Παρουσίαση Φυσιγγίων

Πιστεύεται ότι εκτός τις αναλογίες που βλέπουμε στα φυσιγγια ότι τα υλικά και οι τρόποι παραγωγής μπορεί ποτέ να αντιγράφουν από εμάς από μηχανουλες των 500 € .Εαν όλα τα φυσίγγια ήταν για πέταμα τόσα χρόνια πως σκοτώνει η πλειοψηφία των κυνηγών ? Έχει αρκετά φυσίγγια αξιόλογα στην αγορά.Γιαυτο δεν θα ασχοληθώ ξανά με ιδιογομωση .Σωστές δοκιμές δεν γίνονται από τους χρήστες γι'αυτό πολλοί δε βγάζουν άκρη.
Παράτησες το γέμισμα; ;;
 
Παράτησες το γέμισμα; ;;
Εδώ και λίγα χρόνια,Δεν αποκλείω να ξαναρχίσω κάποια στιγμή όχι όμως επειδή δε βρίσκω φυσίγγια να σκοτώνουν ,βλέπω ποιο πιθανόν θήραμα να μη βρίσκουμε φυσίγγια πάντα θα έχει.
 
Έχει εμπορικά φυσιγγακια μια χαρά.
Το ξερω ρε συ Γιαννη την γαμοφασσα με εμπορικα την κυνηγαω Απλα επειδη ο Νικολας τα σφαζει ολα και γεμιζει κιολας μπορει να πει την αποψη του .Μακαρι να ειχα τον χρονο να γεμιζω και εγω αλλα!!!
 
Το ξερω ρε συ Γιαννη την γαμοφασσα με εμπορικα την κυνηγαω Απλα επειδη ο Νικολας τα σφαζει ολα και γεμιζει κιολας μπορει να πει την αποψη του .Μακαρι να ειχα τον χρονο να γεμιζω και εγω αλλα!!!
Ο Νίκος είναι άλλη περίπτωση και πραγματικά πολύ ψαγμενος στην ιδιογομωση και με δείγματα γραφής όχι λόγια.Αλλα υπάρχουν και εμπορικά που σου κάνουν το κέφι μια δοκιμή χρειάζονται σε πραγματικές συνθήκες στις αποστάσεις και με το όπλο και τσοκ που χρησιμοποιείς ,πράγμα που δεν το κάνει σχεδόν κανείς.
 
Την πυριτιδα που ειχε την ειδατε.....και τη σχολιασατε....και πολυ καλα κανατε !!!:)

εικόνα_Viber_2023-02-05_22-43-37-987.jpg
Αυτο δεν το ειδε κανείς ωστε να το σχολιασει ???
Δεν σας εκανε εντυπωση το τελικο υψος ρελιασματος....σε συνδιασμο με υλικα του φυσιγγιου ???

εικόνα_Viber_2023-02-05_22-40-03-978.jpg
εικόνα_Viber_2023-02-05_22-40-21-513.jpg
Ποιο ειναι το αρχικο υψος του καλυκα ???
Εβγαλα ογκομετρια ( Σεντιτ καλυκας ) με τα δικα του υλικα και πατημενο το αμορτισερ του βυσματος
που εχει....και μου εδωσε 11χιλιοστα κενο χωρο...δλδ με απατητο το αμορτισερ ποσο κενο χωρο θα εχει ??
Και πως και γιατι ρελιαζει σε αυτο το υψος ???:)

ΥΓ. Κου'ι'ζ....για ολους φιλους τους ιδιογομωτες !!! ;) :)
 
Δεν θα δεις αμερικάνικο φυσιγγι με βαθύ ρελι.
Κλείνουν ίσα ίσα για να συγκρατήσουν τα υλικά και να μπαίνει άνετα το φυσιγγι στην θαλάμη.
Δεν έχουν λόγο για κάτι άλλο.
Το πλαστικό του κάλυκα είναι πιο χοντρό,το πυθμενιο είναι στα περισσότερα κωνικό,έχουν παντρέψει καψυλι πυρίτιδα για σωστή έναυση και καύση.
Δεν χρειάζονται βαθιά ρελια και δεν δίνουν ιδιαίτερη βάση στο αισθητικό κομμάτι.
Θέλουν να πάρουν ,βλητικα,αυτό που χρειάζεται!
Τα υπόλοιπα,δεν τους απασχολούν!
 
Δεν θα δεις αμερικάνικο φυσιγγι με βαθύ ρελι.
Κλείνουν ίσα ίσα για να συγκρατήσουν τα υλικά και να μπαίνει άνετα το φυσιγγι στην θαλάμη.
Δεν έχουν λόγο για κάτι άλλο.
Το πλαστικό του κάλυκα είναι πιο χοντρό,το πυθμενιο είναι στα περισσότερα κωνικό,έχουν παντρέψει καψυλι πυρίτιδα για σωστή έναυση και καύση.
Δεν χρειάζονται βαθιά ρελια και δεν δίνουν ιδιαίτερη βάση στο αισθητικό κομμάτι.
Θέλουν να πάρουν ,βλητικα,αυτό που χρειάζεται!
Τα υπόλοιπα,δεν τους απασχολούν!

Σωστα τα λες Γιαννη μου !!!
Εγω αλλο ρωτησα ....Αρχικο υψος καλυκα και τελικο υψος κλεισιματος φιλε....με την ογκομετρια που εχει
τα νουμερα δεν βγαινουν...και ας κωνικο πυθμενιο φιλε !!!
 
Την πυριτιδα που ειχε την ειδατε.....και τη σχολιασατε....και πολυ καλα κανατε !!!:)

View attachment 66446
Αυτο δεν το ειδε κανείς ωστε να το σχολιασει ???
Δεν σας εκανε εντυπωση το τελικο υψος ρελιασματος....σε συνδιασμο με υλικα του φυσιγγιου ???

View attachment 66447
View attachment 66448
Ποιο ειναι το αρχικο υψος του καλυκα ???
Εβγαλα ογκομετρια ( Σεντιτ καλυκας ) με τα δικα του υλικα και πατημενο το αμορτισερ του βυσματος
που εχει....και μου εδωσε 11χιλιοστα κενο χωρο...δλδ με απατητο το αμορτισερ ποσο κενο χωρο θα εχει ??
Και πως και γιατι ρελιαζει σε αυτο το υψος ???:)

ΥΓ. Κου'ι'ζ....για ολους φιλους τους ιδιογομωτες !!! ;) :)
Είναι άλλη φιλοσοφία ,αυτή που εξηγεί ο κ. Γιάννης .
Ξέχασε τα 56.50 κλπ ,θεωρούνται πλέον μπανάλ ....
 
Η H - SKOR 700 τι λεει ; Εχω μπολικη
Με μεγάλη επιφυλαξη Νικόλα καθώς τα παρακατω είναι γραμμένα πριν 22χρ κ δεν ξερω τι μπορεί να γίνεται με τις σημερινές δοσολογιες....
Αλλά πιστευω να βρεις μια άκρη....

Μ. Ιορδάνογλου:

IMG_20230207_142306.jpg
IMG_20230207_142020.jpg
IMG_20230207_142533.jpg
 
Καλη είναι και αυτή αλλά δεν έχει σχέση με την 800x πέρα από το όνομα. Γιάννη την lovex D013 την ξέρεις ; Ίσως πρόκειται για ότι καλύτερο υπάρχει για 24 μέχρι 36 γραμμάρια και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι ακόμα.
Αμεεε και την δουλευο πολα χρονια.ειναι μονης βασης πληρος ζελατηνοποιημενη.εγω την γεμηζο απο 30 μεχρει 34 και κανη κυδιες
 
Σωστα τα λες Γιαννη μου !!!
Εγω αλλο ρωτησα ....Αρχικο υψος καλυκα και τελικο υψος κλεισιματος φιλε....με την ογκομετρια που εχει
τα νουμερα δεν βγαινουν...και ας κωνικο πυθμενιο φιλε !!!
Τα αμερικανικα υληκα δεν εχουν καμια σχεση με τα ευροπαικα.οι λογοι??σκληρα πλαστικα,πηθμενια τα οπια το κιαθιο παταει πανο στο πηθεμενιο οχη στην μπαρουτη εισα μπου την ακουμπα.και οι μπαρουτες που εχουν αν δεν ξερης να της δουλεψης περνης κληστρα στα χερια,και εξηγο,ειναι δηπλης βασης πληρος ζελατηνοποιημενες ποροροδες.οποτε εδω εχουμε με υληκο το οπιο σπροχνη φορτιο γρηγορα,πος ομος??αν δεν της στρημοξης βγαζουν χαμηλα μπαρ με νορμαλ ταχιτητες.αν της στρημοξης της κανης νεβρηκες σε σημιο να γηνοντε εκρηκτηκες και οχη πρωοθητικες,χηροτερες κατα πολη απο sipe και s4.αντηθετα τωρα αν θες ταχιτητες πιο πολες ανεβαζης πυριτηδα ποτε πατημα νομος σαυτα τα υληκα.κεγοντε αριστα με καψηλια 616 μαυτα σου δηνουν το μαξημουμ.αλα υληκα αλες ειδιοτροπιες
 
Αμεεε και την δουλευο πολα χρονια.ειναι μονης βασης πληρος ζελατηνοποιημενη.εγω την γεμηζο απο 30 μεχρει 34 και κανη κυδιες
Γιάννη την μπέρδεψες με κάποια από την σειρά S η σειρά D είναι διπλής βάσης, από 8 έως 23% νιτρογλυκερινη. Η συγκεκριμένη μου τράβηξε την προσοχή γιατί από τα ελάχιστα που βρήκα στο διαδίκτυο δείχνει να έχει απίστευτες ιδιότητες, η μόνη που θυμίζει 800x σε λιγότερο προοδευτική, αν και την θεωρούν 24αρα φαίνεται να τα πηγαίνει καλύτερα στα 36 γραμμάρια ακόμα και από 36αρες. Τον πίνακα τον βάζω για τον Νίκο.
 

Attachments

  • 20230207_150234.jpg
    20230207_150234.jpg
    143,7 KB · Προβολές: 26
Γιάννη την μπέρδεψες με κάποια από την σειρά S η σειρά D είναι διπλής βάσης, από 8 έως 23% νιτρογλυκερινη. Η συγκεκριμένη μου τράβηξε την προσοχή γιατί από τα ελάχιστα που βρήκα στο διαδίκτυο δείχνει να έχει απίστευτες ιδιότητες, η μόνη που θυμίζει 800x σε λιγότερο προοδευτική, αν και την θεωρούν 24αρα φαίνεται να τα πηγαίνει καλύτερα στα 36 γραμμάρια ακόμα και από 36αρες. Τον πίνακα τον βάζω για τον Νίκο.

Σε ευχαριστω πολυ Λευτερη μου !!!
Θα τον αποθηκευσω να τον εχω φιλε μου !!! :)

ΥΓ. Αποθηκευω....και σκεπτομαι...για ποιον λογο ?? Εχω τοσους καλους φιλους...που εαν ''κολλησω''
καπου....η βοηθεια τους ειναι δεδομενη !!!! :):cool:
 
Είναι άλλη φιλοσοφία ,αυτή που εξηγεί ο κ. Γιάννης .
Ξέχασε τα 56.50 κλπ ,θεωρούνται πλέον μπανάλ ....

Αυτο το ''μπαναλ''.....πολυ μου αρεσε...!! Με εκανες να γελαω βρε φιλε....με την καλη εννοια το λεω !!!:)
Ηθελα να δω τι θα ελεγες....ΕΑΝ μου πεσει στα χερια Αμερικανικη πυριτιδα...και την εκλεινα με
επιτυχια στα 56,5 !!!:D
 
Τα αμερικανικα υληκα δεν εχουν καμια σχεση με τα ευροπαικα.οι λογοι??σκληρα πλαστικα,πηθμενια τα οπια το κιαθιο παταει πανο στο πηθεμενιο οχη στην μπαρουτη εισα μπου την ακουμπα.και οι μπαρουτες που εχουν αν δεν ξερης να της δουλεψης περνης κληστρα στα χερια,και εξηγο,ειναι δηπλης βασης πληρος ζελατηνοποιημενες ποροροδες.οποτε εδω εχουμε με υληκο το οπιο σπροχνη φορτιο γρηγορα,πος ομος??αν δεν της στρημοξης βγαζουν χαμηλα μπαρ με νορμαλ ταχιτητες.αν της στρημοξης της κανης νεβρηκες σε σημιο να γηνοντε εκρηκτηκες και οχη πρωοθητικες,χηροτερες κατα πολη απο sipe και s4.αντηθετα τωρα αν θες ταχιτητες πιο πολες ανεβαζης πυριτηδα ποτε πατημα νομος σαυτα τα υληκα.κεγοντε αριστα με καψηλια 616 μαυτα σου δηνουν το μαξημουμ.αλα υληκα αλες ειδιοτροπιες

Βρε κουζουλε μου....παρα λιγο...ολοκληρο ''σεντονι'' και απαντηση δεν πηρα....
ΟΚ. τα οσα εγραψες....αλλα εγω ρωτησα αλλο πραγμα....Ογκομετρια - αρχικο υψος καλυκα - τελικο υψος
ρελιασματος...
Για να καταλαβετε .....δεν μπορει να κλεισει σε καλυκα 70 χιλιοστων....εχοντας τελικο 60,5 τελικο υψος
και ας εχει κωνικο πυθμενιο...και τον αδη με τα λειψανα...!!
Θα ανεβασω φωτο...για να καταλαβετε τι εννοω....
Τα νουμερα δεν βγαινουν σε 70 χιλιοστα καλυκα !!
 
Back
Top