Σκέφτομαι να αγοράσω... Αρχείο

Status
Not open for further replies.
χρωστας και 2ο και 3ο και 10000000 ο "δάνειο"
όχι μόνο στον Κυπρίδημο και στους πρωτοπόρους της βλητικής
αλλά και:
Στον Γιάννη τον Καποδίστρια και στον Θεόδωρο τον Κολοκοτρώνη και στον Γιώργο τον Καραϊσκάκη και στον Νικήτα τον Σταματελόπουλο και στον Παύλο Μελά και στον Κώττα απ' την Ρούλια και στον Λευτέρη τον Βενιζέλο και στον Ευαγόρα Παληκαρίδη και σε πολλούς μα πάρα πολλούς άλλους.....
Και χρωστάς κάτι ανέξοδο: ΣΕΒΑΣΜΟ ΚΙ ΕΥΓΝΩΜΟΣΥΝΗ

Επίσης ΧΡΩΣΤΑΣ και κάτι υπερπολυτιμο ΣΕ ΆΛΛΟΥΣ!

αυτό το "κάτι" είναι ΑΙΜΑ και ΙΔΡΩΤΑΣ
και το χρωστάς στα παιδιά σου και στα παιδιά των παιδιών σου!

και εάν αποκτήσεις συναίσθηση του ΧΡΕΟΥΣ ΣΟΥ, τότε δεν θα ανέχεσαι να προσβάλλονται οι ΕΥΕΡΓΕΤΕΣ σου ούτε θα ανέχεσαι βλακώδεις αστεϊσμούς για αυτούς!

topic.
Να συμπληρώσω κ τον Ανδρέα Παπανδρέου. Ξεχασιαρηηηη
 
Βασίλη δεν με γνωρίζεις προσωπικά φίλε κάποια στιγμή θα γίνει για να ξέρεις τι έχω κάνει γενικά στη ζωή μου .Και σου λέω ότι μιλάω και η φωνή βγαίνει από το στόμα όχι από το κώλο.Δεν μου αρέσει η κοροϊδία ούτε σε εμένα ούτε στους άλλους.
Τα ίδια Γιάννη .... αν βρω όπλο που να βαράει απίστευτα σφιχτά θα σας το πω για όσουν ενδιαφέρονται να το αγοράσουν.
Δεν έχω βρει ακόμα.
 
Τα ίδια Γιάννη .... αν βρω όπλο που να βαράει απίστευτα σφιχτά θα σας το πω για όσουν ενδιαφέρονται να το αγοράσουν.
Δεν έχω βρει ακόμα.
Σφιχτα, ποσο σφιχτα???
Και σε τι αποσταση???
Γιατι ,ολα τα οπλα στα 5 μετρα σφιχτα βαρανε!
🤪🤪
 
Και μια παρατήρηση σχετικά με τα βίντεο του εξωτερικού είτε αφορά παρουσίαση όπλου η ερασιτεχνικα βίντεο κυνηγιού.Κανενας τους δεν αναφέρει πότε σχεδόν τον αυλό,κώνους κτλ.Ολοι αναφέρουν τα περί εργονομίας βάρους μπρος πίσω και αξιοπιστίας.
Η είναι μαλακές και πάνω στα δέντρα και εμείς έχουμε φτάσει σε άλλο επίπεδο η έχουν πιάσει το νόημα και εμείς το ψάχνουμε ακόμα.
Αυτά (σορι για το σεντόνι)
Όποιος θέλει να αυξήσει τις επιτυχίες του στο κυνήγι να φροντίσει να βρει έναν σωστό δάσκαλο σκοποβολής και να βγαίνει συχνά για κυνήγι.
Τα χρήματα που θα δώσει είναι πολύ λιγότερα από το να αγοράζει όπλα (ψάχνοντας την υπέρτατη "βλητική υπεροχή") και το θηραματικό όφελος πολύ μεγαλύτερο.
Τα χρήματα που θα κερδίσει να τα δώσει σε ένα καλό σκυλί.
Καλό είναι οι βολές σε πολύ μακρινές αποστάσεις να αποφεύγονται ... τραυματίζουν πάντα περισσότερα θηράματα και δεν περισεύουν.
Over and out για σήμερα σε αυτό το θέμα.
 
Over and out για σήμερα σε αυτό το θέμα.
Γιατί δεν το αφήνουμε τελείως να ησυχάσουμε; Οδηγεί κάπου; Πρόκειται να με πείσεις ή να σε πείσω; Ας πιστεύει ο καθένας ότι θέλει, αρκεί να μην προσπαθεί να το επιβάλει στους άλλους ως θέσφατο.
 
To "λάθος" που γίνεται και το έκανα και εγώ παλιότερα είναι ότι θεωρούμε δεδομένο ότι ένα πχ 10% αύξηση στην συγκέντρωση συνεπάγεται αυτόματα "βλητική υπεροχή" και "10% περισσότερα θηράματα στην τσάντα".
Αυτό είναι τραγικό λάθος !!!
Μπορεί να σημαίνει και λιγότερα θηράματα. Καταλαβαίνεις γιατί.

Επίσης από μόνη της η συγκέντρωση δεν λέει πολλά πράγματα, πρέπει να δεις και άλλες παραμέτρους ...
Επίσης όλοι βγάζουν συμπεράσματα από ένα μόνο φυσίγγι ... άλλο λάθος αυτό όταν φυσίγγι από φυσίγγι μπορεί να έχει διαφορές της τάξης του 10-15% σε συγκέντρωση την ίδια χρονική στιγμή με ακριβώς το ίδιο όπλο.

Άσε την διάτρηση που είναι ψιλά γράμματα μιλάμε μόνο για κατανομές.

Μην κολλάς στις κάνες ... καμιά δεν είναι ίδια με την άλλη, ούτε η ίδια κάνη δεν βγάζει ίδιες τουφεκιές.
Καμιά δεν συμπεριφέρεται το ίδιο με διαφορετικά φυσίγγια σε γόμωση, ταχύτητες και # σκαγιών.
Όλες όμως σκοτώνουν ικανοποιητικά με σωστό φυσίγγι και κεντροτουφέκισμα ακόμα και σε πολύ μεγάλες αποστάσεις.

Στα 60-70+μ όλοι από τύχη σκοτώνουν ...
Ακόμα και σε τέτοιες αποστάσεις το 10%-20% μεγαλύτερη συγκέντρωση (σε αυτή την απόσταση) δεν σημαίνει 10%-20% μεγαλύτερη πιθανότητα καταβολής.
Σε τέτοιες αποστάσεις περισσότερο ρόλο παίζει το κεντροτουφέκισμα και το φυσίγγι παρά η συγκέντρωση.
Γιατί εμείς είμαστε ίδιοι για να πάρουμε ολοδιο αποτελεσμα ιδίως στο κυνήγι.
 
Πρόκειται να με πείσεις ή να σε πείσω; Ας πιστεύει ο καθένας ότι θέλει, αρκεί να μην προσπαθεί να το επιβάλει στους άλλους ως θέσφατο.
Δεν κατάλαβα γιατί το έγραψες αυτό.
Αν είναι να λαμβάνουν οι υπόλοιποι ότι λέει ο καθένας σαν θέσφατο να μην μιλάει κανένας τότε για οποιοδήποτε θέμα ... γιατί μπορεί να θεωρηθεί ότι επιβάλει την άποψή του.

Αυτό ακριβώς θέλουν οι κατασκευαστές όπλων και φυσιγγίων.
Να μην δοκιμάζονται τα όπλα και τα φυσίγγια για να λένε ότι θέλουν και να επιβάλλουν την δική τους θέση.
Σεβαστή ή άποψή σου αλλά διαφωνώ Λεωνίδα.
 
Μερικές φορές γραφείς νομίζοντας ότι είσαι ο μοναδικός Έλληνας .Δεν είσαι ο μοναδικός και ούτε θα είσαι ποτέ φίλε και συνχεεις καταστάσεις τι δουλειά έχει η διαφορετική μας άποψη για το θέμα κάνης με την ιστορία και το πατριωτισμό.
ποια Ιστορία και ποιόν πατριωτισμό; .drunk.

για ΧΡΕΟΣ, ΣΕΒΑΣΜΟ και ΕΥΓΝΩΜΟΣΥΝΗ λέω
ίδια συναισθήματα ΠΟΥ ΘΑ ΈΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΡΈΦΟΥΜΕ για κάποιους ανθρώπους που έχουν ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ!
ο καθένας στον τομέα του, άλλος στην βλητική, άλλος στην ιατρική, άλλος στην επιστήμη, άλλος στην πατρίδα, άλλος στην δημοκρατία....
όταν μιλάμε γι' ανθρώπους που προσέφεραν και προσφέρουν, πρέπει να προσέχουμε τις εκφράσεις μας αυτό λέω
αντιλαβού;

Ο κάθε ένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει αρκεί όταν και μακάρι να μην έρθει η ώρα χρειαστεί να το αποδείξει ειδικά στα εθνικά θέματα .Γιατί από εθνοσωτηρες έχουμε χορτάσει μόνο που αν γίνει στραβή θα βρίσκονται σε καμία Αγγλία και Γαλλία ως συνήθως.
Ναι δίκιο έχεις!!!! όλοι αυτοί που ανέφερα ότι ΤΟΥΣ ΧΡΩΣΤΑΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ την δύσκολη στιγμή την κάνανε για Αγγλία και Γαλλία!!!!!! peng

Γιαυτο να επικεντρωθούμε στο θέμα μας και άσε στην άκρη τη φιλοπατρία γιατί το τι κάνει και τι είναι ο κάθε ένας δεν το ξέρεις και για κάποιους δεν επιτρέπεται και να το μάθεις φιλικά στο γράφω γιατί νομίζοντας ότι πνίγεται από το δίκιο ξεφευγεις και πάει αλλού η συζήτηση και δεν πρέπει.
την συζήτηση την πας ΕΣΥ αλλού με τις αγενείς και γεμάτες αχαριστία αναρτήσεις σου! και δεν είναι μόνο ο Κυπρίδημος που προσέβαλες αλλά έχεις προσβάλει και την μνήμη νεκρών, ακούσια βέβαια.....
Το ξέρω ότι δεν το καταλαβαίνεις αλλά όταν εκφράζεσαι ΔΗΜΟΣΙΑ για κάποιους πρέπει να είσαι πιο προσεκτικός, όπως επίσης να μην βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα για το τι εννοεί ο άλλος!


* να το ξαναγράψω;
ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΓΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΓΡΑΦΩ
 
Γιατί δεν το αφήνουμε τελείως να ησυχάσουμε; Οδηγεί κάπου; Πρόκειται να με πείσεις ή να σε πείσω; Ας πιστεύει ο καθένας ότι θέλει, αρκεί να μην προσπαθεί να το επιβάλει στους άλλους ως θέσφατο.
Έχεις δίκιο Λεωνίδα δεν οδηγεί πουθενα ο διάλογος αυτός που κάνουμε εδώ μέσα
μόνο που όταν πρόκειται όχι για υποκειμενική άποψη αλλά για την αντικειμενικότατη ΛΟΓΙΚΗ και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ τί γίνεται;
Μπορεί κάποιος να ισχυριστεί ότι όταν ο ήλιος μεσουρανεί το μεσημέρι είναι νύχτα; και να μην "προσπαθήσουμε να του επιβάλλουμε ως θέσφατο" ότι είναι μέρα;
Μας διαβάζουν πολλοί και δυστυχώς αρκετοί θέλουν να ενημερωθούν από εμάς (ΚΑΚΩΣ ΠΟΛΥ ΚΑΚΩΣ αλλά έτσι είναι)!
Όταν διαβάζουν για υπερόπλα με φαρμακερές κάνες ή το αντίθετο για "κάνες που δεν σκοτώνουν" κ.λ.π., δεν πρέπει να ενημερωθούν για την αλήθεια με ΣΤΟΙΧΕΙΑ;
 
[
ποια Ιστορία και ποιόν πατριωτισμό; .drunk.

για ΧΡΕΟΣ, ΣΕΒΑΣΜΟ και ΕΥΓΝΩΜΟΣΥΝΗ λέω
ίδια συναισθήματα ΠΟΥ ΘΑ ΈΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΡΈΦΟΥΜΕ για κάποιους ανθρώπους που έχουν ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ!
ο καθένας στον τομέα του, άλλος στην βλητική, άλλος στην ιατρική, άλλος στην επιστήμη, άλλος στην πατρίδα, άλλος στην δημοκρατία....
όταν μιλάμε γι' ανθρώπους που προσέφεραν και προσφέρουν, πρέπει να προσέχουμε τις εκφράσεις μας αυτό λέω
αντιλαβού;


Ναι δίκιο έχεις!!!! όλοι αυτοί που ανέφερα ότι ΤΟΥΣ ΧΡΩΣΤΑΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ την δύσκολη στιγμή την κάνανε για Αγγλία και Γαλλία!!!!!! peng


την συζήτηση την πας ΕΣΥ αλλού με τις αγενείς και γεμάτες αχαριστία αναρτήσεις σου! και δεν είναι μόνο ο Κυπρίδημος που προσέβαλες αλλά έχεις προσβάλει και την μνήμη νεκρών, ακούσια βέβαια.....
Το ξέρω ότι δεν το καταλαβαίνεις αλλά όταν εκφράζεσαι ΔΗΜΟΣΙΑ για κάποιους πρέπει να είσαι πιο προσεκτικός, όπως επίσης να μην βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα για το τι εννοεί ο άλλος!


* να το ξαναγράψω;
ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΓΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΓΡΑΦΩ
Ποιον προσέβαλα ρε φίλε όταν γράφω για κάποιον το πραγματικό του επαγγελμα δεν είναι προσβολή επειδή εσύ νομίζεις ότι είναι κάποιος άλλος .Στην χώρα είναι όλοι αρθρογράφοι και αρθρογράφοι οι οποίοι μεταφέρουν απόψεις .Ελάχιστοι από αυτούς έχουν την εμπειρία ενός σκοπευτή και κυνηγού μαζί που το όπλο του έχει γίνει προέκταση του χεριού του.Συμφωνω ότι όλοι αυτοί οι άνθρωποι έχουν προσφέρει αλλά διαφωνώ με την εξέλιξη και τα νέα δεδομένα πλέον με το να τους έχω ως πρότυπα και ότι αυτοί τα ανακάλυψαν όλα και μετά το χάος.Επισηε όπως έχω ξαναγράψει γράφουν για το γενικό μέσο όρο ,και σε συζήτηση κατά πρόσωπο δεν ξέρω αν θα λένε αυτά που ακριβώς γραφουν έχω συνομιλήσει με πολλούς οπλουργους έχω δει δουλειές έχω κάνει μαζί τους δουλειά και γνωρίζω ότι πολλά άρθρα λένε μισές αλήθειες χοντρικά για να μην τους ζαλίζουν μετά πως τι γιατί και μπλέκουνε όπως εμείς τώρα .Και για το τελευταίο άμα είσαι δικηγόρος κάποιου η τόσο ευαίσθητος φίλε μη γράφεις γιατι η διαφωνία δεν είναι ασέβεια και εγώ διαφωνώ απλά.
 
Να συμπληρώσω κ τον Ανδρέα Παπανδρέου. Ξεχασιαρηηηη
να τους αφήσουμε τους πολιτικούς στην ησυχία τους γιατί θα μπλέξουμεεεεε

Παραδείγματος Χάριν
ο Στέλιος ευγνωμονεί τον Αντρεα
εγώ ευγνωμονώ τον Λεωνίδα Κύρκο
ο Τάκης τον Καραμανλή Α'
ο Σάκης τον Μητσοτάκη Α'
ο Λάκης τον Κληρίδη
ο Πάκης τον Μακάριο

κ.ο.κ.

άκρη δεν βγάζουμε.....

τώρα θα μΕ πείτε: "τι γράφεις; είσαι εκτός θέματος"

μέσα στο θέμα είμαι
το θέμα είναι "σκέφτομαι να αγοράσω"
κι έχουμε αγοράσει τόνους φούμαρο και κουτόχαρτο από τους προαναφερθέντες
.yelling..yelling..yelling..yelling..yelling.

*πλην όμως ΟΛΟΙ ΜΑΣ θα έπρεπε να ευγνωμονούμε και να σεβόμαστε τον ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ (και τους άλλους που έγραψα) ;)
 
Και για το τελευταίο άμα είσαι δικηγόρος κάποιου η τόσο ευαίσθητος φίλε μη γράφεις γιατι η διαφωνία δεν είναι ασέβεια και εγώ διαφωνώ απλά.
θα στο πω κι ας μην το καταλάβεις (θα το καταλάβουν άλλοι ελπίζω)
όταν γράφεις για κάποιον (ειδικά εάν δεν βρίσκεται στην ζωή): πχ. "και ποιος είναι ο Χ που θα μου πει εμένα το Α και φέρε εδώ τον Ψ να μας αποδείξει τις θεωρίες του και ο Ζ ήταν "επαγγελματίας" και έβγαλε τις "θεωρίες" του για το συμφέρον, δεν είναι "ΔΙΑΦΩΝΙΑ" είναι ΑΣΕΒΕΙΑ!

υ.γ. εγώ δεν θα σου πω: "Και για το τελευταίο άμα είσαι "γνωστός" κάποιου η τόσο αναίσθητος φίλε μη γράφεις!!!" γιατί πιστεύω στον διάλογο αρκεί να γίνεται με σεβασμό......
 
Έχω δει 3 όπλα να σκοτώνουν εξωφρενικά. Κ τα 3 παλιάς τεχνολογίας Τα 2 αγορασμένα από Αμερική.
1187, Auto5, 48al. Τυχαίο; Δεν ξέρω.
Εγω προσωπικά χρησιμοποιώ μια 302 76φουλ σε όλα τα κυνήγια κ παίζω με φυσιγγια.
Πιστεύω ότι ΝΑΙ υπάρχουν κάποια λίγα όπλα που διαχειρίζονται καλύτερα μεγάλη γκάμα φυσιγγιων κ σκοτωνουν καλύτερα από αλλα.
Έχω δει κ όπλα που τραυματιζουν κ έχω κ ένα πολύ ωραίο παράδειγμα όπλου που είχα στην κατοχή μου κ ενώ σκότωνε πάρα πολύ καλά ξαφνικά άρχισε να τραυματίζει κ κατεληξε να τραυματίζει το 95 τοις εκατό των θηραμάτων. Δεν τίθεται θέμα μέτρων κοντακίου κτλπ. Σε κοντινες μεσαίες αποστάσεις τραυματίζει πολλά κ σκοτώνει επί τόπου ελάχιστα. Οι τσίχλες σκάνε στον αέρα κ μετά από λίγο τις βλέπεις κάτω ζωντανές. Σε μακρυνες αποστάσεις είναι για κλάματα. Συγκεντρώσεις ανάλογες του τσοκαρισματος.
Μπορεί κάποιος να πει με σιγουριά τι συμβαίνει εδώ;;;
Χάος η βλητικη παιδιά
 
Έχω δει 3 όπλα να σκοτώνουν εξωφρενικά. Κ τα 3 παλιάς τεχνολογίας Τα 2 αγορασμένα από Αμερική.
1187, Auto5, 48al. Τυχαίο; Δεν ξέρω.
Εγω προσωπικά χρησιμοποιώ μια 302 76φουλ σε όλα τα κυνήγια κ παίζω με φυσιγγια.
Πιστεύω ότι ΝΑΙ υπάρχουν κάποια λίγα όπλα που διαχειρίζονται καλύτερα μεγάλη γκάμα φυσιγγιων κ σκοτωνουν καλύτερα από αλλα.
Έχω δει κ όπλα που τραυματιζουν κ έχω κ ένα πολύ ωραίο παράδειγμα όπλου που είχα στην κατοχή μου κ ενώ σκότωνε πάρα πολύ καλά ξαφνικά άρχισε να τραυματίζει κ κατεληξε να τραυματίζει το 95 τοις εκατό των θηραμάτων. Δεν τίθεται θέμα μέτρων κοντακίου κτλπ. Σε κοντινες μεσαίες αποστάσεις τραυματίζει πολλά κ σκοτώνει επί τόπου ελάχιστα. Οι τσίχλες σκάνε στον αέρα κ μετά από λίγο τις βλέπεις κάτω ζωντανές. Σε μακρυνες αποστάσεις είναι για κλάματα. Συγκεντρώσεις ανάλογες του τσοκαρισματος.
Μπορεί κάποιος να πει με σιγουριά τι συμβαίνει εδώ;;;
Χάος η βλητικη παιδιά
Φυσίγγια για το Ντικ‼️τι άλλο❓
 
εγω που ειμαι ασχετοσ και δεν γνοριζω πολλα εκτοσ απο δοκιμεσ σε χαρτονια εχω διαβαση εδω 26 σελιδεσ σχολια και δεν εχω καταλαβη ακομα πια ειναι η αλιθεια αυλοσ κωνοσ κανη τσοκ aftermarket κανουν δουλια η μασ δουλευουν ρε παιδια βοηθιστε να μαθουμε και εμεισ τι γυνετε ευχαριστω και συγνομι για τα ορθογραφικα λαθη...
 
εγω που ειμαι ασχετοσ και δεν γνοριζω πολλα εκτοσ απο δοκιμεσ σε χαρτονια εχω διαβαση εδω 26 σελιδεσ σχολια και δεν εχω καταλαβη ακομα πια ειναι η αλιθεια αυλοσ κωνοσ κανη τσοκ aftermarket κανουν δουλια η μασ δουλευουν ρε παιδια βοηθιστε να μαθουμε και εμεισ τι γυνετε ευχαριστω και συγνομι για τα ορθογραφικα λαθη...
Ότι γεωμετρία κ να έχει η κάνη σου,θα πρέπει να βρεις το φυσίγγιο που της ταιριάζει ‼️
Το ίδιο ίσχυει κ για τα τσοκ‼️
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top