Σκέφτομαι να αγοράσω... Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δινεις το 525 για καραμπινα? Ιεροσυλια συναδελφε!
Το 525 δεν το έδωσα για να πάρω καραμπίνα αλλά γιατί δεν το κυνηγούσα και το έτρωγε η ντουλάπα!!!
Ήταν η δεύτερη απόπειρα με super pose και ήταν και αποθημένο το 525 αλλά στο κυνήγι το χέρι πήγαινε πάντα στην καραμπίνα!!!
Κι οι σκοπευτές τα περισσότερα κυνήγια με καραμπίνα τα κάνουν... αυτό λέει πολλά!!!
 
Αν πας για δεύτερο χέρι ή sx3.μου αρέσει πιο πολύ από την 4. Καλύτερο φινίρισμα και φλατζες.

Όλα καλά όπλα είναι αυτά με καλες τουφεκιες δική σου η τελική επιλογή.

Μία ουρικα 2 λάιτ που μπήκε πρόσφατα στην παρέα σε 71 εκ μου αρέσει πολυ η αλήθεια.

Το σύστημα των sx3-4 και μαξους κλοτσαει λιγότερο αλλά λερώνει πιο πολύ από τα μπερετα αν σε βοηθάει αυτό κάπως.
 
Πάντα μου άρεσαν τα δίκανα μα πάντα από παιδί και όσα έχω πάρει δεν έχω κρατήσει κανένα ίσως γιατί όπως έγραψα δεν έχω πάρει ακόμη αυτό που πρέπει.Και θέλω και δισκανδαλο για την γρηγορότερη επιλογή και αξιοπιστία.Ειναι το απόλυτο κυνηγετικό όπλο το δίκανο ότι και να λέμε γι'αυτό και υπάρχει ακόμη αυτό το μεράκι σε κάποιες εταιρίες .
 
Το σύστημα των sx3-4 και μαξους κλοτσαει λιγότερο αλλά λερώνει πιο πολύ από τα μπερετα αν σε βοηθάει αυτό κάπως.
Ακόμα και αν λερώνει περισσότερο (δεν θυμάμαι αν ισχύει για αν είμαι ειλικρινής), σίγουρα καθαρίζει πολύ πιο εύκολα.
 
Καλησπέρα μιας που πλησιάζουν οι μέρες που το 525 θα φύγει από τα χέρια μου σκέφτομαι για αγορά καραμπίνας αερίων μιας και έχω αδράνεια,αποκλειστικά για κυνήγι της αγαπημένης μου γαλάζιας!!! Σκεφτόμουν για την maxus2 αλλά είναι πολλά τα λεφτά η maxus1 δεν μου αρέσει λόγω σχήματος πάπιας και στις επιλογές μου είναι η sx4 σε καινούργια και η beretta 391 urica2 σε μεταχειρισμένη!!!
Το μήκος κάνης στην sx4 θα είναι σε 71 πόντους στην urica2 σκέφτομαι και το 66 γιατί έχω ακούσει ότι είναι μπροστόβαρη και φοβάμαι λόγω ύψους (είμαι 1,68 και κρατάω την πάπια αρκετά πίσω) μήπως με κουράζει!!!
Ακούω γνώμες συνασθενείς!!!
Οτι και να παρεις να προτιμησεις καννη 66 cm. Αν επιτρεπεται ποσο δινεις το 525?
 
Ακόμα και αν λερώνει περισσότερο (δεν θυμάμαι αν ισχύει για αν είμαι ειλικρινής), σίγουρα καθαρίζει πολύ πιο εύκολα.
Έχοντας παλαιότερα την fusion gold evolve όντως καθαρίζει πολύ εύκολα αλλά βγάζει και εύκολα μουτζούρα.το ίδιο και η sx3 φίλου.
 
Ακόμα και αν λερώνει περισσότερο (δεν θυμάμαι αν ισχύει για αν είμαι ειλικρινής), σίγουρα καθαρίζει πολύ πιο εύκολα.

Ναι σωστά αλλά υποθετικά αν ρίχναμε πολλά φυσίγγια χωρίς να καθαρίσουμε πιστόνια διαδρόμους κτλ. Πιο θα έκανε πρώτα εμπλοκή?

Με μεγάλη διαφορά ρίχνει περισσότερα η μπερετα χωρίς καθαρισμό με αυτό το σκεπτικό λερώνει λιγότερο ίσως ειναι και θέμα σχεδιασμού του συστήματος και όχι μόνο λιγότερων καταλοίπων.

Πράγμα που για μένα ποτέ δεν ήταν κριτήριο έτσι και αλλιώς καθαρίζω τακτικά τα όπλα μου.
 
Πάντα μου άρεσαν τα δίκανα μα πάντα από παιδί και όσα έχω πάρει δεν έχω κρατήσει κανένα ίσως γιατί όπως έγραψα δεν έχω πάρει ακόμη αυτό που πρέπει.Και θέλω και δισκανδαλο για την γρηγορότερη επιλογή και αξιοπιστία.Ειναι το απόλυτο κυνηγετικό όπλο το δίκανο ότι και να λέμε γι'αυτό και υπάρχει ακόμη αυτό το μεράκι σε κάποιες εταιρίες .
Εμένα αυτό το ξερό
μπαμ-κλώτσημα με χαλάει στο κυνήγι.Την περασμένη Κυριακή στο σκοπευτήριο που έριξα μία πούλα με το Γιάννη που ήθελε να το δει μετά πήρα δύο depon από τον πονοκέφαλο!!! Και το 525 sporter κλωτσάει λιγότερο από οποιοδήποτε άλλο δίκανο που έχω ρίξει λόγω αυλού και κώνου!!!
 
Γιατί τότε αγοράζουν καραμπίνα για το κυνήγι και όχι ένα κυνηγετικό sp;
Γιατι πιστεύω με ενα χιλιαρικο+ κανουν ολα τα κυνήγια .Αλλιώς θα ήθελαν άλλο δίκαννο για περπατητό ,αλλο για καρτερι και άλλο για τις κακουχίες(αν έψαχναν το τέλειο).
Ενα καλό σκοπευτικό σε δεσμεύει στο κυνήγι είτε από το αυστηρό κοντάκι είτε από το βάρος.
Υπάρχουν κυνηγοι όμως που τα κάνουν όλα πχ με ένα 71- 76άρι κυνηγετικο ποζε με ελάχιστες υποχωρήσεις.
 
Θα φτιάξω κοντάκι έτσι κι αλλιώς γιατί και η 391 παρόλο που έχει φλάντζες έχει μεγάλη λαβή για το χέρι μου!!!
Δηλαδή πόσο θα κοστίσει σύνολο?αγορά και κοντάκι?Γιατί αν είναι να πλησιάσεις την τιμή της maxus 2 πάρε αυτήν.
 
Άλλο το σκοπευτήριο άλλο το κυνήγι η τρίτη ντουφέκια πολλές φορές χρειάζεται εκτός αυτού το θήραμα που όλο και λιγότερα συνανταμαι το βλέπεις το χάνεις το πιατακι πουλ και ΝΑΤΟ πάλι.. Πραγματικά όμως υπάρχουν κάποιοι που έχουν αυτή την τρέλα να κυνηγούν είτε μόνο με αυτογεμες είτε μόνο με δίκανο και καλά κάνει ο κάθε ένας αφού αυτό τον γεμίζει και τον ευχαριστεί.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top