Σκέφτομαι να αγοράσω... Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Απλά και στα παιδιά πριν για πλάκα το είπα να έρθουν Αθίκια...κι εγώ πλέον κατεβαίνω αραιά και που γιατί εδώ και έξι χρόνια μένω μόνιμα Λιβαδειά λόγω δουλειάς
Βρε Πανο κανουν πλακα με αυτα τα πραγματα;!!(φυσικα και αστειευομαι)
 
Το όπλο δεν θέλει σφιχτό κράτημα ,πως θα ακολουθήσεις τον στόχο;
Δεν είναι θέμα κρατήματος είναι θέμα σταθερότητας στην οπισθοδρόμηση του όπλου αυτός που έχει ρίξει χιλιάδες φυσίγγια έτσι κρατάει το όπλο και δεν κάνει πίσω ούτε χιλιοστό πιο σταθερά από επωμιση των περισσότερων
 
Δεν εχει καμια σχεση η νεα αδρανεια της φρανκι με τα ποιο παλια μοντελα ,το εγραψα και σε παραπανω ποσταρισμα .Εχει κανει πολλες αλλαγες στον μηχανισμο προς το καλυτερο Να ξερεις οτι ειναι ενα βιομηχανοποιημενο προιον πως ολα τα αλλα ,Το οτι το κατασκευαζει η μπενελλι λεει πολλα
Aυτη είναι μια ευχάριστη εξέλιξη για το όπλο,και εγώ το ζαχαρωνα παλιά,για εκεί που έχει το επανατατικό ελατήριο .
 
Ακριβως και εμενα αυτη ειναι η μονη μου αμφιβολια,οι σιδηροδρομοι μπροστα.Εχω ακουσει διαφορα για τους σιδηροδρομους της Franchi,σε παλιοτερα μοντελα,αλλα δεν εχω κανεναν γνωστο να εχει ωστε να εχω εικονα.Απο την αλλη μου εκατσε τοσο καλα,που δεν νομιζω να χρειαστει να παρεμβω και η τιμη της ειναι πολυ καλη(για την τσεπη μου) και προβληματιζομαι...
Οι σιδηρόδρομοι στις Φράνκι,είχαν θέμα στα όπλα αερίων που τους έριχνε "σφαλιάρα"το πιστόνι. Στα αδράνειας,τους τραβάει πίσω το κλείστρο! Δεν παίρνουν ζόρι...
 
Σε ευχαριστω πολυ φιλε!Να σαι καλα για την απαντηση!Νομιζω μου λυσατε τις αποριες,οποτε προχωραω!!!!!
Την έχει μια κουφάλα από εδώ μέσα και πληροφορίες λένε ότι την έχει λιώσει. Ορκισμένος δικανάκκιας και κυνηγάει με τη γκλίτσα όπως τις λέει 😂😂

Με το καλό η αγορά και να το ευχαριστηθείς εύχομαι .hunter.
 
Σε ευχαριστω πολυ φιλε!Να σαι καλα για την απαντηση!Νομιζω μου λυσατε τις αποριες,οποτε προχωραω!!!!!
Έτσι είναι ο σιδηρόδρομος της affinity. Αν θες άλλη φωτό πες
 

Attachments

  • IMG_20231016_211727.jpg
    IMG_20231016_211727.jpg
    58,9 KB · Προβολές: 51
  • IMG_20231016_211745.jpg
    IMG_20231016_211745.jpg
    51 KB · Προβολές: 51
Την έχει μια κουφάλα από εδώ μέσα και πληροφορίες λένε ότι την έχει λιώσει. Ορκισμένος δικανάκκιας και κυνηγάει με τη γκλίτσα όπως τις λέει 😂😂

Με το καλό η αγορά και να το ευχαριστηθείς εύχομαι .hunter.
Σε ευχαριστω πολυ!Αυριο καταθετω την χαρτουρα για την αδεια και συντομα θα εχουμε νεοτερα...
 
Έτσι είναι ο σιδηρόδρομος της affinity. Αν θες άλλη φωτό πες
Δεν χρειαζεται αλλη φωτο φιλε και σε ευχαριστω πολυ!Πιο πολυ με ενδιεφερε να μαθω απο εσας που το εχετε/ειχατε,για τα τυχον προβληματα που μπορει να παρουσιαζει το οπλο.Θα ηθελε να σε ρωτησω ομως παλι για τα τσοκ,γιατι δεω εχω καταλαβει τι τσοκ φορανε.Μου ειπες οτι η δικη σου εχει οπτιμα πλας.Ειναι με υπερυψωμενη ριγα ή φλατ;
 
Δεν χρειαζεται αλλη φωτο φιλε και σε ευχαριστω πολυ!Πιο πολυ με ενδιεφερε να μαθω απο εσας που το εχετε/ειχατε,για τα τυχον προβληματα που μπορει να παρουσιαζει το οπλο.Θα ηθελε να σε ρωτησω ομως παλι για τα τσοκ,γιατι δεω εχω καταλαβει τι τσοκ φορανε.Μου ειπες οτι η δικη σου εχει οπτιμα πλας.Ειναι με υπερυψωμενη ριγα ή φλατ;
Καλημέρα. Κριο πλας και έχει φλατ ρίγα.
 
Δεν χρειαζεται αλλη φωτο φιλε και σε ευχαριστω πολυ!Πιο πολυ με ενδιεφερε να μαθω απο εσας που το εχετε/ειχατε,για τα τυχον προβληματα που μπορει να παρουσιαζει το οπλο.Θα ηθελε να σε ρωτησω ομως παλι για τα τσοκ,γιατι δεω εχω καταλαβει τι τσοκ φορανε.Μου ειπες οτι η δικη σου εχει οπτιμα πλας.Ειναι με υπερυψωμενη ριγα ή φλατ;
Αυτες με την υπερυψωμενη φορανε μομπιλ και αυτες με την χαμηλη ριγα κριο πλας 7ποντα
 
Καλημέρα. Κριο πλας και έχει φλατ ρίγα.
Αυτες με την υπερυψωμενη φορανε μομπιλ και αυτες με την χαμηλη ριγα κριο πλας 7ποντα
Ευχαριστω παιδες για την διευκρηνηση!Εμενα αυτη με την υπερυψωμενη μου πεφτει!Αρα μομπιλ
 
Αυτες με την υπερυψωμενη φορανε μομπιλ και αυτες με την χαμηλη ριγα κριο πλας 7ποντα
Mobile τσοκάκια φοράνε οι παλιές με το μικρό κουμπί του κλείστρου. Οι καινούργιες (Affinity 3) φοράνε crio plus. Υπερυψωμένες και μη αυτά ισχύουν. Παλιό - καινούργιο μοντέλο όχι ρίγα φλατ - ρίγα υπερυψωμένη.
 
Mobile τσοκάκια φοράνε οι παλιές με το μικρό κουμπί του κλείστρου. Οι καινούργιες (Affinity 3) φοράνε crio plus. Υπερυψωμένες και μη αυτά ισχύουν. Παλιό - καινούργιο μοντέλο όχι ρίγα φλατ - ρίγα υπερυψωμένη.
Προχθες πηρε φιλος την 3 και εχει μομπιλ δε μιλαω αν δε ξέρω
 
Καλησπέρα στην ομάδα

Μια ερώτηση, στη σύγκριση μεταξύ ξύλου και πλαστικά μέρη (για το ίδιο μοντέλο πάντα) τι πρέπει να προσέξω; Έχει να κάνει με κάθε εταιρία ή το κάθε μοντέλο ξεχωριστά;
Υπάρχουν ξεκάθαρα πλεονεκτήματα πέραν του αισθητικού και ίσως του πρακτικού πχ. σε βάρος ή σε ότι έχει να κάνει με τη μεταποίηση του κοντακίου για να ταιρίαζει στα μέτρα του σκοπευτή;
Έχω ακούσει ότι τα πλαστικά μπορεί να πολυμερίζονται (που δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει αυτό για να είμαι ειλικρινής) και για αυτό καλύτερα να επιλέγω ξύλο.

Η μόνη εμπειρία που έχω σε κηνυγετικό όπλο με πλαστικά μέρη είναι μέσω μια κλασσικής επαναληπτικής Mossberg 88 (που μου δεν μου άφησε και τη καλύτερη εντύπωση ως αίσθηση στα χέρια), τα υπόλοιπα όπλα που έχω πιάσει στα χέρια μου ήταν με ξύλινα μέρη.
 
Καλησπέρα στην ομάδα

Μια ερώτηση, στη σύγκριση μεταξύ ξύλου και πλαστικά μέρη (για το ίδιο μοντέλο πάντα) τι πρέπει να προσέξω; Έχει να κάνει με κάθε εταιρία ή το κάθε μοντέλο ξεχωριστά;
Υπάρχουν ξεκάθαρα πλεονεκτήματα πέραν του αισθητικού και ίσως του πρακτικού πχ. σε βάρος ή σε ότι έχει να κάνει με τη μεταποίηση του κοντακίου για να ταιρίαζει στα μέτρα του σκοπευτή;
Έχω ακούσει ότι τα πλαστικά μπορεί να πολυμερίζονται (που δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει αυτό για να είμαι ειλικρινής) και για αυτό καλύτερα να επιλέγω ξύλο.

Η μόνη εμπειρία που έχω σε κηνυγετικό όπλο με πλαστικά μέρη είναι μέσω μια κλασσικής επαναληπτικής Mossberg 88 (που μου δεν μου άφησε και τη καλύτερη εντύπωση ως αίσθηση στα χέρια), τα υπόλοιπα όπλα που έχω πιάσει στα χέρια μου ήταν με ξύλινα μέρη.
Από εταιρεία σε εταιρεία υπάρχουν διαφορές στην ποιότητα των πλαστικών. Αλλά και στα ξύλα ισχύει το ίδιο. Το πλεονέκτημα του ξύλου είναι ότι είναι εφικτό να κάνεις μικρομετατροπές στο κοντάκι. Από την άλλη μεριά τα πλαστικά είναι πιο ανθεκτικά ιδίως σε δύσκολα κυνήγια. Συνήθως τα πλαστικά είναι λίγο πιο βαριά και πιο φθηνά. Αν είναι καλής ποιότητας δεν πολυμερίζονται, τουλάχιστον για όσο θα ζεις.
 
Τα συνθετικά μέρη βολεύουν περισσότερο τους βαλτοκυνηγούς.
Κοιτώντας προχθές ένα βιντεάκι στο youtube όπου ο Σοφοκλής Κοσκινάς παρουσίαζε την συνθετική beretta outlander έλεγε ότι τα συνθετικά μέρη είναι κατασκευασμένα στην Τουρκία.
Αυτό πώς το εκλαμβάνετε?
Συν η μείον?
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top