Παρουσίαση Φυσιγγίων

O yes! Ρωτά τον τασαρα!
Αυτό από εσενα το έμαθα κ εξεπλάγην όταν μου εστειλες φωτο με τα συγκεκριμένα...

Τα πιο συνηθισμένα στο να βρεθούν ήταν τα ν6 κ ν7,5....

Ο Κοσκινας είχε γράψει για τα pigeon UEE (προφανως είχε ενημερωθεί από τον Βραχνό) ότι κυκλοφορουσαν κ σε ν7,8, και 8,5...
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/rio-pigeon-uee-vs-rio-pigeon-maxam.2114/
Ωστόσο δεν αναφερει καν το ν6, όποτε είναι πιθανον να υπάρχει κάποιο τυπογραφικό λάθος...

Αλλά αυτό δεν το πιστευω κ τόσο..........
Νομίζω οτι ο λόγος που βγήκαν κ κάποια νουμερα σκαγίων που δεν συνηθίζονται στην περιστεροβολια είναι γιατί αυτό το φυσιγγι είχε πέραση κ κάποιοι θέλησαν να το χρησιμοποιήσουν κ σε αλλα θηράματα...

Εδώ είναι κ μια δοκιμή του 2016(maxam)....

IMG_20230523_132613.jpg
 
Last edited:
Αυτό από εσενα το έμαθα κ εξεπλάγην όταν μου εστειλες φωτο με τα συγκεκριμένα...

Τα πιο συνηθισμένα στο να βρεθούν ήταν τα ν6 κ ν7,5....

Ο Κοσκινας είχε γράψει για τα pigeon UEE (προφανως είχε ενημερωθεί από τον Βραχνό) ότι κυκλοφορουσαν κ σε ν7,8, και 8,5...
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/rio-pigeon-uee-vs-rio-pigeon-maxam.2114/
Ωστόσο δεν αναφερει καν το ν6, όποτε είναι πιθανον να υπάρχει κάποιο τυπογραφικό λάθος...

Αλλά αυτό δεν το πιστευω κ τόσο..........
Νομίζω οτι ο λόγος που βγήκαν κ κάποια νουμερα σκαγίων που δεν συνηθίζονται στην περιστεροβολια είναι γιατί αυτό το φυσιγγι είχε πέραση κ κάποιοι θέλησαν να το χρησιμοποιήσουν κ σε αλλα θηράματα...

Εδώ είναι κ μια δοκιμή του 2016(maxam)....

View attachment 72396
εμενα ηταν στο κουτι με το τρυγονι [αγριοπεριστερο]απο εξω .
 
εμενα ηταν στο κουτι με το τρυγονι [αγριοπεριστερο]απο εξω .
Ναι βρε το ξερω.. Για αυτό είπα UEE...
Αυτά είχε δοκιμάσει ο Κοσκινας τότε.....

εφαγε ενα φετος μια καλημανα ,ακομη το κλαιω!
Γιατί το κλαίς???
Δεν το εριξες σε τσιχλα....yel.
 
Αυτά τα αποτελέσματα Τάσο που γράφει το άρθρο του 2016 από ποιόν βλητικο σταθμό είναι ; Ρωτάω γιατί πέρα από την αξιοπιστία των μετρήσεων, δεν νομίζω να υπάρχει βλητικός σταθμός στην Ελλάδα που να μετράει v20 ,δηλαδή ταχύτητα σκαγιων στα 20 μέτρα.
 
Αυτά τα αποτελέσματα Τάσο που γράφει το άρθρο του 2016 από ποιόν βλητικο σταθμό είναι ; Ρωτάω γιατί πέρα από την αξιοπιστία των μετρήσεων, δεν νομίζω να υπάρχει βλητικός σταθμός στην Ελλάδα που να μετράει v20 ,δηλαδή ταχύτητα σκαγιων στα 20 μέτρα.
v10 είναι.
 
Αυτό από εσενα το έμαθα κ εξεπλάγην όταν μου εστειλες φωτο με τα συγκεκριμένα...

Τα πιο συνηθισμένα στο να βρεθούν ήταν τα ν6 κ ν7,5....

Ο Κοσκινας είχε γράψει για τα pigeon UEE (προφανως είχε ενημερωθεί από τον Βραχνό) ότι κυκλοφορουσαν κ σε ν7,8, και 8,5...
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/rio-pigeon-uee-vs-rio-pigeon-maxam.2114/
Ωστόσο δεν αναφερει καν το ν6, όποτε είναι πιθανον να υπάρχει κάποιο τυπογραφικό λάθος...

Αλλά αυτό δεν το πιστευω κ τόσο..........
Νομίζω οτι ο λόγος που βγήκαν κ κάποια νουμερα σκαγίων που δεν συνηθίζονται στην περιστεροβολια είναι γιατί αυτό το φυσιγγι είχε πέραση κ κάποιοι θέλησαν να το χρησιμοποιήσουν κ σε αλλα θηράματα...

Εδώ είναι κ μια δοκιμή του 2016(maxam)....

View attachment 72396
Αυτή δεν είναι δοκιμή, είναι τραγωγία για full αν το # είναι το #6.
Λάθος έχουν κάνει ...

1684846817599.png
 
Αυτά τα αποτελέσματα Τάσο που γράφει το άρθρο του 2016 από ποιόν βλητικο σταθμό είναι ; Ρωτάω γιατί πέρα από την αξιοπιστία των μετρήσεων, δεν νομίζω να υπάρχει βλητικός σταθμός στην Ελλάδα που να μετράει v20 ,δηλαδή ταχύτητα σκαγιων στα 20 μέτρα.
Δεν λέει...
Πάντως ο Κυργιας που διαθέτει βλητικο σταθμό δίνει ταχυτητες V20 για τα φυσίγγια που παραγει...
https://eshop.kirgias.gr/el/φυσίγγια/604-club-36-hunting-c12.html

Αυτή δεν είναι δοκιμή, είναι τραγωγία για full αν το # είναι το #6.
Λάθος έχουν κάνει ...

View attachment 72401
Παρόλο που δεν ασχολουμαι με δοκιμες κ εμένα μου φάνηκε πολυ αραιή τουφεκιά....
Μαλλον λάθος......

Δεδομένου ότι ο Κοσκινας έλεγε για το παλιο pigeon uee:
Στα 35 μέτρα με FULL, το ποσοστό συγκέντρωσης προσέγγισε το 80% και η κατανομή των σκαγιών ήταν άριστη.

Αλλά το παλιο ήταν......παλιό κ ξακουστό....
 
Δεν πατήθηκαν τα σκαγια με μαρκαδόρο κ όταν έγινε επεξεργασία για να μπουν στο περιοδικό από το γραφίστα τα μισά χάθηκαν όταν ξανοίξε το χρώμα μάλλον... Θέλουν πάτημα τα σκάγια με τελείες για να φαίνονται σωστά σε αυτές τις παρουσιάσεις κ να μην χάνονται πολλά από αυτά...
 
Δεν πατήθηκαν τα σκαγια με μαρκαδόρο κ όταν έγινε επεξεργασία για να μπουν στο περιοδικό από το γραφίστα τα μισά χάθηκαν όταν ξανοίξε το χρώμα μάλλον... Θέλουν πάτημα τα σκάγια με τελείες για να φαίνονται σωστά σε αυτές τις παρουσιάσεις κ να μην χάνονται πολλά από αυτά...
Ε μα δεν γίνεται να λένε πως εδωσε πολυ καλά αποτελέσματα κ στους πινακες κ να δείχνουν τέτοια εικόνα.....

Μας έφαγε η τεχνολογία........
Παλιά καποιες φώτο μπορεί να μην ήταν τόσο καλές κ το περιγραμμα του κυκλου να γινόταν εκτος απο μαρκαδόρο με στυλό η μολύβι κ χωρίς να έχουν μαρκαριστεί τα σκάγια αλλά μια χαρά φαινόταν οι τουφεκιές.......


Πάνε εκείνα τα ωραία χρόνια που διαβαζαμε τις παρουσιασεις φυσιγγιων με μεγάλη.....ευχαρίστηση........
Σήμερα πέφτει πολυ...γρηγοραδα.......
 
Back
Top