Σκέφτομαι να αγοράσω... Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Σωστή τοποθέτηση αλλα δεν αναιρεί ότι υπάρχουν καλύτερα και χειρότερα βλητικα όπλα που ο κάθε ένας ανάλογα τι θέλει και τις ικανότητες του επιλέγει .
Στον ορισμό του "καλύτερου βλητικά" διαφωνούμε.
Όχι μόνο ανάλογα της ικανότητές του, αλλά και τα κυνήγια που κάνει.
Ούτε εσύ δεν κυνηγάς στημένος για 90% απόδοση ... τι να την κάνω την "βλητική υπεροχή" αν δεν την χρησιμοποιώ ποτέ ;

Στήσου για 90% και βγες για κυνήγι.
Πες μου σε τι κυνήγι θα σου χρησιμεύσει ;
Στο να προγκάς τις φάσσες ;

Μόνο σε πολύ μακρινά παπιά ...
Πιάσε όλα τα θηρεύσιμα και πες μου κυνήγια που μπορείς να κάνεις ...

Και όχι ότι δεν υπάρχουν επειδή δεν μπορούμε εμείς να τα υποστηρίξουμε.
Με έχεις κόψει για κλαμπάνι ; :)
 
Όλα καλά πάμε παρακάτω οποίος σκέφτεται να αγοράσει πρέπει να βάλει και τα κριτήρια που του ταιριάζουν .Που ξεκινάνε από το κοντάκι και πόσο εύκολα μπορεί να το προσαρμόσει αν χρειαστεί ,το μηχανισμό αν πρόκειται για αυτογεμη που επιθυμεί,το βάρος που εξαρτάται από τι κυνήγι κάνει και την θαλάμη που εξαρτάται τι γομωσεις θα ρίχνει καθώς και το μήκος κάνης όπως βολεύεται για το ζύγισμα που θέλει ,από την αξιοπιστία που συχνά μπαίνει πρώτη και προσπερνάει το εξειδικευμένο που θα γράψω παρακατω και τελευταίο που για κάποιους μπορεί να είναι πρώτο την εμφάνιση.Υπαρχει και το πιο εξειδικευμένο που λίγοι πραγματικά ασχολούνται και εχουν απαιτήσεις μιλάω για κυνηγούς πόσα απίδια πιάνει η κανη .Αυτή είναι η δική μου σειρά + ότι το εξειδικευμένο το βάζω στα πρώτα γιατί τα υπόλοιπα θα τα φτιάξω όπως και να χει και για την εμφάνιση δεν μου καίγεται καρφί αυτό με ενδιαφερει μόνο στους ανθρώπους.
 
Στον ορισμό του "καλύτερου βλητικά" διαφωνούμε.
Όχι μόνο ανάλογα της ικανότητές του, αλλά και τα κυνήγια που κάνει.
Ούτε εσύ δεν κυνηγάς στημένος για 90% απόδοση ... τι να την κάνω την "βλητική υπεροχή" αν δεν την χρησιμοποιώ ποτέ ;

Στήσου για 90% και βγες για κυνήγι.
Πες μου σε τι κυνήγι θα σου χρησιμεύσει ;
Στο να προγκάς τις φάσσες ;

Μόνο σε πολύ μακρινά παπιά ...
Πιάσε όλα τα θηρεύσιμα και πες μου κυνήγια που μπορείς να κάνεις ...


Με έχεις κόψει για κλαμπάνι ; :)
Δεν έχω κόψει Βασίλη κανέναν για τίποτα αν δεν έχω κυνηγήσει μαζί του να δω τι κάνει και αυτό για να το διαπιστώσω δε μου φτάνει μια φορά και ούτε ένα είδος κυνηγιού.Οπως να ξέρεις με σφιχτό ντουφέκι μπορείς αν είσαι δυνατός να κυνηγάς τα πάντα βάζοντας λίγο πιο χοντρά σκάκια από τα 15 μετρά και πάνω δεν χαλάς τίποτα κανένα θήραμα δε μπορείς να το χαλάσεις στα 15/20 μέτρα .Έχω κυνηγήσει με τραπατζη και καλό ντουφέκι μαζί πολλές φορές και κυνηγούσε τα πάντα με 6 αρι και τσίχλες ορτύκια απλά αυτός τα σκότωνε εκεί που ήθελε και εσύ μες στη μούρη σου γιατί μετά με το κύλινδρο έκανες αέρα.Το σφιχτό κάνει τα πάντα αλλά είναι για λίγους το ανοικτό είναι για όλους αλλααααα .
 
Αφού ο καθένας έχει διαφορετική άποψη για το τι είναι το ιδανικό ή και για το πόσο είναι το ωφέλιμο βεληνεκές του λειόκαννου κουβέντα θα κάνουμε αλλά άκρη δεν θα βγάλουμε
Όχι ότι είναι απαραίτητα κακό αυτό,ωραία είναι η κουβέντα και ας μην συμφωνούμε αρκεί να μην χαλιόμαστε
 
Υπαρχει και το πιο εξειδικευμένο που λίγοι πραγματικά ασχολούνται και εχουν απαιτήσεις μιλάω για κυνηγούς πόσα απίδια πιάνει η κανη.
Το σφιχτό κάνει τα πάντα αλλά είναι για λίγους το ανοικτό είναι για όλους αλλααααα .
Το εξωφρενικά σφιχτό κάνει μόνο για παπιά και χήνες.
Επίσης γιατί κάποιοι έχουν την λόξα να βλέπουν τα θηράματα να ανατινάζονται στον αέρα.

Στήσου για 90% και βγες για κυνήγι.
Μετά τα λέμε.

Τουφεκιά 90% με εμπορικό να σου πω την αλήθεια μόνο από τον Άλεξ είδα.
Οπότε πρέπει να αγοράσεις όπλο και τσοκ.

Μ'αρέσει που ενώ λες ότι αυτές οι συγκεντρώσεις είναι για λίγους (για ελάχιστους θα έλεγα εγώ), προτρέπεις τον κόσμο να αγοράσει κάτι που δεν είναι για αυτόν, ενώ μπορεί να κάνει άνετα και πιο αποτελεσματικά την δουλειά με κάτι άλλο.
 
Προτρέπω να αγοράσει ένα καλύτερο βλητικα και μόνο όπλο Βασίλη δεν είπε κανείς επειδή σκοτώνει καλύτερα ότι εχει 90% συγκέντρωση ,φίλε μη τα μπλέκεις και το perazzi είναι η κορυφή των σκοπευτικών και άμα ρίξεις σε χαρτόνια μπορεί να μου δείξεις καλύτερη ντουφέκια μέ κάποια άλλο αλλά στη πράξη είναι κορυφή . Στέκεστε στη στιγμή και σε μεμονωμένα γεγονότα και όχι στο σύνολο σφαιρικά.Πινω φίλε και κάθε Χριστούγεννα, Πάσχα,και στη γιορτή μου από 5 κιλά κρασί τη φορά με κάνει αυτό πότη και αλκοολικό,δε νομίζω .
 
Προτρέπω να αγοράσει ένα καλύτερο βλητικα και μόνο όπλο Βασίλη δεν είπε κανείς επειδή σκοτώνει καλύτερα ότι εχει 90% συγκέντρωση ,φίλε μη τα μπλέκεις και το perazzi είναι η κορυφή των σκοπευτικών και άμα ρίξεις σε χαρτόνια μπορεί να μου δείξεις καλύτερη ντουφέκια μέ κάποια άλλο αλλά στη πράξη είναι κορυφή . Στέκεστε στη στιγμή και σε μεμονωμένα γεγονότα και όχι στο σύνολο σφαιρικά.Πινω φίλε και κάθε Χριστούγεννα, Πάσχα,και στη γιορτή μου από 5 κιλά κρασί τη φορά με κάνει αυτό πότη και αλκοολικό,δε νομίζω .
🤣Μην τα γράφεις αυτά Τζων,θα αρχίσουν να γαμιουνται καθε Χριστούγεννα κ Πάσχα για να μην γίνουν πουστηδες‼️😆
 
Προτρέπω να αγοράσει ένα καλύτερο βλητικα και μόνο όπλο Βασίλη δεν είπε κανείς επειδή σκοτώνει καλύτερα ότι εχει 90% συγκέντρωση ,φίλε μη τα μπλέκεις και το perazzi είναι η κορυφή των σκοπευτικών και άμα ρίξεις σε χαρτόνια μπορεί να μου δείξεις καλύτερη ντουφέκια μέ κάποια άλλο αλλά στη πράξη είναι κορυφή .
Μας έχετε μπερδέψει με τις "καλύτερες τουφεκιές".
Όταν καταλάβετε πότε μια τουφεκιά είναι καλύτερη από μια άλλη και γιατί τα perazzi σπάνε δίσκους στα χέρια άριστων σκοπευτών ενώ στο Ελλάντα τα λένε σκορποσκαγιάστρες συνεχίζουμε την κουβέντα περί "βλητικής υπεροχής".
Καλό βράδυ.
 
Μας έχετε μπερδέψει με τις "καλύτερες τουφεκιές".
Όταν καταλάβετε πότε μια τουφεκιά είναι καλύτερη από μια άλλη και γιατί τα perazzi σπάνε δίσκους στα χέρια άριστων σκοπευτών ενώ στο Ελλάντα τα λένε σκορποσκαγιάστρες συνεχίζουμε την κουβέντα περί "βλητικής υπεροχής".
Καλό βράδυ.
κατσε ρε..μια σκαφη ποπ κορν εφτιαξα...τι θα τα κανω;
 
Η βλητική απόδοση στα περισσότερα όπλα και φυσίγγια στα πραγματικά 36,5m κυμαίνεται στο 40-70% max 80%.
Αυτό απαιτούν τα περισσότερα κυνήγια και οι συνήθεις αποστάσεις βολής.
Η βλητική απόδοση ενός υπερόπλου είναι εντελώς ακατάλληλη για τα περισσότερα δικά μου κυνήγια.
Έτσι λοιπόν αντιστρέφω τον συλλογισμό και λέω ότι πολύ σφιχτά όπλα "υστερούν βλητικά" για τα δικά μου κυνήγια.
Αν πάτε για καμιά τσίχλα σε πυκνό θα νιώσετε στο πετσί σας την βλητική υστέρηση του όπλου σας για το συγκεκριμένο κυνήγι, το ίδιο σε μπεκάτσες, λαγούς κτλ
Μόνο σε παπιά και αυτά σε τεράστιες αποστάσεις (πάνω των 60-70m) έχουν υπεροχή τα πολύ σφιχτά όπλα.
Πουθενά αλλού.

Η βλητική υπεροχή ή υστέρηση δεν έχει να κάνει με το νούμερο συγκέντρωσης στην πιο μακρυνή απόσταση, έχει να κάνει με το θήραμα, την απόσταση και την ελάχιστη απαιτούμενη συγκέντρωση ... ΟΧΙ ΤΗΝ ΜΕΓΙΣΤΗ ΔΥΝΑΤΗ.
Ακόμα και μικρότερες συγκεντρώσεις από τις ελάχιστες ικανές σκοτώνουν ικανοποιητικά μεγάλα θηράματα.
Επιπλέον προσφέρουν και την άνεση της μη ακριβούς σκόπευσης.

Κατά συνέπεια η "βλητική υστέρηση" των όπλων είναι ένας μύθος.
Όλα τα όπλα είναι βλητικά ικανά να καταβάλλουν το σύνολο των θηραμάτων της χώρας μας ακόμα και τα βλητικά "ανίκανα" (κατ' εσάς ...)
Απόδειξη είναι ότι όλα πουλάνε, ... ακόμα και τα "βλητικά ανίκανα" και μάλιστα περισσότερο από τα "βλητικά ικανά".
Σκοτώνουν επίσης παπιά στα κρύα :)

"Βλητικά ανίκανο" όπλο σε τεράστιες αποστάσεις γίνεται "βλητικά ικανό" στις συνήθεις και αντίστροφα "βλητικά ικανό" στις τεράστιες (θέλει και κοντάκι και χέρι) γίνεται "βλητικά ανίκανο" στις συνήθεις.

Και αυτή είναι όλη η ιστορία.
Βλεπω τις φοτο που ανεβαζουνε ρε συ σουροτιρια απ τη συγγεντρωση τα πουλια σμπαραλια
 
Μας έχετε μπερδέψει με τις "καλύτερες τουφεκιές".
Όταν καταλάβετε πότε μια τουφεκιά είναι καλύτερη από μια άλλη και γιατί τα perazzi σπάνε δίσκους στα χέρια άριστων σκοπευτών ενώ στο Ελλάντα τα λένε σκορποσκαγιάστρες συνεχίζουμε την κουβέντα περί "βλητικής υπεροχής".
Καλό βράδυ.
Μια μερα ερχετε ενας με μπαικαλ δικανο και βλεπει το φιλο μου με το dt10 και λεει σκοτώνει αυτο ρε συ αχαχαχα και το πεταει σε μια πετρα για να κατσει για τσιγαρο και λειλειβστο μπερετακια αν μπωρεις καντο να δουμε τι οπλο εχεις αχαχαχαχχα
 
Last edited:
Μας έχετε μπερδέψει με τις "καλύτερες τουφεκιές".
Όταν καταλάβετε πότε μια τουφεκιά είναι καλύτερη από μια άλλη και γιατί τα perazzi σπάνε δίσκους στα χέρια άριστων σκοπευτών ενώ στο Ελλάντα τα λένε σκορποσκαγιάστρες συνεχίζουμε την κουβέντα περί "βλητικής υπεροχής".
Καλό βράδυ.
Έχεις σκεφτεί να ρίξεις ντουφέκια με το ίδιο φυσίγγι στα 10/15/20/25/30/35/40/45/50/55 με το ίδιο τσοκ σε μεγάλο στόχο να δεις πως η κάθε κανη κατευθύνει τη γόμωση και με τη ταχύτητα τη στέλνει σε κάθε απόσταση δε νομίζω να το έχει κάνει κάποιος όταν θα το κάνει θα δει και τις διαφορές .
 
Για τις μενουσες το λες παντα επισεις πιο πανω ειπες ριχνεις χιλιαδες φασσας και χιλιαδες δε κολλαει οι μπενελλομπερεττα χραφουνε εκατομυρια φυσιγγια σε ρεζερβες της αργεντινης παντως Καλη ξεκουραση
Ειπα οτι καποια οπλα εχουν ριξει χιλιαδες φυσιγγια χωρις προβλημα Τολη, οχι οτι ριχνουν χιλιαδες φυσιγγια στη φασσα...το χιλιαδες αφορα ολα τα κυνηγια που κανει καποιος μεσα σε Χ χρονια...
Την πρωτη χρονια που πηρα το οπλο εριξα σιγουρα 4.500 φυσιγγια γιατι πηγαινα καθε μερα για τσιχλες και εριχνα αβερτα, ειχε βεβαια τσιχλες τοτε και ημουν καυλωμενος με το οπλο.
Για τις μενουσες εχω κανει αναλυση και στο θεμα με τα Κικς πριν λιγο καιρο, επειδη ομως το κουρασαμε παρα πολυ το θεμα θα πω ενα τελευταιο, μακαρι να ειμασταν λιγο κοντα να βρισκομασταν, να σου εδινα το οπλο μου να το δοκιμασεις για να βγαλεις τα συμπερασματα σου.
Οσο για την σουπερ σπορτ που εγραψες οτι κερναει τσαι την οπτιμα, μακαρι να την κερναει, γιατι 2400 για οπλο δεν ειναι και λιγα ειναι παρα πολλα τα λεφτα, μακαρι να τα αξιζει και να ειναι κορυφη σε ολα!!
 
Το εξωφρενικά σφιχτό κάνει μόνο για παπιά και χήνες.
Επίσης γιατί κάποιοι έχουν την λόξα να βλέπουν τα θηράματα να ανατινάζονται στον αέρα.

Στήσου για 90% και βγες για κυνήγι.
Μετά τα λέμε.

Τουφεκιά 90% με εμπορικό να σου πω την αλήθεια μόνο από τον Άλεξ είδα.
Οπότε πρέπει να αγοράσεις όπλο και τσοκ.

Μ'αρέσει που ενώ λες ότι αυτές οι συγκεντρώσεις είναι για λίγους (για ελάχιστους θα έλεγα εγώ), προτρέπεις τον κόσμο να αγοράσει κάτι που δεν είναι για αυτόν, ενώ μπορεί να κάνει άνετα και πιο αποτελεσματικά την δουλειά με κάτι άλλο.
Ολα γινονται Βασιλη, εχω παει για μπεκατσα περδικα ορτυκι με το Κικς πανω χωρις προβλημα, βαζεις πρωτο ενα λαμπρο κιτρινο διασπορας και εισαι αρχοντας,δεν καθεσαι να αλλαζεις τσοκ συνεχεια.
Το οπλο που ριχνει σφιχτα με καταληλο φυσιγγι του ανοιγεις την τουφεκια, αλλα την ανοιχτη τουφεκια δυσκολα την μαζευεις.
Ολα αυτα ομως ειναι ανουσια αν δεν σε ενδιαφερει η καρτεριτζικη τουφεκια, υπαρχει ομως και το κομματι της διατρησης που και εκει καποια οπλα υπερεχουν και ειναι παρα πολυ σημαντικος παραγοντας.
Εκει που καποιος θα ριχνει με νο6 καποιος αλλος θα θελει νο4 για να καλυψει την διατρηση αλλα θα χανει αρκετα σε πληθος σκαγιων και κατανομες.
 
Δεν έχω κόψει Βασίλη κανέναν για τίποτα αν δεν έχω κυνηγήσει μαζί του να δω τι κάνει και αυτό για να το διαπιστώσω δε μου φτάνει μια φορά και ούτε ένα είδος κυνηγιού.Οπως να ξέρεις με σφιχτό ντουφέκι μπορείς αν είσαι δυνατός να κυνηγάς τα πάντα βάζοντας λίγο πιο χοντρά σκάκια από τα 15 μετρά και πάνω δεν χαλάς τίποτα κανένα θήραμα δε μπορείς να το χαλάσεις στα 15/20 μέτρα .Έχω κυνηγήσει με τραπατζη και καλό ντουφέκι μαζί πολλές φορές και κυνηγούσε τα πάντα με 6 αρι και τσίχλες ορτύκια απλά αυτός τα σκότωνε εκεί που ήθελε και εσύ μες στη μούρη σου γιατί μετά με το κύλινδρο έκανες αέρα.Το σφιχτό κάνει τα πάντα αλλά είναι για λίγους το ανοικτό είναι για όλους αλλααααα .
Για λίγους αυτή είναι η ουσία, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι μέτρια βλητικα τα όπλα που παράγονται κατά χιλιάδες για τους πολλούς , ίσως θα έπρεπε να ανοίξει ενότητα μόνο για (βελτιωμένα όπλα ) και όχι να γράφονται στο σκέφτομαι να αγοράσω ,που θα τα διαβάσει ο νέος κυνηγός , αυτός που δεν ψάχνει τα όρια ,ο απλός κυνηγός ανεξαρτήτου ηλικίας.
 
Εγω παντως ρεμι αγαπαω. Ειχα και τα δυο θρυλικα της οπλα. 870 και 1100. Αυτα που μου εκαναν εντυπωση ηταν οτι και τα δυο λες και ηταν τα κοντακια τους φτιαγμενα γυρω μου, η βουτυρενια τουφεκια της 1100 και η κινηση της παπιας της 870 (μετα απο αρκετη χρηση πρακτικης σκοποβολης και ξηρα προπονηση, αν παταγες τον αναστολεα το κλειστρο πηγαινε πισω με τη βαρυτητα). Απο βλητικη αποδοση δε μετρησα ποτε τιποτα, δεν ασχοληθηκα.
Η 1100 δε τα πηγαινε πολυ καλα με τα 28 γρ.
Θα ξαναπαιρνα ρεμι?
Ναι μια 870 wingmaster magnum με τσοκ και 66 εκ καννη.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top