Παρουσίαση Φυσιγγίων

το MAG σημαίνει Magnum
στην αμερική (βασικά σε όλο τον κόσμο κανονικά) ΟΛΕΣ οι γομώσεις πάνω από 36 γρ είναι ΜΑΓΚΝΟΥΜ
οι Αμερικάνοι δεν λένε "ντεμι"-"Σεμί"- "Baby" κ.λ.π. μάγκνουμ
αλλά μάγκνουμ 2 3/4
+ @elvas
Δεν ξέρω καν αν τα αμερικάνικα φυσίγγια υποχρεούνται να αναγράφουν πάνω τους 1050bar max.
Γιατί θεωρούμε ότι πρέπει να το αναγράφουν ;
 
η έκφραση "μαγκνουμ πιέσεις" είναι λανθασμένη παρότι την χρησιμοποιούμε για λόγους ευκολίας συνενόησης
Μάριε,
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.
Στάνταρ πιέσεις = 740bar, Μagnum πιέσεις = 1050bar.

Δεν ξέρω καν αν τα αμερικάνικα φυσίγγια υποχρεούνται να αναγράφουν πάνω τους 1050bar max.
Γιατί θεωρούμε ότι πρέπει να το αναγράφουν ;
Ίσως επειδή πωλούνται και σε άλλες χώρες, εκτός Αμερικής.
Το max 1050 bar, συνήθως αναγράφεται στα φυσίγγια με μήκος κάλυκα 70χιλ., όταν αυτά παράγουν υψηλότερες του επιτρεπτού για το συγκεκριμένο μήκος κάλυκα, πιέσεις.
Το έχω δει γραμμένο σε παλαιότερα Remington και Federal.
Μεγένθυνε την παρακάτω φωτογραφία και θα δεις στο πλάι του κουτιού να γράφει CIP.
https://www.remington.com/shotshell/express-extra-long-range/29-20167.html
 
Η ένδειξη max 1050 Bar, πρέπει να αναγράφεται υποχρεωτικά σε κάθε φυσίγγι του οποίου ο μέσος όρος πίεσης υπερβαίνει τα 740 bar. Πρόκειται για κανόνα της C.I.P.
Στις ΗΠΑ αντίστοιχο της CIP είναι η SAAMI η οποία δεν έχει επιβάλει αντίστοιχο κανόνα...........
προφανώς τα αμερικάνικα φυσίγγια που προορίζονται για την ΕΕ πρέπει να φέρουν την ένδειξη
Στις χώρες της CIP οποιοδήποτε φυσίγγι αναπτύσσει πάνω από 740 μπαρ πρέπει να αναγράφει 1050 μπαρ κι ας βγάζει π.χ. "μόλις" 780 Μπαρ
 
Μάριε,
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.
Στάνταρ πιέσεις = 740bar, Μagnum πιέσεις = 1050bar.


Ίσως επειδή πωλούνται και σε άλλες χώρες, εκτός Αμερικής.
Το max 1050 bar, συνήθως αναγράφεται στα φυσίγγια με μήκος κάλυκα 70χιλ., όταν αυτά παράγουν υψηλότερες του επιτρεπτού για το συγκεκριμένο μήκος κάλυκα, πιέσεις.
Το έχω δει γραμμένο σε παλαιότερα Remington και Federal.
Μεγένθυνε την παρακάτω φωτογραφία και θα δεις στο πλάι του κουτιού να γράφει CIP.
https://www.remington.com/shotshell/express-extra-long-range/29-20167.html
Λευτέρη μου δίνεις ωραία πάσα να πούμε 2 πράγματα ιστορικά:
ο όρος "magnum" "εφευρέθηκε" από τους Άγγλους οπλοκατασκευαστες πριν από πάνω από ένα αιώνα!
Αφορούσε και αφορά τα φυσίγγια που έχουν γόμωση πάνω από 1 1/4 oz (35,4 gr)
Τα όπλα σφραγιζόταν με πιέσεις καθημερινής χρήσης σε τόνους ανα τ. ίντσα ή για λόγους ευκολίας με το μέγιστο βάρος της γόμωσης (1 1/8 ή 1 1/4 oz, ήτοι 32 ή 35,4 γρ)
Αυτές ήταν η απλή και η "ενισχυμένη" δοκιμή πιέσεων.
Αργότερα όταν ανέβηκαν τα γραμμάρια και μεγάλωσε η θαλάμη, πήγαμε σε μάγκνουμ φυσίγγια με γόμωση πάνω από 1 1/4 oz (35,4 gr).
Επόμενο ήταν να αλλάξουν τα όρια των δοκιμών και να σφραγίζονται τα όπλα με διαφορετικό τρόπο.
Στην Ευρώπη (Ιταλία) η απλή δοκιμή αντιστοιχούσε σε 900 ΑΤΜ και η "ενισχυμένη" στις 1200 ΑΤΜ, πάνω κάτω ανάλογα με την χώρα, σήμερα όλα σχεδόν τα όπλα δοκιμάζονται στα 1370 μπαρ, άλλωστε που να βρεις όπλο με απλές θαλάμες 70 χιλ.....

Η παρανόηση ξεκινά από τις ΗΠΑ, όπου όπως είπα οι Αμερικάνοι δεν λένε "ντεμι"-"Σεμί"- "Baby" κ.λ.π. μάγκνουμ
αλλά μάγκνουμ 2 3/4 ή 3 ιντσών.
Συνεπώς η δοκιμή για μάγκνουμ γομώσεις είναι η "ενισχυμένη" των 1370 μπαρ, η οποία πέρασε στην καθομιλουμένη ως "μαγκνουμ" δοκιμή!
Σωστά ίσως για τις ΗΠΑ, αλλά ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΤΙΚΟ για εμάς που θεωρούμε ως "μαγκνουμ" μόνο τα φυσίγγια των 76 χιλ.
Κάποιοι (το έχω συναντήσει και πολύ πρόσφατα) επειδή το όπλο τους είναι δοκιμασμένο σε "μαγκνουμ πιέσεις" νομίζουν ότι μπορούν να ρίξουν και μαγκνουμ φυσίγγια. 76χιλ), παρότι έχει θαλάμες 70 χιλ.
Τραγικό σφάλμα....
 
+ @elvas
Δεν ξέρω καν αν τα αμερικάνικα φυσίγγια υποχρεούνται να αναγράφουν πάνω τους 1050bar max.
Γιατί θεωρούμε ότι πρέπει να το αναγράφουν ;
δεν υποχρεούνται
ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ επίσημη τράπεζα δοκιμών οι αμερικάνοι
 
Ακούω εντυπώσεις
@Giannis k τι προωθητικό είν τούτου ;

Δεν ξερω τι πυριτιδα ειναι !!!
Γι'αυτο που ειμαι σιγουρος καιγεται περιπου στον ιδιο χρονο με την Τεκνα...και με ποιο γρηγορη καυση
απο την SSB150 και με την SP2 νυχτα με την ημερα οι διαφορες...
Το βυσμα πολυ καλο....Πιστευω ομως οτι με LB6 πατενταρισμενο....την πιανεις ανετα την οποια
αποδοση του φυσιγγιου και επισεις ισως ανετα την ξεπερνας !!!

ΥΓ. Κατ'αρχην...ΜΠΡΑΒΟ για την παρουσιαση Βασιλη !!!
Θα στησω 2 φυσιγγια με πατενταρισμενο LB6...Το ενα με SSB150 και το αλλο με SP2... θα τα μετρησω
και θα δω τι ''ψάρια'' θα πιασω φιλε !!! :)

ΥΓ.2 , Μου βρηκες ''δουλεια'' βρε φιλαρα μου !!!:D
 
Πείτε ρε σεις τίποτα για το Federal

2,785 gr πυρίτιδα ;;;;;;;;;
Μασούρι ;;;;;;;;

Ο Κρητικός ακούει ;;; ... Η Σάμος ;;; ο @Teo virginia ;;; @elvas ;;;; @Prowler® ;;;;

Να το μπουμπουνήσω ή να το δώσω πίσω στον @vazelos να του γίνει η be diamond => bi turbo ;;;;
ρε συ..μηπως παταγες πανω στη ζυγαρια;;;;
 
Δεν ξερω τι πυριτιδα ειναι !!!
Γι'αυτο που ειμαι σιγουρος καιγεται περιπου στον ιδιο χρονο με την Τεκνα...και με ποιο γρηγορη καυση
απο την SSB150 και με την SP2 νυχτα με την ημερα οι διαφορες...
Το βυσμα πολυ καλο....Πιστευω ομως οτι με LB6 πατενταρισμενο....την πιανεις ανετα την οποια
αποδοση του φυσιγγιου και επισεις ισως ανετα την ξεπερνας !!!

ΥΓ. Κατ'αρχην...ΜΠΡΑΒΟ για την παρουσιαση Βασιλη !!!
Θα στησω 2 φυσιγγια με πατενταρισμενο LB6...Το ενα με SSB150 και το αλλο με SP2... θα τα μετρησω
και θα δω τι ''ψάρια'' θα πιασω φιλε !!! :)

ΥΓ.2 , Μου βρηκες ''δουλεια'' βρε φιλαρα μου !!!:D
Αποσπώμενος, άκοπος με 4 χαρακιές.
Να μερικές φωτό ακόμα.

IMG_20220720_130442~2.jpg

IMG_20220720_130450~2.jpg

IMG_20220720_130524~2.jpg

IMG_20220720_130531~2.jpg

Όχι και το πιο όμορφο το τελευταίο.
 
Πείτε ρε σεις τίποτα για το Federal

2,785 gr πυρίτιδα ;;;;;;;;;
Μασούρι ;;;;;;;;

Ο Κρητικός ακούει ;;; ... Η Σάμος ;;; ο @Teo virginia ;;; @elvas ;;;; @Prowler® ;;;;

Να το μπουμπουνήσω ή να το δώσω πίσω στον @vazelos να του γίνει η be diamond => bi turbo ;;;;
πες ότι το μπουμπούνισες κι άσε τον Ανδρέα να βγάλει τα κάστανα απ' τη φωτιά!!!!
.yelling. .yelling. .yelling. .yelling. .yelling.
 
Back
Top