Παρουσίαση Φυσιγγίων

Την ζύγισα 3 φορές ... ΝΑΙ απόλυτα σίγουρος.

Τι διαολο πυριτιδα ειναι αυτη....Καλο θα ηταν να μας πουν οσοι ανακατευονται με Αμερικανικες...και την
γνωριζουν !!
Με την σεσουλα την εβαλε ο αθεοφοβος....στα 36 γραμμαρια πρωτη φορα βλεπω τετοια δοσολογια !!
Βασιλη οταν το ριξεις,,,,πες μας για την ανακρουση...φιλε !!
Κοντρα δοση εφτιαξε ο Αμερικανος ?? :p :D
 
Federal prairie storm #5 PFX154FS5 1 1/4oz = 35.44gr (θ)
========================================================
59.2mm - 1mm
34.876gr σκάγια και buffer
1.305gr buffer
33.55gr σκάγια = 208 σκάγια = #5.08 usa
3.272gr πυρίτιδα ποιά ?

View attachment 71952
View attachment 71953
View attachment 71954View attachment 71955View attachment 71956
Ωραια παρουσιαση Βασιλη! Ευχαριστουμε! Βλεπω και η federal εχει εγκαταλειψει την κατασκευη μονοκοματων καλυκων!
 
Θα τα δείξει όλα ο πίνακας και ο τενεκές ... τουλάχιστον να μην τα πληρώσουν και άλλοι.
Nitro δεν θα είναι, ούτε Win rooster ... αυτό είναι σίγουρο.
Τα πληρώσαμε ήδη...Ωραίο φυσίγγι αλλά ακριβό...Το βάζω τελευταίο στις πέρδικες.
 
Καποτε τα δοκιμασαν εδω με δικαννο
ηταν ενα μπερετα 686
Δεν θυμαμαι κατανομες
Αλλα η ανακρουση ηταν παρα πολυ δυνατη
Με καραμπινα δεν ξερω πως θα ειναι
Δεν μπορει να θελετε φυσιγγια με 450++ μ/δ 34-36 γρ γομωση και να ειναι η ανακρουση φλομπερ !!! Και στα 400 παλι κλωτσο θα φατε ,
 
Δεν μπορει να θελετε φυσιγγια με 450++ μ/δ 34-36 γρ γομωση και να ειναι η ανακρουση φλομπερ !!! Και στα 400 παλι κλωτσο θα φατε ,
Το ξερω και συμφωνω

Δεν τα θελω εγω φιλε
Συχαινομαι την μεγαλη ανακρουση και τις πολυ ψηλες ταχυτητες
Δεν εχει ομως εφαρμογη ουτε και στα κυνηγια μου

Ειναι παλι κοσμος που λατρευει τα πιο πανω

Ο καθε ενας ειναι διαφορετικος και στα θελω και στα πιστευω

Πς- Δεν εκανα εγω την δοκιμη
Απλα το ανεφερα επιβαιωνοντας τις ανυσηχιες των παιδιων πιο πισω οτι θα εχει δυνατο κλωτσο το φουσεκι αυτο
 
Γιαλιζη η πυριτηδα???
Ναι ...
IMG_20230511_083501.jpg
Πιο αργή πυρίτιδα δεν έχω ξανακάψει.
Φαντάσου κάποιοι κόκκοι είχαν πυρακτώσει και δεν άναβε, ξανάβαλα φωτιά ενώ ήταν πυρακτωμένη. 🤪
Πάρα πάρα πολύ αργή.
Μην σου πω ότι έκανε να καεί 6+ δευτερόλεπτα και την είχα μαζεμένη όλη μαζί.
Τέτοιο πράγμα πρώτη φορά βλέπω Γιάννη.

Δεν το περίμενα και δεν τράβηξα βίντεο.
 
Last edited:
Το ξερω και συμφωνω

Δεν τα θελω εγω φιλε
Συχαινομαι την μεγαλη ανακρουση και τις πολυ ψηλες ταχυτητες
Δεν εχει ομως εφαρμογη ουτε και στα κυνηγια μου

Ειναι παλι κοσμος που λατρευει τα πιο πανω

Ο καθε ενας ειναι διαφορετικος και στα θελω και στα πιστευω

Πς- Δεν εκανα εγω την δοκιμη
Απλα το ανεφερα επιβαιωνοντας τις ανυσηχιες των παιδιων πιο πισω οτι θα εχει δυνατο κλωτσο το φουσεκι αυτο
Δεν μπορω να το καταλαβω το κολημα σας να μην εχει ανακρουση ενα φυσιγγι !! Ειναι νομος της φυσικης!! Ολες οι δυναμεις εχουν μια ιση αντηθετη !! Εγω ριχνω και φυσιγγια με 500++ μ/δ με το ποζε και δεν με ενοχλουνε ,και στα γουρουνια και στον βαλτο !!! Αν με ενοχλουσε η ανακρουση θα το γυρνουσα στο ψαρεμα !!
 
Ναι ...
Πιο αργή πυρίτιδα δεν έχω ξανακάψει.
Φαντάσου κάποιοι κόκκοι είχαν πυρακτώσει και δεν άναβε, ξανάβαλα φωτιά ενώ ήταν πυρακτωμένη. 🤪
Πάρα πάρα πολύ αργή.
Μην σου πω ότι έκανε να καεί 6+ δευτερόλεπτα και την είχα μαζεμένη όλη μαζί.
Τέτοιο πράγμα πρώτη φορά βλέπω Γιάννη.

Δεν το περίμενα και δεν τράβηξα βίντεο.
Μου θυμησες τωρα μια πυρητιδα απο ενα ανταιεροπορικο που ειχα ανοιξει και κρατουσα τον αναπτηρα απο πανω λες και αναβα ξυλο !! Καμια 15-20 δευ,εκανε να αναψει ! Την εκαψα ομως σε 2 φυσιγγια !!
 
Μου θυμησες τωρα μια πυρητιδα απο ενα ανταιεροπορικο που ειχα ανοιξει και κρατουσα τον αναπτηρα απο πανω λες και αναβα ξυλο !! Καμια 15-20 δευ,εκανε να αναψει ! Την εκαψα ομως σε 2 φυσιγγια !!
Κάνω βουναλάκι και βάζω αναπτήρα αντιανεμικό αυτόν που βγάζει φλόγα με πίεση.
Τίποτα.
Ξαναβάζω.
Τίποτα.
Αφήνω λίγο περισσότερο.
Πάει να ανάψει και έσβησε ... έβγαζε και καπνό όπως τα κάρβουνα 🤣
Ξαναβάζω, πήρε λίγο και έσβησε, μερικοί κόκκοι ήταν κόκκινοι (πυρακτωμένοι) περιμένω λίγο ... τίποτα.
Ξαναβάζω και πήρε ... σου λέω 6+ δευτερόλεπτα σίγουρα.
 
Συχαινομαι την μεγαλη ανακρουση και τις πολυ ψηλες ταχυτητες
να μην εχει ανακρουση ενα φυσιγγι
Δεν ειπε να μην έχει καθόλου ανάκρουση απλά να μην ειναι πολύ μεγάλη και να μην εχει πολύ ψηλές ταχύτητες. Και συμφωνώ σε αυτό παρόλο ότι όσο μεγαλύτερη είναι ταχύτητα τόσο περισσότερη ενέργεια επομένως τόσο καλύτερα. Αλλά παν μέτρον άριστον. Οι μεγάλες ταχύτητες έχουν και τις ανάλογες επιπτώσεις σε πιέσεις,ανάκρουση , καταπόνηση όπλου κλπ.
 
Δεν μπορω να το καταλαβω το κολημα σας να μην εχει ανακρουση ενα φυσιγγι !! Ειναι νομος της φυσικης!! Ολες οι δυναμεις εχουν μια ιση αντηθετη !! Εγω ριχνω και φυσιγγια με 500++ μ/δ με το ποζε και δεν με ενοχλουνε ,και στα γουρουνια και στον βαλτο !!! Αν με ενοχλουσε η ανακρουση θα το γυρνουσα στο ψαρεμα !!
Ουτε εγω δεν μπορω να καταλαβω το κολλημα σου με εμενα που δεν μου αρεσει ο κλωτσος οταν κυνηγω σε 40 βαθμους ενδημικο θηραμα με ελαφρυ πλαγιοκαννο και δεν χρειαζεται να ριξω πανω απο 36 γρ ακομη και το χειμωνα
Γουστο μου καπελο μου
Εγω δεν θα το γυρισω στο ψαρεμα

Εςυ Γυρνα το οπου θελεις, εχεις πολλες επιλογες την σημερον ημερα
 
Ναι ...
View attachment 71968
Πιο αργή πυρίτιδα δεν έχω ξανακάψει.
Φαντάσου κάποιοι κόκκοι είχαν πυρακτώσει και δεν άναβε, ξανάβαλα φωτιά ενώ ήταν πυρακτωμένη. 🤪
Πάρα πάρα πολύ αργή.
Μην σου πω ότι έκανε να καεί 6+ δευτερόλεπτα και την είχα μαζεμένη όλη μαζί.
Τέτοιο πράγμα πρώτη φορά βλέπω Γιάννη.

Δεν το περίμενα και δεν τράβηξα βίντεο.
https://en.wikipedia.org/wiki/Ball_propellant
https://www.gunsandammo.com/editorial/ball-powder-st-marks-powder/462658
 
Ουτε εγω δεν μπορω να καταλαβω το κολλημα σου με εμενα που δεν μου αρεσει ο κλωτσος οταν κυνηγω σε 40 βαθμους ενδημικο θηραμα με ελαφρυ πλαγιοκαννο και δεν χρειαζεται να ριξω πανω απο 36 γρ ακομη και το χειμωνα
Γουστο μου καπελο μου
Εγω δεν θα το γυρισω στο ψαρεμα

Εςυ Γυρνα το οπου θελεις, εχεις πολλες επιλογες την σημερον ημερα
Δεν εχω κανενα κολημα με σενα ουτε με κανεναν!! απλα δεν ειναι λογικο να κανεις κατι το οποιο ειναι στανταρ νομος της φυσικης και να περιμενεις κατι αλλο
Ps περασα ενα χρονο στο νησι σας και οι "αδερφοι μας" δεν μας αγγαλιασαν κιολας !! Οποτε ενα θεμα με το νησι σας το εχω !!
 
Δεν ειπε να μην έχει καθόλου ανάκρουση απλά να μην ειναι πολύ μεγάλη και να μην εχει πολύ ψηλές ταχύτητες. Και συμφωνώ σε αυτό παρόλο ότι όσο μεγαλύτερη είναι ταχύτητα τόσο περισσότερη ενέργεια επομένως τόσο καλύτερα. Αλλά παν μέτρον άριστον. Οι μεγάλες ταχύτητες έχουν και τις ανάλογες επιπτώσεις σε πιέσεις,ανάκρουση , καταπόνηση όπλου κλπ.
Για να μην εχει μεγαλη ανακρουση πρεπει να εχει υποηχητικη ταχυτητα !! Και παλι θα φας κλωτσο !! Δεν μπορω να τα ακουω !!! Ρε φιλε !!
 
Back
Top