Σκέφτομαι να αγοράσω... Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Προς Νίκο Π το δικό σου κοντάκι της 390 και της 304 είναι πολύ καλύτερα από των υπολοίπων

Κατ'αρχην συγνωμη για το που αργησα να απαντησω Γιαννη μου !!!
Τωρα ειδα το μυνημα σου φιλε !!!
Λοιπον το κοντακι της Α 390....οπως ηταν απο την μανα του...μου ερχετε...ετσι πιστευω δλδ γιατι απο
κοντακια ειμαι και ασχετος... :)
Ωστοσο εχω κανει ολες τις ''δοκιμες'' που εχω διαβασει εδω στο φορουμ...( καλαμακι καφε - κλειστα ματια κτλ
κτλ ) και παντα ειμαι επανω στον στοχο....
Το ιδιο και μια φαμπαρμ χραπα που εχω....που εχει διαφορετικο κοντακι...Δλδ το ενα ειναι πιστολε το αλλο
αγγλε....και δεν ξερω εαν τα λεω και σωστα.
Αυτο που δεν μου ερχετε καλα ειναι του ΒΟΙΤΟ που εχει μηκος απο σκανδαλη μεχρι το τελος του πελματος 35 εκατοστα.
Ενω τα αλλα δυο οπλα ειναι 32 εκατοστα αυτη η αποσταση...
Ισως να κανω λαθος και η Α390 να ειναι στα 30 εκατοστα...
Με υψος στο 1,73 ( τωρα λογω ηλικιας ''εμπασα'' και ειμαι 1,70 ) και βαρος 75 κιλα....με αυτες τις διαστασεις
στα δυο οπλα μια χαρα τα παω...
Οταν εβαλα προσθηκη και πηγα στα 35 εκατοστα την Α 390....εχασα την μπαλα....Δεν μπορεσα να το συνηθησω
και εφερα στην αρχικη κατασταση...φιλε !!!

ΥΓ. Αλλαξα κοντακι στην Α 390 μετα απο πεσιμο που ειχα και κοντακι ραγισε....Εβαλα το πλαστικο της
μπερετα....δεν υπηρχε ξυλινο και επρεπε να περιμενω τουλαχιστον δυο μηνες...
Για μαστορα που να φτιαχνει κοντακια εδω....''ονειρο απατηλο''....Οποτε και ενω ηθελα να φτιαξω κοντακι
στα μετρα μου....΄η σε οποιο αλλο μερος της Ελλαδας...σκεφτηκα οτι θα μου στοιχιζε με τα πηγαινε ελα
οσο ενα καινουργιο οπλο....Εγκατελειψα την ιδεα....και πηρα το πλαστικο.
Και το πλαστικο ιδιο ακριβως με το ξυλινο....και στην σκοπευση δεν βρηκα καμια διαφορα...φιλε !!
 
Η 390 από τη μάνα της είναι 36,5!!! Μήπως μετράς από τον υποφυλακτήρα; Από το μέσο της σκανδάλης μέχρι το μέσο του πέλματος μετριέται η απόσταση!!!
Κατ'αρχην συγνωμη για το που αργησα να απαντησω Γιαννη μου !!!
Τωρα ειδα το μυνημα σου φιλε !!!
Λοιπον το κοντακι της Α 390....οπως ηταν απο την μανα του...μου ερχετε...ετσι πιστευω δλδ γιατι απο
κοντακια ειμαι και ασχετος... :)
Ωστοσο εχω κανει ολες τις ''δοκιμες'' που εχω διαβασει εδω στο φορουμ...( καλαμακι καφε - κλειστα ματια κτλ
κτλ ) και παντα ειμαι επανω στον στοχο....
Το ιδιο και μια φαμπαρμ χραπα που εχω....που εχει διαφορετικο κοντακι...Δλδ το ενα ειναι πιστολε το αλλο
αγγλε....και δεν ξερω εαν τα λεω και σωστα.
Αυτο που δεν μου ερχετε καλα ειναι του ΒΟΙΤΟ που εχει μηκος απο σκανδαλη μεχρι το τελος του πελματος 35 εκατοστα.
Ενω τα αλλα δυο οπλα ειναι 32 εκατοστα αυτη η αποσταση...
Ισως να κανω λαθος και η Α390 να ειναι στα 30 εκατοστα...
Με υψος στο 1,73 ( τωρα λογω ηλικιας ''εμπασα'' και ειμαι 1,70 ) και βαρος 75 κιλα....με αυτες τις διαστασεις
στα δυο οπλα μια χαρα τα παω...
Οταν εβαλα προσθηκη και πηγα στα 35 εκατοστα την Α 390....εχασα την μπαλα....Δεν μπορεσα να το συνηθησω
και εφερα στην αρχικη κατασταση...φιλε !!!

ΥΓ. Αλλαξα κοντακι στην Α 390 μετα απο πεσιμο που ειχα και κοντακι ραγισε....Εβαλα το πλαστικο της
μπερετα....δεν υπηρχε ξυλινο και επρεπε να περιμενω τουλαχιστον δυο μηνες...
Για μαστορα που να φτιαχνει κοντακια εδω....''ονειρο απατηλο''....Οποτε και ενω ηθελα να φτιαξω κοντακι
στα μετρα μου....΄η σε οποιο αλλο μερος της Ελλαδας...σκεφτηκα οτι θα μου στοιχιζε με τα πηγαινε ελα
οσο ενα καινουργιο οπλο....Εγκατελειψα την ιδεα....και πηρα το πλαστικο.
Και το πλαστικο ιδιο ακριβως με το ξυλινο....και στην σκοπευση δεν βρηκα καμια διαφορα...φιλε !!
 
Ένα δικανο με κάννες 66εκ, όμως αρκετά βαρύ είναι οκ για compak sporting; Έχω σταμπαρει ένα skb 505 για αυτό ρωτάω. Το είχα επωμισει μια φορά και το ένιωσα πολύ καλά. Μου άρεσε.
τα 2 σου χερια πηρανε ριγουλες και σε δειρανε οπα
 
Η 390 από τη μάνα της είναι 36,5!!! Μήπως μετράς από τον υποφυλακτήρα; Από το μέσο της σκανδάλης μέχρι το μέσο του πέλματος μετριέται η απόσταση!!!

Λαθος εγω...Λαθος και εσυ 33 ποντους απο την σκανδαλη μερχι το τελος του πελματος.

εικόνα_Viber_2022-11-14_16-42-36-151.jpg

εικόνα_Viber_2022-11-14_16-42-47-054.jpg
εικόνα_Viber_2022-11-14_16-52-45-432.jpg
31 εκατοστα εκτος οπλου.
 
Λαθος εγω...Λαθος και εσυ 33 ποντους απο την σκανδαλη μερχι το τελος του πελματος.

View attachment 60299

View attachment 60300
View attachment 60302
31 εκατοστα εκτος οπλου.
Η beretta όλα τα κοντάκια της είναι στα 36,5 τώρα για τα πλαστικά δεν γνωρίζω γιατί παίρνουν πλαστικές προσθήκες...το ξύλινο επειδή την είχα σίγουρα είναι 36,5 γιατί τα δικά μου τα φέρνω στα 35,5 που είμαι 1,68 και της 390 μου ήταν μεγάλο!!!
Το ξύλινο σίγουρα είναι κομμένο, φαίνεται κι από το πέλμα που δεν ταιριάζει σωστά!!!
 
Ένα δικανο με κάννες 66εκ, όμως αρκετά βαρύ είναι οκ για compak sporting; Έχω σταμπαρει ένα skb 505 για αυτό ρωτάω. Το είχα επωμισει μια φορά και το ένιωσα πολύ καλά. Μου άρεσε.
Με τη αλλαγή μέρας αλλάξαμε και όπλο ,30 μέρες έχει ο Νοέμβριος.....
 
Η beretta όλα τα κοντάκια της είναι στα 36,5 τώρα για τα πλαστικά δεν γνωρίζω γιατί παίρνουν πλαστικές προσθήκες...το ξύλινο επειδή την είχα σίγουρα είναι 36,5 γιατί τα δικά μου τα φέρνω στα 35,5 που είμαι 1,68 και της 390 μου ήταν μεγάλο!!!
Το ξύλινο σίγουρα είναι κομμένο, φαίνεται κι από το πέλμα που δεν ταιριάζει σωστά!!!

Το πλαστικό που έχεις βάλει πρέπει να είναι από την 391 που είχε το kick off οπότε με εκείνο επάνω ερχόταν πάλι στα 36,5 με 37 εκατοστά!!!

Τιποτα δεν εχω αλλαξει στο ξυλινο κοντακι. Αυτο το πελμα φοραγε απο την μανα του.
Πελμα εβαλα αλλο στο πλαστικο κοντακι για να μειωσω την ανακρουση...
Τα μετρα ειναι αυτα που βλεπεις στις φωτο....
Αυτα τα 36,5 -37 εκατοστα που λες δεν υπαρχουν στα δικα μου κοντακια.
 
Τιποτα δεν εχω αλλαξει στο ξυλινο κοντακι. Αυτο το πελμα φοραγε απο την μανα του.
Πελμα εβαλα αλλο στο πλαστικο κοντακι για να μειωσω την ανακρουση...
Τα μετρα ειναι αυτα που βλεπεις στις φωτο....
Αυτα τα 36,5 -37 εκατοστα που λες δεν υπαρχουν στα δικα μου κοντακια.
Τι να σου πω κι αυτά τα μέτρα που λες δεν υπάρχουν σε κανένα εργοστασιακό όπλο...θα στο επιβεβαιώσουν και οι υπόλοιποι της παρέας!!!
Το πρώτο μου όπλο fabarm eurolion κοντάκι 37cm
το επόμενο franchi alcione 37cm
benelli rafaello deluxe 37cm
beretta 390 36,5cm
Browning 525sporter one 37cm!!
 
Νίκο ο όπλο το έχεις πάρει μεταχειρισμένο το λέω μήπως το είχε κοντύνει ο προηγούμενος είναι πολύ δύσκολο να έχει τόσο κοντό κοντάκι .
Αφού φαίνεται και το πέλμα ότι έχει φάει ράσπα για να έρθει στα μέτρα του κοντακιού που έχει κοπεί χωρίς καλό αποτέλεσμα!!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top