Παρουσίαση Φυσιγγίων

Επειδή εχω ριξει ενα βαπορι τέτοια ροτβαιλ σε λαγο, δεν είναι πλεον οπως τα φυσιγγια του παρελθόντος με τον ασημι κάλυκα... Εχει τύχει πολλές φορες να τουφεκισω λαγο με πρωτο το ροτβαιλ, και μετα να του ριχνω αυτα τα nsi που πηρε ο Βασιλης..με τα Nsi ηταν σαν να κτυπουσε το θηραμα κεραυνος..μεγαλη διαφορα στη δυναμη...τι διαολο; τοσο μεροληπτικος ειμαι;συνηθως κρινω αυστηρα και αντικειμενικα μια κατασταση...
 
Βασίλη, παραξενεύτηκες μήπως που γέλασα ;;; Θα σου πω ... Γιατί θυμήθηκα ότι κάποτε είχε ξαναγίνει παρουσίαση αυτού του φυσιγγίου, και είχα γράψει ότι ... αμφιβάλλω αν περιέχει το οτιδήποτε γερμανικό συστατικό !!! Και τώρα μάλλον με επιβεβαιώνεις ξανά !!! ;)
Waidmansheil, semi 40,magnum 52 για πανω απο 20χρ γεμιζονται με ιταλικές πυριτιδες....
688 και ΜΒx36 και μάλιστα σε δοσολογία πολύ ... μέτρια, θα έλεγα. Δεν γεμίζω 36 γρ. αλλά αν κρίνω από τις δόσεις που την δουλεύουν άλλοι κατασκευαστές φυσιγγίων, αμφιβάλλω αν η ταχύτητα του περνά τα 390 μ/δ ... Όχι ότι δεν σκοτώνει, βέβαια, αλλά σίγουρα δεν δικαιολογεί το χαρακτηρισμό HV (High Velocity) !!!! Γι' αυτό είναι και "μαλακό", όπως λένε συνήθως αυτοί που το χρησιμοποιούν.
Ίδια υλικά είχα βρει κ τότε....
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Γνώμες-φυσιγγίων.1142/page-213#post-416088

Γλυκιά τουφεκιά, γλυκο σκότωμα........
Κ δεν είναι κ τόσο ευκολο να βρεθεί 36αρι που να μην......... μισεί τα όπλα......
 
Επειδή εχω ριξει ενα βαπορι τέτοια ροτβαιλ σε λαγο, δεν είναι πλεον οπως τα φυσιγγια του παρελθόντος με τον ασημι κάλυκα... Εχει τύχει πολλές φορες να τουφεκισω λαγο με πρωτο το ροτβαιλ, και μετα να του ριχνω αυτα τα nsi που πηρε ο Βασιλης..με τα Nsi ηταν σαν να κτυπουσε το θηραμα κεραυνος..μεγαλη διαφορα στη δυναμη...τι διαολο; τοσο μεροληπτικος ειμαι;συνηθως κρινω αυστηρα και αντικειμενικα μια κατασταση...
Με τα ροτσβαιλ εχω παρει ξερους και μακριά, ο παππούς το απέρριψε διότι είχε ζωντανούς.Τελευταία φορά που μου έκανε νερά ήταν σε νορμάλ απόσταση σε νο4 την έφαγε ο λαγός από πίσω,βέβαια εδώ που τα λέμε κρατάνε πίσω στα μπούτια και τον πισινό, βγήκε στο δρόμο στον παππού σαν να μην τρέχει τίποτα και τον τάβλιασε ο γέρος με ρέμινγκτον!
 
Με τα ροτσβαιλ εχω παρει ξερους και μακριά, ο παππούς το απέρριψε διότι είχε ζωντανούς.Τελευταία φορά που μου έκανε νερά ήταν σε νορμάλ απόσταση σε νο4 την έφαγε ο λαγός από πίσω,βέβαια εδώ που τα λέμε κρατάνε πίσω στα μπούτια και τον πισινό, βγήκε στο δρόμο στον παππού σαν να μην τρέχει τίποτα και τον τάβλιασε ο γέρος με ρέμινγκτον!
Και πρώτο του έριξα με ρούμε 35γρ νο5 που μου είχε δώσει το φιλαράκι να δοκιμάσω.Με το καλημέρα μου έφεραν γούρι, αλλά η τουφεκιά μου έφυγε κάτω με του ρούμε διότι πετάχτηκε σαν διάβολος ο μπαγάσας....
 
η πυριτιδα ειναι τεκνα τελικα; τα σκαγια ειναι μολυβδινα;

"Έχω πρώτο πράμα σήμερα, μέχρι και εγώ ο άσχετος το κατάλαβα.".....αυτο γιατι το λες;...κατσε να παρω τον Γιαννο να παμε στο Μαντειο των Δελφων..... .very funny.
 
Last edited:
η πυριτιδα ειναι τεκνα τελικα; τα σκαγια ειναι μολυβδυνα;

"Έχω πρώτο πράμα σήμερα, μέχρι και εγώ ο άσχετος το κατάλαβα.".....αυτο γιατι το λες;...κατσε να παρω τον Γιαννο να παμε στο Μαντειο των Δελφων..... .very funny.
Ναι Tecna σίγουρα.
Τράβηξα πολλές φωτό.
Πάλι εμφανίζεται η καφετί απόχρωση στο χαρτί.
Αλλά στις άλλες φωτό δεν υπάρχει.

Μου άρεσε το φυσίγγι, θα μας πούνε και οι άλλοι.
Τα σκάγια ήταν ανάμικτα, όχι τα χοντρά πάνω.
Μολύβδινα ...
 







Λάμπρο Italy διασποράς η πυρίτιδα ήταν σιπε στο 1.30×34.5 το εχω γράψει επανω στον κάλυκα γιατί την βούτηξα :) με κεντρική
Καλό φυσίγγι παλιότερα.
Τώρα δεν ξέρω τι κάνει.
Έχω σφάξει ένα και εγώ μου φαίνεται από τα παλιά.
 
Last edited:
Back
Top