Παρουσίαση Φυσιγγίων

Αξιόλογη η ΑΟ τελικά .
Μούδωσε ωραίες ντουφεκιές σε σιδερωμένες περδικες με obturator +diana 12 mm 6* στο 1.95 (688)
Εκεί νομίζω Γιάννη θα σε πάρει με steel + αλε'ύρι

Με βυσμα TUBO να δεις τι κανει....στα 38+1,5 αλευρι σε Ν4 -και 12/76 καλυκα !!!
 
Χοιρινό λίπος με τζάμακι και ρελι για να γλιστράει φυσίγγι λουκούμι και αν δεν έχει θήραμα κόβεις το φυσίγγι και πίνεις δύο τσίπουρα .Πάντα υπάρχει κάτι σοβαρό στα μυνήματα μου να ξέρετε.

Δεν στεγνωνει ευκολα το λιπος βρε Γιαννη μου....Και οταν στεγνωσει παλι η συνοχη του ειναι λιγη...
Εχω διαπιστωσει οτι εχει πολυ λιγοτερη αποτελεσματικοτητα απο το αλευρι στην παραμορφωση
σκαγιων....
Απο μυρωδια ομως σκιζει φιλε ειδικοτερα σε μαλλινη ταπα !!!! :)
 
Να είναι sipe?
Στέλιο, εκεί πιγε και εμένα το μυαλό μου, για sipe.
Οι Αφοί Λάμπρου γενικά δεν χρησιμοποιούσαν sipe(τουλάχιστον από όσα γνωρίζω μέσα απο συνεντευξεις κ διαφημίσεις) το πιθανότερο είναι να προκειται για την S4...

το μπλε με σ4 στο 170 κεντρικη και 688 .
δεν ξερω με τι το γεμιζαν στο συγκεκριμένο ηταν πολύ ψιλή για σιπε μπορεί ομως να κάνω λάθος
Δεν κάνεις λάθος(προφανως κ αναφέρεσαι σε φυσιγγι που περιειχε χοντρά σκάγια)....

ΥΓ
Την sipe την μεταχειριστηκε αργότερα ο Ναυπλιωτης......

IMG_20230124_125514.jpg
 
Οι Αφοί Λάμπρου γενικά δεν χρησιμοποιούσαν sipe(τουλάχιστον από όσα γνωρίζω μέσα απο συνεντευξεις κ διαφημίσεις) το πιθανότερο είναι να προκειται για την S4...



Δεν κάνεις λάθος(προφανως κ αναφέρεσαι σε φυσιγγι που περιειχε χοντρά σκάγια)....

ΥΓ
Την sipe την μεταχειριστηκε αργότερα ο Ναυπλιωτης......

View attachment 65569
Μπράβο Τάσο, ναι αυτά, ήταν με s4, και τώρα που το λες ο κάλυκας στο μέταλο στην πίσω μεριά και στο μπλέ, και το βυτουρμπο γράφανε αυτό, και δεν είναι καθόλου απίθανο να ήταν και τα βυτουρμπο με s4, μιλάω για χρονολογία μεταξύ 90 -97 δεν θυμάμαι ακριβώς για αυτό είπα, στην παρουσίαση 95-2000.IMG_20230123_194808.jpg
 
Μπράβο Τάσο, ναι αυτά, ήταν με s4, και τώρα που το λες ο κάλυκας στο μέταλο στην πίσω μεριά και στο μπλέ, και το βυτουρμπο γράφανε αυτό, και δεν είναι καθόλου απίθανο να ήταν και τα βυτουρμπο με s4, μιλάω για χρονολογία μεταξύ 90 -97 δεν θυμάμαι ακριβώς για αυτό είπα, στην παρουσίαση 95-2000.View attachment 65570
Τριαντάφυλλε το καψούλι παίζει να ήταν το 616 και όχι το 684. Βλέπω το κεντρικό τμήμα του (εκεί που χτυπά η βελόνα) είναι επίπεδο και όχι θολωτό όπως είναι στα καψούλια Nobelsport. Εξάλλου εκείνη την εποχή και τα καψούλια Fiocchi είχαν κοκκινωπό (μπρουτζόχρωμο) εξωτερικό περίβλημα, όπως και τα σημερινά, και όχι ασημί που είχαν μέχρι πριν μερικά χρόνια. Βέβαια δεν ξέρω ποιος κατασκεύαζε τους κάλυκες που έγραφαν LAMBRO FRANCE, αλλά κατά καιρούς είχε και κάλυκες που έγραφαν FIOCCHI HELLAS, και LAMBRO ITALY, κλπ.
 
Τριαντάφυλλε το καψούλι παίζει να ήταν το 616 και όχι το 684. Βλέπω το κεντρικό τμήμα του (εκεί που χτυπά η βελόνα) είναι επίπεδο και όχι θολωτό όπως είναι στα καψούλια Nobelsport. Εξάλλου εκείνη την εποχή και τα καψούλια Fiocchi είχαν κοκκινωπό (μπρουτζόχρωμο) εξωτερικό περίβλημα, όπως και τα σημερινά, και όχι ασημί που είχαν μέχρι πριν μερικά χρόνια. Βέβαια δεν ξέρω ποιος κατασκεύαζε τους κάλυκες που έγραφαν LAMBRO FRANCE, αλλά κατά καιρούς είχε και κάλυκες που έγραφαν FIOCCHI HELLAS, και LAMBRO ITALY, κλπ.
Στέλιο, ναι δεν είναι καθόλου απίθανο αυτό που λες και σύμφωνο μαζί σου, όταν πάω σπίτι θα το τσεκαρο δεν το είχα σκεφτεί. Τους κάλυκες τους πρόλαβα λίγο που έγραφαν λαμπρό ιταλι, τους φιοκι όχι.
 
Μπράβο Τάσο, ναι αυτά, ήταν με s4, και τώρα που το λες ο κάλυκας στο μέταλο στην πίσω μεριά και στο μπλέ, και το βυτουρμπο γράφανε αυτό, και δεν είναι καθόλου απίθανο να ήταν και τα βυτουρμπο με s4, μιλάω για χρονολογία μεταξύ 90 -97 δεν θυμάμαι ακριβώς για αυτό είπα, στην παρουσίαση 95-2000.View attachment 65570




Αυτό που έχεις είναι ποιο νέο το ποιο παλιο είναι σκούρο και τα γράμματα είναι χαραγμένα με γραμμές οχι όπως αυτό που έχεις είναι σαν το επάνω
1.80χ36 το παλιό
 




Αυτό που έχεις είναι ποιο νέο το ποιο παλιο είναι σκούρο και τα γράμματα είναι χαραγμένα με γραμμές οχι όπως αυτό που έχεις είναι σαν το επάνω
1.80χ36 το παλιό
Αυτό είναι 616 ή 615 σίγουρα
 
Last edited:




Αυτό που έχεις είναι ποιο νέο το ποιο παλιο είναι σκούρο και τα γράμματα είναι χαραγμένα με γραμμές οχι όπως αυτό που έχεις είναι σαν το επάνω
1.80χ36 το παλιό
Για να μην μπερδευόμαστε με τα παλια κ νέα biturbo(παντα μιλωντας για τα Λάμπρου) ...
Η πυριτιδα τους σε όλα τα νουμερα σκαγιων ήταν η tecna...


Αυξημένες πιεσεις στα χοντρά κ νορμαλ πιεσεις στα ψιλά σκάγια...
Και αυτό προφανως να το πετύχαιναν (και) με αυξομειωση στην δόση της πυριτιδας όπως φάνηκε κ από τα φυσίγγια σου που έχουν σκαγια ν7....

ο Τριαντάφυλλος στο φυσιγγι του που είναι με χοντρά σκάγια(ν4) θα έπρεπε να βρει μια δόση γύρω στο 2,05-10γρ για να πουμε οτι είναι κ tecna.........
 
Last edited:
Τριαντάφυλλε το καψούλι παίζει να ήταν το 616 και όχι το 684. Βλέπω το κεντρικό τμήμα του (εκεί που χτυπά η βελόνα) είναι επίπεδο και όχι θολωτό όπως είναι στα καψούλια Nobelsport. Εξάλλου εκείνη την εποχή και τα καψούλια Fiocchi είχαν κοκκινωπό (μπρουτζόχρωμο) εξωτερικό περίβλημα, όπως και τα σημερινά, και όχι ασημί που είχαν μέχρι πριν μερικά χρόνια. Βέβαια δεν ξέρω ποιος κατασκεύαζε τους κάλυκες που έγραφαν LAMBRO FRANCE, αλλά κατά καιρούς είχε και κάλυκες που έγραφαν FIOCCHI HELLAS, και LAMBRO ITALY, κλπ.
Στέλιο,684, είναι κοίτα είναι στρογγυλό, εν το μεταξύ με ότι ήθελαν γέμιζαν, ποιος ήξερε τότε ;; Τώρα είναι το ίντερνετ μαθαίνεις και βρίσκεις τα πάντα. :) IMG_20230124_195650.jpg
 
Back
Top