Σκέφτομαι να αγοράσω... Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αναιβασα το παραπάνω αν και πολλοί θα το έχετε διαβάσει γιατί θα ήθελα να δω την απάντηση αν θα ήταν ίδια με τα σημερινά δεδομένα να σκεφτείτε που οι περισσότεροι πάνε αυλούς των 18.6 και κώνους τεράστιους και βγάζουν όντως καλύτερες κανες βλητικα ενώ το άρθρο λέει ότι χάνεις από τις διερυνσεις και τις επιμυκηνσεις ,δηλ η μεγαλύτερη εταιρία η bereta αυτή τη στιγμή μάλλον μαλακίζεται.
Ωχ.
 
Αναιβασα το παραπάνω αν και πολλοί θα το έχετε διαβάσει γιατί θα ήθελα να δω την απάντηση αν θα ήταν ίδια με τα σημερινά δεδομένα να σκεφτείτε που οι περισσότεροι πάνε αυλούς των 18.6 και κώνους τεράστιους και βγάζουν όντως καλύτερες κανες βλητικα ενώ το άρθρο λέει ότι χάνεις από τις διερυνσεις και τις επιμυκηνσεις ,δηλ η μεγαλύτερη εταιρία η bereta αυτή τη στιγμή μάλλον μαλακίζεται.
Κάνε ένα email στον Κυπρίδημο και πες του ότι αυτά που λέει ίσχυαν κάποτε (είναι απαρχαιωμένες πληροφορίες) και όχι τώρα με τα σύγχρονα όπλα, αυλούς και κώνους να δούμε τι θα απαντήσει.
Θα έχει ενδιαφέρον.
Ανέπτυξέ του όλη την θεωρία.

http://oplognosia.com/?page_id=7908

Αν τον πείσεις, θα πειστώ και εγώ. 👍

ps
Εγώ θα στείλω mail στον Joel για την περιφερειακή διάτρηση.
Ποιό είναι το χειρότερο και ποιό το καλύτερο όπλο σε περιφερειακή διάτρηση να του πω να δοκιμάσει ?
 
Αναιβασα το παραπάνω αν και πολλοί θα το έχετε διαβάσει γιατί θα ήθελα να δω την απάντηση αν θα ήταν ίδια με τα σημερινά δεδομένα να σκεφτείτε που οι περισσότεροι πάνε αυλούς των 18.6 και κώνους τεράστιους και βγάζουν όντως καλύτερες κανες βλητικα ενώ το άρθρο λέει ότι χάνεις από τις διερυνσεις και τις επιμυκηνσεις ,δηλ η μεγαλύτερη εταιρία η bereta αυτή τη στιγμή μάλλον μαλακίζεται.
Δεν μαλακιζονται οι εταιρείες....τομέας του μάρκετινγκ, είναι η έρευνα αγοράς‼️
1-πόσοι είναι οι μλκς❓
2-έχουν φράγκα για πέταμα❓
Αν το κοινό είναι ευρύ...προχωρούν στην πραγμάτωση του προϊόντος ‼️
 
Κάνε ένα email στον Κυπρίδημο και πες του ότι αυτά που λέει ίσχυαν κάποτε (είναι απαρχαιωμένες πληροφορίες) και όχι τώρα με τα σύγχρονα όπλα, αυλούς και κώνους να δούμε τι θα απαντήσει.
Θα έχει ενδιαφέρον.
Ανέπτυξέ του όλη την θεωρία.

http://oplognosia.com/?page_id=7908

Αν τον πείσεις, θα πειστώ και εγώ. 👍

ps
Εγώ θα στείλω mail στον Joel για την περιφερειακή διάτρηση.
Ποιό είναι το χειρότερο και ποιό το καλύτερο όπλο σε περιφερειακή διάτρηση να του πω να δοκιμάσει ?
Τον κόβω να μας κάνει μπλοκ‼️😆(Τζόελ)
 
Κάνε ένα email στον Κυπρίδημο και πες του ότι αυτά που λέει ίσχυαν κάποτε (είναι απαρχαιωμένες πληροφορίες) και όχι τώρα με τα σύγχρονα όπλα, αυλούς και κώνους να δούμε τι θα απαντήσει.
Θα έχει ενδιαφέρον.
Ανέπτυξέ του όλη την θεωρία.

http://oplognosia.com/?page_id=7908

Αν τον πείσεις, θα πειστώ και εγώ. 👍

ps
Εγώ θα στείλω mail στον Joel για την περιφερειακή διάτρηση.
Ποιό είναι το χειρότερο και ποιό το καλύτερο όπλο σε περιφερειακή διάτρηση να του πω να δοκιμάσει ?
Bασιλη οταν δεν εχω επωμισει σωστα και η ντουφεκια παει στον αγυριστο .αυτοματα μου ερχεται στο μυαλο ο joel.hair.ρε παιδια παρτε το ντουφεκι και βγειτε στο βουνο γιατι δεν.σας βλεπω καλα.yel.
 
Ι
Κάνε ένα email στον Κυπρίδημο και πες του ότι αυτά που λέει ίσχυαν κάποτε (είναι απαρχαιωμένες πληροφορίες) και όχι τώρα με τα σύγχρονα όπλα, αυλούς και κώνους να δούμε τι θα απαντήσει.
Θα έχει ενδιαφέρον.
Ανέπτυξέ του όλη την θεωρία.

http://oplognosia.com/?page_id=7908

Αν τον πείσεις, θα πειστώ και εγώ. 👍

ps
Εγώ θα στείλω mail στον Joel για την περιφερειακή διάτρηση.
Ποιό είναι το χειρότερο και ποιό το καλύτερο όπλο σε περιφερειακή διάτρηση να του πω να δοκιμάσει ?
Ισως και να το έκανα εάν ήξερα ακριβώς τι επαγγελεται μαζί και κάποιοι άλλοι του χώρου για να τους ρωτήσω τα ανάλογα γιατί με γενικότητες απαντάω και σε πυρηνικό επιστήμονα και εγώ και με παραδείγματα και γραφόμενα άλλων .Να ακούσω ένα φτασμένο σκοπευτή που έχει την ικανότητα και τα βιώματα και την αντίληψη του τι γίνεται και στη πράξη εκτός τη θεωρία ναι να ρωτήσω κατά βάση θεωρητικούς δεν το κάνω οπλουργους πάλι θα το κάνω με επιφύλαξη γιατί είναι οπλουργοι όχι βλητικοι γιατί από ότι ξέρω βλητικους έχουν μόνο οι κρατικές υπηρεσίες στρατός/αστυνομία κτλ .Άρα το μου είπαν εκεί στην εταιρία που πήγα έξω εάν το δεχθώ γιατί να μη δεχθώ και το πιο εξελιγμένο προϊόν της εταιρίας ως καλύτερο που το προτείνει παρά να λέω ότι είναι διαφημιστικό τρικ .Πρέπει να αποφασίσουμε η πιστεύουμε τις εταιρίες ή προσπαθούμε με πρακτικές δοκιμές να τις αμφισβητήσουμε,μόνα ζυγά όπως μας βολεύει δε γίνεται.Οι περισσότεροι Έλληνες αρθρογράφοι γράφουν τι έχουν διαβάσει και τι τους έχουν πει κατά τις επισκέψεις τους σε διάφορες εταιρίες αν κάνω λάθος ας βγει κάποιος να μου το πει να το αποδείξει να του ζητήσω συγνώμη και να μας πει τι έχει κάνει και τι εμπειρία έχει ο ίδιος ποσσες χιλιάδες φυσίγγια έχει ρίξει,πίσσα όπλα έχει πειράξει κώνους αυλούς τις δοκιμές να μας δείξει πριν μετά κτλ.
 
Ι
Ισως και να το έκανα εάν ήξερα ακριβώς τι επαγγελεται μαζί και κάποιοι άλλοι του χώρου για να τους ρωτήσω τα ανάλογα γιατί με γενικότητες απαντάω και σε πυρηνικό επιστήμονα και εγώ και με παραδείγματα και γραφόμενα άλλων .Να ακούσω ένα φτασμένο σκοπευτή που έχει την ικανότητα και τα βιώματα και την αντίληψη του τι γίνεται και στη πράξη εκτός τη θεωρία ναι να ρωτήσω κατά βάση θεωρητικούς δεν το κάνω οπλουργους πάλι θα το κάνω με επιφύλαξη γιατί είναι οπλουργοι όχι βλητικοι γιατί από ότι ξέρω βλητικους έχουν μόνο οι κρατικές υπηρεσίες στρατός/αστυνομία κτλ .Άρα το μου είπαν εκεί στην εταιρία που πήγα έξω εάν το δεχθώ γιατί να μη δεχθώ και το πιο εξελιγμένο προϊόν της εταιρίας ως καλύτερο που το προτείνει παρά να λέω ότι είναι διαφημιστικό τρικ .Πρέπει να αποφασίσουμε η πιστεύουμε τις εταιρίες ή προσπαθούμε με πρακτικές δοκιμές να τις αμφισβητήσουμε,μόνα ζυγά όπως μας βολεύει δε γίνεται.Οι περισσότεροι Έλληνες αρθρογράφοι γράφουν τι έχουν διαβάσει και τι τους έχουν πει κατά τις επισκέψεις τους σε διάφορες εταιρίες αν κάνω λάθος ας βγει κάποιος να μου το πει να το αποδείξει να του ζητήσω συγνώμη και να μας πει τι έχει κάνει και τι εμπειρία έχει ο ίδιος ποσσες χιλιάδες φυσίγγια έχει ρίξει,πίσσα όπλα έχει πειράξει κώνους αυλούς τις δοκιμές να μας δείξει πριν μετά κτλ.
Ο Κυπρίδημος τα λέει πάρα πολύ σωστά στο άρθρο που ανέβασες. Αυτά που λέει ουσιαστικά ειναι η αποτύπωση των κανόνων τις φυσικής που είναι απαράβατοι και δεν απαρχαιώνονται. Οι εταιρίες όπως πχ. η Beretta , Βrowning winchester κλπ. έχουν διευρυμένο αυλό γιατί πέρα από το marketing υπάρχει η τάση να χρησιμοποιούνται μεγάλες γομώσεις ειδικά στην Αμερική που πουλάνε περισσότερο που χρησιμοποιούν magnum και super magnum φυσίγγια. Οι μεγάλες γομώσεις αποδίδουν καλύτερα στους διευρυμένους αυλούς γιατί πολύ απλά χρειάζονται και τον αντίστοιχο μεγαλύτερο χώρο στην κάνη. Όπως λέει και ο Κυπρίδημος αν θέλεις να έχεις τα ίδια αποτελέσματα σε πιο στενούς αυλούς απλά μείωσε την γόμωση στα φυσίγγια σου. Και πάλι όμως όπως βλέπεις τα πάντα εξαρτόνται από τα φυσίγγια. Δηλαδή τι φυσίγγι πάει καλύτερα στην κάνη σου. Αυτό θα έπρεπε να απασχολεί τους περισσότερους κυνηγούς παρά το αν έχει διευρυμένο αυλό ή κώνο προσαρμογής. Όλο το ζουμί είναι στο φυσίγγι. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάνη που να πηγαίνει το ίδιο καλά όλα τα φυσίγγια. Απλά πλέον τα φυσίγγια με τα νέα υλικά έχουν βελτιωθεί αρκετά και μπορεί να αποδίδουν καλά σε περισσότερες κάννες σε αντίθεση με παλιότερα που διάλεγαν κάνες.
 
Έχει βάση μεγάλης λογικής αυτό που αναφέρεις.Αλλα ο μεγαλύτερος κώνος ότι χάνει σε ταχύτητες από έναν μικρότερο λόγο μειωμένης πίεσης γεννά άλλα ερωτήματα ότι δηλ breda 930 , Remington v3, bereta νέα μοντέλα και ceazar guerini , με διπλό κώνο , κάποια browning,χάνουν σε ταχύτητες από όλα τα άλλα .Και ρωτάω χάνουν η επειδή λόγο της πιο ομαλής μετάβασης έχουν περισσότερα μη παραμορφωμενα σκακια τα οποία ταξειδευουν πιο σωστά και γρήγορα ισοβαθμιζεται και προσπερνάει η ταχύτητα που ίσως χάνουν από την μειωμένη πίεση της γομωσης λόγο αυξημένου κώνου.
 
Το θέμα είναι ότι αυτός που έφτιαξε ένα όπλο για κυνήγι 3" Magnum 18,8 δεν σκέφτηκε ότι θα το πάρει Έλληνας για κυνήγι τσίχλας βάζοντας 28γρ και θα αναπτύξει την θεωρία της τετράγωνης γόμωσης.Ο άνθρωπος το έφτιαξε για να μπορεί να διαχειριστεί τα 46+γρ με μικρότερη ουρά.Ουτε να πηραξει τον κώνο σκέφτηκε γιατί εδώ τα σκάγια είναι κακής ποιότητας και μαλακά σαν στραγάλια.
Ούτε έχει την διάθεση να εξηγήσει στους Έλληνες που δεν ξέρουν τα ατσάλινα σκάγια στο κυνήγι των υδροβιων ότι τα 33γρ δεν έχουν τον όγκο των μολύβδινων.Μια ζωή θα κυνηγάμε την ουρά μας γιατί έτσι μας αρέσει απλά.Θα μιλάμε με αποδείξεις άλλων για να φέρουμε στα μέτρα μας ότι μας βολεύει.
 
Μιλάμε για σενάρια που δεν μπορούμε να αποδείξουμε απλά μπορούμε εμπράκτως να καταλάβουμε αν είναι υπέρ μας το κάθε τι και πόσο.Οπως ένα σημαντικό θέμα είναι τι μήκος της κάνης το οποίο δίνει μια μικρή ταχύτητα παραπάνω αλλά αυτό ισχύει για τι γόμωση? Kαι ως πόση απόσταση μέσα στη κανη γίνεται αυτό Μέxρι τους 70/80/90/100cm .δηλ μια κανη με 90εκ από μια 66 έχει διαφορά σε ταχ 20m/sec αυτό ισχύει για πιο βαριές γομωσεις για όλες , ή για τις χαμηλές είναι μικρή η διαφορά και μεγαλώνει στις ισχυρές γομωσεις γι'αυτό δεν βλέπουμε συνήθως super magnum με κοντές κανες . Ή μπαίνει το θέμα προοδευτικών πυριτιδων που θέλουν μεγαλύτερο μήκος κάνης για να ολοκληρώσουν το έργο? Δηλαδή εάν πάρω το ίδιο όπλο με κανη 66 και κανη 100 εκ ίδια εσωτερικά τι διαφορές θα δω ? Και με ποιες γομωσεις αξίζει να έχω την 66 και με ποιες την100 ? Ερωτήματα που δεν μπορούμε ούτε να αποδείξουμε εμείς αλλά δεν ξέρω αν τα έχει αποδείξει κάποιος συγκεκριμένα ενα ένα όχι κάνοντας μια μέτρηση και βγάζοντας μπουσουλα που ντε και σώνει ισχύει για όλα.
 
Έχει βάση μεγάλης λογικής αυτό που αναφέρεις.Αλλα ο μεγαλύτερος κώνος ότι χάνει σε ταχύτητες από έναν μικρότερο λόγο μειωμένης πίεσης γεννά άλλα ερωτήματα ότι δηλ breda 930 , Remington v3, bereta νέα μοντέλα και ceazar guerini , με διπλό κώνο , κάποια browning,χάνουν σε ταχύτητες από όλα τα άλλα .Και ρωτάω χάνουν η επειδή λόγο της πιο ομαλής μετάβασης έχουν περισσότερα μη παραμορφωμενα σκακια τα οποία ταξειδευουν πιο σωστά και γρήγορα ισοβαθμιζεται και προσπερνάει η ταχύτητα που ίσως χάνουν από την μειωμένη πίεση της γομωσης λόγο αυξημένου κώνου.
Πολύ το ψάχνεις Γιάννη και παιδεύεσαι και ξοδεύεσαι.

Ελάχιστο ρόλο παίζει ο κώνος, για αυτό και η τόσο μικρή αύξηση στην συγκέντρωση.
Με αλεύρια ειδικά και σκληρά σκάγια δεν επηρρεάζει καθόλου.
Ούτε φυσικά με ατσάλια.

Αυτά δεν τα βγάζω από το μυαλό μου ... τα έχω δει στις δοκιμές.
 
Δε πολυπαιδευομαι φίλε το 70% των ντουφεκιων μου το κάνω με 57 κύλινδρο αλλά επειδή οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά γι'αυτό θέτω ερωτήματα για να μπαίνουμε σε προβληματισμούς και να μη λεμε απλά ότι ακούμε και να ξέρουμε πως η βλητική είναι ένα κεφάλαιο που δε νομίζω κανείς πως κατέχει πλήρως για να μας βάζει καλούπια και κανόνες αγνοώντας πολλές φορές ότι δεν είναι όλα μόνο θεωρία υπάρχουν παράμετροι που ακόμη και σε θεωρία δεν έχουν αναλυθεί ή έστω δεν έχουν αποδειχθεί οι θεωρίες σε όλα.
 
Κάνε ένα email στον Κυπρίδημο και πες του ότι αυτά που λέει ίσχυαν κάποτε (είναι απαρχαιωμένες πληροφορίες) και όχι τώρα με τα σύγχρονα όπλα, αυλούς και κώνους να δούμε τι θα απαντήσει.
Θα έχει ενδιαφέρον.
Ανέπτυξέ του όλη την θεωρία.

http://oplognosia.com/?page_id=7908

Αν τον πείσεις, θα πειστώ και εγώ. 👍

ps
Εγώ θα στείλω mail στον Joel για την περιφερειακή διάτρηση.
Ποιό είναι το χειρότερο και ποιό το καλύτερο όπλο σε περιφερειακή διάτρηση να του πω να δοκιμάσει ?

Η Browning gold που αγόρασα το 1996 έχει κάννη με αυλό 18,8 μάλιστα ο κ. Πλαστουργός μου είχε πει τότε, ότι όλα τα λεφτά
σε αυτo το όπλο ειναι η κάννη του, γιατι τότε επικρατούσαν οι καννες με αυλό 18,4 πχ. Beretta AL390 κλπ.
 
Last edited:
Δε πολυπαιδευομαι φίλε το 70% των ντουφεκιων μου το κάνω με 57 κύλινδρο αλλά επειδή οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά γι'αυτό θέτω ερωτήματα για να μπαίνουμε σε προβληματισμούς και να μη λεμε απλά ότι ακούμε και να ξέρουμε πως η βλητική είναι ένα κεφάλαιο που δε νομίζω κανείς πως κατέχει πλήρως για να μας βάζει καλούπια και κανόνες αγνοώντας πολλές φορές ότι δεν είναι όλα μόνο θεωρία υπάρχουν παράμετροι που ακόμη και σε θεωρία δεν έχουν αναλυθεί ή έστω δεν έχουν αποδειχθεί οι θεωρίες σε όλα.
Μπορούμε να συζητάμε για ώρες χωρίς αποτέλεσμα.
Φλομώσαμε στην θεωρία ...

Αφού έχεις πρόσβαση σε υπερόπλα πάρε ένα σωστό αμερικάνικο φυσίγγι #4 36γρ και ρίξτο με ότι όπλο θες, με υπερόπλο και με χρέπι με μετρημένη ίδια σύσφιξη και κλασικό τσοκ στα 36,5m.
Κάνε το ίδιο με ένα φθηνό φυσίγγι #8.

3 τουφεκιές από το κάθε όπλο με το ίδιο φυσίγγι.
Βγάλε φωτογραφίες τον πίνακα.

Μετά τα λέμε .... με στοιχεία.
 
Δεν είναι θέμα αν του χρωστάμε αν μας χρωστάει ίσα ίσα που μεταφέρει και έχει δώσει πολλές πληροφορίες σε όλη την κυνηγετική οικογένεια αλλά είναι αρθρογράφος φίλε δεν είναι βλητικος ούτε σκοπευτής φτασμένος να έχει δουλέψει χιλιαδες όπλα φυσίγγια και να έχει ρίξει χιλιάδες βολές .Δεν προσβάλλω κανέναν αλλά άλλο το τι πιστεύει ο κάθε ένας και άλλο τι είναι δεν καταλαβαίνω γιατί τσιτωνεσαι .Το μεγαλύτερο σχολείο να ξέρεις είναι το φόρουμ που γράφουμε γιατί συνδυάζει τα πάντα και από θεωρία και από εμπειρία διότι γράφουν κάθε καρυδιάς καρύδι να το πω λαϊκά.Ολα τα υπόλοιπα τα βρίσκεις σε βιβλία .
 
Δεν είναι θέμα αν του χρωστάμε αν μας χρωστάει ίσα ίσα που μεταφέρει και έχει δώσει πολλές πληροφορίες σε όλη την κυνηγετική οικογένεια αλλά είναι αρθρογράφος φίλε δεν είναι βλητικος ούτε σκοπευτής φτασμένος να έχει δουλέψει χιλιαδες όπλα φυσίγγια και να έχει ρίξει χιλιάδες βολές .Δεν προσβάλλω κανέναν αλλά άλλο το τι πιστεύει ο κάθε ένας και άλλο τι είναι δεν καταλαβαίνω γιατί τσιτωνεσαι .Το μεγαλύτερο σχολείο να ξέρεις είναι το φόρουμ που γράφουμε γιατί συνδυάζει τα πάντα και από θεωρία και από εμπειρία διότι γράφουν κάθε καρυδιάς καρύδι να το πω λαϊκά.Ολα τα υπόλοιπα τα βρίσκεις σε βιβλία .
Πόσο χρήσιμο είναι αυτό για ένα φόρουμ ,το να γράφει δλδ κάθε καρυδιάς καρύδι κ να υπερασπίζεται με σθένος την υποκειμενική του αποψη, μη θέλοντας να αποδεχτεί την κατωτερότητα του,απέναντι σε κάποιον ο οποίος έχει προίκα κ περγαμηνές❓ σε τι θα διαφέρει το φόρουμ από ένα καφενείο οπου συχνάζουν κυνηγοί κ μιλάνε ακόμη για κρύα σκάγια❓μην τα ισοπεδώνουμε όλα, λίγη ευγνωμοσύνη προς κάποια πρόσωπα δε βλάπτει‼️
 
Ποιος υπερασπίζεται τι .Το μόνο που υπερασπίζιμαι είναι ότι η Ρεμί έχει καλύτερη κανη και σε αυτό έχει συμφωνήσει και άνθρωπος που όντως έχει περγαμηνές ποιος άλλος έχει περγαμηνές και τον αμφισβητώ αυτοί που αναφέρεσαι ποιος τους έδωσε τις περγαμηνές .Και δεν τους αμφισβητώ εγώ τους αμφισβητούν οι εταιρίες με την εξέλιξη στις κανες που την βαφτίζουν μάρκετινγκ που άλλοτε τις αποδέχονται δεχόμενοι πληροφορίες και άλλοτε δεν μη μπερδεύεσαι Τζον .Ευγνμοσυνη προσωπικά δεν χρωστάω έτσι όπως το θέτεις σε κανένα εκτός τον πατέρα μου που μου έμαθε σωστά και μου έδειξε εμπιστοσυνη γιατί κυνηγάω με 12αρι από 6 δημ που κάποιο από αυτούς που αναφέρεσαι είχαν δει όπλο σε φωτογραφία ..Εγώ όμως γράφω εδώ και ερωτώ και διασταυρωνω απόψεις δε βιβλιογραφω ούτε και θα το κάνω γιατί δεν έχω σπουδάσει βλητική ούτε είμαι οπλοκατασκευαστης κα με ενδιαφέρει να μάθω όχι να διδάξω καθώς δεν έχω ούτε τις γνώσεις ούτε γνωρίζω αν εχω την ικανότητα .Απλά έχω μάθει πριν ακυρώσω κάτι νέο να το διαπιστώσω όπως την εξέλιξη των κανών με διερυμενους αυλούς και μεγάλους κώνους και να μη το βαφτίζω μάρκετινγκ.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top