Παρουσίαση Φυσιγγίων

Φίλε δε θέλω να σε επηρεάσω αλλά δεν έχω καθόλου καλές εμπειρίες με αυτά.ειχα πάρει δύο πακέτα. Έριξα 10 τουφεκιές σε 5 μπεκάτσες ,πριν μια 10ετια περίπου (σε όλες έριξα και δεύτερο φυσέκι) και βρήκα μόνο τις δύο,100 μέτρα μακριά. Σε όλες έφευγαν πούπουλα. Τα έδωσα σε ένα ξάδελφο να τα ρίξει στις τσίχλες και με πήρε τηλ να μου πει ότι είναι τα μόνα φυσέκια που πραγματικά τα πέταξε!!!και μιλάμε για παλαβό τσιχλά που ότι σκ@τ@ και να του δώσεις το ρίχνει.αν όντως είχαν d20 πυρίτιδα,πολύ λογικό στην υγρασία και στα κρύα του Δεκέμβρη και Γενάρη να μην απέδιδαν ,ειδικά σε εμένα. για κάποιον άλλον μπορεί να είναι καλό φυσέκι!
Kαλό σε 20+ βαθμούς .
D20 στο 1.50 Χ32 είναι light φυσιγγάκι .
Stokas Max D διασποράς 34γραμ., #8.

View attachment 51715
Στα πόσα μέτρα είναι η μέση ταχύτης ;
 
Αυτο ειναι.....στο κουτι(γκρι) αν θυμαμαι καλα πρεπει να γραφει max 34? Δε θυμαμαι
View attachment 51694
Δεν θυμάσαι νέο παιδι κ θυμάμαι εγώ?? :p

Μax d τα πρωτα κυκλοφόρησαν σε δεκαδα κ ήταν 35γρ, μετεπειτα σε 25αδα στα ίδια γραμμάρια, κ μετα 34γρ(παλι με το "d"), και στο τελος το "d" δεν υπήρχε πανω στο κουτι, μόνο στην στάμπα του καλυκα,
Tαυτοχρονα κυκλοφορουσε το max d σαν 100% αποκεντρωτικο 33γρ...
Μαλακίες... Ίδια φυσίγγια.....



Να τα.... .yelling..

20211004_115355.jpg
 
Last edited:
Δεν θυμάσαι νέο παιδι κ θυμάμαι εγώ?? :p

Μax d τα πρωτα κυκλοφόρησαν σε δεκαδα κ ήταν 35γρ, μετεπειτα σε 25αδα στα ίδια γραμμάρια, κ μετα 34γρ(παλι με το "d"), και στο τελος το "d" δεν υπήρχε πανω στο κουτι, μόνο στην στάμπα του καλυκα,
Tαυτοχρονα κυκλοφορουσε το max d σαν 100% αποκεντρωτικο 33γρ...
Μαλακίες... Ίδια φυσίγγια.....



Να τα.... .yelling..

View attachment 51718
Χαχαχα Τασο μαλλον εχεις μεγαλυτερη τρελα απο εμενα με την συλλογη και τα θυμασαι. Οχι οτι εγω παω πισω αλλα και μια ψιλοαμνησια την εχω που και που :D .

ΥΓ. Εχω και 2 κασετινες απο τα αλλα τα μπορντο-μοβ τι στο δ......λο ειναι. Η μια εχει μεταλλο να με το συμπαθιο .sarcastic.ενω στην αλλη ειναι μικρο το μεταλλο των φυσιγγιων. Αντε βρες ακρη......
 
Φίλε δε θέλω να σε επηρεάσω αλλά δεν έχω καθόλου καλές εμπειρίες με αυτά.ειχα πάρει δύο πακέτα. Έριξα 10 τουφεκιές σε 5 μπεκάτσες ,πριν μια 10ετια περίπου (σε όλες έριξα και δεύτερο φυσέκι) και βρήκα μόνο τις δύο,100 μέτρα μακριά. Σε όλες έφευγαν πούπουλα. Τα έδωσα σε ένα ξάδελφο να τα ρίξει στις τσίχλες και με πήρε τηλ να μου πει ότι είναι τα μόνα φυσέκια που πραγματικά τα πέταξε!!!και μιλάμε για παλαβό τσιχλά που ότι σκ@τ@ και να του δώσεις το ρίχνει.αν όντως είχαν d20 πυρίτιδα,πολύ λογικό στην υγρασία και στα κρύα του Δεκέμβρη και Γενάρη να μην απέδιδαν ,ειδικά σε εμένα. για κάποιον άλλον μπορεί να είναι καλό φυσέκι!
Για να ακουσω τις γνωμες σας το εσφαξα και να το δουμε :)
Η αληθεια ειναι οτι δεν χρειαζεται να με επηρεασεις. Ειδα απο το σφαξιμο τι παιζει. Μονο τζατζικι δε βρηκα μεσα. Αυτο το 34 συν-πλην που γραφει επικο. Ε τι ειναι 2 γραμμαρια σκαγια πιο κατω......ψιλοπραγματα.

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ριξει σε θηραμα, θα ριξω σε καμια τσιχλα και βλεπουμε.
 
μια ψιλοαμνησια την εχω που και που :D .
Τα σχολεία φταίνε...
Έχουν καταστρέψει την νεολαία....
Τι να πρωτοθυμηθεις κ εσύ καημένε μου....sarcastic.


ΥΓ. Εχω και 2 κασετινες απο τα αλλα τα μπορντο-μοβ τι στο δ......λο ειναι. Η μια εχει μεταλλο να με το συμπαθιο .sarcastic.ενω στην αλλη ειναι μικρο το μεταλλο των φυσιγγιων. Αντε βρες ακρη......
D&D διασποράς με δυο νούμερα σκαγιων..
Μεταλλο 25,23,12mm σε αυτά τα υψη το έχω πετυχει.. Τα πρωτα είχαν ψηλό.......
 
D&D διασποράς με δυο νούμερα σκαγιων..
Μεταλλο 25,23,12mm σε αυτά τα υψη το έχω πετυχει.. Τα πρωτα είχαν ψηλό.......
Με 12 μεταλλο ειναι η μια κασετινα σιγουρα. Η αλλη μαλλον με 25αρι. Οταν τα βρω θα ανεβασω στα παλια φυσιγγια. Αν τα βρω γιατι γινεται της ποπης στην αποθηκη.
 
Μήπως αυτό το MAG είναι κανένα αμερικάνικο συνθηματικό για τα 1050bar ?
o_O
το MAG σημαίνει Magnum
στην αμερική (βασικά σε όλο τον κόσμο κανονικά) ΟΛΕΣ οι γομώσεις πάνω από 36 γρ είναι ΜΑΓΚΝΟΥΜ
οι Αμερικάνοι δεν λένε "ντεμι"-"Σεμί"- "Baby" κ.λ.π. μάγκνουμ
αλλά μάγκνουμ 2 3/4
 
ο χαρακτηρισμός "Μαγκνουμ" δεν προκύπτει από τις πιέσεις αλλά από το ΒΑΡΟΣ της ΓΟΜΩΣΗΣ
παρότι ασφαλώς ισχύει ο κανόνας: βαριά γόμωση = υψηλές πιέσεις
η έκφραση "μαγκνουμ πιέσεις" είναι λανθασμένη παρότι την χρησιμοποιούμε για λόγους ευκολίας συνενόησης
 
Back
Top