Προβληματικά όπλα (βλάβες,φθορές,κλπ)

Παιδια πηρα το carlson sporting clays ported για IM το ριχνω πινακα 71.8 %αυτο 70.7 %μαμα 3αρι.Φταιει η διακυμανση του φυσιγγιου λεω Αντε δωστου 27μ 32μ τα ιδια.Ακριβως.Μετραω σε ενα μηχανουργο το μαμα 17 80 το carlsons 17.78 οπερ ερμηνευομενο 0.50 το μαμα 0.52 το carlsons.Οριστε και η εξηγηση.Τι ειχα κανει λαθος;Οτι τα carlsons που ειχα παραγγειλει και σωστα ειχα επιλεξει για M2 αλλα η εταιρεια διαμορφωνει τις συσφιξεις σε 18.41 αυλο δηλ το IM ανταποκρινεται σωστα στο 0.63 ενω στη δικη μου M2 με 18.3 βγαζει 0.52.Δεν ειχα παρει τον Κυργια 1α για να δω τον αυλο της κανης το εκανα μετα ετσι και το LM μου βγαινει 0.27 αντι 0.38.Αυτο απεδωσε πολυ δυνατα διοτι το μαμα IC ειναι ποιο ανοιχτο και εκανε διαφορα.Αναγκαζομαι να το πωλησω το IM και θα το ανεβασω στις πωλησεις για αυλο 18.40 για καποιον συναδελφο που πιθανον να του χρειαζεται.
Εαν θελεις im carlson θα πρεπει να πας σε ενα 690 .η gemini το ιδιο τσοκ 17,52 το ονομαζει LF παραθετω φωτο απο αντιστοιχα τσοκ20220907_200802.jpg20220907_202321.jpg
 
Εγραψε ο τεο βιρζινια πως δεν σκοτώνει καλα η μπενελλι και γράφτηκαν 10 σελιδες.διαβασα πως δεν ειναι σωστό να δοκιμάζουμε στον κυνηγότοπο,μα για αυτον δεν γίνεται ολος ο καυγάς?ολοι αυτοι η μελετητές της τουφεκιάς καταληξαν στα ίδια γιατι χαρτια και σκαγια μετραγαν.τα παπια ειναι για μενα το τελευταίο συνορο του λειοκανου εκει στους δύσκολους καιρούς φενονται ολα,ολα τα μελοι που γράφουν πως δεν υπάρχουν διαφορές ειναι Παπιατζήδες?δοκιμασαν μακρινές βολες και δεν ειδαν καμια διάφορα?αν κυνηγας αμερικανικα με φιντες και κλαρινα στα 15 μετρα ολα σκοτώνουν απο εκεί και περα φενεται ποιο ειναι οπλο και ποιο νεροσοληνας.
 
ολοι αυτοι η μελετητές της τουφεκιάς καταληξαν στα ίδια γιατι χαρτια και σκαγια μετραγαν.τα παπια ειναι για μενα το τελευταίο συνορο του λειοκανου εκει στους δύσκολους καιρούς φενονται ολα,ολα τα μελοι που γράφουν πως δεν υπάρχουν διαφορές ειναι Παπιατζήδες?δοκιμασαν μακρινές βολες και δεν ειδαν καμια διάφορα?αν κυνηγας αμερικανικα με φιντες και κλαρινα στα 15 μετρα ολα σκοτώνουν απο εκεί και περα φενεται ποιο ειναι οπλο και ποιο νεροσοληνας.
Μια διόρθωση.
Οι μελετητές για να καταλήξουν σε αυτά τα συμπεράσματα σκότωσαν περισσότερα πραγματικά και ζωντανά παπιά απ΄ότι σκοτώνονται σε έναν χρόνο στην Ελλάδα μην σου πω και στην Βουλγαρία σε αποστάσεις από 20-80μ.
Άρα μάλλον κάτι παραπάνω θα ξέρουν, μέχρι τα 80μ ... από εκεί και πάνω η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά και αναλαμβάνουν οι Ζουλού του Έβρου με τα ατσάλια τους :)
Τα έστειλαν κιόλας οι Αμερικάνοι (τα νεκρά πουλιά) για νεκροψία και ακτινογραφία σε πανεπιστήμια.
Αλλά θα μου πεις τώρα τι ξέρουν αυτοί ?
Επίσης ότι η απόδοση ενός όπλου μειώνεται με την θερμοκρασία προχθές το έμαθα.

Αααα και στα 80μ οι Αμερικάνοι δοκίμασαν με μολύβια και ατσάλια ... μετά το μολύβι απαγορεύτηκε στο USA και θα ακολουθήσει η Ελλάδα.
Φιλικά πάντα ... από την κεντρική Αλάσκα :)
 
Last edited:
Έχει ο Κώστας τροχόσπιτο. Θα το βάλουμε μέσα στο σκοπευτηριο και καθαρίσαμε. Έχει και φυσίγγια, καφέ, νερό, τουαλέτα, σίγουρα καμιά ψησταριά, θα πάρουμε και τσιγάρα και ολα γκουτ. Έχει και κυνηγότοπο εκεί κοντά, οπότε απο τη δοκιμή στην πράξη.
Να κανονίσουμε για το ενοίκιο παιδιά,να οργανωθούμε ρε παιδιά να οργανωθούμε!!!!!!
 
Η μπενελι δεν μεγαλώνει κώνο και δε διευρύνει αυλό γιατί θα χάσει ταχύτητες λόγο του συστήματος της και ίσως μετά να κάνει και εμπλοκές στα λίγα γρ η θα έχει μαλακά ελατήρια και θα σου σπάσει τον ώμο στα πολλά ,είναι πολύ απλά τα πράγματα αλλιώς .Εάν ρίχναμε μόνο πάνω από 40 γρ θας σας έλεγα αν είχε 18.3 και 18.4 .Αλλά με τη κρίση και τις περισσότερες τουφεκιές στα τσιχλοκοτσυφα που είναι σε πληθώρα θα ρίχνουμε στο τέλος με 29γρ και θα βγάλει με 18.2 υπερόπλο σε γενικές γραμμές είναι καταπληκτικά όπλα περιορισμένης εμβέλειας εκτός δύο τρία μοντέλα και θέλουν το πειράγματα κι τους η τον ιδιογομωτη τους για όποιον έχει απαιτήσεις υψηλές και μακρινές.
 
Μια διόρθωση.
Οι μελετητές για να καταλήξουν σε αυτά τα συμπεράσματα σκότωσαν περισσότερα πραγματικά και ζωντανά παπιά απ΄ότι σκοτώνονται σε έναν χρόνο στην Ελλάδα μην σου πω και στην Βουλγαρία σε αποστάσεις από 20-80μ.
Άρα μάλλον κάτι παραπάνω θα ξέρουν, μέχρι τα 80μ ... από εκεί και πάνω η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά και αναλαμβάνουν οι Ζουλού του Έβρου με τα ατσάλια τους :)
Τα έστειλαν κιόλας οι Αμερικάνοι (τα νεκρά πουλιά) για νεκροψία και ακτινογραφία σε πανεπι
Αλλά θα μου πεις τώρα τι ξέρουν αυτοί ?
Επίσης ότι η απόδοση ενός όπλου μειώνεται με την θερμοκρασία προχθές το έμαθα.

Αααα και στα 80μ οι Αμερικάνοι δοκίμασαν με μολύβια και ατσάλια ... μετά το μολύβι απαγορεύτηκε στο USA και θα ολουθήσει η Ελλάδα.
Φιλικά πάντα ... από την κεντρική Αλάσκα :)
Δουλεψαν οι μελετητές βασιλη φυσίγγια που πωλούνται στην Ελλάδα και καταλήξαν εκει ?αν τα σεμι τα ρεμ ειχαν 10 ευρω ελαχιστοι θα γεμιζαν.δεν ειπα ποτε για 80 μετρα ειπα πως στο κρύο τα συγκεκριμένα οπλα εχουν περισσότερα τραυματισμενα σε σχεση με αλλα.
 
Ειπα πως στο κρύο τα συγκεκριμένα οπλα εχουν περισσότερα τραυματισμενα σε σχεση με αλλα.
Οκ δεκτό.
Τα όπλα με τα λιγότερα τραυματισμένα παπιά στο κρύο ποιά είναι ;
Δεν μπορεί να μην το παρατηρήσατε ;
Αν είναι 2-3 πέστα όλα.
 
Οκ δεκτό.
Τα όπλα με τα λιγότερα τραυματισμένα παπιά στο κρύο ποιά είναι ;
Δεν μπορεί να μην το παρατηρήσατε ;
Αν είναι 2-3 πέστα όλα.
Τωρα ο ξάδερφος έχει και μπενέλλι αν ξαναπάτε για παπια θα δεις μόνος σου τις διάφορες.
 
Τωρα ο ξάδερφος έχει και μπενέλλι αν ξαναπάτε για παπια θα δεις μόνος σου τις διάφορες.
Φιλε μου καλε εγω θα αναφεθω σε κατι που γνωριζω διπλα μου και καθε φορα βλεπω με τα ματια μου η παρεα απο την Κορινθια 20 χρονια συνεχομενα στο Δελτα 5ατομα κυνηγουν με 5 benelli 1crio comfort και 4 rafaello του 90.Δεν θα μιλησω για νουμερα αλλα τουλαχιστον γνωριζω ολη την εμπειρια τους γιατι νωριτερα η σργοτερα εμπαινα και εγω με την παρεα μου οχι βεβαια καθε χρονο.Τα συμπεράσματα δικα σας για τις νεροσωληνες.
 
Φιλε μου καλε εγω θα αναφεθω σε κατι που γνωριζω διπλα μου και καθε φορα βλεπω με τα ματια μου η παρεα απο την Κορινθια 20 χρονια συνεχομενα στο Δελτα 5ατομα κυνηγουν με 5 benelli 1crio comfort και 4 rafaello του 90.Δεν θα μιλησω για νουμερα αλλα τουλαχιστον γνωριζω ολη την εμπειρια τους γιατι νωριτερα η σργοτερα εμπαινα και εγω με την παρεα μου οχι βεβαια καθε χρονο.Τα συμπεράσματα δικα σας για τις νεροσωληνες.


Εγω '' Μπερετακιας'' ειμαι....Αλλα αναρωτιεμαι....για ολους αυτους που κατηγορουν τις benelli..... εχουν
εστω μια δοκιμη...η εχουν πιασει στα χερια τους τετοιο οπλο...
Πιστευω....οτι μας εχουν φλομωσει στις κουβεντες του καφενειου!!!
Δυο ακομα δοκιμες με Benelli...και τα συμπερασματα δικα σας !!!


εικόνα_Viber_2022-05-20_11-06-10-884.jpg

εικόνα_Viber_2022-05-20_11-06-18-195.jpg
εικόνα_Viber_2022-05-20_11-06-25-687.jpg
εικόνα_Viber_2022-05-20_11-06-38-746.jpg
εικόνα_Viber_2022-05-20_11-06-49-470.jpg
 
Τα τσοκ της benelli ειναι κατασκευασμενα για 18.41 αυλο και αντιστοιχουν οι συσφιξεις σύμφωνα με το ευρωπαικο προτυπο σωστα. Εαν ομως ο αυλος τυχει 18.3 τοτε ερχονται ενα τσοκ ποιο ανοιχτα.Για τον λογο αυτο απευθυνομαι και σε οσους δοκιμαζουν συγκρινουν οπλα να εξεταζουν οταν ριχνουν τα τσοκ να ειναι ιδιας συσφιξης. πχ το Ic τσοκ της δικης μου Μ2 με αυλο 18.3 ειναι 18.10 δηλ 0.20 εαν το συγκρινω με ενα αλλο Μ2 με αυλο 18.41 δηλ 0.31 θα λεω οταν βλεπω τα αποτελεσματα στον πινακα νεροσωληνα μου επεσε πουλατο τωρα που ειναι νωρις.Προσοχη λοιπον στις δοκιμες μας.
α γεια σου
.shake hands.

έχει μαλλιάσει το πληκτρολόγιο να γράφω:
ΜΗΝ ΒΑΣΙΖΕΣΤΕ ΣΤΑ ΑΣΤΕΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗ ΣΥΣΦΙΞΗ ΤΩΝ ΤΣΟΚ
ΜΕΤΡΗΣΤΕ ΣΤΟΜΙΑ ΚΑΙ ΑΦΑΙΡΕΣΤΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΥΛΟ
ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΣΥΣΦΙΞΗ ΤΟΥ ΤΣΟΚ

οι περισσότερες μπενέλλες έχουν 18,3 αυλό κι οι περισσότερες βερεττες 18,4, φοράνε όμως ακριβώς τα ίδια τσοκάκια
αν το τσοκάκι είναι 1/4 (IC) στην ΜΙΑ, ΘΑ ΕΊΝΑΙ lm στην άλλη

η carlson to full mobile το βγάζει στα .695!!! σε κάννη 18,3 είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συσφιξη 0,635 χιλ τουτέστιν "σφιχτό ντεμί τσοκ" ούτε καν 3/4 τσοκ (ΙΜ)!!!!!!!

ΟΕΟ

peng
 
Παιδια πηρα το carlson sporting clays ported για IM το ριχνω πινακα 71.8 %αυτο 70.7 %μαμα 3αρι.Φταιει η διακυμανση του φυσιγγιου λεω Αντε δωστου 27μ 32μ τα ιδια.Ακριβως.Μετραω σε ενα μηχανουργο το μαμα 17 80 το carlsons 17.78 οπερ ερμηνευομενο 0.50 το μαμα 0.52 το carlsons.Οριστε και η εξηγηση.Τι ειχα κανει λαθος;Οτι τα carlsons που ειχα παραγγειλει και σωστα ειχα επιλεξει για M2 αλλα η εταιρεια διαμορφωνει τις συσφιξεις σε 18.41 αυλο δηλ το IM ανταποκρινεται σωστα στο 0.63 ενω στη δικη μου M2 με 18.3 βγαζει 0.52.Δεν ειχα παρει τον Κυργια 1α για να δω τον αυλο της κανης το εκανα μετα ετσι και το LM μου βγαινει 0.27 αντι 0.38.Αυτο απεδωσε πολυ δυνατα διοτι το μαμα IC ειναι ποιο ανοιχτο και εκανε διαφορα.Αναγκαζομαι να το πωλησω το IM και θα το ανεβασω στις πωλησεις για αυλο 18.40 για καποιον συναδελφο που πιθανον να του χρειαζεται.
φτου δεν ειδα το μηνυμα σου
τζαμπα έγραψα για τα καρλσον
 
Back
Top