Πλαγιόκαννο

Αν βγάζουν και τις τουφεκιές της καραμπίνας τότε αξίζει!!
Απ΄ότι ξέρω Βασίλη και τα πλαγιόκαννα tribore κάννες και μακριά τσόκ τύπου INNER (αν το γράφω σωστά) έχουν, λογικά δεν πρέπει να έχουν διαφορές στη βλητική τους συμπεριφορά.
Πάντως τώρα που η FABARM εξαγοράστηκε από την CAESAR GUERINI βλέπω και σημαντικές βελτιώσεις στην αισθητική πλευρά των όπλων της, ειδικά στα super poze...
 
Χαρακτηριστικά:
1200 πιέσεις, 76εκ. κάννες, σταθερά τσοκ 2*/3*, 18,4 αυλοί, σκαφτή ρίγα, διπλό περαστό κλειδί, δισκάνδαλο, απλοί εξολκείς, ντεμί πιστολέ κοντάκι μέσα στο οποίο είναι ο αορτήρας...
Βασίλη γράφει κάπου στις κάννες σου τον αυλό και το τσοκάρισμα, γιατί εμένα γράφει μόνο demi δεξιά καιfull η αριστερή δλδ 1*/3* και όχι 2*/3* και σφραγίδες για 1100 πιεσεις
 
Βασίλη γράφει κάπου στις κάννες σου τον αυλό και το τσοκάρισμα, γιατί εμένα γράφει μόνο demi δεξιά καιfull η αριστερή δλδ 1*/3* και όχι 2*/3* και σφραγίδες για 1100 πιεσεις
Ναι είναι όλα χαραγμένα στις θαλάμες πάνω, το μοντέλο είναι το 222L εσένα μάλλον είναι το 222...
 
Μόλις σήμερα παρέλαβα αυτό

Το είδα τυχαία σε ένα οπλοπωλείο στην Πάτρα και είχε μόλις 250€, είχα μαζί μου και άδεια αγοράς γιατί έψαχνα για καραμπίνα αλλά.......
stefano fausti, άγνωστης χρονολογίας κατασκευής 71εκ κάννες 2 και 4 άστρα 18,3 αυλό αυτόματους εξολκείς και πολύ καλή κατάσταση σε κλειδιά και εσωτερικό καννών.
Εδώ μόλις τελειώσαμε με τα καλά και ξεκινάνε τα κακά.
οι κάννες είναι ξεβαμμένες και τα ξύλα σε άθλια κατάσταση, το βερνίκι έχει σπάσει έχει αρκετά χτυπήματα και ένα πολύ μικρό σπάσιμο πίσω από την ασφάλεια.
Το πήρα ως project για φτιάξιμο στα ξύλα και βάψιμο των καννών in house με την μέθοδο του slow rust bluing (αν βρώ τα σχετικά υλικά στην Ελλάδα) μιας και λειτουργικά είναι πολύ καλό και μου κάθετε και αρκετά καλά στην επόμιση
και γράφει και πάνω στην κάννη acciaio vickers το οποίο δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό.
 
Μόλις σήμερα παρέλαβα αυτό

Το είδα τυχαία σε ένα οπλοπωλείο στην Πάτρα και είχε μόλις 250€, είχα μαζί μου και άδεια αγοράς γιατί έψαχνα για καραμπίνα αλλά.......
stefano fausti, άγνωστης χρονολογίας κατασκευής 71εκ κάννες 2 και 4 άστρα 18,3 αυλό αυτόματους εξολκείς και πολύ καλή κατάσταση σε κλειδιά και εσωτερικό καννών.
Εδώ μόλις τελειώσαμε με τα καλά και ξεκινάνε τα κακά.
οι κάννες είναι ξεβαμμένες και τα ξύλα σε άθλια κατάσταση, το βερνίκι έχει σπάσει έχει αρκετά χτυπήματα και ένα πολύ μικρό σπάσιμο πίσω από την ασφάλεια.
Το πήρα ως project για φτιάξιμο στα ξύλα και βάψιμο των καννών in house με την μέθοδο του slow rust bluing (αν βρώ τα σχετικά υλικά στην Ελλάδα) μιας και λειτουργικά είναι πολύ καλό και μου κάθετε και αρκετά καλά στην επόμιση
και γράφει και πάνω στην κάννη acciaio vickers το οποίο δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό.
Το ατσάλι του συνηθισμένο, όχι κάτι εξαιρετικό.
Πέρασε το λινελαιο.
Βαλτου και ένα μαλακο πελμα αφού θα φτιάξεις τα ξυλα.
Καλή επιτυχία.
 
Το ατσάλι του συνηθισμένο, όχι κάτι εξαιρετικό.
Πέρασε το λινελαιο.
Βαλτου και ένα μαλακο πελμα αφού θα φτιάξεις τα ξυλα.
Καλή επιτυχία.
Αυτό έχω σκοπό να κάνω με τα ξύλα και διαβάζω πάλι τα post στο αντίστοιχο θέμα γιατί χρειάζομαι ενημέρωση, και να ξέρω τι κάνω γιατί είμαι ακόμα λίγο μπερδεμένος(συνέχεια στο σχετικό θέμα το απόγευμα).
Για το πέλμα δεν ξέρω ακόμα το LOP νομίζω μου είναι αρκετά καλό.
 
Καλορίζικο και καλοτούφεκο..well done.
Πολύ ωραίο τσοκάρισμα που μπορεί να χρησιμοποιηθεί στα περισσότερα κυνήγια.
Ευχαριστώ πολύ κι εμένα το τσοκάρισμα μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση καθώ τα περισσότερα και το robust μου είναι 1 3
 
Ευχαριστώ πολύ κι εμένα το τσοκάρισμα μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση καθώ τα περισσότερα και το robust μου είναι 1 3
Η αλήθεια ειναι οτι δεν βρίσκεις ευκολα αυτό το τσοκαρισμα σε φτηνά ας πούμε τουφεκια..Το κλασσικό ειναι 1-3.Αλλα το 4-2 ειναι κατά πολλούς το ιδανικο για γενική κυνηγετική χρήση και μάλλον έτσι πρεπει να ειναι..
 
Αυτό έχω σκοπό να κάνω με τα ξύλα και διαβάζω πάλι τα post στο αντίστοιχο θέμα γιατί χρειάζομαι ενημέρωση, και να ξέρω τι κάνω γιατί είμαι ακόμα λίγο μπερδεμένος
Ότι θες, ρώτα βήμα-βήμα και θα σε βοηθήσουμε για τα ξύλα, στο αντίστοιχο thread. Θα γίνει καινούριο ... :)
 
Back
Top