Παρουσίαση Φυσιγγίων

Δεν νομίζω ότι έχει πρόβλημα. Θα είχε θέμα αν συγχρόνως είχε και πολύ βαθύ και σφιχτό ρέλιασμα. Πράγμα που δεν συμβαίνει στο συγκεκριμένο φυσίγγι, όπως φαίνεται παραπάνω.
Ο Gualandi, ο εφευρέτης νομίζω αυτού του τύπου αμορτισέρ - δαχτυλίδι, θεωρεί απόλυτα αποδεκτό αυτό το πάτημα (μέχρι τόσο). Αυτός είναι και ο ρόλος αυτού του δαχτυλιδιού, η αυτορύθμιση του ύψους της στήλης (μέσα σε λογικά πλαίσια), όπως λέει:
"... For content or case size needs, thanks to its central elasticity, “Super G” Wad enables to obtain (without any inconveniences and leaving ballistic data unchanged) all of the heights ranging from open to partially flattened damper (see pictures Nos. 2 and 3)."
View attachment 89552
Να και ένα φυσιγγάκι γνωστής μεγάλης εταιρείας, με ίδιο πάτημα του αμορτισέρ. Που το έχω χρησιμοποιήσει πολύ με άριστες εντυπώσεις, μαλακό, φονικό, με κατανομές κέντημα.
View attachment 89553
Καλα φιλε μου δεν παιζεσαι, εννοειται την πρωτη φωτο την κατεβασα αρχειο...
 
Κανα τετοιο φυσιγγι αλλα για θερμοκρασιες απο 10-25 και βαρος γομωσης 34-36γρ. βγαζει ο Ρουμελιωτης ρε παιδια ή πρεπει να μεταναστευσω στον Εβρο για να ριξω αυτα που εχω παρει...?Περυσι πηρα παλι κατι 38αρια του και μου εγραψε καποιος συναδελφος "οτι για Εβρο ειναι πολυ καλα"...και τα πεντε κουτια που πηρα ειναι μεσα στη σακουλα οπως τα πηρα...ουτε σε χαρτονι δεν τα εριξα το χειμωνα που περασε τα ξεχασα τελειως...Αφου πλεον δεν κανει χειμωνες...
Το 34 με psb1 θα σου αρεση ...
 
Να ρωτησω κατι ρε παιδια...Οι gualandi ειναι οι πρωτοτυποι ιταλικοι και οι giovanni και καρδαρας ειναι αντιγραφες Ελληνικες?Και αν υπαρχουν φωτο διπλα διπλα για να δουμε σε ποια σημεια ειναι οι διαφορες...
Όχι μόνο ο Καρδαράς είναι αντιγραφή του sg..ο Giovanni είναι διαφορετικός
 
Παιδιά υπάρχει η τάση πλέον για να πετύχουμε ένα σωστό φυσίγγι προσπαθώντας με φθηνά υλικά η με ότι κυκλοφορεί πλέον να του δίνουν πιέσεις με το πάτημα .Δεν συμπαθώ ποτέ τα πατημένα ιδιαίτερα φυσίγγια διότι δεν επιτρέπουν να δουλέψουν σωστά τα υλικά στο σωστό χρόνο .Η πυρίτιδα όσο στριμώχνεται τόσο αναιβαζει πιέσεις όσο αναιβαζεις πιέσεις σε φυσίγγι με μολύβδινα σκακια χωρίς προστασία σκαγιων (Μπάφερ,αλεύρι) και σε όπλο στενού αυλού τα παραμορφώσεις τα σκακια περισσότερο ,πάντα προτιμώ απιεστα φυσίγγια ειδικά σε χοντρά νούμερα .Δείτε Αμερικανούς.
 
Παιδιά υπάρχει η τάση πλέον για να πετύχουμε ένα σωστό φυσίγγι προσπαθώντας με φθηνά υλικά η με ότι κυκλοφορεί πλέον να του δίνουν πιέσεις με το πάτημα .Δεν συμπαθώ ποτέ τα πατημένα ιδιαίτερα φυσίγγια διότι δεν επιτρέπουν να δουλέψουν σωστά τα υλικά στο σωστό χρόνο .Η πυρίτιδα όσο στριμώχνεται τόσο αναιβαζει πιέσεις όσο αναιβαζεις πιέσεις σε φυσίγγι με μολύβδινα σκακια χωρίς προστασία σκαγιων (Μπάφερ,αλεύρι) και σε όπλο στενού αυλού τα παραμορφώσεις τα σκακια περισσότερο ,πάντα προτιμώ απιεστα φυσίγγια ειδικά σε χοντρά νούμερα .Δείτε Αμερικανούς.
Αν είχες σφάξει τα παλιά 3Α η αλλά του δορκα θα έβλεπες τα ποτηράκια από τον ( Giovanni )εξερετικα πατημένα αλλά τα φυσηγγια γα@@@@# .. αναλόγως την πυρίτιδα Γιάννη άλλες θέλουν άλλες όχι
 
Τις καλύτερες αποδόσεις φυσιγγίων τις έχω ζήσει με φυσίγγια εμπορίου πάντα που ήταν σχεδόν απάτητα κυριολεκτικά τα ζουλουσες κάτω από τη φούστα με το χέρι και έμπαιναν μέσα και τώρα βλέπω κάποια χοντρά τα οποία δεν αγγίζω καν που από τη πίεση τα σκακιά έχουν χαράξει στο κάλυκα και ρωτάω γιατί θέλετε ρε παιδιά όλοι 400+ αν είναι δυνατόν 500 μέτρα ταχ τα αμερικανακιά είναι μαλακές με τα 380 η μήπως δεν ξέρουν οι περισσότεροι να στήσουν φυσίγγι αξιοπρεπή με νορμάλ ταχ γιατί κάτι τέτοιο συμβαίνει αφου οι περισσότεροι έχω διαβάσει Αμερικάνοι ιδιογομωτές δεν ρελιαζουν καν μετά το κλείσιμο και μην πούμε ότι φταίνε μόνο τα διαφορετικά υλικά τους.
 
Μεγάλες αρχικές, περίπατο η μενουσες
Εμείς ήμαστε μάγκες και τα αμερικανακια βλάκες
Προσωπικά προτιμώ να φορτώσω πυρίτιδα, παρά να πιέσω το φυσίγγι. Ακόμα και στο εικοσάρι προτιμώ να κατεβάζω γραμμάρια και να χρησιμοποιώ μια πυρίτιδα Πιο προοδευτικοί
 
Άλλα υλικά χρησιμοποιεί ο Αμερικάνος πολύ πιο ποιοτικά.
Πυρίτιδες σταθερές, ΣΤΑΘΕΡΕΣ,μελετημένες να καίγονται σωστά χωρίς στριμωγμα(συνήθως δεν ρελιαζουν),πολύ καλοί συγκεντρωρηρες,άριστοι κάλυκες.
Δεν έχουν λόγο να πατήσουν τα φυσίγγια και γι'αυτό δεν το κάνουν.
Τα "αργά"φυσίγγια σκοτώνουν... εντελώς!!
 
Άλλα υλικά χρησιμοποιεί ο Αμερικάνος πολύ πιο ποιοτικά.
Πυρίτιδες σταθερές, ΣΤΑΘΕΡΕΣ,μελετημένες να καίγονται σωστά χωρίς στριμωγμα(συνήθως δεν ρελιαζουν),πολύ καλοί συγκεντρωρηρες,άριστοι κάλυκες.
Δεν έχουν λόγο να πατήσουν τα φυσίγγια και γι'αυτό δεν το κάνουν.
Τα "αργά"φυσίγγια σκοτώνουν... εντελώς!!
Έτσι εδώ κάθε λοτ πυρητιδας πρέπει να ξανάψακτης από την αρχή .προπαντός η οικονομικές γ@@@## .....
 
Παιδιά υπάρχει η τάση πλέον για να πετύχουμε ένα σωστό φυσίγγι προσπαθώντας με φθηνά υλικά η με ότι κυκλοφορεί πλέον να του δίνουν πιέσεις με το πάτημα .Δεν συμπαθώ ποτέ τα πατημένα ιδιαίτερα φυσίγγια διότι δεν επιτρέπουν να δουλέψουν σωστά τα υλικά στο σωστό χρόνο .Η πυρίτιδα όσο στριμώχνεται τόσο αναιβαζει πιέσεις όσο αναιβαζεις πιέσεις σε φυσίγγι με μολύβδινα σκακια χωρίς προστασία σκαγιων (Μπάφερ,αλεύρι) και σε όπλο στενού αυλού τα παραμορφώσεις τα σκακια περισσότερο ,πάντα προτιμώ απιεστα φυσίγγια ειδικά σε χοντρά νούμερα .Δείτε Αμερικανούς.
Δωσε μας ενα παραδειγμα της αγορας απο απιεστα φυσίγγια
 
Back
Top