Προβληματικά όπλα (βλάβες,φθορές,κλπ)

Βασίλη........ Να συννενοουμαστε....
Μιλάω για εργοστασιακό κώνο όχι after market....... Η beretta optima έχεις μεγάλο εργοστασιακό κώνο ........ Και να είσαι σίγουρος ότι αυτό προσφέρει..
......
Δηλαδή ο εργοστασιακός κώνος προσφέρει ομαλή είσοδο στα σκάγια από την θαλάμη στον αυλό ενώ ο μακρύς γυαλισμένος aftermarket όχι ?
 
Αμ
Δεν τις αμφισβητώ τις δοκιμές σου.
Ελπίζω να μην αμφισβητείς και εσύ όλων των άλλων.
Θεωρώ ότι οι πιο ασφαλείς δοκιμές είναι αυτές με την Rem (το σφιχτότερο όπλο όλων) οπότε δεν υπάρχει λόγος να σου στείλω φυσίγγια.
Εξάλλου με την τροπή που πήρε η συζήτηση θέλω να είμαι μπροστά στις δοκιμές, ίδια μέρα, ίδια ώρα !!!
Μην το πάρεις προσωπικά, έχω ακούσει και έχω δει πολλά σε δοκιμές.

Εξάλλου πως θα μαλώνουμε αν βγάλουμε ασφαλές συμπέρασμα ;;;

ps
Νομίζω ότι οι Benelli επηρεάζονται από την υγρασία. Δεν εξηγείται αλλιώς.
Αστείο ...
Αν φτάσουμε να κοροϊδεύουμε ο ένας τον άλλον με τις δοκιμές σε συγκέντρωση, απόσταση κλπ είμαστε για κλάματα....... Τώρα αφού δεν θέλεις να τα στείλεις δικαίωμα σου είναι ....... Εγώ είμαι πρόθυμος να το κάνω το τεστ ,δεν φοβάμαι........
 
Αν φτάσουμε να κοροϊδεύουμε ο ένας τον άλλον με τις δοκιμές σε συγκέντρωση, απόσταση κλπ είμαστε για κλάματα....... Τώρα αφού δεν θέλεις να τα στείλεις δικαίωμα σου είναι ....... Εγώ είμαι πρόθυμος να το κάνω το τεστ ,δεν φοβάμαι........
Ξεκίνα,
36,5 από το στόμιο.

1662556305087.png
1662556330033.png
 
Δηλαδή ο εργοστασιακός κώνος προσφέρει ομαλή είσοδο στα σκάγια από την θαλάμη στον αυλό ενώ ο μακρύς γυαλισμένος aftermarket όχι ?
Έχεις ένα τρόπο να δίνεις δικές σου ερμηνείες στα γραφόμενα μου..... Αυτό είπα εγώ?????? Εσύ μίλησες για επέμβαση,που μπορεί να μην πετύχει ,τι μπορεί να σου δώσει,για θέματα ασφάλειας κλπ. Εγώ σου απάντησα ότι ο κώνος είναι εργοστασιακός οπότε δεν τίθεται κάποιο από τα θέματα που αναφέρεις ...... Τώρα ο κώνος όταν είναι μακρύς γυαλισμένος και σωστά φτιαγμένος μόνο θετικό αντίκτυπο έχει στη ντουφέκια......
 
Ξεκίνα,
36,5 από το στόμιο.

View attachment 55101
View attachment 55102
Διάλεξε τρια τέσσερα οποία θεωρείς καλύτερα για το όπλο σου η αυτά που έχεις εμ πάση περιπτώσει στείλε μου από 3-4 από το καθένα να τα ρίξω με 3* και με 1*στα 36, 50 από το στόμιο αφού θα στα πληρώσω φυσικά...... Νομίζω με 3-4 διαφορετικά θα φανεί ότι είναι να φανεί...... Θα πρότεινα να διαλέξεις κοινά φυσίγγια όχι Αμερικής που έχουν σκάγια με 7% αντιμόνιο...... Αν θες βάλε και ένα τέτοιο ....... Εκεί νομίζω ότι θα έχουμε μικρότερη διαφορά......
 
Έχεις ένα τρόπο να δίνεις δικές σου ερμηνείες στα γραφόμενα μου..... Αυτό είπα εγώ?????? Εσύ μίλησες για επέμβαση,που μπορεί να μην πετύχει ,τι μπορεί να σου δώσει,για θέματα ασφάλειας κλπ. Εγώ σου απάντησα ότι ο κώνος είναι εργοστασιακός οπότε δεν τίθεται κάποιο από τα θέματα που αναφέρεις ...... Τώρα ο κώνος όταν είναι μακρύς γυαλισμένος και σωστά φτιαγμένος μόνο θετικό αντίκτυπο έχει στη ντουφέκια......
οκ παρανόησα
 
Διάλεξε τρια τέσσερα οποία θεωρείς καλύτερα για το όπλο σου η αυτά που έχεις εμ πάση περιπτώσει στείλε μου από 3-4 από το καθένα να τα ρίξω με 3* και με 1*στα 36, 50 από το στόμιο αφού θα στα πληρώσω φυσικά...... Νομίζω με 3-4 διαφορετικά θα φανεί ότι είναι να φανεί...... Θα πρότεινα να διαλέξεις κοινά φυσίγγια όχι Αμερικής που έχουν σκάγια με 7% αντιμόνιο...... Αν θες βάλε και ένα τέτοιο ....... Εκεί νομίζω ότι θα έχουμε μικρότερη διαφορά......
pm
 
Χωρίς να θέλω να εμπλακώ σε θέματα που δεν γνωρίζω, έχω μία απορία,
γνωρίζει η Benelli ότι θα είχε σημαντικά καλύτερη βλητική απόδοση με μακρύτερο κώνο και δεν το κάνει; .think.

Εκτός και αν της το έχει κρύψει η μαμά της....yel.
 
Χωρίς να θέλω να εμπλακώ σε θέματα που δεν γνωρίζω, έχω μία απορία,
γνωρίζει η Benelli ότι θα είχε σημαντικά καλύτερη βλητική απόδοση με μακρύτερο κώνο και δεν το κάνει; .think.

Εκτός και αν της το έχει κρύψει η μαμά της....yel.
Γιατί βάζεις φιτιλιες στην οικογένεια?
 
Τα τσοκ της benelli ειναι κατασκευασμενα για 18.41 αυλο και αντιστοιχουν οι συσφιξεις σύμφωνα με το ευρωπαικο προτυπο σωστα. Εαν ομως ο αυλος τυχει 18.3 τοτε ερχονται ενα τσοκ ποιο ανοιχτα.Για τον λογο αυτο απευθυνομαι και σε οσους δοκιμαζουν συγκρινουν οπλα να εξεταζουν οταν ριχνουν τα τσοκ να ειναι ιδιας συσφιξης. πχ το Ic τσοκ της δικης μου Μ2 με αυλο 18.3 ειναι 18.10 δηλ 0.20 εαν το συγκρινω με ενα αλλο Μ2 με αυλο 18.41 δηλ 0.31 θα λεω οταν βλεπω τα αποτελεσματα στον πινακα νεροσωληνα μου επεσε πουλατο τωρα που ειναι νωρις.Προσοχη λοιπον στις δοκιμες μας.
Το εχω παθει σε δοκιμες με εμπορικα φυσιγγια....οπως και σε μια baikal mp153 s.magnum.....πηραμε παχυμετρο και ειδαμε τι φταιει
 
Αγορασα τη M2 comfort camo max 5 κατασκευη 2021 και εν ετη 2021 την παραλλαγη max 5 βελτιωσαν ενα κωνο λιγο παραπανω δεν μεγαλωσαν;Η beretta
τον εφθασε 34cm χαθηκε να κοψει λιγο η μανα και να δωσει και στο παοδι της;Δεν βλεπω αγαπη εδω και αρχιζω και αναποδιαζομαι.
 
Παιδια πηρα το carlson sporting clays ported για IM το ριχνω πινακα 71.8 %αυτο 70.7 %μαμα 3αρι.Φταιει η διακυμανση του φυσιγγιου λεω Αντε δωστου 27μ 32μ τα ιδια.Ακριβως.Μετραω σε ενα μηχανουργο το μαμα 17 80 το carlsons 17.78 οπερ ερμηνευομενο 0.50 το μαμα 0.52 το carlsons.Οριστε και η εξηγηση.Τι ειχα κανει λαθος;Οτι τα carlsons που ειχα παραγγειλει και σωστα ειχα επιλεξει για M2 αλλα η εταιρεια διαμορφωνει τις συσφιξεις σε 18.41 αυλο δηλ το IM ανταποκρινεται σωστα στο 0.63 ενω στη δικη μου M2 με 18.3 βγαζει 0.52.Δεν ειχα παρει τον Κυργια 1α για να δω τον αυλο της κανης το εκανα μετα ετσι και το LM μου βγαινει 0.27 αντι 0.38.Αυτο απεδωσε πολυ δυνατα διοτι το μαμα IC ειναι ποιο ανοιχτο και εκανε διαφορα.Αναγκαζομαι να το πωλησω το IM και θα το ανεβασω στις πωλησεις για αυλο 18.40 για καποιον συναδελφο που πιθανον να του χρειαζεται.
 
Χωρίς να θέλω να εμπλακώ σε θέματα που δεν γνωρίζω, έχω μία απορία,
γνωρίζει η Benelli ότι θα είχε σημαντικά καλύτερη βλητική απόδοση με μακρύτερο κώνο και δεν το κάνει; .think.

Εκτός και αν της το έχει κρύψει η μαμά της....yel.
Γενικώς και αορίστος πάει το δούλεμα σύννεφο από τις εταιρείες
Άλλοι λένε για τον διευρυμένο ότι κάνει αυτό αλλοι για τον 18,4 αλλοι για το 18,55 και πάει λέγοντας
Κάθε φορά που βγαίνει καινούριο μοντέλο βελτιώνεται η κατανομή και η ανάκρουση
Ειδικά με την ανάκρουση εάν βάλουμε κάτω την μείωση που γίνεται κάθε φορά που βγαίνει καινούριο μοντέλο σε σχέση με το προηγούμενο θα πρέπει να πιστέψουμε ότι με μάγκνουμ φυσίγγια θα έχουμε ανάκρουση σαν από αεροβόλο
 
Μας έχει φάει το άγχος Μάριε, μήπως χάσουμε κανένα μακρινό θήραμα ή μήπως ξεφύγει μέσα από τα σκάγια
Ευτυχώς που η πλειοψηφία βαράει τα πάντα μέσα στην ακτίνα των πενήντα μέτρων και την έφαγε το άγχος να ψάχνει να βρει κάννη και φυσίγγι για αυτά που περνάνε μακρύτερα
Και όταν λέμε 50 μέτρα εννοούμε 50 μέτρα,όχι 35 και να τα βαφτίζουμε 50
Ή να περνάνε οι φάσσες στα 70 μέτρα και να νομίζουμε ότι είναι 30 και να φταίνε τα φυσίγγια και τα όπλα μετά αν δεν πέσουν
 
Αν το όπλο σου βγάζει συγκέντρωση με 2ρι αυτή που άλλη εταιρεία τη βγάζει με 3αρι τη πειράζει;
Πόσοι πιστεύεις Παναγιώτη ότι έχουν ρίξει με όλα τα μαμά τσοκ καταρχήν,να δούνε τι κατανομές βγάζει το καθένα με τα φυσίγγια που κυνηγάνε σε διάφορες αποστάσεις
 
Back
Top