Παρουσίαση Φυσιγγίων

Αυτο ειναι.....στο κουτι(γκρι) αν θυμαμαι καλα πρεπει να γραφει max 34? Δε θυμαμαι
View attachment 51694
Από τις σημειώσεις μου:

39. ΣΤΟΚΑΣ MAX-D ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ 34 gr (2008)
ΚΑΛΥΚΑΣ : NOBELSPORT - ΜΑΥΡΟΣ - 12/70/12
ΚΑΨΟΥΛΙ : Μ 688
ΠΥΡΙΤΙΔΑ : D20 ή 206 (???) => 1,50 gr
ΒΥΣΜΑ : ΠΛΑΣΤ. ΜΙΣΟΤΑΠΑ & ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΤΗΡΑΣ (ΠΑΤ. ΣΤΟΚΑΣ)
ΣΚΑΓΙΑ : Νο. 9 - 33,8 gr [24,3 p/gr - 688 p/oz] - 820
ΚΛΕΙΣΙΜΟ: Ρελιαστό.

DSC00173.JPG
Μη σε παραξενεύει το χρώμα της πυρίτιδας, η ίδια είναι, απλά φταίει το φως και το αρχαίο κινητό εκείνης της εποχής !!!
Επίσης το ζύγισμα τότε το έκανα με παραδοσιακή ζυγαριά ΡΕΞ, και όχι με ηλεκτρονική. Οπότε μάλλον και η δόση ίδια είναι.
Τώρα που το ξανασκέφτομαι, πιθανότατα η πυρίτιδα ήταν η 206 V !!! (... για οικονομία ???) ...
Δες και στο δικό μου τα σκάγια. Νο.9 υποτίθεται ... αλλά σχεδόν 24,5 στο γραμμάριο !!! Δηλαδή 10άρια ... :cool:
Εγώ βέβαια για τσίχλες το είχα πάρει, οπότε ... no problem ... μέχρι τα 20-25 μέτρα, τις ξεκ@λιαζε ...;).yel.
 
Last edited:
Άμα έχεις πολλά ριξε άφοβα άμα μπας για μπεκατσες σε κλειστό μέρος.
Έχω 2 κουτιά…..το ένα για συλλογή και το άλλο για ρίξιμο. Δε τα εμπιστεύομαι να πω την αλήθεια. Απ’οτι ειδα στο βουνό μάλλον θα κλασει μέντες. Έτσι κιαλλιως φτιάχνω δικά μου με ανάποδο αποκεντρωτικά για τέτοιες περιστάσεις. Θα τα ρίξω σε κανα ορτύκι στον κάμπο.
 
Έχω 2 κουτιά…..το ένα για συλλογή και το άλλο για ρίξιμο. Δε τα εμπιστεύομαι να πω την αλήθεια. Απ’οτι ειδα στο βουνό μάλλον θα κλασει μέντες. Έτσι κιαλλιως φτιάχνω δικά μου με ανάποδο αποκεντρωτικά για τέτοιες περιστάσεις. Θα τα ρίξω σε κανα ορτύκι στον κάμπο.
Φίλε δε θέλω να σε επηρεάσω αλλά δεν έχω καθόλου καλές εμπειρίες με αυτά.ειχα πάρει δύο πακέτα. Έριξα 10 τουφεκιές σε 5 μπεκάτσες ,πριν μια 10ετια περίπου (σε όλες έριξα και δεύτερο φυσέκι) και βρήκα μόνο τις δύο,100 μέτρα μακριά. Σε όλες έφευγαν πούπουλα. Τα έδωσα σε ένα ξάδελφο να τα ρίξει στις τσίχλες και με πήρε τηλ να μου πει ότι είναι τα μόνα φυσέκια που πραγματικά τα πέταξε!!!και μιλάμε για παλαβό τσιχλά που ότι σκ@τ@ και να του δώσεις το ρίχνει.αν όντως είχαν d20 πυρίτιδα,πολύ λογικό στην υγρασία και στα κρύα του Δεκέμβρη και Γενάρη να μην απέδιδαν ,ειδικά σε εμένα. για κάποιον άλλον μπορεί να είναι καλό φυσέκι!
 
Φίλε δε θέλω να σε επηρεάσω αλλά δεν έχω καθόλου καλές εμπειρίες με αυτά.ειχα πάρει δύο πακέτα. Έριξα 10 τουφεκιές σε 5 μπεκάτσες ,πριν μια 10ετια περίπου (σε όλες έριξα και δεύτερο φυσέκι) και βρήκα μόνο τις δύο,100 μέτρα μακριά. Σε όλες έφευγαν πούπουλα. Τα έδωσα σε ένα ξάδελφο να τα ρίξει στις τσίχλες και με πήρε τηλ να μου πει ότι είναι τα μόνα φυσέκια που πραγματικά τα πέταξε!!!και μιλάμε για παλαβό τσιχλά που ότι σκ@τ@ και να του δώσεις το ρίχνει.αν όντως είχαν d20 πυρίτιδα,πολύ λογικό στην υγρασία και στα κρύα του Δεκέμβρη και Γενάρη να μην απέδιδαν ,ειδικά σε εμένα. για κάποιον άλλον μπορεί να είναι καλό φυσέκι!
δεν είναι θέμα πυρίτιδας
θέμα ΛΟΤ παραγωγής είναι
πέτυχες τις τελευταίες παραγωγές που ηταν μάπα
 
Back
Top