Παρουσίαση Φυσιγγίων

Κάποια στιγμή γύρω στο 2000 άλλαξαν πυριτιδα κ έπεσαν σε απόδοση.
Τελευταία δεν ξέρω τι λένε

ΑΥΤΗΝ την πυριτιδα ειχαν Στελιο!!

εικόνα_Viber_2021-06-29_10-12-23.jpg
εικόνα_Viber_2021-06-29_10-12-34.jpg
Στα φυσιγγια Στελιο μου δεν μετραει μονο η πυριτιδα.... ουτε το βυσμα..
Οταν η συσκευασια και το φυσιγγιο γραφει Ν6....Και τα σκαγια που εχει ειναι αναμεικτα απο Ν9 μεχρι Ν7...
τοτε αρμεγε λαγους και κουρευε χελωνες.....Το κλαμα στον κυνηγοτοπο δεν το γλυτωνεις φιλε !!!
 
ΑΥΤΗΝ την πυριτιδα ειχαν Στελιο!!

View attachment 66998
View attachment 66999
Στα φυσιγγια Στελιο μου δεν μετραει μονο η πυριτιδα.... ουτε το βυσμα..
Οταν η συσκευασια και το φυσιγγιο γραφει Ν6....Και τα σκαγια που εχει ειναι αναμεικτα απο Ν9 μεχρι Ν7...
τοτε αρμεγε λαγους και κουρευε χελωνες.....Το κλαμα στον κυνηγοτοπο δεν το γλυτωνεις φιλε !!!
Κύριε Νίκο, όταν οι ενώσεις των πτερυγίων ενός βύσματος δεν ανοίξουν, τι κατανομή παίρνουμε? Στα εμπορικά είναι πολύ συνηθισμένο να μην ανοίγουν τα πτερύγια.
 
Αυτό είναι το περίφημο rottweil το γερμανικό. Φυσίγγι θρύλος ειδικά για τους παλιούς λαγοκυνηγους. Σε 36gr. Βγαίνει και σε χάρτινο (rottweil pape). Γύρω στα 2012 πρόσθεσαν την ένδειξη HV (High Velocity). Δεν ξέρω αν άλλαξαν σεταπ, αλλά είναι καλοφτιαγμένο και μαλακό φυσίγγι. Προσωπικά βέβαια, δεν τα βρήκα μαζί του.

Ουτε εγω το εχω ριξει στο κυνηγι ή σε στοχο και να το μετρησω....
Φιλος νομιζω μου το εδωσε....την εποχη που εγω γεμιζα και εριχνα δικα μου φυσιγγια.
Ωστοσο οταν το εσφαξα τα υλικα και οι δοσολογιες σωστες ( ? )....και με καλης ποιοτητας σκαγια.
Το ερωτηματικο στην δοσολογια το εβαλα γιατι δεν την εχω δουλεψει αυτην την πυριτιδα.
 
ΑΥΤΗΝ την πυριτιδα ειχαν Στελιο!!

View attachment 66998
View attachment 66999
Στα φυσιγγια Στελιο μου δεν μετραει μονο η πυριτιδα.... ουτε το βυσμα..
Οταν η συσκευασια και το φυσιγγιο γραφει Ν6....Και τα σκαγια που εχει ειναι αναμεικτα απο Ν9 μεχρι Ν7...
τοτε αρμεγε λαγους και κουρευε χελωνες.....Το κλαμα στον κυνηγοτοπο δεν το γλυτωνεις φιλε !!!
Τις μπαρουτες δεν μπορώ να τις αναγνωρίσω.
Τον συγκεντρωτηρα της 2ης φώτο τον είχα βρει σε Condor κάποια περίοδο πριν 25+χρονια
 
Κύριε Νίκο, όταν οι ενώσεις των πτερυγίων ενός βύσματος δεν ανοίξουν, τι κατανομή παίρνουμε? Στα εμπορικά είναι πολύ συνηθισμένο να μην ανοίγουν τα πτερύγια.

Αλαλουμ κατανομη....Δλδ αναλογα τα ποσα πτερυγια θα ανοιξουν και απο ποια πλευρα...
 
Ουτε εγω το εχω ριξει στο κυνηγι ή σε στοχο και να το μετρησω....
Φιλος νομιζω μου το εδωσε....την εποχη που εγω γεμιζα και εριχνα δικα μου φυσιγγια.
Ωστοσο οταν το εσφαξα τα υλικα και οι δοσολογιες σωστες ( ? )....και με καλης ποιοτητας σκαγια.
Το ερωτηματικο στην δοσολογια το εβαλα γιατι δεν την εχω δουλεψει αυτην την πυριτιδα.
Για το τωρινό λένε mb36
 
Αλαλουμ κατανομη....Δλδ αναλογα τα ποσα πτερυγια θα ανοιξουν και απο ποια πλευρα...
Κατάλαβα... Εγώ επειδή δεν γεμίζω, το πρόβλημα το λύνω εν μέρει με τα τσοκ "φρένου" που σπάνε τις ενώσεις. Όμως πριν πάρω τέτοια τσοκακια, έβρισκα βύσματα (πχ drago) που δεν είχαν ανοίξει καθόλου. Και αναρωτιέμαι αν πήγαιναν "μονοβολο"
 
Τις μπαρουτες δεν μπορώ να τις αναγνωρίσω.
Τον συγκεντρωτηρα της 2ης φώτο τον είχα βρει σε Condor κάποια περίοδο πριν 25+χρονια

CONDOR ??? Καποιοι πινουν νερο στο ονομα του....Δεν ανεβαζω φωτο ...για να μην τους αφησω με
κρεμασμενο σαγονι...και αυπνους το βραδυ...
Δλδ...να μην τους χαλασω την διαθεση !!! :)

εικόνα_Viber_2021-07-05_14-02-59-693.jpgεικόνα_Viber_2021-07-05_17-59-47-810.jpg
Αυτο το βυσμα εχει το φυσιγγιο μεσα....
 
Κατάλαβα... Εγώ επειδή δεν γεμίζω, το πρόβλημα το λύνω εν μέρει με τα τσοκ "φρένου" που σπάνε τις ενώσεις. Όμως πριν πάρω τέτοια τσοκακια, έβρισκα βύσματα (πχ drago) που δεν είχαν ανοίξει καθόλου. Και αναρωτιέμαι αν πήγαιναν "μονοβολο"

Οχι μονοβολο δεν πανε....Απλα εχουν εντελως διαφορετικη κατανομη απο το οταν ανοιξουν ολα
τα πτερυγια.
 
CONDOR ??? Καποιοι πινουν νερο στο ονομα του....Δεν ανεβαζω φωτο ...για να μην τους αφησω με
κρεμασμενο σαγονι...και αυπνους το βραδυ...
Δλδ...να μην τους χαλασω την διαθεση !!! :)

View attachment 67000View attachment 67001
Αυτο το βυσμα εχει το φυσιγγιο μεσα....
Αμερικανικού τύπου κι αυτό....
 
ΑΥΤΗΝ την πυριτιδα ειχαν Στελιο!!

View attachment 66998
View attachment 66999
Στα φυσιγγια Στελιο μου δεν μετραει μονο η πυριτιδα.... ουτε το βυσμα..
Οταν η συσκευασια και το φυσιγγιο γραφει Ν6....Και τα σκαγια που εχει ειναι αναμεικτα απο Ν9 μεχρι Ν7...
τοτε αρμεγε λαγους και κουρευε χελωνες.....Το κλαμα στον κυνηγοτοπο δεν το γλυτωνεις φιλε !!!
Αο την κοβο
 
Κατάλαβα... Εγώ επειδή δεν γεμίζω, το πρόβλημα το λύνω εν μέρει με τα τσοκ "φρένου" που σπάνε τις ενώσεις. Όμως πριν πάρω τέτοια τσοκακια, έβρισκα βύσματα (πχ drago) που δεν είχαν ανοίξει καθόλου. Και αναρωτιέμαι αν πήγαιναν "μονοβολο"
Δεν είναι κ μεγάλο το πρόβλημα...
Ιδίως σε βυσματα gualandi έχω προσέξει όταν ρίχνω με στενά τσοκ λείπουν τα μισά πτερύγια.
Τα θηραματα πέφτουν μια χαρά.
Σε αυτά που δεν ανοίγουν τα πτερύγια δεν πάνε μονοβολο.
Μονοβολο πάνε σε βυσματα τύπου Lb6
 
CONDOR ??? Καποιοι πινουν νερο στο ονομα του....Δεν ανεβαζω φωτο ...για να μην τους αφησω με
κρεμασμενο σαγονι...και αυπνους το βραδυ...
Δλδ...να μην τους χαλασω την διαθεση !!! :)

View attachment 67000View attachment 67001
Αυτο το βυσμα εχει το φυσιγγιο μεσα....
Giovanni 18 είναι το βύσμα.
Μπαρουτη-σκάγια πόσο βρήκες;
 
Back
Top