Πλαγιόκαννο

Γιωργο καλοσυντηρημενο ειναι για τα χρόνια του,δεν νομίζω να ταλαιπωρηθεί με ελαφρά φυσίγγια..Αν δεν κάνω λάθος γεμίζεις όποτε θα του φτιάξεις κάτι λαιτ..:)
Εδώ άλλοι κυνηγάνε με όπλα σαραβαλάκια..
Εχεις δικιο ,απλα τα τελευταια χρονια ασχολουμε μονο με την φασα και τον αγριοχοιρο και όπως καταλαβενης δεν είναι τα φυσίγγια και τοσο ελαφρα.Οσον αφορα την τσιχλα οφειλω να σου ομολογισω ότι για καποια χρονια την κυνηγουσα πολύ φανατικα αλλα συνεβη το εξης,περνωντας τα χρονια εχασα σιγα,σιγα την παρεα μου για το συγκεκριμενο κυνηγι επιλεγοντας ολοι 100% το κυνηγη του αγριοχοιρου (ολοι ξαφνικα γινανε ανδρες οι κουφαλες):):) και μονο αυτό,οπως καταλαβαίνεις αποσυρθηκα και ακολουθησα το ρευμα των φιλων αλλα με πρωτη προτερεοτητα το κυνηγι της φασας
 
23kry3b.jpg

Tασο δεν ξερω να σου απαντησω τι τσοκαρισμα είναι. Αυτά είναι τα μοναδικα αναγραφόμενα στο οπλο και από οτι βλέπεις στην δεξια εχει IMP και στην αριστερη FC,μαλλον Improved kai Full,είναι αχρωμιοτο εσωτερικα και από δικες μου μετρήσεις Δεξια 18.0mm και Αριστερα 17.5mm.Διαμετρος αυλου δεν αναφερετε πουθενα.Ελπιζω να βγαλεις καποια ακρη:)
 
Tασο δεν ξερω να σου απαντησω τι τσοκαρισμα είναι. Αυτά είναι τα μοναδικα αναγραφόμενα στο οπλο και από οτι βλέπεις στην δεξια εχει IMP και στην αριστερη FC,μαλλον Improved kai Full,είναι αχρωμιοτο εσωτερικα και από δικες μου μετρήσεις Δεξια 18.0mm και Αριστερα 17.5mm.Διαμετρος αυλου δεν αναφερετε πουθενα.Ελπιζω να βγαλεις καποια ακρη:)
Αν ειναι σωστες οι μετρησεις σου,οι καννες σου ειναι 18,3-18,4.
Τοσο συνηθιζοταν τοτε λογω μαλλινης ταπας.
 
επειδή παραμείναμε στην αφάνεια

έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να είναι αυτό;
Το μόνο που γράφει είναι JENEVRIER 1863
Θεόφραστε, το σχήμα, ο μοχλός ανοίγματος και ο υποφυλακτήρας των σκανδαλών παραπέμπει σε δίκαννο τύπου Λεφωσέ (Lefaucheux Pinfire shotgun). Τα φυσίγγια pinfire ήταν μεταλλικά με το καψούλι μέσα στον κύλινδρο, που πυροδοτούνταν από μια περόνη που προεξείχε από το πλάι του κάλυκα:
https://en.wikipedia.org/wiki/Pinfire_cartridge
Στη φωτογραφία σου δεν διακρίνονται καλά τα κοκκόρια, και δεν ξέρω αν είναι πράγματι αυτού του τύπου. Μπορεί να έχει γίνει και μετατροπή για να ρίχνει φυσίγγια κεντρικής ανάφλεξης. Πάντως φαίνεται να έχει δαμασκηνές κάννες - όπως πράγματι συνηθιζόταν εκείνη την εποχή.
Τέτοια δίκαννα με την πατέντα του Λεφωσέ είχαν κατασκευαστεί, εκτός από τον ίδιο, και από άλλες βιοτεχνίες κυρίως Γαλλικές και Βελγικές, οπότε νομίζω κάπως έτσι εξηγείται και το όνομα που γράφει επάνω. Να κάτι σχετικό που βρήκα πρόχειρα:
Lefaucheux Pinfire Double-Barrel Shotgun
(Προχώρα λίγο τη σελίδα να το δεις) ;)
 
Αν ειναι οντως pinfire οπως λεει ο Στελιος, θα το δεις, γιατι η βαση του καθρεφτη θα εχει 2 αυλακιες για να μπαινουν οι ακιδες των φυσιγγιων
 
Στέλιο φαίνεται να παίρνει κανονικά φυσίγγια, φαντάσου δεν έχω δοκιμάσει ούτε να βάλω άδειο κάλυκα στην θαλάμη να δω αν είναι 70 χιλιοστών ή μικρότερη. Οι κάννες είναι δαμασκηνές....
Όχι Βίκτορα είναι κλασικό κοκοροντουφεκο
 
Αν εχει δαμασκηνες κανες τοτε ξεχνας το να βαλεις φυσιγγι εμποριου, πριν το δει οπλουργος. Κατα πασα πιθανοτητα οι πιεσεις που αναπτυσουν τα συγχρονα φυσιγγια ισως στο καταστρεψουν, οποτε καλυτερα να το δει καποιος σε τι κατασταση ειναι, και μετα βλεπεις και απο φυσιγγια. Αν δε εχει θαλαμες 67 ή 65 τοτε οι επιλογες σου ειναι σαφως πιο μειωμενες. Αν ησουν Αγγλια πχ ή Γαλλια, θα ειχες περισσοτερες ακομα και σε ετοιμα φυσιγγια, εδω δε ξερω κατασκευαστη να βγαζει
 
Αυτό ήταν πεταμένο στην αποθήκη και είχε αγοραστεί(ή χαριστεί) από τον παππού μου ως όπλο για το τζάκι δεν έχει παίξει ποτέ φυσίγγι και μάλλον έτσι θα παραμείνει...
Τα κλειδιά του και οι κάννες φαίνονται σε τέλεια κατάσταση (δεδομένης της ηλικίας του), δεν νομίζω σε πρώτη φάση ότι θέλω να το χρησιμοποιήσω.....
 
Παρολα αυτα, πηγαινε το σε ενα οπλουργο. Ισως εχεις κατι καλο στα χερια σου, απλα για να ξερεις.
 
Στέλιο φαίνεται να παίρνει κανονικά φυσίγγια, φαντάσου δεν έχω δοκιμάσει ούτε να βάλω άδειο κάλυκα στην θαλάμη να δω αν είναι 70 χιλιοστών ή μικρότερη. Οι κάννες είναι δαμασκηνές....
Όχι Βίκτορα είναι κλασικό κοκοροντουφεκο
Όπως είπα μπορεί να έγινε μετατροπή εκ των υστέρων ή μπορεί να είχαν εν τω μεταξύ εφευρεθεί τα φυσίγγια με το κεντρικό καψούλι και ο κατασκευαστής το έφτιαξε με το νέο σύστημα διατηρώντας όμως τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά.
Αφού έχει δαμασκηνές κάννες, εννοείται πως δεν δοκιμάζεις να ρίξεις κανένα φυσίγγι με αυτό!!!
 
Αν και δεν φαίνεται να έχει γίνει κάποια μετατροπή στον καθρέφτη θα ρίξω το βράδυ μια ποιο προσεκτική ματιά..... Αν ποτέ σκεφτόμουν να το ρίξω θα ήταν με φυσίγγια ιδιογόμωσης όταν με το καλό αποκτήσω γνώσεις επί του θέματος.
Ίσως και με μαύρη πυρίτιδα αν υπάρχει στην αγορά....
 
Back
Top