Σκέφτομαι να αγοράσω... Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εγώ πάντως ως πατέρας ,δεν θα έδινα ποτέ όπλο σε έκτης δημοτικού ‼️
Τζον στο χωριό κυνηγούσα με όλη την οικογένεια μαζί και έπιανα καρτέρι στη β γυμνασιου για τρυγονες από τη νύχτα το Σεπτέμβρη και σεβομουν και με σεβόταν όλοι μέχρι και οι παππούδες γιατί ήξεραν και το πάθος μου αλλά και την μεγάλη προσοχή που έδειχνα στο κάθε τι.Σκακι σε άνθρωπο δεν έχω βάλει και έχω φάει ντουφεκιες κάμποσες έχω ενθύμια δύο σκακια καρφωμένα μέσα ακόμα τα πιάνω .Με το Φλομπέρακι έχω σκοτώσει ορτυκακια ,τρυγόνες,συκοφαγους,τσαλαπετεινός,όταν τους άλλους τους τάιζαν στο στόμα .δεν το καυχιέμαι απλά το πάθος και ο φόβος μην κάνω λάθος με έκανε πολύ πιο υπεύθυνο Γι'αυτό ακόμη εάν υπάρξει έστω η παραμικρή αμφιβολία στο μυαλό μου για κάτι δεν ρίχνω έχω αφήσει πολλά πουλιά ατουφεκιστα και ακούω γιατί δε του ρίξες ειδικά ορτύκια και απαντώ γιατί δεν βλέπω πιο πίσω και προτιμώ να πάει στο καλό παρά να σακατεψω κάποιον .Τέλος πάντων άλλες εποχές άλλες συνήθειες ούτε εγώ σήμερα θα έδινα στο γιο μου υπό τις παρούσες προϋποθέσεις .
 
Βλέποντας τις απίστευτες βολές σε φασες του Digweed δύο Ιταλοί, ένας σκοπευτής και ένας οπλογνωστης, έψαξαν κάθε λεπτομέρεια που μπορούσαν να διακρίνουν. Ο σκοπευτής είπε ότι έχει μια centritte ,ακρίβεια στο να βρίσκεται κέντρο, πολύ ανώτερη από οποιονδήποτε άλλο είχε γνωρίσει, αλλά και πάλι βλητικα έμοιαζε να υπερβαίνει τα όρια. Ασχολήθηκαν λοιπόν με τον εξοπλισμό του και βρήκαν, όπλο με κάνες 80 εκατοστών, τσοκ φουλ-φουλ με παραβολικο το κωνικο τμήμα, ευθύγραμμο τελείωμα, τέλεια λείανση του κοιλου της κάνης και του κωνου που ήταν
3,5 εκατοστα, 70αρες θαλάμες, 18,5 αυλους, φυσίγγια της gamebore με ιταλικά υλικά, εκτός τα σκάγια ( 34,5 γραμμάρια με βύσμα συγκεντρωτικο , με 410μ/δ περίπου), που ήταν μολυβδινα πάρα πολύ σκληρά. . Βγαίνει κάποιο χρήσιμο συμπέρασμα ;
 
Το πρόβλημα Γιάννη είναι ότι κάποιοι απο αυτούς που έχουν άποψη δεν έχουν παρουσιάσει την παραμικρή δοκιμή (έστω μόνο συγκέντρωσης).

Βέβαια είναι πιθανόν να πειράξουν τις δοκιμές για να επαληθευτεί η θεωρία τους ή να αρκούνται σε λόγια άλλων.
Σέβομαι όμως οποιαδήποτε δοκιμή (έστω και πειραγμένη) παρά την παντελλή έλλειψή τους.

Οι δικές μου δοκιμές (τις οποίες τις έχω μοιραστεί με 5-6 άτομα) λένε ότι όλα αυτά δεν ισχύουν.
Έγιναν την ίδια μέρα, ίδια ώρα, ίδια φυσίγγια, ίδια μετρημένη απόσταση με 4 διαφορετικές "οπλάρες" (διαφορετικοί κώνοι αυλοί κτλ) + την Μ2 (ανά 2 όπλα κάθε μέρα)
Φυσίγγια και φθηνά και ακριβά.

Και επειδή ευτυχώς δεν πάσχω από 2 χιλιάρικα, αν έβλεπα κάτι που δεν μου άρεσε, θα είχα αλλάξει το όπλο σε χρόνο dt.

Οι θεωρίες αυτές ωθούν τον "άσχετο" κόσμο να ξοδεύει άσκοπα χρήματα σε όπλα, τσοκ και μετατροπές για να βγάζει πιο σφιχτές τουφεκιές οι οποίες στην πλειονότητα των θηραμάτων είναι επιζήμιες.
Πιθανόν να είναι χρήσιμες σε αυτούς που τρομάζουν τις φάσσες στα 60-100μ ή σε αυτούς που τουφεκάνε παπιά με μολύβια στα ίδια μέτρα ή σε σκοπευτές με @@.
Σε όλους τους υπόλοιπους είναι παντελώς ΑΧΡΗΣΤΕΣ και επίσης ΕΠΙΖΗΜΙΕΣ και για τα θηράματα (τραυματισμοί) και για την κάρπωση αυτή καθαυτή καθώς και ΠΟΛΥΕΞΟΔΕΣ σε φυσίγγια γιατί στα 60+ μέτρα μόνο από τύχη σκοτώνεις μονά πουλιά.

Τα αδιάψευστα στοιχεία του πειράματος Nilo με μολύβια #3 ιταλικά και μηδενικό σκοπευτικό σφάλμα είναι αυτά, ανά απόσταση με φυσίγγι συγκέντρωσης 90% σε μονά πρασίνια.

View attachment 58741
Ένα παπί λέει στραμπούληξε το λαιμό του και πέθανε κατά λάθος .very funny.
 
Παρακολουθώ καιρό την συζήτηση αυτή και την "κόντρα" μεταξύ αυτών που πιστεύουν ότι όλες οι κανες είναι ίδιες η τουλάχιστον με αμελητέες διάφορες,και αυτούς που πιστεύουν ότι ο διευρυμένος αυλός και η επιμήκυνση κώνου φέρνει την επιτυχία σε beyond the limits βολές κτλ.

Εγώ μετρήσεις δεν έχω κάνει και δεν ξέρω αν ισχύουν όλα αυτά για τις βλητικες υπέροχες πέρα από το να πιστέψω απλά τους κατασκευαστές.
Πιστεύω ένας μέσος κυνηγός ΑΝ τουφεκαει εκεί που κοιτάει θα την γεμίσει την τσάντα.
Υπάρχουν και κάποιοι που ενώ δεν τουφεκανε εκεί που κοιτάνε πιστεύουν ότι φταίνε οι άυλοι και οι κώνοι.
Μην παρεξηγηθω δεν εννοώ κάνενα παιδί από εδώ μέσα δεν ξέρω κανέναν σας απλά υπάρχουν τέτοια άτομα.
Και μια παρατήρηση σχετικά με τα βίντεο του εξωτερικού είτε αφορά παρουσίαση όπλου η ερασιτεχνικα βίντεο κυνηγιού.Κανενας τους δεν αναφέρει πότε σχεδόν τον αυλό,κώνους κτλ.Ολοι αναφέρουν τα περί εργονομίας βάρους μπρος πίσω και αξιοπιστίας.
Η είναι μαλακές και πάνω στα δέντρα και εμείς έχουμε φτάσει σε άλλο επίπεδο η έχουν πιάσει το νόημα και εμείς το ψάχνουμε ακόμα.
Αυτά (σορι για το σεντόνι)
 
Βλέποντας τις απίστευτες βολές σε φασες του Digweed δύο Ιταλοί, ένας σκοπευτής και ένας οπλογνωστης, έψαξαν κάθε λεπτομέρεια που μπορούσαν να διακρίνουν. Ο σκοπευτής είπε ότι έχει μια centritte ,ακρίβεια στο να βρίσκεται κέντρο, πολύ ανώτερη από οποιονδήποτε άλλο είχε γνωρίσει, αλλά και πάλι βλητικα έμοιαζε να υπερβαίνει τα όρια. Ασχολήθηκαν λοιπόν με τον εξοπλισμό του και βρήκαν, όπλο με κάνες 80 εκατοστών, τσοκ φουλ-φουλ με παραβολικο το κωνικο τμήμα, ευθύγραμμο τελείωμα, τέλεια λείανση του κοιλου της κάνης και του κωνου που ήταν
3,5 εκατοστα, 70αρες θαλάμες, 18,5 αυλους, φυσίγγια της gamebore με ιταλικά υλικά, εκτός τα σκάγια ( 34,5 γραμμάρια με βύσμα συγκεντρωτικο , με 410μ/δ περίπου), που ήταν μολυβδινα πάρα πολύ σκληρά. . Βγαίνει κάποιο χρήσιμο συμπέρασμα ;
Για εμένα που ο αγαπημένος αυλός του όπλου είναι ο 18.5, όπως έχω ξαναγράψει αρκετές φορές και επειδή έχω δει από δύο όπλα παλιά αχρωμιωτα της σειράς δίκανο και αυτογεμες και έχω επηρεαστεί από αυτό επαναλαμβανόμενες τουφεκιές εκτός ορίων επιτυχημένες με αυλό 18.5 και τα δύο αυτό κάτι λέει.που αναφέρεις .
 
Παρακολουθώ καιρό την συζήτηση αυτή και την "κόντρα" μεταξύ αυτών που πιστεύουν ότι όλες οι κανες είναι ίδιες η τουλάχιστον με αμελητέες διάφορες,και αυτούς που πιστεύουν ότι ο διευρυμένος αυλός και η επιμήκυνση κώνου φέρνει την επιτυχία σε beyond the limits βολές κτλ.

Εγώ μετρήσεις δεν έχω κάνει και δεν ξέρω αν ισχύουν όλα αυτά για τις βλητικες υπέροχες πέρα από το να πιστέψω απλά τους κατασκευαστές.
Πιστεύω ένας μέσος κυνηγός ΑΝ τουφεκαει εκεί που κοιτάει θα την γεμίσει την τσάντα.
Υπάρχουν και κάποιοι που ενώ δεν τουφεκανε εκεί που κοιτάνε πιστεύουν ότι φταίνε οι άυλοι και οι κώνοι.
Μην παρεξηγηθω δεν εννοώ κάνενα παιδί από εδώ μέσα δεν ξέρω κανέναν σας απλά υπάρχουν τέτοια άτομα.
Και μια παρατήρηση σχετικά με τα βίντεο του εξωτερικού είτε αφορά παρουσίαση όπλου η ερασιτεχνικα βίντεο κυνηγιού.Κανενας τους δεν αναφέρει πότε σχεδόν τον αυλό,κώνους κτλ.Ολοι αναφέρουν τα περί εργονομίας βάρους μπρος πίσω και αξιοπιστίας.
Η είναι μαλακές και πάνω στα δέντρα και εμείς έχουμε φτάσει σε άλλο επίπεδο η έχουν πιάσει το νόημα και εμείς το ψάχνουμε ακόμα.
Αυτά (σορι για το σεντόνι)
Σωστός. Και το φυσίγγι αναφέρουν στο εξωτερικό.
 
Τζον στο χωριό κυνηγούσα με όλη την οικογένεια μαζί και έπιανα καρτέρι στη β γυμνασιου για τρυγονες από τη νύχτα το Σεπτέμβρη και σεβομουν και με σεβόταν όλοι μέχρι και οι παππούδες γιατί ήξεραν και το πάθος μου αλλά και την μεγάλη προσοχή που έδειχνα στο κάθε τι.Σκακι σε άνθρωπο δεν έχω βάλει και έχω φάει ντουφεκιες κάμποσες έχω ενθύμια δύο σκακια καρφωμένα μέσα ακόμα τα πιάνω .Με το Φλομπέρακι έχω σκοτώσει ορτυκακια ,τρυγόνες,συκοφαγους,τσαλαπετεινός,όταν τους άλλους τους τάιζαν στο στόμα .δεν το καυχιέμαι απλά το πάθος και ο φόβος μην κάνω λάθος με έκανε πολύ πιο υπεύθυνο Γι'αυτό ακόμη εάν υπάρξει έστω η παραμικρή αμφιβολία στο μυαλό μου για κάτι δεν ρίχνω έχω αφήσει πολλά πουλιά ατουφεκιστα και ακούω γιατί δε του ρίξες ειδικά ορτύκια και απαντώ γιατί δεν βλέπω πιο πίσω και προτιμώ να πάει στο καλό παρά να σακατεψω κάποιον .Τέλος πάντων άλλες εποχές άλλες συνήθειες ούτε εγώ σήμερα θα έδινα στο γιο μου υπό τις παρούσες προϋποθέσεις .
Εδώ κοντεύει 14 κ ακόμα τον φοβάμαι με το ποδήλατο,μέσα στο χωριό κεντρικό δρόμο,τον περνάνε με 80 km‼️ένα σωρό παππουδια τα φάγανε...
Άστα άλλες εποχές,αλλά κ τότε διότι είμαι μεγαλύτερος σου...το όπλο ήταν άβατο‼️2 δίκανα είχε ο φαδερ...δεν τα έπιασα ποτέ....στα 19 έπιασα ένα μονοκανο που αγόρασε με το μπασιμο των Αλβανών‼️
 
Last edited:
ο Νικήτας Κυπρίδημος είναι ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΟΛΩΝ ΜΑΣ, ο Ρωμιός Έλμερ Κηθ
έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΣΥΝΕΙΣΦΟΡΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΦΟΡΑ στην κυνηγετική οικογένεια...
του ΧΡΩΣΤΑΜΕ ΠΟΛΛΑ δεν μας χρωστάει τίποτε!
Δηλαδή χρωστάω και δεύτερο δάνειο;
.hair..hair..hair.
 
Δηλαδή χρωστάω και δεύτερο δάνειο;
.hair..hair..hair.
χρωστας και 2ο και 3ο και 10000000 ο "δάνειο"
όχι μόνο στον Κυπρίδημο και στους πρωτοπόρους της βλητικής
αλλά και:
Στον Γιάννη τον Καποδίστρια και στον Θεόδωρο τον Κολοκοτρώνη και στον Γιώργο τον Καραϊσκάκη και στον Νικήτα τον Σταματελόπουλο και στον Παύλο Μελά και στον Κώττα απ' την Ρούλια και στον Λευτέρη τον Βενιζέλο και στον Ευαγόρα Παληκαρίδη και σε πολλούς μα πάρα πολλούς άλλους.....
Και χρωστάς κάτι ανέξοδο: ΣΕΒΑΣΜΟ ΚΙ ΕΥΓΝΩΜΟΣΥΝΗ

Επίσης ΧΡΩΣΤΑΣ και κάτι υπερπολυτιμο ΣΕ ΆΛΛΟΥΣ!

αυτό το "κάτι" είναι ΑΙΜΑ και ΙΔΡΩΤΑΣ
και το χρωστάς στα παιδιά σου και στα παιδιά των παιδιών σου!

και εάν αποκτήσεις συναίσθηση του ΧΡΕΟΥΣ ΣΟΥ, τότε δεν θα ανέχεσαι να προσβάλλονται οι ΕΥΕΡΓΕΤΕΣ σου ούτε θα ανέχεσαι βλακώδεις αστεϊσμούς για αυτούς!

topic.
 
Καταλαβαιν
Ω Βασίλη τι εννοείς πολύ καλά δεν είναι θέμα αν εκθειάζει τη μπενελι και εγώ τη γουστάρω το θέμα μας είναι να σιγουρευτούμε όσο γίνεται τι ισχύει.Εσυ διαπίστωσες αυτό καλώς εγώ έχω διαπιστώσει άλλο πράγμα και δεν το έχω διαπιστώσει μόνο εγώ το έχουν διαπιστώσει και άλλοι φίλοι ότι κάποιες κανες δίνουν καλύτερα αποτελέσματα από κάποιες άλλες .Και πάω στην αιτια γιατί? Και εκεί βλέπω μπροστά μου κανόνες που τα ισιωνουν όλα και καταλήγουν όλα στο φυσίγγι ή στη μηδαμινή διάφορα.πραγμα που για μένα δεν υφίσταται.Οπως έχω ξαναπεί καμία κανη δεν είναι ίδια με την άλλη για μένα.Και υπάρχει εξέλιξη γενικά στη βλητική (πυρομαχικά και κανη και τσοκ )που μας δίνει αυτές τις διαφοροποιήσεις μεγάλες μικρές.Παραδειγμα φίλου γιος έφηβος πήρε πρωτάθλημα με sx3 , Εάν εριχνε1990 28 γρ και όχι πρόσφατα με 18.8 αυλό θα έπαιρνε ένα αρχιδι ,γιατί βελτιώθηκε το φυσίγγι,θα έχετε διαβάσει δοκιμή της 10ετιας του 1990 αν θυμάμαι του Κοσκινά με όπλο με διευρυμένο αυλό.Βλεπω εταιρίες κολοσσούς Μπερέτα με αγωνιστικά ντουφέκια που εκει δε παίζεις με 35 εκ κώνο μέσα ,τα σκοπευτικά guerini που είναι πολύ καλά με διπλό κώνο και μιλάμε για όπλα που παίζουν αγώνες φίλε όχι μας έφυγε η τσίχλα και κάτι έγινε μια v3 που όσοι γνωστοί μου την έχουν μόνο για τη ντουφέκια της μιλάνε άσε τις υπόλοιπα στην άκρη .Αν δεχτώ ότι όλοι μας κοροϊδεύουν και δεν ισχύει τίποτα πρέπει να πω και όλους όσους τα πληρώνουν κουτούς και εμάς έξυπνους .Και ότι όλοι έχουν βαλθεί να μας ξεφραγκιασουν οπλουργοι κατασκευαστές τι στο διάολο τόση συνομωσία γύρω από μια κάνη ακόμη και οι φιλοι μου με κοροϊδεύουν δε γίνεται αυτό .Όπως καταλαβαίνεις για μένα υπάρχει βελτίωση ίσως η βελτίωση να φαίνεται όταν είναι από κατασκευής έτσι και όχι μετά σε οπλουργο ? Εγώ έχω δει και σε μετατροπή σε οπλουργο βελτίωση αλλά όπως έχω ξαναπεί δεν είναι φίλος με τις φωτογραφίες και δε βγάζω ποτέ και πουθενά ούτε θηράματα ούτε δοκιμές ούτε τίποτα τελευταία εδώ με το φόρουμ έβγαλα κάτι.Οπως το θέμα τσοκ 99% των εταιριών έχουν κωνικό παράλληλο στο τέλος και έχω δει ότι σφυρηλάτησε κάποιος την κανη στην άκρη και είχε το ίδιο αποτέλεσμα με το τσοκ δηλ ,βασανίζονται όλοι τσάμπα με τα τσοκ οι μαλακές .
Μην συγκρίνεις όπλα των 1.000 με 15.000 ευρώ που έχουν ελάχιστοι και μάλιστα σκοπευτές που δεν τα χρησιμοποιούν στο κυνήγι.
Μιλάμε για ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ όπλα της σειράς.
Αλλά αν έχεις κανέναν φίλο με όπλο με κώνο 35 εκατοστά πες του να ρίξει 2-3 γνωστά εμπορικά φυσίγγια, 2-3 νούμερα σκαγιών, με 2-3 συμβατικά τσοκ σε πίνακα στα 36,5μ από το στόμιο και να μας στείλει τις φωτογραφίες.
Εγώ δεν έχω κανέναν φίλο με όπλο των 15.000 € αλλιώς θα το είχα κάνει.
Μετά μιλάμε επί πραγματικών δεδομένων.

ps
Προσοχή γιατί στον Ασπρόπυργο η πλάκα των 36μ είναι πραγματικά 35μ.
Αν πατήσεις πάνω της και ρίξεις στην πραγματικότητα ρίχνεις, όχι από τα 36 που γράφει, ούτε από τα 35 που είναι στην πραγματικότητα αλλά από τα 34 !!!
Στο Σχιστό η πινακίδα των 32μ είναι σωστή.
Αν σταθείς δίπλα της και ρίξεις ρίχνεις από τα 31μ.
Πινακίδα με 36,5μ δεν υπάρχει στο Σχιστό και πρέπει να πας πίσω στα κάγκελα για να ρίξεις.

Η Guerini ακόμα να απαντήσει στο email μου περί Due cone;)
 
Last edited:
χρωστας και 2ο και 3ο και 10000000 ο "δάνειο"
όχι μόνο στον Κυπρίδημο και στους πρωτοπόρους της βλητικής
αλλά και:
Στον Γιάννη τον Καποδίστρια και στον Θεόδωρο τον Κολοκοτρώνη και στον Γιώργο τον Καραϊσκάκη και στον Νικήτα τον Σταματελόπουλο και στον Παύλο Μελά και στον Κώττα απ' την Ρούλια και στον Λευτέρη τον Βενιζέλο και στον Ευαγόρα Παληκαρίδη και σε πολλούς μα πάρα πολλούς άλλους.....
Και χρωστάς κάτι ανέξοδο: ΣΕΒΑΣΜΟ ΚΙ ΕΥΓΝΩΜΟΣΥΝΗ

Επίσης ΧΡΩΣΤΑΣ και κάτι υπερπολυτιμο ΣΕ ΆΛΛΟΥΣ!

αυτό το "κάτι" είναι ΑΙΜΑ και ΙΔΡΩΤΑΣ
και το χρωστάς στα παιδιά σου και στα παιδιά των παιδιών σου!

και εάν αποκτήσεις συναίσθηση του ΧΡΕΟΥΣ ΣΟΥ, τότε δεν θα ανέχεσαι να προσβάλλονται οι ΕΥΕΡΓΕΤΕΣ σου ούτε θα ανέχεσαι βλακώδεις αστεϊσμούς για αυτούς!

topic.
Μερικές φορές γραφείς νομίζοντας ότι είσαι ο μοναδικός Έλληνας .Δεν είσαι ο μοναδικός και ούτε θα είσαι ποτέ φίλε και συνχεεις καταστάσεις τι δουλειά έχει η διαφορετική μας άποψη για το θέμα κάνης με την ιστορία και το πατριωτισμό.Ο κάθε ένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει αρκεί όταν και μακάρι να μην έρθει η ώρα χρειαστεί να το αποδείξει ειδικά στα εθνικά θέματα .Γιατί από εθνοσωτηρες έχουμε χορτάσει μόνο που αν γίνει στραβή θα βρίσκονται σε καμία Αγγλία και Γαλλία ως συνήθως.Γιαυτο να επικεντρωθούμε στο θέμα μας και άσε στην άκρη τη φιλοπατρία γιατί το τι κάνει και τι είναι ο κάθε ένας δεν το ξέρεις και για κάποιους δεν επιτρέπεται και να το μάθεις φιλικά στο γράφω γιατί νομίζοντας ότι πνίγεται από το δίκιο ξεφευγεις και πάει αλλού η συζήτηση και δεν πρέπει.
 
Έχω φίλο και με Μπερέτα και Γκουέρινι με τη πρώτη ευκαιρία που θα πάμε κυνήγι θα γίνει
Τώρα μάλιστα ... θέλω μεζούρα μέχρι την άκρη της κάνης.
36,5m
Η μεζούρα να ξεκινάει από το μηδέν !!!
Γνωστά εμπορικά φυσίγγια και μετρημένα σκάγια.
 
Βασίλη δεν με γνωρίζεις προσωπικά φίλε κάποια στιγμή θα γίνει για να ξέρεις τι έχω κάνει γενικά στη ζωή μου .Και σου λέω ότι μιλάω και η φωνή βγαίνει από το στόμα όχι από το κώλο.Δεν μου αρέσει η κοροϊδία ούτε σε εμένα ούτε στους άλλους.
 
Αυτή είναι η διαφορά στην άποψη μας ότι δεν πιστεύεις στην διαφορετικότητα της κάνης ,πράγμα που εγώ πιστεύω και δίνεις 5% πλεονέκτημα συνολικά από όλα στο ίδιο σκοπευτή με το σωστό κοντάκι σε δύο διαφορετικά όπλα, ότι με το καλύτερο συνδυασμό θα κερδίσει 5% πάσο άποψη σου απόλυτα σεβαστή .Έχω διαφορετική
To "λάθος" που γίνεται και το έκανα και εγώ παλιότερα είναι ότι θεωρούμε δεδομένο ότι ένα πχ 10% αύξηση στην συγκέντρωση συνεπάγεται αυτόματα "βλητική υπεροχή" και "10% περισσότερα θηράματα στην τσάντα".
Αυτό είναι τραγικό λάθος !!!
Μπορεί να σημαίνει και λιγότερα θηράματα. Καταλαβαίνεις γιατί.

Επίσης από μόνη της η συγκέντρωση δεν λέει πολλά πράγματα, πρέπει να δεις και άλλες παραμέτρους ...
Επίσης όλοι βγάζουν συμπεράσματα από ένα μόνο φυσίγγι ... άλλο λάθος αυτό όταν φυσίγγι από φυσίγγι μπορεί να έχει διαφορές της τάξης του 10-15% σε συγκέντρωση την ίδια χρονική στιγμή με ακριβώς το ίδιο όπλο.

Άσε την διάτρηση που είναι ψιλά γράμματα μιλάμε μόνο για κατανομές.

Μην κολλάς στις κάνες ... καμιά δεν είναι ίδια με την άλλη, ούτε η ίδια κάνη δεν βγάζει ίδιες τουφεκιές.
Καμιά δεν συμπεριφέρεται το ίδιο με διαφορετικά φυσίγγια σε γόμωση, ταχύτητες και # σκαγιών.
Όλες όμως σκοτώνουν ικανοποιητικά με σωστό φυσίγγι και κεντροτουφέκισμα ακόμα και σε πολύ μεγάλες αποστάσεις.

Στα 60-70+μ όλοι από τύχη σκοτώνουν ...
Ακόμα και σε τέτοιες αποστάσεις το 10%-20% μεγαλύτερη συγκέντρωση (σε αυτή την απόσταση) δεν σημαίνει 10%-20% μεγαλύτερη πιθανότητα καταβολής.
Σε τέτοιες αποστάσεις περισσότερο ρόλο παίζει το κεντροτουφέκισμα και το φυσίγγι παρά η συγκέντρωση.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top