιτσες είναι το hunting με μισοταπο στα 32 και κανονικό στα 33 .Και ένα της victory με ΑΟ στα 34 (5/6/7) ανάμεικτο το οποίο είχα ρίξει σε μερικά κορακοειδη με πολύ ωραία σκοτωματα χωρίς να το δοκιμάσω σε στόχο.Απι το hunting αυτό με το πορτοκαλί κάλυκα έχω ρίξει αρκετά κουτιά και ειδικά τα 32 μεσοταπα 9/10 ανάμεικτα ήταν για τις μαύρες λουκούμι.
 

Παλι ναι ίσως η κεντρική ίσως νιτρογλυκερινη πολύ ήταν και για τα παλιά οπλα σκέψου δεν ήθελαν και πολλά μπαρ παντός έχω βαρέσει και με αυτό μια χαρά σκοτώνει..
Αφου έκανες επαλήθευση οκ....
Δεν είναι το θέμα πως δεν σκοτώνει...
Εντυπωση μου κανει....
Ακομα κ αν είναι oντως με sipe....

Δες τι έχει βρει κ ο steliosK σε αυτό το φυσιγγι...
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παρουσίαση-Φυσιγγίων.2698/page-156#post-622092
 
Αφου έκανες επαλήθευση οκ....
Δεν είναι το θέμα πως δεν σκοτώνει...
Εντυπωση μου κανει....
Ακομα κ αν είναι oντως με sipe....

Δες τι έχει βρει κ ο steliosK σε αυτό το φυσιγγι...
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παρουσίαση-Φυσιγγίων.2698/page-156#post-622092
Δεν κατάλαβα είναι τεκνα; ;;; τι άλλο μπορεί να είναι; ;; 1.31×34.5 τι να πω μπορεί να είναι σούπερ μπαλεστιτε... μοιάζει κιόλας.
 

Παλι ναι ίσως η κεντρική ίσως νιτρογλυκερινη πολύ ήταν και για τα παλιά οπλα σκέψου δεν ήθελαν και πολλά μπαρ παντός έχω βαρέσει και με αυτό μια χαρά σκοτώνει..
S4 + 67αρις κάλυκας + διασπορέας gualandi + 688 + κεντρική... Όλα δίνουν το κατι παραπάνω σε πιέσεις... τώρα στα ποσά μπαρ ανεβαίνει... δεν μπορούμε να ξέρουμε. Απ' ότι μου είπε φίλος που τα χρησιμοποιούσε παλιά σκότωναν.
Στράτο έχεις δίκιο, πιστεύω ότι είναι S4 η πυρίτιδα. Εγώ το είχα πάρει αρκετά αργότερα σε Νο.9, ήταν πάλι με S4, στο 1,45 γρ. και καψούλι 688, αλλά χωρίς κεντρική σύντηξη ... (νομίζω ότι τα είχε πάρει ήδη ο Ναυπλιώτης τα Lambro). Τα είχα ρίξει τότε με τη Mossberg, κάπου στο 2005 πρέπει να ήταν, δεν είχα άλλο 12αρι τουφέκι ακόμη. Ήταν σχεδόν κάθε φυσίγγι και πουλί (τσίχλες)!!! ... ήμουν και νεότερος τότε ... ;).yel.
Αργότερα τα είχα ξαναπάρει 2 φορές, κάπου το 2010 - 2012, και τα έριξα με το Baikal ... Φυσίγγι και πουλί επίσης !!! :cool:Αυτά ήταν με Tecna (σε νούμερα 7, 8 και 9) γύρω στο 1,65 γρ. με 688 επίσης. Τότε το έβγαζε και σε χοντρά στα 34 γρ. (Νο 6 - 5 & 4 νομίζω) με S4 - αλλά δεν έχω πάρει τέτοια.
Στο λέω και εγώ θεριζαν γενικά τα αφοί Λάμπρο.. ο διασπορεας με σήμερα έχει διαφορά από 4 κομμάτια έξω από το σταυρό έχει 2 ο παλιος
Νικόλα, και τώρα ο διασπορέας Gualandi (ο γνήσιος) έχει 2 πτερύγια, δεν έχει αλλάξει. Αν έχεις συναντήσει κάπου τέτοιο διασπορέα, με σταυρό, που να χωρίζεται στα 4 το ποτηράκι του, είναι ελληνικός, του Καρδαρά ... ή giovanni Μαυρόπουλου (αλλά αυτός έχει περισσότερες διαφορές από τον γνήσιο Gualandi ...)
 
Στράτο έχεις δίκιο, πιστεύω ότι είναι S4 η πυρίτιδα. Εγώ το είχα πάρει αρκετά αργότερα σε Νο.9, ήταν πάλι με S4, στο 1,45 γρ. και καψούλι 688, αλλά χωρίς κεντρική σύντηξη ... (νομίζω ότι τα είχε πάρει ήδη ο Ναυπλιώτης τα Lambro). Τα είχα ρίξει τότε με τη Mossberg, κάπου στο 2005 πρέπει να ήταν, δεν είχα άλλο 12αρι τουφέκι ακόμη. Ήταν σχεδόν κάθε φυσίγγι και πουλί (τσίχλες)!!! ... ήμουν και νεότερος τότε ... ;).yel.
Αργότερα τα είχα ξαναπάρει 2 φορές, κάπου το 2010 - 2012, και τα έριξα με το Baikal ... Φυσίγγι και πουλί επίσης !!! :cool:Αυτά ήταν με Tecna (σε νούμερα 7, 8 και 9) γύρω στο 1,65 γρ. με 688 επίσης. Τότε το έβγαζε και σε χοντρά στα 34 γρ. (Νο 6 - 5 & 4 νομίζω) με S4 - αλλά δεν έχω πάρει τέτοια.

Νικόλα, και τώρα ο διασπορέας Gualandi (ο γνήσιος) έχει 2 πτερύγια, δεν έχει αλλάξει. Αν έχεις συναντήσει κάπου τέτοιο διασπορέα, με σταυρό, που να χωρίζεται στα 4 το ποτηράκι του, είναι ελληνικός, του Καρδαρά ... ή giovanni Μαυρόπουλου (αλλά αυτός έχει περισσότερες διαφορές από τον γνήσιο Gualandi ...)
Αρα μετά το 2012 είναι με σ4 η σιπε σήμερα; ;;
 
Αρα άδικα έσφαξα το αρνί 1.30×34 και το δικό σου 3το φυσίγγι .yelling.
Ναι με 1,3γρ S4 και κεντρική σύντηξη το παλιό.
Έτσι είπε ο @ΣΤΕΛΙΟΣ

Πολλές μπεκάτσες έπεσαν με αυτό.
Και ότι δουλεύει ντεν αλλάζει.
Έχω χρόνια όμως να πάω για μπεκάτσες ... γέρασα.
 
Αρα μετά το 2012 είναι με σ4 η σιπε σήμερα; ;;
Μετά το 2012 δεν τα ξαναπήρα, οπότε δεν ξέρω, αλλά φαντάζομαι ότι από τότε θα έχει αλλάξει κι άλλες φορές ... Κι αυτά από σπόντα τα είχα πάρει, δε ρίχνω τόσα γραμμάρια σε τσίχλες !!! Απλά το πρώτο κουτί το είχα πάρει μαζί και διάφορα (4-5) άλλα φυσίγγια όλα με S4, γιατί έψαχνα να δω τι δόση S4 χρησιμοποιούσαν συνήθως οι διάφοροι κατασκευαστές ...
Και τα άλλα δυο, γιατί ήμουν με άδεια στο χωριό με το Baikal (full τσοκ) μου τέλειωσαν τα φυσίγγια και στο κοντινότερο μαγαζί (στο Καστέλλι) δεν βρήκα άλλα διασποράς εκτός από αυτά !!! Και δεν άξιζε να πάω στα Χανιά 60 + 60 χλμ. πήγαινε-έλα, για 2 κουτιά φυσίγγια !!!!
 
Ναι με 1,3γρ S4 και κεντρική σύντηξη το παλιό.
Έτσι είπε ο @ΣΤΕΛΙΟΣ

Πολλές μπεκάτσες έπεσαν με αυτό.
Και ότι δουλεύει ντεν αλλάζει.
Έχω χρόνια όμως να πάω για μπεκάτσες ... γέρασα.
Εχει κρεμάσει αυτό το φυσίγγι δεν είναι όπως τότε αλλά κρατάει και κανα πουλί ;) και σήμερα
 
Όταν λέω καμιά φορά ότι όταν δουλεύει κάτι δεν αλλάζει εννοώ ότι είμαι ευχαριστημένος, δεν χάνω πουλί που πρέπει να πάρω άρα γιατί να δαπανήσω χρόνο και χρήματα να δοκιμάσω κάτι άλλο με άγνωστα αποτελέσματα.

Για άλλον μπορεί να είναι μάπα, ή να υπάρχουν απείρως καλύτερα, ... αν δουλεύει για εμένα τελείωσε.

Δεν σημαίνει επίσης, ότι είναι το καλύτερο δυνατό.
 
Άντε βρε που θες και ειδικό φυσίγγι για μπεκάτσες στα 15-25μ .yelling.
Ναι φίλε μου αυτό πάει μπάλα δεν ανοίγει με μπερεττα, δεν πειρα σκορποσκαγιαστρα μπενελλι σαν εσενα και έχεις κάτσι και έχεις ανάλυση όλο το γαλαξία για να βρεις τι φταίει και δεν σκοτώνει .my man.
Η λύση είναι μία εγω θελω μπενελλι για τα 15μετρα
Και εσυ μπερεττα για τα 65μετρα .yelling.
 
Για τα διαβρωμένα λες ... μπορεί να είχαν πάρει υγρασία ... δεν μου τα έδωσε ο Αντρέας από το κουτί
Δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να είναι
ειναι σιγουρα σκουρια αυτη;.ολα τα φυσιγγια ειναι στο ιδιο σημειο αποθηκευμενα...τα ροτβαιλ Βασιλη ηταν πιο παλια παρτιδα...γιατι να εχουν πιασει σκουρια αυτα;
 
Back
Top