Παρουσίαση Φυσιγγίων

Χρονια ολοκληρα Στρατο.. Μαλακο.. Πολυ καλο... Οταν κανει μπαμ... Γιατί ειναι καμποσες φορες που δεν εκανε μπαμ το ατιμο το Rotweill... Κ δεν μιλαω μονο για καραμπίνες αλλα κ σε 2 δικανα μας, ενα browning και ενα σεντετιεν..
Ευχαριστώ Αντρέα!!!
Μαλακό σεταπ κατάλληλο για δίκανα ελαφριά. Μάλλον είχαν θέμα με το καψούλι τους αυτά που δε εκπυρσοκροτουσαν...
 
Τι αλλαξοκωλιές είναι αυτές ;
Γερμανικό φυσίγγι με Ιταλική πυρίτιδα M&B;
Η Rottweil νομίζω βγάζει δικές της πυρίτιδες.

Η δεύτερη φωτογραφία παρουσιάζει πιο πιστά το πραγματικό της χρώμα.

Για πείτε γνώμες περί απόδοσης και στησίματος.
 
Τα ευχαριστώ στον Αντρέα @vazelos
Rottweil #5 36gr
===========
57,8mm - 1,7mm
36,125gr
201 σκάγια πραγματικό # 3,9 (γι αυτό σκοτώνουν ;) )
1,795gr πυρίτιδα (???)

Φωτό
View attachment 48747
View attachment 48749
View attachment 48750
View attachment 48751
View attachment 48752
Βασίλη, παραξενεύτηκες μήπως που γέλασα ;;; Θα σου πω ... Γιατί θυμήθηκα ότι κάποτε είχε ξαναγίνει παρουσίαση αυτού του φυσιγγίου, και είχα γράψει ότι ... αμφιβάλλω αν περιέχει το οτιδήποτε γερμανικό συστατικό !!! Και τώρα μάλλον με επιβεβαιώνεις ξανά !!! ;)
Αυτό είναι το "διάσημο" καψούλι sinoxid και η "περιβόητη" πυρίτιδα rottweil ???.yel. ...
688 και ΜΒx36 και μάλιστα σε δοσολογία πολύ ... μέτρια, θα έλεγα. Δεν γεμίζω 36 γρ. αλλά αν κρίνω από τις δόσεις που την δουλεύουν άλλοι κατασκευαστές φυσιγγίων, αμφιβάλλω αν η ταχύτητα του περνά τα 390 μ/δ ... Όχι ότι δεν σκοτώνει, βέβαια, αλλά σίγουρα δεν δικαιολογεί το χαρακτηρισμό HV (High Velocity) !!!! Γι' αυτό είναι και "μαλακό", όπως λένε συνήθως αυτοί που το χρησιμοποιούν.
... Κατακρίνουμε τους Έλληνες και τους Ιταλούς ... Και πληρώνουμε στους Γερμανούς ... "φύκια για μεταξωτές κορδέλες" !!! :eek::rolleyes::cool:
 
Ευχαριστώ Αντρέα!!!
Μαλακό σεταπ κατάλληλο για δίκανα ελαφριά. Μάλλον είχαν θέμα με το καψούλι τους αυτά που δε εκπυρσοκροτουσαν...
Για δικαννα εχει και 32 με 34 γραμμαρια.. Κοιτα λιγο.. Σε rotweill εννοω
 
Για δικαννα εχει και 32 με 34 γραμμαρια.. Κοιτα λιγο.. Σε rotweill εννοω
Βγάζει για πέρδικα ,φασα, φασιανό κτλ ...έριξα μια ματιά στο Σκρουτζ.
Ακριβά λιγάκι στα 15 ευρώ τα 32 γραμμάρια. Αλλά και το 36αρι δεν νομίζω να είναι πάνω από 650 bar...
 
Βασίλη, παραξενεύτηκες μήπως που γέλασα ;;; Θα σου πω ... Γιατί θυμήθηκα ότι κάποτε είχε ξαναγίνει παρουσίαση αυτού του φυσιγγίου, και είχα γράψει ότι ... αμφιβάλλω αν περιέχει το οτιδήποτε γερμανικό συστατικό !!! Και τώρα μάλλον με επιβεβαιώνεις ξανά !!! ;)
Αυτό είναι το "διάσημο" καψούλι sinoxid και η "περιβόητη" πυρίτιδα rottweil ???.yel. ...
688 και ΜΒx36 και μάλιστα σε δοσολογία πολύ ... μέτρια, θα έλεγα. Δεν γεμίζω 36 γρ. αλλά αν κρίνω από τις δόσεις που την δουλεύουν άλλοι κατασκευαστές φυσιγγίων, αμφιβάλλω αν η ταχύτητα του περνά τα 390 μ/δ ... Όχι ότι δεν σκοτώνει, βέβαια, αλλά σίγουρα δεν δικαιολογεί το χαρακτηρισμό HV (High Velocity) !!!! Γι' αυτό είναι και "μαλακό", όπως λένε συνήθως αυτοί που το χρησιμοποιούν.
... Κατακρίνουμε τους Έλληνες και τους Ιταλούς ... Και πληρώνουμε στους Γερμανούς ... "φύκια για μεταξωτές κορδέλες" !!! :eek::rolleyes::cool:
Στέλιο κάπου πήρε το μάτι μου ένα σφάξιμο του Νίκου σε αυτό το φυσίγγι.
Δεν διάβασα την συνέχεια όμως.
Καλό είναι να επανασφάζονται για να δούμε τι μας πουλάνε.
Πολύ παλιά με το κοκοράτο έριχνα κάτι Rottweil αλλά όχι αυτά.
Γενικώς δεν τα ξέρω καθόλου ούτε τα έχω δοκιμάσει.
Το δεύτερο κάποια στιγμή θα το μπουμπουνήσω σε πίνακα.

Τώρα θα με κάνετε να πάρω κάνα μονόβολο Rottweil Brenneke και να το σφάξω σαν τρα'ί. :)
Να βρούμε καμιά Ισπανίδα πυρίτιδα, Ιταλικό κάλυκα, με Γερμανικό όνομα και Γαλλικό βύσμα και να αναφωνήσωμεν όλοι μαζί.
Ωραίo πάρτυ με ούζα ... :)
 
Βγάζει για πέρδικα ,φασα, φασιανό κτλ ...έριξα μια ματιά στο Σκρουτζ.
Ακριβά λιγάκι στα 15 ευρώ τα 32 γραμμάρια. Αλλά και το 36αρι δεν νομίζω να είναι πάνω από 650 bar...
Ο πατέρας μου με τη φρανκι ασσος που είναι θαλαμη 70αρα τα ριχνει χροοοονιααα... Δεν τα αλαζει... Ο γιατρός ομως (vaggosbenelli) ειπε οτι καλο ειναι να τα αποφευγουμε για τη γριουλα φρανκι
 
Ο πατέρας μου με τη φρανκι ασσος που είναι θαλαμη 70αρα τα ριχνει χροοοονιααα... Δεν τα αλαζει... Ο γιατρός ομως (vaggosbenelli) ειπε οτι καλο ειναι να τα αποφευγουμε για τη γριουλα φρανκι
Για να το είπε θα έχει τους λόγους του.
Τι αυλό έχει η Φράνκι θυμάσαι;
 
Τι αλλαξοκωλιές είναι αυτές ;
Γερμανικό φυσίγγι με Ιταλική πυρίτιδα M&B;
Η Rottweil νομίζω βγάζει δικές της πυρίτιδες.

Η δεύτερη φωτογραφία παρουσιάζει πιο πιστά το πραγματικό της χρώμα.

Για πείτε γνώμες περί απόδοσης και στησίματος.
Βασιλη...και το rottweil semi magnum που ειχα σφαξει ειχε m92s ..
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Γνώμες-φυσιγγίων.1142/post-379519
 
395μ/δ στα 2.5μ δίνουν οι Γερμανοί ...
Αυτό σημαίνει 410++.

Το κακό, για εμένα δεν είναι το φυσίγγι, δεν μπορώ να το αξιολογήσω, ... είναι ότι πάνω το φυσίγγι αναγράφει Rottweil pulver και την λέξη Sinodix.

Αν η πυρίτιδα και το καψούλι είναι ιταλικά αυτό είναι παραπληροφόρηση, παρόλο που το φυσίγγι μπορεί κατά τα άλλα να γαζώνει.
 
Last edited:
395μ/δ στα 2.5μ δίνουν οι Γερμανοί ...
Αυτό σημαίνει 410++.

Το κακό, για εμένα δεν είναι το φυσίγγι, δεν μπορώ να το αξιολογήσω, ... είναι ότι πάνω το φυσίγγι αναγράφει Rottweil polver και την λέξη Sinodix.

Αν η πυρίτιδα και το καψούλι είναι ιταλικά αυτό είναι παραπληροφόρηση, παρόλο που το φυσίγγι μπορεί κατά τα άλλα να γαζώνει.
Τι να κάνουν βρε Βασίλη; Αφού είχαν κάλυκες από παλιά να τους ξεβαψουν και να τους ξανατυπωσουν;:):):)
Δεν είναι κακό φυσιγγι πάντως... Εμένα θα με καλυπτε σε πολλές περιπτώσεις.
 
395μ/δ στα 2.5μ δίνουν οι Γερμανοί ...
Αυτό σημαίνει 410++.

Το κακό, για εμένα δεν είναι το φυσίγγι, δεν μπορώ να το αξιολογήσω, ... είναι ότι πάνω το φυσίγγι αναγράφει Rottweil pulver και την λέξη Sinodix.

Αν η πυρίτιδα και το καψούλι είναι ιταλικά αυτό είναι παραπληροφόρηση, παρόλο που το φυσίγγι μπορεί κατά τα άλλα να γαζώνει.
Παπάρια κ αυτό κ το σεμι μαγκ‼️δεν τα γουστάρει ούτε η μπραου ούτε εγώ ούτε η τσέπη μου‼️
 
Τι αλλαξοκωλιές είναι αυτές ;
Γερμανικό φυσίγγι με Ιταλική πυρίτιδα M&B;
Η Rottweil νομίζω βγάζει δικές της πυρίτιδες.

Η δεύτερη φωτογραφία παρουσιάζει πιο πιστά το πραγματικό της χρώμα.

Για πείτε γνώμες περί απόδοσης και στησίματος.
Ευρωπαίοι δε θέλαμε να γίνουμε για να αγοράζουμε Μερσεντές φθηνότερη δε ξέρεις ότι όταν αρχίσεις αλαξωκολιες μετά επεκτείνονται παντού στα φυσίγγια θα έκαναν εξαίρεση εδώ κατάφεραν και έκαναν την eley ισπανική.
 
Τι αλλαξοκωλιές είναι αυτές ;
Γερμανικό φυσίγγι με Ιταλική πυρίτιδα M&B;
Η Rottweil νομίζω βγάζει δικές της πυρίτιδες.

Η δεύτερη φωτογραφία παρουσιάζει πιο πιστά το πραγματικό της χρώμα.

Για πείτε γνώμες περί απόδοσης και στησίματος.
Το εργοστάσιο της rotwiell εδώ και χρόνια έχει καεί, δεν ξαναεβγαλε μπαρούτες.ισπανικες μπαρούτες δεν χρησιμοποιεί.
 
Μόνο ο δορκας ξέρω χρησιμοποιεί, όταν είχαν και την ονομασία, σε γερμανικά εγώ δεν έχω βρει, Ποιός ξέρει τώρα τί κάνουν.
Αυτά του δορκά νομίζω έριχνα.
Μια έτσι μια γουβέτσι τα θυμάμαι.
Πάνε χρόνια.
 
Back
Top