Παρουσίαση Φυσιγγίων

Πολυ σωστος αλλα Βασιλη εχουν και τα στενα τσοκ τη χρησιμοτητα τους ειδικα στα καρτερατα κυνηγια.

Λαγο πχ με τη Ρεμ δεν πηγα ποτε με Μ και ουτε θα παω γιατι υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να χρειαστει να τουφεκισω μακρια, στις φασσες επισης δεν παω ποτε με ανοιχτο τσοκ.

Υπαρχουν βεβαια και καποια καρτερια που μπορει να σου περασουν κοντα τα πουλια αλλα ειναι λιγο σπανια στα μερη μου, συνηθως πρεπει να τουφεκισεις μακρια, επισης και με ανοιχτα τσοκ εχεις τραυματισμους.

Εκτος αν καποιος ειναι τοσο καλος που οτι τουφεκαει μεχρι 40 μετρα το βαζει στην τσαντα, προσωπικα παντως που ειμαι συνεχεια με το Kicks δυσκολα τραυματιζω φασσα μακρια αλλα και κοντα, η θα μπει στην τσαντα η θα φυγει κυρια.

Να γινει το θηραμα κιμας θα πρεπει να τουφεκισεις παρα πολυ κοντα, 20 μετρα πχ, εκει και με το Μ να πετυχεις το θηραμα παλι κιμας θα γινει.
Εγώ θεωρώ ότι κακώς για ν.5 κ ν.4 αγόρασα λάιτ φουλ,ένα καλό 3 άστρα έπρεπε ‼️τα λάιτ φουλ ,φουλ κ έξτρα είναι για πολύ χοντρά σκάγια(1-2) κ χαμηλού βάρους ‼️ένα καλό 3άστρα με απόδοση έως 60%ειναι πιο κυνηγετικό‼️
τα πιο πολλά παπιά τα έχασα στα 25 κ 30 μέτρα εκεί το 3αρι είναι μανα‼️
 
Εγώ θεωρώ ότι κακώς για ν.5 κ ν.4 αγόρασα λάιτ φουλ,ένα καλό 3 άστρα έπρεπε ‼️τα λάιτ φουλ ,φουλ κ έξτρα είναι για πολύ χοντρά σκάγια(1-2) κ χαμηλού βάρους ‼️ένα καλό 3άστρα με απόδοση έως 60%ειναι πιο κυνηγετικό‼️
τα πιο πολλά παπιά τα έχασα στα 25 κ 30 μέτρα εκεί το 3αρι είναι μανα‼️
Αναλογα Γιαννη, ολα σχετικα ειναι, ενταξει το τριαρι ειναι πιο ανοιχτο απ το φουλ αλλα οχι και πολυ, αυτο που εχω καταλαβει τοσα χρονια ειναι, οτι αν εισαι καλα πανω στο θηραμα θα το παρεις ακομα και με xf,αν δεν εισαι ομως δεν σε σωνει τιποτα.

Μονο με κανενα bell να το παρεις και παλι παιζεται...επισης αν παρεις ενα τριαρι Κικς παλι θα ειναι αρκετα σφιχτο οπως ειναι και το goose, το στομιο του στον αυλο μου ειναι ακριβως 0 5 αλλα μονο σαν τριαρι που δεν ριχνει.

Το 4 και το 5 δεν τα λες και ψιλα σκαγια, μια χαρα πανε με Lf και F, να πω οτι τα 7-8-9 θα τα χαλασει ενα σφιχτο τσοκ ναι μπορει, αλλα και παλι ειναι αναλογα το τσοκ, με το δικο μου xf δεν χαλανε παντως.

Να βγαζεις 60% με το τριαρι δεν ειναι και κατι ευκολο παντως...
 
#5 36γρ - 254 σκάγια

Αν σου αρκούν 3 σκάγια φροντίζεις να έχεις 100 περίπου σκάγια στον κύκλο (~40% συγκέντρωση) και η δραστική διάμετρος της τουφεκιάς σου είναι 100cm.
Αν σου αρκούν 5 σκάγια φροντίζεις να έχεις 140 περίπου σκάγια στον κύκλο (~55% συγκέντρωση) και η δραστική διάμετρος της τουφεκιάς σου είναι 80cm.
Αν σου αρκούν 7 σκάγια φροντίζεις να έχεις 160 περίπου σκάγια στον κύκλο (~63% συγκέντρωση) και η δραστική διάμετρος της τουφεκιάς σου είναι 70cm.
Αν σου αρκούν 9 σκάγια φροντίζεις να έχεις 180 περίπου σκάγια στον κύκλο (~70% συγκέντρωση) και η δραστική διάμετρος της τουφεκιάς σου είναι 60cm.

Οι συγκεντρώσεις που γράφω παραπάνω είναι ανεξάρτητες από την απόσταση.
Σε όποια απόσταση και να ρίξεις αν έχεις αυτά τα σκάγια και τις συγκεντρώσεις έχεις και αυτές τις δραστικές διαμέτρους.

Συμπέρασμα: όσο σφίγγουμε την τουφεκιά σφίγγουμε και την δραστική διάμετρο για να χτυπηθεί το θήραμα από δεδομένο αριθμό σκαγιών.

View attachment 60979

Τα μεγάλα θηράματα, λαγός, μεγάλα παπιά κτλ δεν χρειάζονται εξωφρενικές συγκεντρώσεις.
Χάνονται γιατί ή το φυσίγγι είναι μάπα ή γιατί βαράμε στου διαόλου την μάνα ή γιατί είναι εξωφρενικά μακρυά ή κοντά.
Δεν υπάρχει άλλος λόγος.
Αν χρησιμοποιήσεις φυσίγγι με εξωφρενική συγκέντρωση θα έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες στο μακρυά και λιγότερες στο κοντά και αν τον πάρεις θα γίνει κιμάς.
Επειδή το μυαλό μας πάει πάντα στην δυσμενέστερη περίπτωση (το εξωφρενικά μακρυά), γι αυτό βλέπεις διαμόρφωση XF και Nitro 🤣 .
To εξωφρενικά μακρυά πάντα τραυματίζει περισσότερα θηράματα.

Τα περισσότερα κυνήγια λαγού τα έχω κάνει με mod και φυσίγγι #3-4 που έδινε 60-65% συγκέντρωση στα 36,5m.
Σε πυκνό και πάνω στα σκυλιά θες ανοιχτότερο πρώτο φυσίγγι.
Nitro ποτέ δεν χρησιμοποίησα, συνήθως Rem express #4.

Δεν τα γράφω για εσένα ούτε για τους έμπειρους, για άπειρους τα γράφω (αν υπάρχει κανένας) ... 😂

Και μην ξεχνάμε το σημαντικότερο, κανένας δεν ξέρει σε τι απόσταση θα εμφανιστεί ο λαγός.
Αν ξέραμε θα καθόμασταν στα 25m μετρημένα 🤪

Ωραίος. Εγώ με πολύ μπακαλιστικο τρόπο είχα σκεφτεί ότι ακόμα και ένα 50% στους μακρινούς λαγούς πχ 40μετρα μου βγάζει 133 σκάγια από τα 266 συνολικα. που και πάλι είναι αρκετά.
 
Εγώ για να μην μπλέκω με αχρείαστους υπολογισμούς (άσχετα αν τους κάνω για τον "έρωτα της γνώσης"), για να μην μπλέκω με αγορές τσοκ και αλλαγές τους στο κυνήγι τα έχω απλοποιήσει τα πράγματα.

Mod παντού και Full σε χοντρά σε πολύ μεγάλες αποστάσεις.
 
Εγώ για να μην μπλέκω με αχρείαστους υπολογισμούς (άσχετα αν τους κάνω για τον "έρωτα της γνώσης"), για να μην μπλέκω με αγορές τσοκ και αλλαγές τους στο κυνήγι τα έχω απλοποιήσει τα πράγματα.

Mod παντού και Full σε χοντρά σε πολύ μεγάλες αποστάσεις.
πηγαινε για τα καπρακια σου και ασε τα φουλ!!!!
 
Εγώ για να μην μπλέκω με αχρείαστους υπολογισμούς (άσχετα αν τους κάνω για τον "έρωτα της γνώσης"), για να μην μπλέκω με αγορές τσοκ και αλλαγές τους στο κυνήγι τα έχω απλοποιήσει τα πράγματα.

Mod παντού και Full σε χοντρά σε πολύ μεγάλες αποστάσεις.
Κι εγώ κάπως έτσι πράττω αλλά με μια διαφορά, IC παντού και IΜ για μακρυά και είμαι καλυμμένος για τα κυνήγια μου
 

Με τι είναι γεμισμένα αυτα;;;;;
Στην αρχή με μβ36, μετά με psb2... Πάντως όσα μου είχαν μείνει από κάτι δεν δοκιμές στο περιοδικό παλιά πρέπει να έκαψαν ισάριθμες μπεκάτσες... Τα είχα βρει πολύ μαζί τους...
 
Στην αρχή με μβ36, μετά με psb2... Πάντως όσα μου είχαν μείνει από κάτι δεν δοκιμές στο περιοδικό παλιά πρέπει να έκαψαν ισάριθμες μπεκάτσες... Τα είχα βρει πολύ μαζί τους...
Το είχα πάρει και εγώ παλιά ήταν πολύ καλό... με τέτοιο διασπορεα δούλευα ιδιογομωση.
Psb2;;;;;;;;; λεει τίποτα αυτη;;;; η θα τα κυνηγάω από πίσω τα πουλιά;
 
Back
Top