Προβληματικά όπλα (βλάβες,φθορές,κλπ)

Πολύ σωστά τα λέει όλα αυτά και γω μαζί του είμαι ...... Όλα αυτά όμως δεν αναιρούν τα άλλα που σου έγραψα περί βλητικων διαφορών μεταξύ των κανών....... Όχι δεν ρίχνουν όλα το ίδιο,δε σκοτώνουν όλα με τον ίδιο τρόπο και σε ίσες αποστάσεις.....

Οκ δεκτό, αφού αυτό έχεις δει ήδη δεν χρειάζεται να το ξαναδείς ούτε να γίνουν άσκοπες δοκιμές.

Εγώ πάλι που δεν το έχω δει δεν καίγομαι να το δω γιατί και τα 2 όπλα μου ρίχνουν το ίδιο.

Οπότε όλα οκ.
 
Οκ δεκτό, αφού αυτό έχεις δει ήδη δεν χρειάζεται να το ξαναδείς ούτε να γίνουν άσκοπες δοκιμές.

Εγώ πάλι που δεν το έχω δει δεν καίγομαι να το δω γιατί και τα 2 όπλα μου ρίχνουν το ίδιο.

Οπότε όλα οκ.
Μπιλ αμφιβάλλεις ότι μπορεί και οι δύο να έχετε δίκιο και απλά ένας άλλος παράγοντας να έδωσε τα διαφορετικά αποτελέσματα; πχ. καιρός, υψόμετρο..
 
Εκτός όλων αυτών,που συμφωνώ μαζί σου, ακόμη και σε φυσιολογικές συνθήκες τα διάφορα όπλα έχουν σημαντικές διαφορές όσο και αν προσπαθούν κάποιοι συνάδελφοι να μας πείσουν για το αντίθετο. Έχω ξαναγράψει παλιότερα ότι μαζί με φίλους στο σκοπευτήριο κάναμε διάφορα τεστ όπως ταχύτητα που δίνει η κάθε κάνη στο οποίο βγήκε πρώτη (σαν παράδειγμα το αναφέρω) η Μπράουνινγκ Γκολντ με 25 m/sec από τις άλλες Διάτρησης στο οποίο βγήκε πρώτη η beretta A400 με πολλές σελίδες περισσότερες από τα άλλα. Συγκέντρωσης στο οποίο η beretta 391 έναντι της benelli (και μην μου πείτε ποια benelli ΕΞΙ είχαμε) . Στη συγκέντρωση είχαμε διαφορά 10 έως 15%...... Και μην μου πείτε ότι δεν είναι σημαντική διαφορά.......... Χωρίς καμία εμπάθεια αλλά και σαν κάτοχος μπενελι 31 χρόνια,σας λέω ότι η μπενελι ήταν τελευταία σε όλα τα τεστ και η πλέον δύστροπη σε φυσίγγια εμπορικά και ιδιογωμοσης..... Αυτές είναι δικές μου διαπιστώσεις !!!! Σίγουρα και οι μπενελι σκοτώνουν αλλά έχουν διαφορές όπως και όλα τα όπλα μεταξύ τους.......
και ομως ακουσα απο δασκαλο σκοπευσης και μαλιστα επωνυμο πολυ,οτι η Α400 δεν εχει διατρηση,αλλα κυνηγαει με Α 350....ΩΙΜΕ..τι αλλο θα ακουσω σε αυτο το ταλαιπωρο θεμα της αποδοσης των οπλων....
 
Μπιλ αμφιβάλλεις ότι μπορεί και οι δύο να έχετε δίκιο και απλά ένας άλλος παράγοντας να έδωσε τα διαφορετικά αποτελέσματα; πχ. καιρός, υψόμετρο..
Βασίλη όλα επηρρεάζουν.

Γι αυτό οι δοκιμές γίνονται συγκριτικά στο ίδιο μέρος, την ίδια μέρα, με τα ίδια φυσίγγια με την ίδια περίπου μετρημένη σύσφιξη.
Επίσης με 5 φυσίγγια από κάθε τύπο, ίσως 10 αν δεν είναι σταθερά.
Αυτό αν το κάνεις με 10 διαφορετικά φυσίγγια διαφορετικού μεγέθους σκαγιών και γομώσεων φτάνουμε στις 100 τουλάχιστον τουφεκιές για πλάκα για 2 όπλα.

Αν θέλουμε φυσικά να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα, όχι να παίξουμε κόντρες.
100 τουφεκιές είναι 1 ημέρα στο σκοπευτήριο, χώρια το μέτρημα.

2 percorso από το ίδιο κουτί, διαφορετική ημέρα, ζεστές και οι δύο, μου έδωσαν 8% διαφορά.
Καταλαβαίνεις την αβεβαιότητα της 1 τουφεκιάς ;
Η μια τουφεκιά έχει αβεβαιότητα +15%.

Θα μου πεις γιατί δοκιμάζω εγώ, και μάλιστα λάθος (εις γνώση μου) ;
Η απάντηση είναι ότι κόντεψα και εγώ να πιστέψω ότι οι benelli δεν βάζουν σκάγι στον πίνακα. :)
 
και ομως ακουσα απο δασκαλο σκοπευσης και μαλιστα επωνυμο πολυ,οτι η Α400 δεν εχει διατρηση,αλλα κυνηγαει με Α 350....ΩΙΜΕ..τι αλλο θα ακουσω σε αυτο το ταλαιπωρο θεμα της αποδοσης των οπλων....
Θα έτυχε να είχε κερί στο αυτί όταν έριχνε με την Α400 και τα σκάγια δεν ακούγονταν δυνατά στον πίνακα :)
 
Όχι δεν ρίχνουν όλα το ίδιο,δε σκοτώνουν όλα με τον ίδιο τρόπο και σε ίσες αποστάσεις.....
Ωραία ... Πες μου εμπορικό που έχεις βγάλει την μεγαλύτερη συγκεντρωση σε μετρημένο #6 στα 36.5μ.
Το ίδιο σε #4.
Το ίδιο σε #8.

Όπλο, τσοκ, φυσίγγι και συγκέντρωση.
 
Η Durex βγάζει τίποτα για τη περίσταση; Συγνώμη παιδιά για τη πλάκα ,αλλά για να καταλήξεις να ψάχνεις λύσεις σε αυτά τα προϊόντα σημαίνει ο τι δεν έδωσες μεγάλη προσοχή κατά την αγορά .Και η benelli σου δίνει κάποιες λύσεις για να διαλέξεις σωστά ,η Baikal στη συνθετική καραμπίνα έχει ;Δεν θα σταματήσω να το λέω και να το ξαναλέω ,μην τους τα δίνεται αν δεν πάρετε αυτό που πρέπει.
 
οκ δεκτό ...
Τι πείραξες στην Benelli και έγινε σαν την Remington ?
Μόνο κώνο ή και αυλό ?

Τις διαφορές με μαμά όπλα τις είδες στην συγκέντρωση στην κεντρική διάτρηση ή στην περιφερειακή διάτρηση ?
Μόνο αποχρωμιοση πορτινκ και κώνο
Εμφανή διάφορα τα χωνεύει όλα άστο δεν υπάρχει σύγκριση με πριν
 
Σε βλέπω να τρώμε έναν μήνα στον Ασπρόπυργο μέχρι να καταλήξουμε :)
Έχει ο Κώστας τροχόσπιτο. Θα το βάλουμε μέσα στο σκοπευτηριο και καθαρίσαμε. Έχει και φυσίγγια, καφέ, νερό, τουαλέτα, σίγουρα καμιά ψησταριά, θα πάρουμε και τσιγάρα και ολα γκουτ. Έχει και κυνηγότοπο εκεί κοντά, οπότε απο τη δοκιμή στην πράξη.
 
Μην αγχώνεσαι ... Οι "πολύ ειδικοί πρακτικοί" λένε επίσης οτι ο πίνακας δεν λέει όλη την αλήθεια.
Άρα η συγκέντρωση δεν σημαίνει τίποτα.
Οπότε ποιός ο λογος να κάνεις δοκιμές αν δεν έχεις πρόβλημα σκοτωμάτων ;
Ας κάνουν όσοι έχουν ...
Βασιλη για παρηγορητρα καλος εισαι φιλε μου σε ευχαριστω που μου δινεις κουραγιο .
 
φίλε Γιώργο το όπλο που έχεις είναι πιο κατάλληλο για το κυνήγι που κάνεις
στο μόνο που υπερτερεί η καραμπίνα δεν είναι τόσο το 3ο φυσίγγι αλλά τα τσοκάκια
αν κυνηγάς ψηλά στα αλπικά θέλεις 1-2 βαθμούς ανοικτότερα τσοκ

η γνώμη μου είναι πως τα λεφτά για την μπελμόντε καλύτερα να τα επενδύσεις σε έναν δάσκαλο σκοποβολής, σε έναν κοντακά και σε έναν οπλουργό (να ανοίξει τα τσοκ αν έιναι */***)

ιδανικό περδικοντούφεκο το δισκάνδαλο δίκαννο με τσοκ 7/10 και 1/10


Mαριε γνωριζω τον Γιωργο πολυ καλα...Ακου λοιπον......
Αν και μικρος στην ηλικια σε σχεση με εμενα.....οταν κυνηγουσα περδικες μαζι με τον πατερα του...
ηταν μαζι μας στο βουνο.... και δεν ηξερε καλα καλα να περπαταει...Μεγαλωσε μεσα στο κατσαβραχο...και
διπλα στον παπου του τον Κωνσταντουρο....που αφησε ονομα στην Μουρτερη της Σαμου...και οχι μονο!!
Διπλα στον παπου του....εκανε και τα πρωτα βηματα ιδιογομωσης....( για οσους γνωριζουν απο Σαμο ).

Και ερχομαι στο σημερα....Εχει απιστευτα καλα σκυλια....εχει νιατα...μεγαλωσε μεσα στις περδικες...
Ο Γιωργος για να χασει περδικα φερμαριστη.....πρεπει να ειναι αρρωστος...δεν χανει περδικα...με το
Μπαικαλ κυνηγαει....ειναι εαν οχι ο καλυτερος........απο τους καλυτερους περδικαδες της Σαμου!!!
.Εχει αλλα δυο οπλα το ενα σιγουρα συλλεκτικο....αν οχι και τα δυο!!
Την Μπενελι την θελει για αλλα κυνηγια....γι΄'αυτο και την πηρε μαγκνουμ!!!!
Εγω χρειαζομαι δασκαλο σκοποβολης....Ο Γιωργης οχι.....ξερει και προσαρμοζει τον εαυτο του επανω
στο οπλο....
Οταν το παρει με το καλο.....θα δουμε....φιλε !!!
Καπου διαβασα....οτι ειναι οπλο για τα σκουπιδια.....αντε να δουμε τι αλλο θα διαβασουμε !!!!

ΥΓ. Δεν εκανα ''διαφημηση'' γιατι ξερω τον Γιωργο.....Αλλα ο Γιώργης .....αυτος ειναι... !!! :cool:
 
Ωραία ... Πες μου εμπορικό που έχεις βγάλει την μεγαλύτερη συγκεντρωση σε μετρημένο #6 στα 36.5μ.
Το ίδιο σε #4.
Το ίδιο σε #8.

Όπλο, τσοκ, φυσίγγι και συγκέντρωση.
Δεν κρατάω σημειώσεις ειδικά από αποδώσεις εμπορικων γιατί δεν ασχολούμαι πλέον με αυτά...... Αν έχεις διάθεση για ψάξιμο πριν ενάμιση περίπου χρόνο έκανα συγκριτικές δοκιμές με beretta Al391 και με benelli ..... ,Τα φυσίγγια ήταν όλα 6 και 7νουμερο και ήταν mary arm 36gr Lampro καφέ 33gr και ιδιογωμοσης με sipe 33gr . Πρέπει να είναι στις βλητικες δοκιμές μετρήσεις σκαγιων και αποδόσεις x% όπως και κάποιες συγκριτικές μετρήσεις ταχύτητας ....... Θα δεις άμεσα τις διαφορές μεταξύ beretta και benelli......
 
Εγώ διαφωνώ στο ότι όλοι οι διερυμενοι έχουν μεγαλύτερες ταχ ειδικά σε λίγα γρ παίζει πολύ σημαντικό ρόλο το βύσμα αλλιώς χάνουν από τους στενούς, εμένα έχω ξαναγράψει το wintsister midnight gold έχανε από την ςς κατά κόρον στα 32 γρ που τα είχα δοκιμάσει και έβλεπα και τις ντουφεκιες μου στο κυνήγι γιατί είχα και τα δύο όπλα μαζί στο καρτέρι ήθελα μεγαλύτερες προσκοπευσεις με το ίδιο φυσίγγι ιδιογομωσης κιόλας με το pose.
Καλησπέρα Γιάννη.... Τις ταχύτητες πρέπει να τις μετρήσεις με χρονογράφο για να δεις ταχύτητα σκαγιων κι όχι της ντουφέκιες γενικά . Η ντουφέκια μπορεί να πάει πιο γρήγορα στο στόχο απλά επειδή το ένα όπλο έχει καλύτερη ταχύτητα σκανδάλης άσχετα από την ταχύτητα των σκαγιων.....
 
Back
Top